Maminky užívajú Vaše detičky nejaké vitamíny? Synček má 1 rok a neviem, či sú nejaké vitamíny vhodné pre neho? Alebo až od 3 rokov dávate vitamíny? Aké sú dobré a kvalitné, ktoré detičky majú radi, dajte mi tip 🙂 Ďakujem za komentáre.
@smajluska pekny den, odporucala by som balanceOil. Je to ryby olej s polyfenolmi a vitaminom d3. Omega3 su velmi potrebne u deti najma pre vyvoj oci,mozgu a celkovo aj na posilnenie imunity. Ja davam obom detom 2,5 r aj 7 r. Nie je vsak jedno ake omega 3 sa davaju, pretoze tie co su bezne dostat neobsahuju polyfenoly a prave tie zabezpecuju, aby sa omega3 zabudovala do bu niek a aby olej nezoxidoval predcasne. Ak chcete viac info napiste mi kludne spravu 🙂
Ked nebyva často chorý netreba mu žiadne vitamíny. Vyvážená strava a pobyt na čerstvom vzduchu.
netlačila by som do nich umelé vitamíny
Kľudne môžeš aj skôr dávať, napríklad keď dáš len déčko céčko, tým vôbec nič nepokazíš, práve naopak. My tak dávame Dáške už dlho a teda na imunitu to má super vplyv, vôbec sa nemusíme trápiť nejakými chrípkovými obdobiami.
Zalezi od veku, ja mam skoro dvojrocneho. A davam len vit.D.
C-cko nedavam.
V zime teraz zjedia kiwi,hrusku,pomaranc, jablka (obmienam).
Raz do tyzdna mame tresciu pecen.
Aspon raz do tyzdna mame rybu.
Raz do tyzdna hovadzinu.
Zjedia aj kvasenu kapustu surovu, cize im nedodavam ine vitaminy umele. Cebion iba v case choroby.
Davam im uz aj oriesky takmer denne mensiu hrst(vlasske, para orech 1ks na den, kesu, mandle).
@smajluska nikdy som nedavala nic, pestra strava, hodiny a hodiny vonku za kazdeho pocasia, neviem, co su to detske choroby, nebyval chory ani v jasliach ani v skolke.
Ja dávam len vitamín D podľa konzultácie s pediatrickou a inak dostáva všetky potrebné vitamíny z pestrej a vyváženej stravy. Nedávam nijaké vitamíny naviac. Prebytok vitamínov je tak isto zlý ako jeho nedostatok
@lenuska9999 je pravda, ze vsetko s mierou, to suhlasim, ale u nas vitamin D a C je zaklad, to myslim, ze pri detoch musi byt, ked chceme aby boli zdravucke 🙂
C-cko stale D-cko od jesene do jari a betaglucan pravidelne odkedy chodi do skolky...nechce jest ani ovocie ani zeleninu skusali sme vsetko mozne tak pre moj dobry ppcit davam a naozaj az na par soplov a keden zapal mpcovych ciest chora vobec nebyva.
Mne sa najviac paci ako tu ženy pisu o pestrej a vyváženej strave a potom keď si človek, čo sa do stravy vyzná, prečíta na fórach čo dávajú ľudia deťom jest, tak mu z tej hrôzy stiska srdce.
Do jedneho roka vitamin D, tak isto v zimných mesiacoch, to iste platí pre dospelého človeka, vo svete je pandemia nedostatku vitamínu D a človek nemá ani najmenšiu šancu doplniť ho zo stravy a dokonca, keď ma väčši nedostatok, čo väčšina ľudí ma, tak ani zo slnka v lete. Dávky 2000iu denne pre dospelého človeka čo ma nedostatok sú minimálne (na svk 80% dospelých ma nedostatok, celosvetovo 50-75%)
A keď obmieňate deťom cestoviny ryžu zemiaky a knedlu a k tomu kura bravčové a kde tam hovädzie a k tomu maly kúsok zeleniny, to nie je pestra strava.
