Vojtovka - áno či nie?

syrik
10. jan 2013

Ahojte maminy, na neurologii nám doktork povedal, že je všetko ok, len malá má svoje vlastné tempo, že je mierne hypotonická, ale že to deti, ktoré prekonali silnú žltačku mávajú, že by ju netrápil cvičením, ALE primárka na rehabilitácii na cvičeniach trvá...a teraz neviem, že čo...

mummy01
10. jan 2013

@syrik je to na tebe...ja som mala ten isty problem s oboma detmi,dokonca syn viac zaostaval ale ani s jednym som necvicila.Dcera sedela sama v 10.mesiaci,chodila v 16.mesiaci a syn sedel ako 12.mesacny a zacal chodit ako 18.mesacny.Sice obaja nestvornozkovali ale ako dvojrocny uz boli na tej urovni ako ostatne deti.Takze sa rozhodni ale ak dieta nieje chore tak by som necvicila 😉

lenicka30
10. jan 2013

syrik Presne rovnaky priebeh bol aj u nas, maly sa narodil mal dlho silnu zltacku, potom okolo 2.mesiaca viac pribral a celkovo je malinko vacsi 🙂 Ale rovnako nas poslali na neurologiu, tam nam povedali ze treba posilnit chrbatik, tak nam odporucila rehabilitaciu a tam p.primarka neuprosne skonstatovala co vsetko maly robi zle alebo nerobi vobec a neuprosne povedala cvicit Vojtovku, s cim ja som nesuhlasila, ale uz p.fyzioterapeutka povedala, ze maly je uplne v poriadku, viac davat na brusko a naozaj s nim nic z vojtovky necvicim a krasne ide dopredu, uz je dokonca podla tabulky o mesiac dopredu 🙂 Jedine, co tak chodim s malym do malej skupiny s maminkami s rovnako velkymi detickami, kde si s malymi pocvicime na deke aj na fit loptach, maleho to bavi a ma z toho zabavu a my maminky si pokecami :o) Takze je to na tebe....drzim palce

syrik
autor
10. jan 2013

@mummy01 Ďakujem za odpoveď 🙂 Mne sa na rehabilitácii vyhrážali, že ak nebudem cvičiť a zastaví sa vo vývoji, bude to moja chyba...je to ťažko...my už sme boli na jednom cvičení, ale ako som to s ňou cvičila, tak sa k nej nemôžem ani priblížiť...strašne plače a nechce robiť nič...ich nezaujímalo to, že sa pretočí, ale to ako sa pretočí...že nemá ruky a nohy podľa tabuliek...jeden povie tak, druhý tak...ja s ňou skúsim to plávanie radšej...tými cvičeniam dosiahnem akurát to, že sa zatne a nebude robiť nič podľa mňa...

syrik
autor
10. jan 2013

@lenicka30 Ďakujem pekne za odpoveď aj povzdbudenie 🙂 My máme už o 4 dni 9 mesiacov, ja som už keď mala pol roka upozorňovala doktorku, že sa mi to nezdá a nerobila nič a teraz všetci len tabuľkami mávajú predomnou...neurológ sám povedal, že oni to berú podľa tabuliek, ale každé dieťa je iné...a inak naša je tiež väčšia oproti iným deťom 🙂

mummy01
10. jan 2013

@syrik chapem ze sa bojis.Mne dokonca pediatricka povedala ze vojtovka ma velmi zly vplyv na psychiku dietatka.Kludne chodte na plavanie,isto to pomoze a neboj sa,ak nema ziadne ochorenie tak sa vo vyvoji urcite nezastavi,to je riadna blbost a este ked take nieco povie lekarka 😠

syrik
autor
10. jan 2013

@lenicka30 a na tie cvičenia chodíte do nejakého materského centra alebo na rehabilitáciu?

