Vojtovka pri detskej mozgovej obrne v kombinácii bobath

natalieher
19. júl 2014

Dobrý deň maminky, chcem sa Vám opýtať ktoré poznáte Vojtovu metódu pri deťoch s DMO - Vojtovka v kombinácii s bobath koncept - má význam cviciť Vojtovku 1-2x denne + 1x bobath?či má zmysel cvičenie Vojtovky takto sporadicky.. Ďakujem

bonaqa2013
19. júl 2014

Vojtovku som cvičila s najmladšou dcérou. Z celej duše som to neznášala, ale musela som. Keď prestaneš cvičiť vojtovku, dieťa sa vráti vo vývoji naspať. Vlastná skúsenosť. Ešte som to vravela aj cvičiteľke, a ona mi povedala, že je to tak. Aby sa dieťa pohlo dopredu je potrebné cvičiť 3-4 krát za deň. Pri frekvencii 2 krát sa len dieťa udržiava v určitej úrovni - ale nejde dopredu. Vojtovku treba len cvičiť, cvičiť a ešte raz cvičiť....

oravese
20. júl 2014

Suhlasim tiez mam taku skusennost ze je dolezite cvicit ju inak dieta zaostava a nejde dopredu.

edita0527
6. apr 2018

@natalieher dobrý,vidím,že diskusia je už stará,ale chcem sa spýtať,či ste potom nakoniec kombinovali vojtu s bobathom?

natalieher
autor
6. apr 2018

@edita0527 dobry den,ano,aj ked vojtova je ovela viac učinna,ak ju teda dieťatko toleruje

edita0527
6. apr 2018

Velmi nie,reve,moja mala...uvidime bobath,vynecham dva tyzdne vojtu

elenkaba
6. apr 2018

@edita0527 vojtovka sa s bobathom kombinuje až po roku alebo roku a pol. Do roka je vojtovka účinnejšie. A dieťa pri cvičení plakať musí, je to reflexne cvičenie, ktoré spúšťa reflexne pohyby a taktiež aj plač. Naša keď nerevala, tak necvicila dobre. A netolerovanie vojtovky je keď dieťa neprospieva, nepreberá, je frustrovane, placlive aj mimo cvičenie a pod. Plač pri cvičení je bohužiaľ nutny

janhe
6. apr 2018

My sme cvicili 4-5x denne cely celucky rok bez vynechania
Rok sme riadne von nechodili ale bolo mi to jedno vojtovka my zachranila dceru
Plac neplac
Plakali sme obe no dali sme to
Ked uz bola vacsia tak uz ani neplakala a sikovne cvicila

natalieher
autor
6. apr 2018

@edita0527 a kolko ma mala rokov? a ako je na tom motoricky?

edita0527
7. apr 2018

Ma 4mesiace, narodila sa predcasne,takze korrigovane 2mesiace. Cvicime od 8.tyzdna,lebo ma diagnozu PVL, zatial zistili hypertoniu. Na stimulacie reaguje dobre,nevidno zatial rozdiel ,lebo pvl ma na vpravej strane mozgu,tz. ze lava strana moze byt postihnuta,ale obe strany rovnako funguju zatial.

Rhb sestricka povedala,ze nas upozorni,ked bude treba kombinovat vojtovku s inou metodou,ale pri takejto diagnoze treba cim skor cvicit,aby druha strana mozogu prevzala chybajuce funkcie. Mozog je velmi plasticky v takomto veku este,preto sa snazime jej naucit vzory,aby v buducnosti neboli problemy.

Neurologicka povedala,ze kludne mozme vyskusat aj ine okrem vojtovky,len som zmatena,ci dcera to zvladne,alebo co je najlepsie pre nu,lebo kazdy ma iny nazor,aj neurolog,aj rhb sestra a teraz aj sesrtickau ktorej sme boli na bobath...ona ma viac skusenosti s postichnutymi detmi a podla nej bude stacit bobath...ach

edita0527
7. apr 2018

@janhe Co ste presne cvicili?lebo nam este v nemocnici raz ukazali reflexne plazenie,a to cvicime, 3x denne.

