Vypuknutie ovčích kiahni od kontaktu s nakazeným

lenkabi
30. dec 2016

Ahojte maminky.Kedze ideme mimo sk a deti boli v kontakte s kiahnami chcela by som spravit taky prieskum ze po kolkych dnoch sa vam deti vyhadzali od kontaktu s nakazenym dietatom.Viem ze priemer je tak 15 dni.Co by sme sa aj stihli vratit spet.Chcela by som vedet ci sa niekto vyhadzal aj skor.Napr.do tyzdna.Dakujem

sardinka336
30. dec 2016

14 dni od kontaktu s nakazenym sa naši vyhádzali...

katuska19
30. dec 2016

Starší syn za 10 dní a mladší od neho tiež za 10 dní. cestu by som zvazila, môj starší mal 40ky horucky a mladší bez teploty. Je to individuálne. A môže sa stať, že to nechytí vôbec.

jlp
30. dec 2016

Starsi za 14 a mladsi od neho za 10

lenkabi
autor
30. dec 2016

Ja som dala obydve zamerne nakazit.s tym ze ideme na par dni autom.takze by sme to nejako vyhadzany zvladli spet.len tak dufam ze nech sa baby vyhadzu na 14ty den.to uz budeme doma 🙂

dominika6
30. dec 2016

@lenkabi inkubačná doba je cca 14 dní,ale nečakaj na 100% že to dostanú..je to 50/50..môžu to dostať aj v dopelosti

evittam
30. dec 2016

@lenkabi To,ze tvoje deti boli v kontakte s niekym kto ma kiahne este neznamena,ze "si ich dala zamerne nakazit". Vobec ich nemusia dostat. Poznam vela ludi co toto robili pravidelne a kiahne nikde,taktiez takych co raz boli s niekym v kontakte co ich mal a hned ich dostal-je to individualne.
Moj syn napriklad doniesol kiahne az zo skoly (a to ich v skolke mali minimalne 2x do roka),dcerka sa vyhadzala za 14dni,kamaratkina dcera tiez.

cerez
30. dec 2016

A tie detičky s kiahňami, ktoré ste navštívili mali kiahne ktorý deň????

lenkabi
autor
30. dec 2016

@cerez akurat v prvy den ked sa vyhadzala.Davali si pusu.zamerne na seba kaslali 😀

lenkabi
autor
30. dec 2016

@evittam ale ja som ich dala ,,zamerne nakazit,, otazne je len to ci to dostanu.Su teraz prechladnute takze sanca je vysoka.jedna ma 5rokov a druha 1,5r

vroni
30. dec 2016

Dcera tri tyzdne, zamerne nakazeny kamarat sa vysypal presne na 21. den. Syn ich dovliekol uplne zahadne, netusim odkial, takze netusim po akej dobe. Inak zamerne nakazit 1,5 rocne dieta je riadna blbost. Jednak sa nemusi vytvorit trvala imunitna odpoved, druhak su kiahne pre deti so dvoch rokov podstatne rizikovejsie nez neskor. A to som v principe zastanca zamerneho nakazenia....

lenkabi
autor
30. dec 2016

Tak bolo mi povedane cim skor tak tym lepsie to deti znesu.jedine co sa moze stat ze to dostane este raz
@vroni poznam kopu deti co to mali aj v pol roku a v pohode 🙂

jana_eyre
30. dec 2016

Ak si dobre pamatam (co ja mam hrozu pamat) dcera sa vyhadzala po 14dnoch a syn po 15.. Od 11 od stretu sme sa uz vyhybali detom.. Ja som ich inak nedavala nakazit zanerne, len sme boli na navsteve u babky, kde bol ich bratranec skolkar - bol den pred vyhadzanim.. Na druhy den nam volala svagrna co mozeme ocakavat.. Mladsia mala vtedy rok a pol.. Bolo to narocne, ale kedze to mali obaja naraz tak som rada, ze to mame uz za sebou.. Len som zvedava ako to teraz chyti najmladsi, bolo by fajn keby este pred nastupom do skolky..

