Vyšetrenie 3-ročného synčeka pri horúčke

veronikat9
3. apr 2024

Ahojte.
Zaujimala by ma Vas nazor. Syncek ( 3r ) uz od piatka ma horucku ( na zaciatku mal iba do 38,3 ale od vcera uz do 39 )
Ma aj zeleny sopel a aj kasle.
Dneska sme navstivili Dr, myslela som ze nam predpise atb ale vobec nic. Popocuval ho, pozrel mu do ust a to bolo vsetko.
Predpisal iba sirup na kasel, a povedal ze ked bude mat horucku tak nurofen 🙄 podla vas to je v poriadku? Nemal by urobit nejake testy ze ci nema nahodou zapal v tele alebo nieco?
Tak lutujem synceka, zle nanho pozerat jak sa trapi.

pribinak
3. apr 2024

@veronikat9 však si mala trvať aspoň nech urobí CRP
Šla by som spat a žiadala opäť vyšetrenie

taisu
3. apr 2024

kúpte si test na chrípku/covid a domáci test crp v lekárni, ak crp ukaze zvysene hodnoty isla by som este raz k lekarovi, ak nie teda klud a nurofen

marika39
3. apr 2024

naša vždy v takomto prípade urobí CRP, podľa toho rozhoduje či dá ATB

jazula
3. apr 2024

Naša robi vždy CRP v podobných prípadoch a podľa toho reaguje. Ale 5 dní horúčka je dosť. Zajtra by som bola naspäť u dr a žiadala CRP.

mamatroch
3. apr 2024

@veronikat9 presne ako pisu vyssie, CRP mal urobit automaticky.

majamat
3. apr 2024

mohla urobit CRP. no niekedy ani tieto testy nie su presne.
skuste ten z lekarne,

v dnesnej dobe infekcie maju akysi dlhsi priebeh. jeden infektolog sa vyjadril, ze 90% infekcii je virovych. cize ATB sa niekedy zv´bytocne casto predpisuju, aj ked bez CRP je to tazko zhodnotitelne. dokonca pri hranicnych hodnotach by sa malo CRP opakovat, hlavne na zaciatku infekcie.

majamat
3. apr 2024

moja dcera raz takto mala 5dni hoducky, potom to preslo. bola este malinka. a preslo to bez ATB.

domka222
3. apr 2024

Skús pre pokoj crp test z lekárne. Ak ten bude ok, tak teploty môžu byť v niektorých prípadoch aj týždeň.

majlo1234
3. apr 2024

Zapaly dychacich ciest su zo zaciatku spravidla sposobene virusmi, na to sa nepredpisuju antibiotika, menezuju sa len symptomy. Pokial by teplota trvala, je vhodne spravit aspon crp vysetrenie

dadka1997
3. apr 2024

@veronikat9 horucky ma dost dlho, mala si trvať na crp .. urcite si nekupuj v lekarni ako aj nejaky zbytočný covid test.. zájdi k lekárovi a trvaj na crp

zuzu1304
3. apr 2024

@veronikat9 minimálne na tie zelené sople treba antibiotické kvapky do nosa

majka4223
3. apr 2024

Spejeme k rezistencii na ATB ... Čiže o pár rokov(10roci?) budeme zomierať na bežné zranenia.... A to len preto, že ATB používame na takéto veci 🤷

veronikat9
autor
3. apr 2024

Ďakujem za každú odpoveď. Horúčky zatiaľ stále trvajú, momentálne a prvý deň od choroby nemá teplotu. Klop klop.
Sopel ešte stále má, a bohužiaľ mu to už išlo aj na oči. Ráno som volala, predpísal kvapky.
Počkám ešte pár dní, keď ešte stále bude mať teploty tak vrátim sa k dr.

majlo1234
3. apr 2024

@zuzu1304 farba sopla neindikuje nutnost antibiotik

majamat
3. apr 2024

@veronikat9 to, ze dnes je bez teploty je dobre znamenie.
horuckovite ochorenie prebieha casto podobne, pokial sa neskomplikuje uinou infekciou. vacsinou nahly nastup a nahly vzostup telesnej teploty az do pasma horucky. nasledne moze dalsi den este dalej stupat, dosiahne vrchol, kde sa moze drzat 1-2dni, vynimocneaj dlhsie ( v dnesnej dobe ej bezne, ez aj dlhsie ), potom zacne klesat a to tym sposobom, ze ak sa denne teploty vypriemeruju, vyjde nizsia hodnota ako predchadzajuce dni ( samozrejme za predpokladu, ze sa budu priemerovat rovnake merania, napr rano+obed+vecer+noc )

luciazahornadska
3. apr 2024

Ja osobne si myslím, že prístup lekára je úplne v poriadku. Keď dieťa popočúval, na základe toho vie určiť, či tam je nejaký nález, na ktorý sú potrebné antibiotiká. 🤷🏻‍♀️ Väčšina chorôb je v tejto dobe vírusových, na to vám antibiotiká nepomôžu. Mnohí lekári dávajú antibiotiká doslova na všetko 🤦🏻‍♀️ ale mali by sa predpisovať len vtedy, keď je to naozaj potrebné. 🙂

jankka1981
3. apr 2024

@luciazahornadska počúvaním určite nezistí, či dieťa potrebuje ATB. Mal urobiť CRP. Naši mali dýchanie čisté a CRP 80, takže ATB potrebovali.

milanemila
3. apr 2024

@veronikat9 v takomto pripade nasa pediatricka robi vyter (hrdlo+nos) a CRP a na zaklade toho sa rpzhodne ci su potrebne antibiotika.