Vadí ak bábätko na príkrmoch veľa priberá?

zajo29
7. sep 2011

Dobrý deň! chcela by som vás poprosiť o radu a váš názor. dnes sme boli so synčekom na poradni. má 5týždňov a váži 4400g, jeho pôrodná váha bola 3150g. Doktorka nám povedala, že je to dosť, že dosť veľa papá. Malý bol čisto kojený do 3týždňa kedy nám tiež výrazne priberal. Od 3týždňa vždy po kojení ešte pýta papať tak ho prikrmujeme. Niekedy mu stačí MM ale niekedy ešte pýta a plače ako keby nič nepapal.On sa sám začne odťahovať od prsníkov a keď aj chcem odsať tak z nich nič už nejde. Vačšinou kojím z oboch prsníkov. Sú dni keď naozaj prevažne kojím ale je deň keď po každom kojení musím aj dokrmiť...papáme tak 6-7krát za 24hodín. Je to v poriadku, že tak rýchlo priberá? ja viem že veľa spapá ale ten plač to je strašné a nedajte dieťatku papať. Máte niekto podobné skúsenosti?Vačšinou tu píšete že keď je bábatko plne kojené tak rýchly prírastok na váhe nevadí ale ako to je keď aj dokrmujem?prosím o radu

pitik
7. sep 2011

ja som dnes ostala v miernom soku po prevazeni mojho synceka, v piatok bude mat 6 tyzdnov a ma 6 kg. Porodna vaha bola 3370 g, pribera v podstate pol kila za tyzden, co mi pride fakt vela. Ale je cisto kojeny a este mame velke problemy s bruskom a kolikami

kosta123
7. sep 2011

@zajo29 - úplne sa tomu nerozumiem,ale myslím že priberá super,,no a čo bude bucko 😉 😉

zajo29
autor
7. sep 2011

@pitik tak nie sme sami čo takto priberáme...my máme tiež problémy z bruškom a kolikami. pred každým papaním musíme užívať sabsimplex ale nie vždy nám to zaberie...jedine môj názor:vačšinou sa po pol hodine po papaní zobudí vtedy keď je čisto z prsníkov papá. vyskúšali sme dať aj čisto UM a nič spokojne spinká a nič ho netrápi, ale neviem či je to tým. skúšame všetko možné. Len nás teraz trápi či to nieje prirýchle priberanie...Dnes som sa aj snažila poobede že nech si vytiahne z prsníkov a dosť ale tak strašne plakal som to vydržala pol hodinu a dokrmila som ho a bol spokojný.

zajo29
autor
7. sep 2011

@kosta123 nooo vyzerá to tak že bude z neho dobrý bucko🙂

sasrnka
7. sep 2011

Mame podobny problem. Plne kojim a maly ma v 2. mesiacoch 6,8kg(porodna vaha 4030g, ale potom troska schudol). Stale mam pocit, ze ma malo mliecka, ale asi to tak nie je, lebo mame vela pocikanych plienok... Len ked place, tak ja ho vzdy idem nakojit a jeho mozno aj boli brusko a pri mne sa tak upokojuje.
@pitik , koliky mame aj my a hlavne v noci. Keby som v noci len nakojila a uspala, tak je to uuuzasne 😉 Chrbat ma neskutocne boli, lebo drobec je tazky, ale zvyknuty na nosenie. Mal zlomenu klucnu kost a ked ho to bolelo, nic ine nepomahalo, iba nosit, len tak sa utisil ☹
@zajo29 , papat 6-7x za den? Mne sa to zda velmi malo. Nebolo by lepsie, keby si castejsie kojila a potom by si mozno nemusela dokrmovat? Je tu aj tema o kojeni, urcite si precitaj, tak ti dobre poradia.

kaja73
7. sep 2011

@zajo29 Moj sa narodil ako 3600g a v mesiaci mal rovnych 5 kil a v 2m 6200g.V 4m mal už 8 kil.Do 2 a pol m bol len kojeny.Dr nikdy nič na to nehovoril,skor ho zaujimala jeho dlžka-strasne rychlo rastol-za 8m narastol 30 cm-ako 8m mal 80 cm-co je horna norma na ročne dieta- a chcel nas poslat na endokrinologiu.Potom sa rast vsak trochu spomalil,tak sme nesli nikde.Teraz ma 20m meria 97 cm a važi 14 kil.Mimochodom tych 14 kil ma už vyse 2m-teraz už pribera veeelmi pomaly.
Aj starši syn mi priberal tak vela -takmer pol kila za tyžden-dost dlhu dobu a on bol cisto kojeny 6m.

anitab
7. sep 2011

@zajo29
nechapem, preco ta lekarka tak zneistela, aj ti navrhla nieco?

