Väčšia hlavička u 8-mesačného dieťaťa

sheryla
20. mar 2019

Dobry deň ,prosim Vas je tu nejaka mamička co bola sledovana neurologom koli vacsej hlavicke? Nas maly bude mat za tyzden 8 mesiacov a ma obvod hlavicky 45 cm ,dr ze ma trosku vacsiu hlavičku ,ale je to v poriadku ,co to znamena vlastne ,koli comu ju ma vacsiu? A bude mu stale takto rast alebo sa mu to moze aj zastavit ze sa mu to upravy?dakujem

ellaafi
20. mar 2019

@sheryla aj my sme s malým chodili (teraz má 2,5r) presne z tohoto dôvodu..... Ale u nás to bolo aj preto, že mne-malemu museli "pomáhať" pri pôrode. Tiež mal väčší obvod hlavičky ako štandard, rýchlejšie mu rástla. Ale potom sa to v jednom okamihu zastavilo a momentálne to už neriešime. Naurologička sa vyjadrila že to môže byť aj genetika

monismie
20. mar 2019

to moze byt kludne aj len kvoli tomu, ze po niekom z rodiny "zdedil" vacsiu hlavicku 🙂

mimimami3
20. mar 2019

Aj naša 8-ročná má veľkú hlavičku, 54 cm obvod. v pondelok ideme kvôli tomu na MR. doteraz si to nikto nevšimol, len mne sa zdala vačšia, no i ja mám vačšiu, takže to môže byť jednoducho zdedené. no vlani na jeseň začala dcérku riešiť neurologička, kvôli výraznej unaviteľnosti. Našťastie vylúčili závažné príčiny, takže to môže byť práve tou hlávkou, že sa telo jednoducho viac namáha už len tým, aby tú hlávku vybalansovalo (o to viac, že je aj hypermobilná). takže nemusí to byť naozaj nič závažné, ale určite je lepšie, ak to neurológ sleduje... i keď si myslím, že s tým asi nemajú veľmi čo robiť... v každom prípade treba sa pýtať priamo lekára, my sme boli na Kramároch a pani neurologička (meno si nepamatam) bola naozaj ochotná a vysvetlila, čo som sa pýtala.

jaja23
21. mar 2019

@mimimami3 môžem sa prosím opýtať, boli ste na neurológiu na Kramároch? Aké máte skúsenosti? Ako to prebieha? Ja som nás objednala do Sinalgis, ale termín až v júni.. Dakujem

mimimami3
2. apr 2019

@jaja23 hej, boli sme, objednali sme sa cez online rezervacny system (neplati sa za to), isto sa da i telefonicky. najskôr pohovor s rodicmi (dieta je pritom v ambulancii), pripadne ak mate uz nejake relevantne vysledky vysetreni, treba doniest. pytali sa na priebeh tehotenstva, porodu, vcasny vyvin (oneskorenia v nom a pod.), prekonane choroby (nemysli sa nachladnutia, skor zavaznejsie choroby, hospitalizacie, operacie...). a potom vysetrili samotne dieta, tak isto ako aj dospelého neurologicky, cize kladivkom poklopkavaju / steklia na roznych miestach, ruky, nohy, brusko, tvar... (neviem, ake mas velke dieta, ale toto sa da i doma s dietatom si zahrat a ukazat mu, ze to neboli). potom ukazala pred oci dietata prst a hybala nim, dieta ho malo sledovat. neskor predpazit ruky so zavretými ocami a pod. skratka nic, coho sa treba bat... na tu MRI sme nakoniec v pondelok neboli, volali nam, nech nechodime, ze maju pokazeny stroj ☹
na zaklade toho "kladivkovania" sa nas napr. pytali, ci nie je dcerka nejako viac citliva, lebo ze jeden nerv na to poukazuje - skratka vedia zistit zaujimave veci (ano, je mimoriadne citliva, len som doteraz netusila, ze sa to da i takto "exaktne" zistit, brala som to tak, ze je to vec, ktoru vnimam len ja ako mama 🙂 )... kvôli tej hlavke velkej nam odporucili to MRI, no ako hovorim, zatial nan cakame.

sheryla
autor
2. apr 2019

@mimimami3 a to neni to co robi neurologicka ked mu robi sono hlavy?

nasrdena
3. apr 2019

@sheryla prosím ta, podľa čoho usúdila že ma väčšiu hlavičku? Náš ma 7,5 mesiaca a obvod 46. Pediatricka neriešila a podla tabuliek co som pozerala je to primerane jeho veku. Koľko cm mal pri narodení?

mimimami3
3. apr 2019

Sono hlavy je insie, to je len ultrazvukove vysetrenie. MRI je to vysetrenie v "tuneli". u mensich deti sa robi v narkoze, no nasa ma uz 8 a myslim, ze to zvladne uz aj bez narkozy (nesmie sa pohnut pocas vysetrenia)

sheryla
autor
4. apr 2019

@nasrdena neviem ,nam na poradni nic nevravela dr ale iba neurologicka ze ma trosku vacsiu hlavku ale je to v poriadku ,viem ze sestrenicin maly mal pol roka a 47 cm a neriesil nikto tak preto mi to pride take divne ,lebo aj ked niekomu poviem ze ma hlavicku vacsiu tak kukaju na mna ako na nenormalnu