Ryby MINIMÁLNE 2 krát za týždeň aj vy aj deti. Trescia pečeň v konzerve nie je vôbec šťastná voľba. Nič v konzerve nie je nikdy dobrý nápad, nemá to so zdravou výživou nič spoločne a áno týka sa to aj tuniaka- ale toho už chvalabohu predávajú aj v skle. Trescia pečeň je super ale raz za pol roka nie raz týždenne. Lososa nekupujte takého čo bol chovany niekde v nórsku je to otrava (https://www.webnoviny.sk/jedla-z-tejto-ryby-pat...) ja som si teda kedysi pozerala zahraničné zdroje, ale narýchlo som našla aj slovenský. Zatiaľ čo divého lososa môžete jest každý deň, chovaného lososa sa neodporúča jest častejšie než raz za 3 mesiace lebo je naozaj plny otravy hlavne toho pcb čo sa v nich hromadí, to deťom dávať nechcete.
Denne majú deti prijať minimálne 5 porcii zeleniny a ovocia (1-2 ovocia, 3-4zeleniny) porcia je podľa veku a hmotnosti dieťaťa, pre dospelého je približne 80g (listovej zeleniny je jedna porcia tak za 1 veľkú hrst) Ideálne by bolo prijímať 7porcii zeleniny a 3porcie ovocia ale to je bohužiaľ pre väčšinu ľudí nepredstaviteľne.
Do pestrej stravy patria každodenne oleje- olivový lanovy arganovy, olej z vlašských orechov, farmaceuticky cisteny olej z trescej pečene, menej často tekvicovy olej. Na vyprážanie je najlepsi kokosový olej lebo nevznikajú toxické transmasne kyseliny ale na nič iné než na vyprážanie ten olej dobrý nie je. Najlepšie by bolo keby ste nevyprazali vôbec 🙂👌🏼
Ideálne by ste chceli pomer omega 3:omega 4 aby bol 1:4. Olejami a konzumáciou rýb sa k tomu snažíte priblížiť. Ďalej sa tomu snažíte priblížiť konzumáciou semien- konopné semena, chia semena, lanové semena, menej tekvicové semena a sezamove semena. Alebo aké máte radi. Semena patria tak isto do každodenného jedálnička ak ho chcete považovať za pestrý. Môžete ich pridať doslova všade- jogurty, zemiaková kasa ryža, posypať nimi šaláty a mäso, whatever. Naozaj všade sa dajú dať a tak jednoducho lusknutím prsta ani neviete ako zvýšite výživovu hodnotu vášho jedla.
Orechy!!! Každý deň!! najzdravšie sú naše domáce vlašské orechy, približujú sa k ním pekany. Kešu a pistácie (nesolene) sú tak isto dobre. Para orechy (brazil nuts) 2-3ks denne pre dospelého, pre malé dieťa stačí polka- predávkovať selenom sa nechcete. Mandle sa všade ospevujú, nie sú vôbec až tak zdravé ale obcastna, nie každodenná konzumácia je super- ako aj iných orechov ktoré som nespomenula.
Mäso pre železo, samozrejme, ale určite nie suncicky ani tie s peknými detskými obrázkami na obale, sú to otravy a svoje deti si prosim, neotravujte. Dobre mäso je len nespracovane mäso. Dajú sa momentálne kúpiť aj šunky bez ecok (a keď neviete bez šunky žiť tak kúpte aspoň pre svoje deti tie) ale tiež podľa mna nepatria do stravy ktorá sa chce nazývať zdravou.
Kase sa snažte obmieňať, sladte ich len steviou(steviol je super) alebo slakym ovocím- pohankova, ovsena, jahlova, ovsova, psenicna... malým deťom do kase pomlete orechy a semena, starším bez pomletia.
Typy ako zvýšiť vyzivovu hodnotu nevyzivnym jedlam príklady:
Pridať semena ako už bolo povedané hocikam kde to ide a ide to skoro všade.
Zemiaková kasa 1/3-1/4objemu zemiakov nahradíme avokadom. Alebo pridáme za hrsť,alebo aj 3 hrste, baby spenatu- takmer nezmení chuť, výživová hodnota neporovnateľná. Zemiaky pol na pol (alebo podľa chute) s hraskom....alebo kúpime batatove zemiaky.
Ryžu robíme buď naturalnu, robíme ju so zeleninou- ja robievam tak že viac objemu tvorí zelenina (hrach, mrkva, kukurica( tej je tam najmenej)) alebo dáme cibuľu a huby a inú zeleninu ktorá sa nám hodí k jedlu.
Chlieb kupujeme celozrnný a konzumujeme ho striedmo.
Maslo vymeníme za ghee maslo.
Snažíme sa mat na taniery toľko zeleniny, koľko sme zvyknutí (z bežnej slovenskej kuchyne) mat tam zemiakov a ryže a zemiakov a ryze tam mame toľko, koľko sme zvyknutí mat zeleniny.