Ako treba zvisit pocet,lebo my sme zacali 2x denne,ked mala 2.5kg,a potom odporucali 3x az od 3 kg, teraz ma 5kg,asi by som mala viackrat.

janhe
8. apr 2018

Cvicte tak ako vam kazu ak 3x cvicte 3x max 4x
Ak vam povie 4x tak cvicte 4x max 5x

Nie co sme cvicili, rehabilitacny vie co potrebujete cvicit vzdy cvicte co vam kaze aj keby to mate rok v kuse cvicit
Ked nieco neviete pytajte sa ich lebo to robite pre svoje dieta

edita0527
8. apr 2018

Dakujem, preto som sa spytala,lebo nam to povedala rhb sestricka(tam kazdej ukazala len reflexne plazenie),kt ju videla len raz v nemocnici.a tato co snou cvici vobec neodpoveda na moje otazky,vobec ju nezaujima co robime doma.zajtra ideme k nej,tak ju poprosim aby uz konecne nieco konkretne povedala,alebo najdeme inu.

natalieher
autor
13. apr 2018

@edita0527 s takou maličkou určite len Vojtovku cvičte,bez kombinovania s bobathom,to je skoda u babatka kombinovat. hlavne si najdite čo najlepšieho fyzioterapeuta,najlepšie v Olomouci. Držte sa!

natalieher
autor
13. apr 2018

@edita0527 len plazenie? a ten bod pod prsnou bradavkou necvicite? to je nejako malo len 1 cvik 3x denne sa mi zda..

janhe
13. apr 2018

@edita0527 ahoj no ak nema zaujem treba ihned vymenit za inu to he zle.
Vzdy pri zaciatkoch sa zacina s jednoduchim cvikom i ked je v podstate jednoduchy je dolezity pre cele telo
Po zvladnuti toho jedneho vam pridaju dalsi
My sme mali 5cvikov 4-5x denne.
Treba sa to len ozsj riadne naucit a nebat sa toho
Dieta to neboli
Len ono proste nechape co sa deje ze preco ho drzite ze sa nemoze slobodne rozhadzovat rukami nozkami.
Ale vravim aj ono si zvykne a bude fajn
Moja ma 3roky a teraz rada cvici so mnou
Na fitlopte
Brusaky
Jogu a podobne co cvicim v tej chvili. Jej to proste ostalo
Aj ked uz necvicime 2r
Furt v nej cosi ostalo ze cvicenie je proste fajn

edita0527
15. apr 2018

@natalieher len plazenie, a ten bod len 2x tyzdenne v rhb. boli sme vyskušat bobath,ale odvtedy je taká nekludná,nechce jest, reve...

mosacip
27. mar 2020

@edita0527 Ziadna druha strana mozgu. V mozgu je diera, chyba biela hmota (leukomalacia) v periventrikularnej oblasti. JE zodpovedna za prepajanie ostatnych casti mozgu. PReto ma paciet "dlhe vedenie" Vsetko sa uci ovela pomalsie a celkovo vyvinovo zaostava. Takze vsetko treba urovit X nasobne viac ako u zdraveho a preto cvicit, cvicit, cvicit. Uspechy sa dostavia ale netreba mat zasa prehnanen ocakavania.

kikaeliska
10. máj 2023

@edita0527
Mohla by som sa opýtať ako sa vašej dcére sa darí? Mi máme túto istú diagnozu

edita0527
11. máj 2023

@kikaeliska
Dobry,Dcerka uz 5ročna,dari sa jej dobre. Chodieva do školky,ma lavostrannu hemiparezu. Lavu rucku pouziva malo,a aj na nohe vidiet,ze je tensia,mensia. Mentalne vsetko v poriadku

kikaeliska
1. jún 2023

@edita0527 môžem sa opýtať prosím vás keď dcérke sonovali hlavičku tak mala zahojene alebo mala cysty ? Mi sme boli na sone a je písané že všetko zahojene ale nikto mi to ne vy svetlil

edita0527
3. jún 2023

@kikaeliska ahoj,ani nam nevysvetlili,poviem uprimne neviem