V škole sú vši

mery333
17. dec 2015

Maminky, učiteľky, idem si k Vám po radu ohľadom VŠÍ. Mám v triede diečatko-prváčku zo sociálne slabej rodiny. Už v škôlke mávala pravidelne vši a teraz to pokračuje v škole. Od matky sme žiadal potvrdenie od Dr. (keďže sa jedná o infekčnú chorobu) a samozrejme, že "neprešla kontrolou" a doktorka ju nechala až do januára doma. S matkou nie je poriadne žiadna reč, hneď sa rozplače, začne ľutovať, vyhovárať, no úroveň dospelého dieťaťa. Nejaký konštruktívny rozhovor z jej strany nehrozí. Vysvetľovala som, že to nestačí iba raz vlasy umyť, ale "to" treba pravidelne umývať šampónom proti všiam, vyčesávať, poprať oblečenie, periny atď. Viem, že ich má aj ten menší brat. My učitelia máme príny zákaz pozerať a hrabať deťom do vlasov, ale toto, čo má na hlave je vidieť z dvoch metrov. Ostatní rodičia sa smozrejme búria a sú z toho len ďalšie problémy, vyhrážajú sa kontrolou. Ja ich veľmi dobre chápem, sama mám deti a kebyže má moja malá v triede takéto dieťa, tiež hľadám všemožné spôsoby ako ju uchrániť. Pripadá mi to blúdny kruh, z ktorého niet východisko... Akú mám ja v tejto oblasti ako učiteľ právomoc? Dá sa s tým niečo robiť? Alebo to len "odtrpieť" celú ZŠ? Ďakujem za akúkoľvek radu, ktorá súvisí s mojim problémom.

pribinak
17. dec 2015

co tak upozornit kuratelu na slabu ci nedostatocnu starostlivost o dieta
ine riesenie je, ak je to naozaj socialne slaba rodina, kupte sampon, dajaky prasok a dajte ho matke

limetka69
17. dec 2015

@pribinak zjavne matka nedotiahne veci do konca,
@mery333 a tiež mám názor ako pribinak, nahlásiť socialke, že sa nestarajú o deti, nulová hygiena, a možno by som ju najprv postrasila, že je moja povinnosť nahlásiť ju, tak nech to dá do poriadku, lebo mi inak nedáva na výber. Veľa šťastia 🙂

vydrnik
17. dec 2015

@mery333 byvame vo Vydrniku a d eru tu chodila do 1,2 , triedy niezme romovia ale v skoke z povtom deti 85 boli tri deti biele a vsi neriesili a ked somna to ucitelku upozornila povedala mi ze to zalezi aj od mamiciek ako kontroluju hlavy detom ale do ziackej nenapisala nikomu nic.dcera v 1 triede dostala vsi trikrat.a v 2 triede zme sa dlho nemohli xbavit vyzkusali zme rozne pripravky minuli zme dobrych 200€.zapisali zme ju do skoly do Pp a vsi uz nema.zkracovali zme vlasy menili veci pradlo atd.bo@i to nervy a plac lebo doma mame este maluvkeho chlapca 17 m

jeennyv
17. dec 2015

@mery333 my sme mali tak socialne slabsiu spoluziacku na strednej a tiez doniesla vsi a postihlo skoro celu triedu... triedna to riesila ako ty pohovorom a ked sa inak nedalo ako pisu baby, kupil sa dajaky lacny prasok a nejaky veci na cistenie z triedneho fondu, no a bol tam navrh aj na lekarsku liecbu lebo mala vsi opakovane a su na to tusim aj nejake tabletky neviem presne preco na co sa beru, ale spoluziacka to vtedy brala...a ked uz inak to nepojde, kupte rovno malej nejaky farbiaci sampon, na farbene vlasy vsi nejdu a bude uplne po probleme....

dominika6
17. dec 2015

@mery333
Neviem ci to riesi socialka,v nasej skole ked su vsi,tak ich chytia ,,normalne ,,deti aj 5x do roka,lebo vsi maju vyhradeny vkus na vlasy...moja dcera sedela v lavici s kamoskou,ktora ich mala a nedostala ich od nej...proste iste typy vlasov su nachylnejsie

erickatt
17. dec 2015

Sprej na psikov. Nestoji moc a ked jej vystriekate v skole hlavu zabijete aj hnidy

vydrnik
17. dec 2015

@jeennyv farbici sampon nepomoze raz tu uz debata bola ohladom vsi kde jednej mamke radili a tiez vyzkusala kdevo a ani ten farbivi jim nezabral.

pribinak
17. dec 2015

@erickatt tak toto keby v skole ucka urobila, tak to by bol sakra pruser
neviem ci by si si ty trufla nejakemu dietatu vystriekat hlavu sprayom na psov

mikys1
17. dec 2015

@jeennyv smola , ale aj do farbených idú, my ich v škole mámestále a samozrejme moje dlhovlasé baby vždy donesú. Kým ich vykynožím objavia sa znovu najlepšie nam zaberá diffusil H spray .Aj som im farbila aj tak doniesli. Teraz sme mali od konca školského roku pokoj a predvčerom sa to zas začalo 😠 😢 🙄

jeennyv
17. dec 2015

@vydrnik u mojich kamosiek zas zabralo iba to....ale ako baby pisete kazdemu nieco ine zabera.... ja som vsi zaklopat nemala nikdy, mam farbene vlasy...

