Vybrať či nevybrať nosnú mandľu?

manka
10. jan 2011

Ahojte mamulky. Pomohlo vasim drobcom vybratie nosnej mandle? Odporucili by ste to? Ak ano, s ktorymi pracoviskami mate dobre skusenosti? Vdaka za odpovede

ivett1
10. jan 2011

ahoj...zda sa mi, ze uz tu takato podobna otazka bola 😉 ...my sme boli na adenotomii minuly rok koncom augusta s dcerkou (mala vtedy 4 roky a 2 mesiace) a...odvtedy bola chora asi len raz (klop-klop-klop)...oproti minulemu roku je to obrovsky "pokrok", pretoze v tom obdobi sme mali za sebou min tri liecby ATB - opakovany zapal priedusiek (a jeden zapal stredneho ucha) ...mozno k tomu prispel aj vyber nosnej mandle a mozno sa nam konecne podarilo ako- tak posilnit imunitu 😀
a ....nasla som tu diskusiu https://www.modrykonik.sk/forum/detske-zdravotne-problemy/vyberanie-nosnych-mandli-2/

geegee
10. jan 2011

Starsiemu synovi odporucili vybratie mandle, ale nesli sme. Bol vtedy prvy rok v skolke, takze castejsiu chorobnost som pripisovala velkemu kolektivu deti. Nikdy vsak nebral ATB, vzdy to boli choroby zvladnutelne sirupcekmi kadejakymi. Rozhodla som sa pockat rok, ako bude s chorobami dalsiu zimu a zatial bol chory /sopliky a kasel/ len 2x. Tak si tu operaciu asi odpustime.

katecameron
10. jan 2011

ja mam tri deticky ktore boli minuly rok v jednom kuse chore v januari ochoreli a do maja boli v kuse na atb. tak krciarka ku ktorej sme chodili nam odporucila vybrat nosnu mandlu zvladli sme to vsaetkym 3vybrali mandlu v BB velmi som dufala ze im to pomoze som vsak sklamana vobec im to nepomohlo nechce povedat ze prave naopak ale od oktobra su v kuse chorí uz som dala 500euro len na lieky pre deti a to je januar dcera dostala zapal pluc aj malicky od vtedy co mu vybrali mandlu mam pocit ze im vsetko zíde hned dolu cize par dni maju soplík a potom to zacne dunive kasle zapal priedusnice poprípade to zíde este nizsie ako u tych dvoch starsí ma v jednom kuse ten zapal priedusnice od oktobra 3krat to mal takze to je nehorazne vela malicky ma aj obstrukty dychacích ciest SOM SKLAMANA Z VYBRATIA NOSNEJ MANDLE ale netvrdím ze to niekomu nemoze pomoct poznam takych ktorym to pomohlo ako sestrinym detom to popmohlo ale ja som dospela k zaveru ak je problem v imunite tak vybratie nosnej mandle nepomoze ale ak je problem len v nosnej mandli tak to urcite pomoze moje deti okrem ineho maju velke problemy s imunitou takze nas problem skor bude v imunite nie v tej mandli a mozno uz im aj dorastla za ten polrok co im ju vyb rali 😒

trixi
10. jan 2011

ahoj, s Matkom som bola na vybrati nosnej mandle minuly rok, pol roka sme bojovali s roznymi chorobami, ale najhorsie bolo to, ze mal tak velku nosnu mandlu, ze nemohol dychat, bol unavenejsi, kazdu noc strasne chrapal, zle spal, v noci vynechaval dychanie. Po vybere nosnej mandle ked nechodil do skolky nebol vaznejsie chory. Od septembra bol vaznejsie chory len raz, ale sopliky ma skoro kazdy tyzden, vzdy zo skolky. Teraz cez prazdniny bol zdravy ako repa. Moj nazor - Matkovi vybratie nosnej mandle prospelo.

lucka1987
11. jan 2011

ahoj mojej segre ked sme boli male ju vybrali, celu noc strasne chrapala, a az som mala niekedy pocit ze sa udusi... akonahle jej ju vybrali tak je vsetko ok.. no teraz uz s nou nebyvam, ale ked sme sa o tom bavili, tak ze zacala chrapat opat... takze asi jej narastla...
mne mali vyberat krcne... nedala som si ich... lebo ucitelka bioly, si ich dala vybrat a chora bola potom kazdu chvilku. 😅

stvura
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
adetka
11. jan 2011

Mirku pred mesiacom operovali na Mediklinik v Leviciach... mala velke tazkosti s dychanim, chrapala, nedokazal pit s flasky bez predychavania, nepocula dobre, huhnavo rozpravala.... po operacii spi tichucko, krasne dycha, rozprava,...chora je i napriek operacii (soplikuje takmer stale, teraz chytila od mojej mamy chripku)... Ale operaciou sa sople neodtrania, ani nevybuduje imunita 🙂 ... operaciou sa ma zlepsit zivot... a Mirke sa jednoznacne zlepsil!
Levice odporucam: operaciu pod uplnou narkozou si dieta nepamata, mandla sa odstrani dokladnejsie, je tam skvely pristup lekarov a sestriciek (hravo sa s nou rozpravali i vysvetlovali co bude), fajn zariadenie,...