srdiecko9
10. jan 2013

Tiez som mala podobny problem. Dcera mala miernu hypotoniu svalstva a neurolog povedal, ze nemusime vojtovku. Rehabilitacna doktorka vsak povedala, ze ano. Nakoniec som isla este k jednej odbornicke a ta bola za cvicenie tiez. Takze sme cvicili. Ide o to, ze ked ma iba hypotoniu a aj to miernu, dcerka ti urcite bude sediet, chodit..mozno neskor, ale bude aj bez cvicenia. Tu je dolezite to cvicenie skor preto, aby si tym tie svaliky posilovala a aby si osvojila spravne drzanie tela, pretoze hypotonicke deti maju problem so spravnymi pohybovymi vzormi. Cize sa moze stat, ze bude mat problem neskor s chrbticou (skolioza napr.). Prave preto je lepsie cvicit, ked mate hypotoniu. Ked nechces cvicit vojtovku, tak aspon dojcensku gymnastiku alebo chodit plavat. My sme zacali vojtovkou, cvicili sme styri mesiace a ked sa dostavili prve vysledky, stacila uz len dojcenska gymnastika hravou formou.

lenicka30
10. jan 2013

No presne aj nas strasili s tabulkami, uz zacali v dvoch mesiacoch, ze vazi vela a pritom ale aj vela meral, takze napr. sme preskocili velkost 62. Zdalo sa mi tiez ze maly ma troska vacsiu hlavicku a tiez si to dr.vsimla az ked nesedel v tabulke, ale klop klop klop vsetko je v poriadku, hlavicka je podedena. Ale nam aj na rehabilitaciu povedali, ze tym, ze je vacsi potrebuje viac sily na vsetko a preto mu idu niektore veci pomalsie, pretoze nebude robit nieco, kym si sam nieje isty, ze to uz zvladne. Aj s otacanim to bolo podobne, velmi sa mu nechcelo otacat a zrazu v jeden den sa zacal otacat do oboch stran a hned aj na brusko a aj na chrbatik a uz je vsetko v poriadku aj podla tabulky, dokonca o ten nesiav dopredu. NAs ma 6mesiacov aj kusok. Neviem, ale s tymi tabulkami je to zvlastne....

lenicka30
10. jan 2013

Ano ano chodim do materskeho centra cvicit. Ale aj do nemocnice na rehabilitaciu, aby sme mali zapis v karte, ze sme tam chodili. Do centra chodim 1xtyzdenne a na rehabilitaciu tak 1x za 3tyzdne, koncom mesiaca ideme na kontrolu, tak som zvedava co nam p.primarka povie 😒

ma.senka
10. jan 2013

@lenicka30 ahoj, vidim, ze si zo ZA okresu, ta primarka je hrozna, tiez ma zdeptala, bola som hotova ze mam postihnute dieta. fizioterapeutka to ale tak dramaticky nevidela (maly mi nedvihal hlavicku v 2 mesiacoch a bol hypotonicky), ale ze treba cvicit. A vojtovka mu pomohla. mali sme par cvikov, za 2 tyzdne mi zacal dvihat hlavicku a sedenie, chodenie atd mal ako "bezne" deti. Sedel v 7. mes, staviat na nozicky sa zacal v 9. a chodit v 13. mes.

@syrik Neviem, ja by som sa vojtovky nebala. Deti placu, pretoze im je to nepohodlne, ale bolest by citit nemali. Ved to nie je cvicenie o sile, ak to tak robite, potom je to zle a treba si skor dohodnut bud viac hodin s fyzioterapeutkou aby ste sa spravne naucili cvicit alebo si najst niekoho kto bude chodit k vam domov.
Vojtovka je naozaj skvela, poznam mamicky so zavaznejsimi problemami deti a vojtovka im naozaj pomohla. Radsej cvicit ako nieco zanedbat... Deti si predsa toto do buducna nemozu pamatat, je to podla mna somarina mysliet si, ze bude mat z toho neviem aku traumu...
Plavanie - co ja viem - to je zabavka pre mamicky skor. Chodili sme od 5 mes. do 2 rokov, ale nemam pocit, ze by to bol neviem aky zazrak. Boli tam deti, ktore aj tak nakoniec museli chodit na vojtovku (napr. nesedeli v 9. mes. a pod) . Plavanie nie je liecba, ja to vidim skor ako zabavu (ale uz by som tam nechodila, podla mna su to vyhodene peniaze).