jeennyv
17. dec 2015

@mikys1 ja mam farbene na blond roky a nikdy som vsi nemala, a moja znama ked chodi do anglicka do iste oblasti, kde su vsi vsade bezne stale si farbi vlasy...ale asi zalezi fakt dnes uz od toho jak si potvoram pacis....

emilia25
17. dec 2015

Baby ja mám prvsks ale tiez to proste nechspem ked nám pani učítelks stale kazdy mesiac píše do slovnicks pozrieť hlavy v skole su vsi.veď ked chodia deti co su cistotne teda čo rodičia dbsju tak ako je možné ze to je kazdy mesiac.je to hruza nechspem tomu.

vydrnik
17. dec 2015

@jeennyv ja som tiez nikdy nemala a d ere zabralo ocot zmiesany z vodou naliet na hlavu zabalit do igelit sacku a nechat hodinu.poto vycesat a hlavu umyt.

erickatt
17. dec 2015

@pribinak ved mi nemusela priznat. Povedat mame ze pouzili z drigerie sampon

jeennyv
17. dec 2015

@emilia25 staci ked ides busom alebo do obchodu kde chodia isti spolubcania... znama dostala takto salmonelu a dalsie dospela uz zena vsi...

mery333
autor
17. dec 2015

Tu na koníkovi som dokonca čítala, že dieťa dostalo vší, keď mama skúšala čiapku v obchode... ale či je to naozaj pravda, neviem. Opakujem, že UČITELIA majú prísny ZÁKAZ pozerať a hrabať sa deťom vo vlasoch. Keď si to však všimnem voľným okom, tak to môžem nahlásiť vedeniu.

saka90
17. dec 2015

ja učím na základnej škole a dnes ma poštípala blcha, už som len cítila ako to svrbí a potom to sčervenalo a napuchlo. Deťom a robila kontrola, boli poslané domov a prísť mali až po odvšivavení... ale to ťažko s nimi, jedna sa o rómov, ostanú doma 3 dni, prídu a zase majú vši. Máme v škole učiteľku, ktorá ej taká citliva na tie blchy, že ju poštípu stále a brala preto už aj atb, niektoré učiteľky za niekoľko rokov nič nepoštípalo, m
a už po dvoch mesiacoch...ťažko je to. a oni aj keď sa vši zbavia o pár dní ich majú zase...

loginexistuje
17. dec 2015

@mery333 podnet na hygienu ...

katarinamarkova
17. dec 2015

@mery333 mozno nema ucitel pravo sa detom hrabat vo vlasoch......ale podla mna ma kazdy jeden ucitel pravo, ci skor povinnost - ak vidi, ze dieta je ocividne chore, horuckove, ma vsi - zavolat rodicom, nech si pon pridu, lebo s dietatom je NUTNE ist k lekarovi.
viem ze je mozno blbe kazdy den nechat chuda dieta bez skoly a kazdy den volat rodicom......ale skutocne....ako k tomu pridu deti - 99,9% deti a ich rodicov trpi pre jednu nezodpovenu mater.
plus kontaktovat detskeho lekara.
kontaktovat socialku.
kontaktovat hygienu.

loginexistuje
17. dec 2015

@mery333 ja osobne by som bola pekne nastvana na skolu a ucitelku co by toto tolerovala lebo paky mate ... a preco mne sa ma vracat moje dieta vsivave kvoli nevsimavosti pedagogov ..
mozete ziadat potvrdenie od lekara o tom ze nema vsi, mozete kontaktovat socialku, jej pediatra, mozete matku pozvyt do skoly a urobit z toho oficialny zapis, a v najhorsom zavolat hygienu...

liuliu
17. dec 2015

Ja by som kupila difusil na psov ( to je taky ekrazit ale jediny aj zabera ) zavolala mamicku do kabinetu s tym ze dievcatku sa spoluziaci vysmievaju ze to treba riesit tu a teraz , zavolala dievcatko... strcila matke sprej do paprce a moze sa realizovat uz v kabinete. A dohodla sa s nou ze jej kazdy den ( kazdy druhy ) tu hlavu vystrieka, tak isto vsetky vankuse, periny , matrace ked je hnila to prat. V opacnom pripade to budes musiet riesit s hygienou ( rodicia sa stazuju ) a moze sa stat ze dieta bude stresovane a nakoniec jej ho odoberu prave kvoli vsom. Ved si navymyslaj ze sa to stalo uz pred par rokmi. Bodka. Myslim ze by to pochopil aj susedov pes taro, tak snad take iq ma.

mikys1
19. dec 2015

@jeennyv asi tak ja už to nechápem a keď som sa pýtala dr. tak vravela,že vši o špinavých vlasov nejdu, asi prestanem umývať dievčatám vlasy tak často , teraz som objednala ten elektrický hrebeň tak som zvedavá lebo stredná si aj žehlí vlasy a aj tak ich má 😠