dietatko prve 3 mesiace moze priberat tyzdenne az 250-300g, vtedy je najvacsi prirastok na vahe zvacsa, po 3. mesiaci sa tyzdenny prirastok uz zmensuje...toto mi povedala nasa pediatricka...skus este najst sama info cez vyhladavac, a budes urcite pokojnejsia....ja si myslim, ze teraz je vas prirastok na vahe v poriadku, nenechaj sa zneistovat zatial, dopraj dietatku co najviac materskeho mliecka, teraz ho vela potrebuje...ak by si chcela zvysit tvorbu mliecka, skus ho krmit aj viac ako 6-7x, skus o 2-3 pridat...dietatko si sleduj, ako prospieva, kazdy mesiac sa meni....mimochodom, moja svagrina, len kojila maleho narodil sa cez 4400g a ked mal 6 mesiacov, maly vazil skoro 12kg! teraz uz beha a je krasny chlapcek 🙂

zajo29
autor
7. sep 2011

Nooo sasrnka prikladám ho vždy keď si pýta ale ja mám pocit že on musí veľké množstvo spapať až tak je spokojný. Neviem si predstaviť že by som ho nakojila a hodinu počúvala ako ukrutne plače kým sa mne aspon trošku naplnia prsia. myslíš že v tom je problém?

martinex
7. sep 2011

@zajo29 aj u nas je to rovnake... maly sa narodil s vahou 2950g a uz z porodnice sme odchadzali s vahou 3100g
😵 teraz v 6tich mesiacoch mal 9kil.... a pritom ked naneho pozriem,nepride mi moc tuci,len stehniska ma velike,vacsie pomaly ako ten starsi 😀 priberal nieco cez kilo za mesiac...a je cisto kojeny, od 6mesiacov na prikrmoch....
ja by som to baby neriesila...hlavne nech su tie nase deti spokojne..ked sa zacnu viac hybat, budu priberat menej a tie sunky vybehaju 😀

zajo29
autor
7. sep 2011

@kaja73 Ďakujem krásne za info. tak nemám stresovať?

zajo29
autor
7. sep 2011

@anitab Ďakujem krásne za názor. Ja som si vedomá že on veľa papá ale vtedy je taký spokojný keď sa dobre napapá. Akurát sa smejeme s manželom že náš synček asi nemá dna a kým mu tečie tak bude papať🙂Aký je tvoj názor je to problém keď aj prikrmujem a takto rýchlo priberá?vačšinou tu píšu len o tom že bábatká veľa priberajú keď sú plne kojené.Je zle keď rýchlo priberá ked papá aj aj?

zajo29
autor
7. sep 2011

@martinex ahojky ja by som to tiež neriešila keď mu chutí nech papá. len som chcela vedieť či nevadí že tak rýchlo priberá ale nie je čisto kojený?Lebo niekto som čítala že keď je čisto kojený tak nevadí že tak rýchlo priberá,ale keď ho aj prikrmujem UM?ale tiež to nejdem asi riešiť uvidíme ako teraz priberie papkáčik náš🙂

kaja73
7. sep 2011

@zajo29 Mne Dr povedal,že rast je doležitejsi ako priberanie.On sa vždy viac zameriava na cm ako na kg.jasne že totalny extrem vo vahe by riešil,ale fakt až totalny-hlavne nepriberanie .Ale tie cm hodnoti vždy prisnejsie.No a moj bol od 2 a pol m prikrmovany a nič nehovoril.

anitab
7. sep 2011

@zajo29 tvoj maly ma 1 mesiac, musi priberat vela, tes sa z toho! 😉 priberanie zatial ma v norme, to neries, skor by som sa zamerala na zvysenie produkcie tvojho mliecka, ked mu nestaci, moze to byt otazka len par opatreni a vsetko bude OK...este jedna vec, malicky moze plakat aj z inych dovodov, nie len z toho, ze je hladny, to si casto vela ludi mysli - no ty si mama s nim najcastejsie, budes poznat jeho potreby najlespie a budes rozpoznavat plac, inak place dieta, ked je hladne, inak unavene, inak ubolene 🙂

martinex
7. sep 2011

@zajo29 neries to vobec, zbytocne sa bude strapit.... bude to proste velky chlap 😵

zajo29
autor
7. sep 2011

@kaja73 díky díky tak nebudem riešiť🙂nech len papa

zajo29
autor
7. sep 2011

@martinex jasné môj veľký chlap🙂

zajo29
autor
7. sep 2011

@anitab ďakujem pekne za radu aj info...no veď to že koľko krát si myslím že ho bolí bruško lebo on sa zobudí a začne tak žalostne plakať a už párkrát sa mi potvrdilo že ho nič nebolelo ale chcel papať lebo len potom sa upokojil. Toľkokrát som ho pupíkovala cvičila s ním že bruško ho bolí a on hladoš chcel papať.

weverka11
7. sep 2011

@zajo29 počuj moj maly pribral za prvy mesiac 2kg a bol čisto kojeny a nič mu neni, teraz je dokonca asi jeden z najmenšich z novembroviek.... kašli na UM, koj aj každu hodinu a snaž sa len z jeneho prsnika, inak si vyrazne znižiš produkciu mliečka.... ty si nikdy neodstriekaš tolko, kolko vytiahne babatko, lebo mliečko sa vytvara aj pri samotno kojeni... hlavne je kojit aj ked dietatko čo i len zaplače, t.j. na požiadanie, aj keby to malo byt každu hodinu, či polhodinu... ono sa to neskorej upravi, neboj sa, dieťatko sa nepreje materskeho mliečka, ono ešte nepapa len tak, ono presne vie kolko a kedy potrebuje... pozri si stranku mamily, alebo najlepšie si zavolaj laktačnu poradkynu, pomoze ti aj s produkciou mliečka... keby si chcela trosku podporit a mala viac otazok napis mi do IP, pomozem ti ak sa bude dat...