Tiez mam skusenost, ze pediatricka povedala,ze vsetko je OK, primarka na rehabilitaciach ze vsetko je zle, neurologicka nevedela povedat nic, pretoze maly strasne u nej reval, takze sa vobec nijako neprejavil, napisala, ze ma syndrom bieleho plasta !!! u par mesacneho dietata. Po roku som k nej viac nesla, kedze som videla ze vsetko je v norme. (dnes ma 4 roky a s lekarmi nema vobec problem, krasne spolupracuje, zvlada injekcie, zubara, vsetko).
Takze kolko lekarov, tolko nazorov. Ale myslim si, ze rehabilitacie, resp. vojtovka urcite neublizi, skor pomoze.

lenicka30
10. jan 2013

@ma.senka Ano primarka je hrozna, fakt som od nej odchadzalas placom, ze co je mojmu dietatu. Nam dvihal hlavku ale len ked sa mu chcelo a dlho nevydrzal, fyzioterapuetka nam kazala len "vytahovat" krk, aby lepsie hlavu udrzal a skusila asi dva cviky z vojtovky, ale nakoniec nebolo treba. Teraz uz len sledujeme chrbatik, aby pekne sedkal, ale to nam povedala, ze sediet by mal vzpriamene az v 10.mesiaci, skor nie. No tiez podla tabulky.... Ale s touto pani som naozaj spokojna.
A neurologicka sa nevolala Orvanova?

ma.senka
10. jan 2013

@lenicka30 tak s Orvanovou mam "este lepsiu" skusenost. u nej sa zapisuje (v tom case to tak bolo) rano. poprosila som ju, ci by som sa nemohla zapisat na druhy den (prisla som k nej pred obedom, rovno od pediatricky, kt. mi kazala ist k nej) s tym, ze mam 2-oj mes. dieta. nebola ochotna mi dat papier na dalsi den a doslova tresla mi dverami pred nosom, maly zacal revat, ja som bola taka vystresovana a vytocena, ze som myslela ze ma slak trafi od jedu. ked vysla von ze na obed, som jej povedala, ze to jej spravanie je hrozne. povedala mi, ze ONA JE DOKTORKA!!! (ja som jej na to povedala, ze A JA SOM INZINIERKA 😀 😀 😀) tak som k nej uz potom viac nesla a chodila som do martina. tam dr. ma vzala hned, ale za vela to nestalo, maly nespolupracoval, takze ani nevedela ako na tom je. v cakarni mala ale hrozne pripady (chodili k nej ozaj postihnute deti, v mt je tusim aj nejaky ustav), neviem ako si poradi s nimi, ale to uz je o inom tema...
Fizioterapeutka v ZA nemocnici bola hrozne zlata. Chodila som k nej 3x do tyzdne, pretoze som nevedela s malym cvicit. Mala toho vela, ale nejako sme sa vmestili aspon na par minut. Chodili sme k Ivane Majsniarovej. Fakt nam pomohla. Bola nenasilna, maly jej neplakaval a ked videla ze cosi nejde, tak to nesilila...