vroni
30. dec 2016

@lenkabi, ja poznam len dve (vratane mojej dcery), co mali kiahne pred druhymi narodeninami, obe v pohode a obe dostali este raz neskor (u nas uplne v pohode, myslim, ze aj to druhe dievcatko bolo ok). Len to riziko je tam vyssie....

evittam
30. dec 2016

@lenkabi Ved ja som ta pochopila. Ale mohli sa aj olizovat a pchat si prsty neviem kam a nedostanu to....Takze ako som napisala - nedala si ich zamerne nakazit,lebo nemas iste ci sa nakazili. Kamaratkina dcera pusinkovala moju,pila po nej z flasky,jedla jej lyzicou a nic....😉 Takze sanca je stale len a len 50/50.

evittam
30. dec 2016

@vroni Nic nie je rizikovejsie-zalezi od imunity. Dcerka mala 1,5 roka-perfektny priebeh,par vyrszok,ziadne teploty,do tyzdna bola v poriadku. Syn mal 7,5-viac vyrazok ale inak rovnaky priebeh. Sesternicina dcera mala 9-katastrofa,jej sestra 3mesiace-ukazkovy priebeh. Cize je to individualne a nezalezi to len od veku.😉

xstelinka
30. dec 2016

@lenkabi Syn sa nam vyhadzal,nevedeli sme ci su to kiahne alebo co,bol vikend tak sme isli na pohotovost a tam nas dali cca na 20 minut do takej miestnosti pre infekcnych.Prisla doktorka a povedala,ze to je alergicka reakcia a nie kiahne.Presne 14 dni na to sa synovi objavila prva "kiahnicka" a manzelovi den po nom.On ako dieta nemal.Syn nemal ani teplotu,len bol vyhadzany,trochu ho to svrbelo,ale neskrial si to.Manzel,to bolo uz o inom.Ten mal teplotu 39 a zial z domu bol nauceny,ze ked je teplota treba byt po usi zababuseny vo vykurenej izbe a pit horuci caj.Az ked mal uz 40,5 spamatal sa 😈

eeffka
30. dec 2016

@lenkabi vies ono je to tak ze mamicky co daju deti zamerne nakazit maju smolu a deti sa nenakazia a tie co potrebuju niekam ist so zdravym dietatom to dostanu v den odchodu 🙂

zuz02
30. dec 2016

Dvoch synov netusim na kolky den, lebo si ich doniesli zo skolky. Dceru viem presne, lebo som ju uz sledovala, ona sa vyhadzala na 14.den. Dcera ich chytila v 2.5.rokoch a priebeh bol ok az na to, ze ich mala neskutocne vela na tvari a bala som sa, aby si ich nezoskrabala a neostala zjazvena. To bol z mojho pohladu najvacsi problem, kedze v jej veku este nespolupracovala.Pretoze vacsie deti su zvycajne disciplinovanejsie a da sa im vysvetlit, aby si kiahne neskriabali.

aimee77
30. dec 2016

Inkubacna doba je maximalne 21dni.Je to kvapockova infekcia.Zalezi na imunite dietata,aky priebeh bude mat.Mali sme aj mesacne babatko s kiahnami a dobrym priebehom,ale aj imunitne slabeho 11r chlapca,kde sa stav komplikoval zapalom mozgovych blan s postihnutim mozocka a chlapec sa musel opat ucit chodit...Imunita je vzdy trvala.