sirinka
7. sep 2011

@zajo29 ja suhlasim s
@weverka11
tu je stranka annag http://dojcenie.wordpress.com/
moje deti tiez vela priberaju a pokial je cisto kojene dietatko, vobec sa s tym netreba zatazovat....trosku treba dat pozor pri dokrmovani, co ale vo vasom pripade je zbytocne

pitik
8. sep 2011

@sasrnka u nas su tiez noci zle, este zo zaciatku ako-tak, ale od takej druhej do piatej, pol siestej sa trapime, pucime, placeme. Tiez berie Sab simplex pred kazdym kojenim a Infants Dophilus, ale moc nepomaha. Tiez si myslim, ze sa ukludnuje a zapija bolenie bruska. No a nosenie mu asi tiez robi na to dobre, len moje krize...Myslim, ze v 2 mesiacoch vas dobehneme, aj ked porodna vaha bola nizsia, ale on sa narodil o 2,5 tyzdna skor, tak asi aj tym.

pitik
8. sep 2011

@kaja73 mne vlastne aj predosle deti tak rychlo priberali, ale dcera nemala problemy s bruskom, od mesiaca prespala celu noc, tak to nebolo take rapidne. Stredny syn bol ako 5 tyzdnovy operovany na pylorostenozu, dovtedy vela grckal, tak som brala, ze dohana a ukludnuje sa na prsniku, najma v noci, strasne rychlo priberal, tiez bola taka gulicka, ale potom od roku do 2 neriberal, uz sme to riesili a na endokrinologii, ale vsetko bolo v poriadku. Teraz ma 4,5, vazi 20 kg a meria nejakych 106 cm, nie je ziadna spajdlicka, ale ani tucko. Len mam pocit, ze toto je este rychlejsie. Doktorka to nejako neriesi a ja pri kojeni tazko ovplyvnim davku, ktoru vypije

diabliq6666
8. sep 2011

@zajo29 vobec sa nestresuj tym,kolko tvoje babo vazi!!!moja mala priberala zo zaciatku 1 kg za mesiac a vobec nie je tucko...teraz ma 5 mesiac a cca 8 kil...este sme sa neboli vazit,ale naposledy pred troma tyzdnami mala 7,5 kg..ked sa zacne viac hybat a zacne papat prikmy trosku pomalsie bude priberat..dokonca sa stalo,ze potom deti aj schudli..mne lekarka povedala,ze je trochu tazsia ako by mala byt a papa viac ako by mala,ale ak mi vypije celu davku mliecka,tak je to v poriadku..babatko najlepsie vie,kolko mliecka potrebuje a presne tolko aj spapka 😀

zajo29
autor
8. sep 2011

@diabliq6666 ďakujem Ti krásne za info....už som pokojná a neriešim to nech papá koľko chce... a ty kojíš?alebo má UM tvoja malá?

diabliq6666
8. sep 2011

@zajo29 je na UM od mesiaca a pol..papala strasne malo na 5 tyzdnov vazila len 3900 g...ked sa narodila tak mala 3400 g,takze mi dokina kazala prikrmovat mlieckom a ked mala zistila,ze sa da aj poriadne napakat,zacaa odmietat prsnik

michelleuk
8. sep 2011

@zajo29 ani to neries moja sa narodila s vahou 4100g a v 6 tyzdnoch mala 5900g 😀 😀 riadna baba zo zaciatku lamala rekordy aj 1kg za dva tyzdne 😉 a teraz ma rok a ledva 10kg..... 😵

zajo29
autor
9. sep 2011

@diabliq6666 ahojky!a keď začala malá odmietať prsníky tak si odsávala alebo si sekla z kojením?tiež sa toho obávam že malý začne odmietať prsník kvôli flaške ale zatial v pohode ale viem že aj to môže byť.

zajo29
autor
9. sep 2011

@michelleuk ahojky ďakujem už to ani neriešim🙂

anjelicek26
9. sep 2011

Aha, Max mal 2550 pri narodeni, zdvojnasobil porodnu hmotnost ako 6 tyzdnovy a strojnasobil ako 4,5 mesacny... a to sme len kojili. Takze tak. Potom zabrzdil, dnes ma 10kg a je take drobatko... ale na zaciatku - bol riadny bucko 😅

diabliq6666
9. sep 2011

@zajo29 ja som velmi co odsavat nemala...preto som musela dokrmovat...my sme mali od zacatku problem s kojenim..naty si nevedela chytit bradavku a ked sa to ani s pomocou sestriciek nepodarilo,zacala som kojit s klobucikom..len sa malej tahalo tazko,takze mi vlastne mlieko odchadzalo uz pocas kojenia..takze som rada,ze som dokrmovala,lebo som o mlieko uplne prisla doslova zo dna na den