dodkap
10. jan 2013

@syrik podla mna sa to teraz ordinuje pomaly kazdemu druhemu dietatu pri kazdom malom vykyve. Pritom to bola, podla mna, metoda pre deti s DMO, postihnute, atd. Mojej dcere to ordinovali len preto, ze je z dvojiciek a narodila sa skor, ale nie o vela. Vobec nema problem s pohybom, vobec nezaostava, nic. Necvicila som s nou, lebo to bolo zbytocne trapenie zdraveho dietata a som rada, ze sme ju tie mesiace netrapili. Ordinovali to aj synovi, ktory je sice trosku pozadu za dcerou, ale nie o vela a ide si svojim tempom a vidim, ze napreduje a nemyslim si, ze o par mesiacov bude mat nejaky problem, lebo vsetky stadia vyvoja absolvuje normalne, ved deti to maju rozne. Ked si spomeniem, ako strasne plakali pri tom, je mi zle, aj ked viem, ze to akoze neboli. Co sa deje s psychikou, netrufam si tvrdit, ale nemyslim si, ze je to tak bezproblemove pre vsetky deti. Su deti, ktore z toho mali psychicke problemy. Rodic ti ma 5x denne sposobovat neprijemne veci, kvoli ktorym places, musis byt vyzleceny a citis sa zle. Rodic, ktoremu veris a ma byt pre Teba istotou a oporou a nechapes, preco ti to robi....nikto mi nevysvetli, ze to tak uplne nevadi. Samozrejme, Vojta je dobry pre deti, ktore to potrebuju a ktore by inak mali vacsie problemy.
Co sa tyka neurologa a rehabilitacnej, tiez mam tu skusenost. Neurologicke sa zdali v poriadku, bez potreby cvicit Vojtu a na rehabilitacii by to cvicili najradsej s kazdym.

gucz
10. jan 2013

ja som s dcérkou cvičila od narodenia do osem mesiacov . Raz za týždeň u rehabilitačnej sestry a inak doma sama 4x denne. Našej malej teda veľmi pomohla. Neviem prečo z vojtovky robíte takého strašiaka... že dieťa plače? ale však ono nevie rozprávať, tak ako inak by Vám dalo najavo, že sa mu niečo nepáči? Tých pár min pre jeho dobro si myslím že mamina i dieťatko vydrží, hlavne že si posilní svaly a naučí sa správne pohybovať (naša malá tiež zaostávala v pohybovom vývoji a bola po ťažkej žltačke, s hypotóniou, no dnes je bez následkov, aj vďaka cvičeniu)

andrejka1974
10. jan 2013

@syrik ahoj ja som s vojtovkou presla u vsetkych deti okrem Rianky, ta jedina necvicila 🙂 🙂 🙂 nemusi sa bat detom to pomoze, Sinduska ta cvici od 6 tyzdnov , najprv vojtovku a teraz uz len na lopte chodime tam teraz tak raz za mesiac aspon si spevnuje svalstvo velmi sa tam tesi 🙂 🙂 🙂 , ale ak das plavanie urcite to pomoze a nemusis sa stresovat skoro ziadne dieta nie je tabulkove , moje deti zacali same sediet v 10 mesiacoch , chodit od 12 do 15 mesiacoch , Sinduska az 21 mesiacoch a teraz su rovnako sikovne ako ostatne deti , Rianka ma teraz 9 mesiacov, nesedi, nestvornozkuje, hoci na styri ide ale nevie este pouzivat ruky tak sa hadze ako rybicka dopredu a necvicime ani nam nik nepovedal ze musime , ani sa neposadi a ver mi ze vsetky deti budu v 2 rokoch uplne rovnake , budu behat, sediet, utekat , len my mamicky uz vladat nebudeme 🙂 🙂 🙂 🙂

lenicka30
10. jan 2013

@ma.senka no tak mi chodime k dr. Orvanovej, na nas bola v celku mile, kedze sme sa objednali prednostne za 10€ 😉 Inak sa tam caka do nekonecna. Ale myslim, ze si jej povedala velmi dobre...malo kto sa odvazi 😉
V nemocnici chodime aj my k p.Majsniarovej, je uzasna mila, maly ju ma rad a naozaj vie povedat ukazat poradit, som nadmieru spokojna 🙂
@gucz Nemyslim si, ze treba robit z vojtovky strasiaka a preto som isla aj ku fyzioterapeutke, aby ona zhodnotila, co treba a posledovala maleho, pokila by trvala na tom, ze treba cvicit, tak by som cvicila, ale nastastie netrebalo a cvicime bezne pri hre s malym a on si to ani nevsimne :o)

