Vyberania nosných madlí

korenbaba
26. dec 2012

Ahojte maminy, chcem sa opýtat na skúsenost s vyberaním nosných mandlí u detičiek. Hlavne ak máte skúsenosti s nemocnicou v BB. Aký je postup a prístup. Asi nás to neminie.
Malá ma onedlho tri roky a má zvačšenu nosnu mandlu. Velmi, zakrývaj jej 2/3 nosnej dutiny. Nebýva ani často chorá, ani nič podobné. Len nemože dýchat poriadne, takže sa poriadne nevyspí-chrápe ako starý chlap, a samozrejme sa ani nenaje poriadne. Akoby pri silnej nádche. Dýcha hlavne ustami. Riešime to v podstate už tretí mesiac. Teraz bere Avamys na alergie, či sa nepodarí zmešit tú nosnú madlu. Mali sme ho brat mesiac, ale pomaly sa končí toto obdobie a bohužial bez zmeny. Viem, že niektoré su velmi proti, lebo niekedy lekári odpourčia vybratie nosnej mandle, aby sa zlešpil stav pri častýcvh upchatých dutinách, či zápaloch uška, ktoré sa ani po zákrok nezmenili. Samozrejme sa toho bojím a nechcem to, ale bohužial vyzerá to tak že náš problém je jasný. Pri dýchaní ustočkami sa jej nedostáva do mozgu tolko kyslíku ako by pri nosnom dýchaní a pri dlhdobom takomto stave to može spomalit aj vývoj.
Aké su vaše názory, skusenosti?

kacusik69
26. dec 2012

mam sice 22 a operovana som bola v Ruzinove (nie v BB) ale mne vybratie nosnej mandle bolo k nicomu... robili mi sice toho viac co sa nosa tyka (sekanie prepazky, kyretaz sliznice atd.), v sucasnosti som skoro 10ty mesiac po, a zmena ziadna... zas som tam kde som bola predtym... som alergicka, ale taketo problemy mi zacali v oktobri 2010, odvtedy som nedychala absolutne nosom... odhodlala som sa ist na operaciu, ale dnes si nadavam, ze tolko bolesti a zlepsenie ziadne... to je moja skusenost... lekari super, vsetko fajn, aj pristup v nemocnici atd. ale inak ... no mne to zhorsuje asi aj ta alergia, v tom je to horsie :-/
@korenbaba

kacusik69
26. dec 2012

@korenbaba este by som dodala - Avamys som si davala tiez - bez zmeny... takisto vsetky mozne lieky na alergiu (Fixit, Aerius, Claritine, Staloral a ine, a spreje do nosa Nasonex, Flixonase, Avamys atd.) vsetko bez ucinku... jedine co mi pomahalo a v sucasnej dobe uz zas pomaha je Muconasal... jediny sprej s ktorym dycham... je sice pravda ze by sa nemal uzivat viac ako tyzden, ale ja bez neho nemam inak sancu sa minimalne normalne vyspat... aj mi ho zakazala dr., ale viem ze v nose mam uz zas podobny "zmatok" ako pred operaciou, opuchnuta sliznica natolko, ze sa mi dotyka prepazky z oboch stran, takze prakticky nemam kadial dychat, tak si ho radsej dam, fakt aspon pred spanim... je to "o hubu" dychat viac ako 2 roky iba ustami, casto ma preto boli hrdlo, lebo ho mam vysusene atd., vsak asi to poznas na dcerke...

korenbaba
autor
26. dec 2012

@kacusik69 ja ani neviem či to ma malá z alergie, vraj testy na alergie sa robia až po veku 4 roky. no ale nemožem nechat dieta dýchat ustami ešte vaše roka...

kacusik69
26. dec 2012

@korenbaba je to tazke takto, to verim... chuda malicka... a preco az od 4 rokoch? ja som alergicka od malicka, myslim ze v nejakych 10 mesiacoch som bola prvykrat u alergologicky a robili mi aj testy (mam este taky slovnicek kde to mam popisane vsetko) ale inak paradoxne je ze mne vysli posledne testy na alergologii negativne... a to kycham, soplim od 1.1. do 31.12. a ocividne je ze mi nieco vadi, ze mam alergiu, ale nevedia dojst na to ze co mi vadi a na co vlastne alergicka som... a inak u mna operacia prebiehala nasledovne: rano som si presla na operacku, dali mi oblbovak, nejaku tabletku aby som po prebudeni nevracala (z narkozy), asi po 4 hodinach (z dovodu ze som toho mala viac, ako som spominala) ma previezli na izbu... a tusim po 5 dnoch (vratane nastupu a odchodu) ma pustili domov... 3 dni som mala v nose tamponadu ale to viac menej asi pre prepazku. Po vyberani mandle alebo teda krcnych mandli pustali uz aj na druhy den...

jonas17
27. dec 2012

@korenbaba skús si toto prečítať, možno ti niečo napadne:
http://www.badatel.sk/kpm/mandle-a-imunita-diet...