katustek
11. jan 2011

Dobré ránko, môjmu synovi vyberali nosnú mandlu už 2 x a to má 5 rokov.... Prvý krát 3 ročnému ako nastúpil do škôlky bol stále soplavý a huhňavý noštekom prestal úplne dýchať a v noci chrápal horšie ako moj muž 😖 Vyberali mu ju v lok. anes. v Nitre zaplatila som zato vtedy ešte v korunách 1000 korún a milá mandlička narástla opäť po roku a pol ale to už mal chudáčik také, že mal problémy s pravým uškom a hrozilo tam, že bude naň čím ďalej tým menej počuť, vraj sa tam vytvára nejaká tekutina ktorá tlačí . Takže sme nemali iné východisko len dať opäť vybrať mandlu ale pani doktorka nám odporučila vybratie v celkovej anestézii v NZ vyberali mu ju v júny 2010 a od vtedy máme pokoj s chorobami aj soplami klop klop klop od začiatku škol. roka bol raz chorý nič vážne obyčajná vyróza. Takže ak je to potrebné tak dať určite vybrať a nečakať.A NZ môžem len odporučiť, sú tam fakt milý a super lekári aj sestričky a ubehlo nám to tam velmi rýchlo prišli sme v nedeľu ráno a v utorok ráno sme už šli domov. Celý zákrok s uspatím aj prebudením trval pol hodinku a malý to zvládol úplne statočne len sa trošku zlakol krvičky 😅

ivalam
11. jan 2011

podľa môjho názoru by som v detskom veku do organizmu zasahovala čo najmenej a aj to len v prípade, že to ohrozuje život. mám dve detičky (2 roky a 3,5 roka) a pomáha nám čínska medicína. zo začiatku som k nej nepristupovala s dôverou, veď na trhu je tak veľa produktov a vybrať si ten najvhodnejší vyžaduje šťastnú ruku 🙂. nám sa to podarilo. mám čiastočne medicínske vzdelanie a pracujem v oblasti zdravotníctva, nedala by som sa nalákať na hocičo... napríklad naše deti neužívali ešte antibiotiká, nenavštívili sme lekára a to chodíme do škôlky. soplíky mávame, ale väčšinou len vodavé. vždy to stopneme v počiatočnom štádiu. ide o čisto prírodné produkty, bez vedľajších účinkov (môžu ich brať aj dialyzovaní pacienti a to hovorí za všetko). myslím, že najviac nás pred ochoreniami chráni preventívne užívanie na posilnenie imunity. úprimne môžem len doporučiť. nebudem sa rozpisovať o podrobnostiach, aby som nezdržiavala, ale ak máš záujem, kľudne ma oslov na mail, rada dám viac info... všetko dobre želám.

misulienka
12. jan 2011

mám 3,5 ročnú dcéru, stále je chora.od septembra do konca brala 5 krát ATB čo je dosť.stále iba kašle do toho dostala este zápal stredného ucha.v oktobri sme boli vyberat nosnú mandlu vzhľadom na to že mala na jednom ušku úplne zle hodnoty.myslela som si ze po vybrati nosnej mandle bude menej chorá,no bohužial nie je to tak.odkedy sme vybrali mandlu ma stale sople,co predtym nemala a chrape troška menej ako predtým...

vera999
29. jún 2011

Dobry den
Moj syn ma 3 roky,chodi do skolky.Celkovo chori velmi nieje ale od noveho roka ma uz 5 zapal stredneho ucha,niekedy mu daju antibiotika niekedy nie. Je alergik na pele takze sople a kasel suu u nas na dennom poriadku. Kazu mi dat vybrat nosnu mandlu koli usiam ze je to velmi nebezpecne,koli sluchu.Lebo tie zapali su u neho opakovane. Alergologicka mu dala nasonex,tak sme boli asi mesiac v poriadku,tak som si myslela ze nas to obide ,ale v pondelok sme boli zase na krcnom so zapalom stredneho ucha,tak uz sa zacinam bat.Mam sa do konca tyzdna rozhodnut,no neviem co s tym. S imunitou maly nema problem,boli mu robene testy ale velmi sa bojim ze mu to potom bude vsetko sadat na pluca a priedusnicu. Ale zaroven sa bojim o uska.Dakujem

syslica
29. jún 2011

@manka @vera999 Rozhodne pomohlo, pretože pred vybratím mandle mal malý syslík sluch len 30 % -a to napriek tomu, že zápal stredného ucha neprekonal ani raz, neliečil sa ani ATB. Adenotómiu+paracentézu+frenuloplastiku podstúpil vo februári t.r., v nemocnici na Kramároch, úplne bez problémov, mal cca.2,5 roka.
P.S. v otázke veľa nenadiskutujeme - presuňte sa do "Ďakujeme Strapco13" - strapco je odborníčka, ORL doktorka 🙂 alebo do témy Nosné mandle... tam je názorov celá kopa, aj dobrých rád.