asfodelka
10. jan 2013

@syrik nas maly bol predcaniatko, narodil sa o mesiac skor, mesiac mal zltacku. neurologicka nas poslala na vojtovu metodu. vela som si o nej pozistovala a da sa vela o tom vygooglit. napr. ze v mnohych statoch nie je uznavana a je povazovana skor za tyranie. tiez som si nasla ze deti s predispoziciou na epilepsiu a deti s epilepsiou ju cvicit nemozu lebo vyvolava zachvaty. moj manzel mal epilepsiu a ked som to konzultovala s neurologickou aj na cviceni tak sa mi vysmiali. nutili nas do cvicenia 6mesiacov. a veru nam pomohli. na konci cviceni dostal maly zachvaty epilepsie a 3tyzdne sme boli v nemocnici. dlhodobo berie lieky. za to ich hrozne nemam rada.
ako sme sedeli v cakarni neurologie u nas asi 6mamiciek vsetky komplet poslala na vojtovku. to je hrozne osobny pristup k problemom jednotlivca. a ked som sa pytala co maju docielit cviky stale som dostala inu odpoved. raz ze aby otvaral pasticky. ked ich otvaral uz aj sam aby chytal predmety, .. a ked som hovorila ze predsa to este ani normalne sa narodene deti v jeho mesiacoch nerobia tak povedali ze to nevadi. ja osobne nemam dobre skusenosti. skusila by som hocico ine. zvlast ak mate v rodine epilepsiu.

1ivanka1
10. jan 2013

@syrik ked sa mozem opytat v tych 6mes s cim sa ti nezdala?

syrik
autor
10. jan 2013

@1ivanka1 Neotáčala sa mi, a ani sa nedvíhala do sedu...Ja keď som sa bavila s kamoškami, ktoré mali dokonca mladšie od mojej, tak oni boli ďaleko popredu... A ono to trvalo až do cca. 8 a pol mesiaca...až teraz sa nám rozbehla, že sa začína dvíhať, otáča sa, dokonca sa udrží na nohách, aj keď sa nepostaví síce ešte...vtedy mi doktorka povedala, že si nemám z toho nič robiť, niektoré deti sa neposadia, iné nelozia atď. A v 8 mesiacoch ju skúsila posadiť, trošku sa pokyvkala a už sme lietali po vyšetreniach....Na rehabke mi inak tiež povedala sestrička, že neurológ tam posiela každé dieťa...A neurológ na nas pozeral, že on na nej nič výnimočné nevidí...akurát hovorila na rehabke, že keď sa to zanedbá, tak majú potom deti problém s chrbticou atď....na druhej strane, kto ich nemá 🙂

melodik
10. jan 2013

ja by som spoluprácu neurológ - rehabilitačný lekár (v prípade predčasníkov aj perinatológov) odporúčanie Vojtovky v mnohých prípadoch (samozrejme nie vo všetkých - to by som si nikdy nedovolila) nazvala jedným slovom BIZNIS... toť môj názor 🙂 a to mám predčasniatko, cvičím aj Vojtu, ale nielen Vojtu a v prípade môjho dieťaťa nie som 100% presvedčená o jej pozitívnych účinkoch - ale ako každá mama - aby som niečo nezanedbala cvičím... staršieho syna tiež posielali na Vojtu, necvičila som, zvolili sme alternatívu - inú a toť z neho 6 ročný chlap jak hora, športovec ;) držím palce!!!!

tinkax
10. jan 2013

@mummy01 pises ze doktorka povedala ze vojtovka ma zly vplyv na psychiku, ako to konkretne myslela, my cvicime kvoli tomu ze chodidla skruca dovnutra, to je este z polohy v brusku, pomaly sa to naprava ale doma s nou cvicim mizerne lebo place strasne a nemam na to nervy, hovorila ti nieco konkretne este ?