adulik1976
27. dec 2012

ahoj aj mojej starsej dcere vytahovali nosne a hned jej brali aj s krcnych mandiel mala vtedy 4roky byvala casto chora cakali sme len na vahu 15kg teraz bude mat v maji 7rokov velmi to pomohlo antibiotika mala odvtedy asi 3razy a to dostala choroby od mensej nebolo to take hrozne nam to vyberali v Trencine boli sme tam 3dni nebanujem ani trochu

zuzi0911
27. dec 2012

Ja som bola na vyber v 6 tych rokoch.tiez som dychala ustami a strasne chrapala.osobne byvam chora raz do roka alebo vobec a alergicka nie som na nic okrem jedneho lieku.nie je to take hrozne.drzim palce

vanessm
27. dec 2012

@korenbaba Ahoj, my sme na tom boli podobne s dcérkou. Keď mala 3 roky a dr. nám odporučila vybratie nosnej mandle ( kedy ešte nemala žiadne ťažkosti s dýchaním ani chorá nebývala nejak moc často) tak som si povedala, že ešte počkáme, ale v č rokoch ju mala takú zväčšenú, že už malaa aj problémy s dýchaním, keby len chrápala, mávala apnoe počas spánku niekolkokrát, bála som sa. Potom som rýchlo b´vybavovala cez známu, aby nás čo najskôr zobrali na výber, lebo čakacie termíny boli dosť dlhé :( A ľutujem, že som nešla hneď prvýkrát, keď mi to dr. povedala. No, ale musím povedať, že chorá odvtedy nebola skoro vôbec, a to je presne rok po operácii, žiadne antibiotiká za ten rok nemala. Ale dýchame v noci ťažšie na chrbáte, keď leží na boku, tak v pohode, ani nechrápe, ale na chrbáte áno. Tak sme znovu behali po dr. a zistili sme, že je alergická, minimálne hodnoty, ale je. Zistili sme to tak, že orl doktor nám dal spray do nosa nasonex, a keď po mesiaci dýchala úplne ticho aj na chrbáte, tak nás odporučil znova na alergo ( kde sme už pred pol rokom boli a na testoch jej nevyšla žiadna alergia) a tam nám zobrali krv a vyšla jej alergia. Alergologička nám zmenila spray, ale ten je jaž tak nepomáha. Ale aspoň nemá apnoe. S operáciou neváhaj, a čím skôr tým lepšie.

adri266
27. dec 2012

@korenbaba Ahoj, ja som sice s dcerkou bola na operacii v PO, ale mozno Ti pomozu moje postrehy. Precitaj si moj clanok: https://www.modrykonik.sk/fotoblog/adri266/clan...
Len by som dodala, ze nakoniec hned po tej operacii brala 2x ATB, asi sa jej do ranky dostala nejaka infekcia. Nasledne v septembri mala 2x za sebou zapal priedusiek. Co mi lekarka nepovedala predtym je, ze ked vam vyberu nosne mandle, je potom predpoklad, ze vsetky virusy a bakterie pojdu rovno dole do dolnych dychacich ciest. Zial, nam operacia pomohla len v tom, ze Tia prestala chrapat. Cez den vsak dycha ustami aj nadalej, aj ked ju 100x upozornim. Chora byva rovnako ako predtym, aj teraz mala pred mesiacom zapal priedusiek a minuly tyzden zase laryngitidu...Citala som postrehy mamiciek, ktorych deti neboli od operacie ani raz chore, ale zial, to nie je nas pripad. A po terajsej skusenosti, neviem, ci by som sla este raz...

korenbaba
autor
27. dec 2012

@kacusik69 neviem, to mi povedlai na ORL, že od 4 rokoch. Iba výnimočne skor sa robia testy na alergie

melanche
27. dec 2012

@adri266 presne taku skusenost mam aj ja zial. sme mesiac po vybere a mame uz druhe atb. najprv zapal priedusiek a teraz bolest uska!!! co nechapem kedze sme po vybrati nosnej mandle. plus hnisava angina. vsetko choroby co sme doteraz nemali. radsej sopliska a chrapanie ako toto. lutujem vybratie velmi!

adri266
28. dec 2012

@melanche veru, je to hrozne, lebo po tom, co si to dieta *uzilo* som ocakavala zlepsenie, ako mi to kazdy sluboval. Alergologicka, ORL lekar, logopedicka, nasa detska...ja by som uz druhykrat nesla... 😒

melanche
28. dec 2012

@adri266 presne. my sa trapime este viac. inac ako som ta citala, tiez mam podozrenie ze si doniesla nejaku infekciu z operacie. tyzden ju bolel krk vzadu, zapachalo z pusy a od operacie bola zahlienena. no uz je to jedno. berieme druhe atb, do skolky ju do sept. nedam, nech si telo oddychne od tolkych liekov a budem sa modlit, aby to od sept. uz bolo len lepsie (ale mam podozrenie, ze nas potom potrapia krcne mandle :((( )

mia18112
28. dec 2012

@korenbaba Ja by som v Tvojom pripade necakala. Apnoe su nebezpecne . Mandla sa vacsinou nezmensi len tak. Je to tiez len tkanivo. Ak je raz velka, a robi problemy musi ist von. Nasemu malemu vyberali mandle teraz na Mikulasa - 6.12. A to ide mat 3 roky este len v marci!!!! U nas v MT kym si nedoriesis nosnu mandlu, pediatricka ani ORL Ta na alergo ani neposle. Zakrok sme mali v celkovej anestezii, za 35 minut ho uz aj doviezli zo saly, hned sa aj prebral, niektore deticky spali po narkoze. Akurat ich vsetkych bolelo hrdielko - ale to z intubacie. Inak ok. Hlavne sa Ty neboj. Ide o zdravie dietata. Nie o nase obavy! Drzim palce!

voskovka
28. dec 2012

nam idu vyberat nosne mandle v januari este presny termin nemame mam tam ist po novom roku naplanovat.a tiez budeme mat narkozu...maly je alergik a ma velke nosne mandle a dycha len ustami.a v noci sa budi chrape....uvidime ci nam to pomoze alebo nie....(ma 3roky)

korenbaba
autor
28. dec 2012

@mia18112 však ja ani na nič nečakám, ani s anebojím v zmysle že ju nedám na operáciu. ja sa pýtam na skusenosti s takým zákrokom v BB