vroni
30. dec 2016

@evittam, joj, ved to mi je jasne. Ja len, ze vo vseobecnosti plati, ze detske choroby najlepsie znasaju deti od dvoch do cca 14 rokov, mimo tychto "hranic" byvaju castejsie komplikacie (u tych starsich), resp. sa nevyvinie dostatocna (alebo dostatocne dlha?) imunitna odpoved (u tych mladsich). Dieta s dobrou imunitou to moze zvladnut v pohode kedykolvek, dieta s nedostatocnou imunitou to moze skosit aj v tom "idealnom" obdobi. A imunitu dietata do dvoch rokov obvykle nevies posudit (zase nehovorim o vynimkach)

monilik
30. dec 2016

starsi to chytil v skolke takze presne neviem do kolkych dni a mladsi 17 dni od prvej kiahne starsieho

cerez
30. dec 2016

@lenkabi tak to je veru veľká pravdepodobnosť nakazenia
asi by som cestu neriskovala
ak by už len predsa, tak nech je ľahký priebeh bez vysokých T

zabina27
30. dec 2016

maly neviem po akom case, kedze neviem, kde ich schytal. ja som sa vyhadzala 10 dni po nom (ocividne som ich dovtedy nemala) a to som bola 2 dni po porode v porodnici ☹ malinka sa vyhadzala 15 dni po mne, teda vo veku 17 dni, ale ona kedze bola taka malicka, tak bola sledovana v nemocnici. aj som sa bala, lebo vsetci strasili, co su to kiahne v dospelosti, ale vsetci sme mali ok priebeh, aj ked mat kiahne hned po porode v sestonedeli je fakt mnamka 😀

cerez
30. dec 2016

Najhoršie je, že človek nikdy nevie s čím dieťa príde do kontaktu ešte skôr ako vypuknú kiahne. Moja dcéra bola v škôlke a nielen moja v kontakte s chlapčekom čo dostal mononukleózu. Za krátky čas mi ochorela na dýchacie cesty a na to dostala kiahne. Priebeh bol veľmi zlý a dlhý. Ešte sa mi aj vysypala - žihľavka. O polroka sme šli z choroby do choroby, pri kašli šla pľúca vypľuť. To sa nedalo ani deň ani noc počúvať. Dali sme jej zobrať krv a zistili jej, že niekedy prekonala mononukleózu.
Neriskovať zbytočne úmyselným nakazením.

lenkabi
autor
30. dec 2016

@evittam 😀 ja som to myslela tak ze zamerne nakazit=dala do jednej miestnosti naschval s nakazenym umyselne.to ze ci dostane alebo ne uvidime.Bud dojde dieta do kontaktu s nakazenym ZAMERNE alebo NAHODOU(ked este o kiahnach nevie)

gabkostanka
30. dec 2016

@lenkabi u nas to bolo 3 tyzdne, starsi 5r ich znasal v pohode, ale mensi 3r to bolo strasne, horuckoval od zaciatku 5 dni...ale som rada, ze ich mame za sebou, aj ked osobne by som umyselne tejto chorobe male dieta nevystavila. Drzte sa🙂

monilik
30. dec 2016

@lenkabi no.moji mali 4 a pol a 1 aj tristvrte roka ked to dostali a teda starsi uplne v pohode bez teploty bez skriabania ale mladsi bol velmi zle na tom... horucky cely cas, vyhadzoval sa tyzden. mal to uplne vsade, vyzeral hrozne 😶

lenkabi
autor
30. dec 2016

Diky baby 🙂 .A kolke z vas poznate pripady kedy dieta malo kiahne skor jak v dvoch rokoch a neskorsom veku ich dostalo znova?

aimee77
30. dec 2016

Kiahne nemozete dostat 2x...Vznika na to trvala imunita.Ak je dieta napr.onkologicky pacient,moze nastat generalizacia herpes zoster.Vyzera to desivo,ako druhe kiahne,nastastie je to zriedkava komplikacia.Ani v odbornej infektologickej litrature som sa nikdy nestretla s takouto moznostou...

atreyu
30. dec 2016

Syn neviem kedy sa nakazil, ale dcéra dostala kiahne cca 14dní od jeho prvej vyrážky