evening_star
10. jan 2013

Baby, ja presne toto riešim, nám sa neurologička (tu spomínaná Orvanová) vyhráža už od narodenia Vojtovkou, vždy od nej idem roztrasená z toho, čo všetko mi navraví, cítim sa, ako keby moje dieťa bol nejaký postih, pritom celá rodina a okolie tvrdí, že sa im zdá normálny. Zatiaľ s ním chodíme len na masáže, aby si rozcvičoval svaly, lebo ich má také stiahnuté, kŕčovité, teda hlavne na rukách. Inak sa krásne otáča z chrbátika na bruško aj z bruška na chrbátik, ťahá sa dopredu, akoby si chcel sadnúť, prosto normálne päťmesačné dieťa. Zajtra akurát ideme na kontrolu. Aj ked je uplne pohyblivy, tak aj tak trpnem, ze mi nariadi Vojtovku, lebo tie ruky má stále také kŕčovité, že ich mu musím nasilu vystierať (ale sám si ich vystrie - neviem, či ma chápete). Čo myslíte? Cvičiť Vojtovku v takomto prípade? Moja mama tiež povedala, že je to len biznis, že to je normálne dieťa, že kto to kedy videl, že keď sme my boli malí, nikto o neurológii ani nepočul a teraz každé druhé dieťa cvičí Vojtovku. Neviem tiež, čo si o tom myslieť. Je pravda, že tie ručičky má trošku tuhšie, keď mu ich ja nasilu chcem rozťahovať, ale inak sa pohybuje podľa tabuliek....

1ivanka1
10. jan 2013

@syrik no tak to sme asi podobny pripad....otocila sa mi len zoparkrat a to mozno bolo len take omylom... 😒 v porovnani s rovesnikmi je pozadu....aj hracky mi zacala chytat neskor, boli sme aj u neurologicky povedala mi ze ona by nas na cvicenia urcite nehnala. Teraz koncom jan ideme na kontrolu, som zvedava co mi povie....ak nas v takomto veku posla na cvicenia tak ma porazi......mne osobne nevadi ze je pozadu, o par rokov to bude uuuplne jedno...mozno ona bude sikovnejsia v inych veciach ako nasi rovesnici 🙂 co sa tyka tvojej situacie tak vobec neviem co by som spravila, asi skusila to cvicenie parkrat a uvidela co bude dalej...inak to ich vyhrazanie je super, kde je napisane ze po cviceniach nebude at problem s chrbticou....a ked nie s chrbticou tak s hocicim inym lebo je taka doba...sama alergoa, astma, stistna zlaza, neurologia, epilepsia, ekzemy atd..... 😒

mummy01
10. jan 2013

@tinkax moj syn bol pozadu,mal hypotonus....zvazovala sa aj vojtovka ale mne detska doktorka povedala ze nech sa do toho nepustam.Moj syn bol totiz na tom biedne zdravotne a s tym suviselo ze nebol na tom dobre ani psychicky uz ako babo,stale bol nervozny,vkuse plakaval a skoro vobec nespal,nevedel si vybudovat vztah s okolim a bol drazdive dieta.Kvoli tomuto mi lekarka povedala ze nam by to cvicenie viac vzalo ako dalo lebo je to psychicky narocne pre tu mamu a babo a v nasom pripade by sme to psychicky uz nezvladli.Nepodcenujem tym potrebu cvicenia ak je to nevyhnutne...

tinkax
10. jan 2013

@mummy01 ok dakujem za blizsie info 😉

syrik
autor
10. jan 2013

Keby som to nevidela na vlastné oči..fyzioterapeutka chcela, aby sa otočila na bruško...otočila sa...ale nie podľa tabuliek....nohu, ktorá mala byť vystretá, bola pokrčená a ručička bola na boku a nie hore...a už ju trápila...a čo sme docielili? len čo som malú položila na podložku, ručala jak pavián, ani som sa jej nedotkla...a to, čo sa snažila robiť sama, prestala...Ja si myslím, že keby tam dovediem 10 "normálnych" detí z ulice, tak minimálne polovica by skončila na rehabke a to len preto, lebo to nerobia podľa tabuliek...nespochzbňujem to ako cvičenie, určite to pomáha, ale neviem...keď vidím, že napreduje...

mariosmykal
11. jan 2013

Téma je duplicitná, pre lepší poriadok na stránke ju zamykám. Pokračovať môžete tu: http://bit.ly/SnZ73K

Pekný deň