tinki
29. jún 2011

ahoj, mojej pomohlo vybratie mandlí preto, lebo môže aspoň v noci spať. Ale chorá je stále. Sople jej zmizli, ale stále kašle. Našťastie zápaly nemá. Súkromné ORL pracovisko v Humennom. Kvalifikovaný a ochotný personál. Zákrok bol hotový za desať minút. Bez problémov. Malá to zvládla nad očakávanie dobre.

janinah
29. jún 2011

googluj adenoidné vegetácie, dozvieš sa,že táto operácia má význam ,zďaleka sa nerobí len preto,že dieťa chrápe al. je často choré....

fobieta
20. júl 2011

ahoj manka, mojej malej vyberali nosnú mandlu pred necelým mesiacom. Stále bývala chorá a uhuhňaná. Posledný mesiac dokonca ani proriadne nedýchala, čo mala tak zanesené dutiny. Boli sme pod celkovou anestézou a trvalo to asi pol hodinku, žiadna krv, len krik pri napichnutí infúzie. Z narkózy sa skvele prebrala.
Jediné čo ma teraz trápi je, že v noci má stále upchatý noštek a neviem prečo 😢 . Večer jej dám morskú vodu na vyčistenie a o dvanástej už začne chrčať a má ho upchatý. Neviem či je to alergiou, ale berie lieky aj ráno aj večer.
Inak som bola veľmi spokojná. Ešte uvidíme ked nastúpi do škôlky, ako často bude chorá.

dupinka
26. jan 2012

My sme vcera absolvovali vybratie nosnej mandle v Medicentre Piestany.
Po nastupe do skolky zacal byt castejsie chory, a predtym tiez mal na jar-jesen nadchy, ktore sa ale preliecili sirupami. Naposledy sme vsak skoncili na ORL so zapalom stredneho ucha. Cakali sme 3 mesiace, ci sa vdaka predpisanym homeopatikam neda mandla trochu do normalu. Ale zial, vcera nam bolo povedane, ako dobre, ze sme prisli, pretoze bola taka velka, ze nemal sancu normalne dychat, ani ustami a pripadne sopliky by mu zatekali do vnutra, co by sa ale prejavilo az akutnymi bolestivymi zapalmi, comu sme teda predisli.

Kliniku nam odporucila detska lekarka, pristupom som bola nadmieru spokojna. Zakrok robia v celkovej anesteze, trva cca 35-45 minut, pricom pristroj, ktory pouzivaju, je ojedinely na Slovensku vraj, a nie je tam velka pravdepodobnost recidivy. Jediny poplatok bol za podanu anestezu v cene 100 Eur.
Maly po zakroku spal cca 3 hodiny, pekne sa prebral, bez bolesti ci zvracania, potom ho skontrolovali a isli sme domov. Kontrola o tyzden, ale ak by nieco bolo, mali sme dokyho na telefone, co ma vnutorne upokojovalo. Dostal ako odmenu nadherne vysvedcenie za statocnost 😀

babajagababajaga
23. apr 2012

nas to caka na detskych kramaroch o par dni...neviete aki su tam lekari? odporucili by ste mi niektoreho?
malu ide operovat v celkovej anestezii a tej sa bojim.
dakujem.

mistula
25. apr 2012

Ja som rozhodne za. Ak teda skutocne treba - caste choroby, chrapanie, dychanie cez usta. Co poznam v okoli deti, vsetkym to pomohlo. Mamicky uz boli vacsinou znechutene castymi chorobami. Akurat znamej sa stalo, ze dcerka mala po operacii tri dni teploty. Doktori jej na to odporucili nurofenovy sirup, ktory zabral. Ale po troch dnoch uz bolo vsetko ok a mala je dnes v pohode.

mia258
25. apr 2012

Ja som proti, podla mna je to zasah do organizmu maleho dietatu a mandle stale dorastu. Nikto vam nezruci, ze po vybrati bude dieta zdrave.
Radsej by som dieta viac otuzovala a posilnovala imunitu prirodnymi produktmi ako hned volit operaciu...

annaf85
25. apr 2012

Ja by som sa riadila nazorom lekara. Ten ma urcite viac skusenosti. A ak by to dietatko bolo potom menej chore... Koho bavi mat chore dieta, davat mu nurofeny, atb... Urcite treba dieta otuzovat, zdravo stravovat a pod, ale niektorym to zrejme nestaci...

palot71
23. mar 2014

V piatok nám vybrali nosné mandle a od soboty máme zvýšenú teplotu, je to bežné?. Máte s tým skúsenosti?