Výber sleziny u 5 ročného dievčatka

alda28
8. aug 2014

Ahojte,

potrebovala by som poradit ohladom mojej 5r.netere.Ma diagnozu Q627 Vrodeny veziko-uretero-renalny reflux.
Pri poslednom vysetreni na sone jej zistili vedlajsi nalez:slezina mierne zvacsena v pozdlznom reze 8,7x3,9 cm, parenchym primeranej echogenity, v hornom pole dorezalnejsie sa zobrazuje komplexne lozisko bez vaskularizacie,bez vyznacenej steny o priemere cca 27 mm, horise ohranicene voci okoliu-v.s. len cast sleziny?
toto je z vysetrenia z martina.
CT vysetrenie : v slezine je pritomne solitarne ,ostro ohranicene hypodenzne lozisko vel. 34x33mm,KK 33mm,lozisko ma vysyteny lem,kotry sa na oneskorenych sekvenciach z periferie dosycuje- v CT obraze ma charakter hemangiomu.
Hepar mierne zvacseny ,hladkych kontur,bez loziskovych zmien,pankreas nadoblicky bpn.
Oblicky bilat.primeranej velkosti,tvaru a ulozenia,bez loziskovych zmien.
Lahko zmnozene LU v retroperitoneu do 12 mm.
Volna tekutina v DB a MP nepritomna.
Zaver: lozisko v slezine v CT obraze charakteru hemangiomu.V ostatnom vysetrovanom rozsahu bez patomorfologickych zmien.

Doporuceny sje operacny postup cestou LSK.-totalna splenektomia,ale az po preockovani a kontorlnych odberoch.

Znamena to,ze jej chcu vybrat celu slezinu.Mate s tym niekto prosim skusenosti? Mozete poradit aj nemocnicu,lekara. Je nutne vyberat celu slezinu? Am mate akekolvek informacie,budem vdacna. Dakujem

niki101988
8. aug 2014

@alda28 Neviem koľko detských chirurgov nájdeš na fóre ale slezina s jej refluxmi síce nemá nič ale može jej škodiť a deťom sa orgány rozhodne nevyberajú len tak mírnix-dírniks
A o tom či sa musí odstrániť celá, áno slezina sa celá odstraňuje.

mammaroma
8. aug 2014

Najbližšia detská chirurgia k vášmu bydlisku je Martin, alebo Banská Bystrica. Treba sa tam objednať na konzultáciu, oni už podrobne vysvetlia všetko.

bbarboraa
8. aug 2014

@alda28 neviem ci ti niekto vysvetlil ze co je vo veci. hemangion je nezhubny nador ciev, problem je v tom ze normalne cievy su v istom rozsahu schopne kontrakcie a zabraneniu krvacania, hemangion tuto moznost nemaa ked krvaca krvacanie nejde zastavit, problem je ze slezina patri k organom bohate prektvenym, odumieraju tak cervene krvinky, ak by nastalo krvacanie zo sleziny tak je to velmi akutny stav a moze dojst vlastne k vykrvacaniu, kedze by krvacanie nastalo do dutiny brusnej neni no az tak lahko vidiet amohlo by byt neskoro-velmi nebezpecny by mohol byt uraz alebo neboj autonehoda- poskodenie sleziny natrhnutie je aj v zdravej slezine vazna vec nieto este v nazvyme chorej slezine... najlepsie bude ak poprosim o vysvetlenie detskeho lekara alebo chirurga aby si mala obraz preco je to dolezite...
...tak isto je slezina aj imunitny organ, velmi dolezity a isto by len tak larom farom nikto bez indikacie nerozhodol o vaznom kroku, v tvorbe prorilatok a ´vyucbe´blielych krviniek... preto je dolezite preockovat PRED aby sa stihli vytrorit obranne mechanizmy ak sa este daju....moze byt ptm viacej chora a nachylnejsia na bakterialne ochor. aj s komplikaciami ALE v ramci ohrozenia na zivote je pritomnost sleziny viac nebezbecna ako zapal pluc - ktory sa da dobre liecit ATB ale nezastavitelne krvacanie je nezastavitelne krvacanie... v skratke asi takto opytaj sa pre presnejsie info lekara ktory sa o dieta stara... MK hm nie je nahrada musis vediet do coho idete ... vela zdravicka 😉

tigri
8. aug 2014

@alda28 Nerozumiem sice ani polovicke tvojho prispevku ale viem ze na Kramaroch v Bratislave je chirurg ktory sa venuje aj hemangiomom a je spicka vo svojom odbore, vola sa Mudr. Babala a je to vynikajuci clovek aj lekar...bol v time co oddeloval siamske dvojicky chlapcov pred par rokmi, skus ho poziadat o konzultaciu a ak nepomoze, urcite poradi na koho obratit...

tigri
8. aug 2014

@alda28 a chodia za nim mamicky z celeho slovenska, to tiez o niecom svedci

alda28
autor
9. aug 2014

prepacte napisala som to tak komplikovane, dakujem za odpovede.Vcera som ho nasla Mudr.Babalu,tiez sa mi pozdaval na takuto operaciu.
Neter ma zatial naplanovanu operaciu v B.B., len sestra potrebovala poradit,ci je nutne vybrat celu slezinu,ale asi to bude nutne, tak ako pise bbarboraa.