Avokado alebo fazuľové struky a podobne sú plnohodnotné prilohy.
Takze ak vás každodenný jedálniček obsahuje zdravé oleje, orechy, semena, apson 5 porcii ovocia a zeleniny ktoré denne obmieňate, rôzne chudé nespracovane mäso, ryby a nie až tak veľa balastu v podobe ryže zemiakov knedli a chleba, . potom si mile zienky môžete povedať že konzumujete naozaj pestrú stravu a potom sa budete stravovať lepšie než 90% Slovákov a potom naozaj vašim deťom nebude nič chýbať. Veľa zdravia Vám prajem 🙂
@gleep1 zaujímavý komentár, nehovorím máš v mnohom pravdu avšak jedna vec je teória a iná vec je trošku prax, lebo každé dieťa je úplne iné, má rado úplne iné potraviny, nie každému sedí všetko, viem aký boj to je niekedy u nás doma s Dáškou kvôli jedeniu takže všetko toto dodržiavať ozaj nie je easy 🙂
@barborkabar samozrejme, deti sú veľki špekulanti, ale v konečnom dôsledku jedia to, čo jedia ich rodicia. Nemôže človek čakať od dieťaťa že bude jest niečo iné než on. Takze treba začať od seba. Alebo netreba, kto ako chce. Detské chute ešte nie sú až tak vyberave (do takého roku a pol-2 rokov) v tomto obdobi sa dieťa “učí” čo je dobre. To, že len zobnu a ďalej nepapaju neznamená že im to nechuti, môže im napríklad vadiť aj konzistencia (moja neznáša varené vajcia ale praženicu miluje) treba skúšať rôzne formy a ponúknuť niečo čo dieťa odmietlo aj 10 krát.. Aby sa chute prispôsobili prostrediu, eskimáci papáju surové pečene, ryby a podobne a dieťa/človek to zjesť musí. Mna preto hlavne udivuje ak človek dáva tak malému dieťaťu pravidelne sladkosti. Potom nečudo že sú boje pri iných jedlách a hlavne to nie je najlepsi recept na budúce dobre zdravie. Nevravím že nedať sladkost nikdy, ale nie na dennej báze, skôr ako niečo špeciálne. Teda to je môj názor, každý nech si v živote robí tak ako uzná za vhodne. Ja len proste vidím ako strašne sa Slováci stravujú a naozaj nechápem keď niekto niekedy vraví o pestrej strave a jedine čo je pestré je že či je mäso na ranajky vo forme parku šunky alebo salámy a či je príloha k obedu ryža alebo kasa alebo pečene zemiaky. A v tomto pestré stravovanie naozaj netkvie.
Ale nútiť deti niečo jest, tak to určite nie. Treba nechať deti počúvať svoje telo. Oni to vedia lepšie než my dospeli. Koľko zjedia toľko zjedia a čo zjedia to zjedia.
@gleep1 toto je fakt, deti veľa opakujú, napodobňujú, my sa snažíme doma jesť aj veľa zeleniny, aj ovocia, ale teda napríklad malá rajčinu do úst nedá, už párkrát dala, ale tvárila sa kadejako a teraz ani za svet, ale teda keď robím niečo s rajčinovým pretlakom tak jej to nevadí, ono ja sa osobne snažím aby mala všetko, aby sme sa aj my stravovali tak, že čo najviac zeleniny a ovocia, lenže aj tak proste malej dávam plus ešte céčko v kvapkovej forme, lebo mám pocit, že aj tak tomu veľa nedá
@gleep1 a ešte som chcela, že už aj kadejaké finty som skúšala, aby zjedla napríklad brokolicu, som prelustrovala net len aby som to nejako zakamuflovala, ale tieto moje pokusy boli márne 😀 😀
@barborkabar skús rozpučiť do zemiakovej kase, tak aby chuťou nebola cítiť, aj ta troska čo tam bude bude stále lepšie než nič. Alebo skús brokolicove klíčky, to je brutalita, oveľa zdravšie než samotna brokolica a stačí toho oveľa menej plus je tam sulphoraphane ktorý vyslovene predlžuje život takze aj pre teba plus.
No na vitamin C je super kiwi a paprika- obsahujú ho viac než citrón. Moja mala od pol roka papa skoro kazdy deň (každý druhý??) kiwi, úplne ho miluje (vraj sa exotické ovocie dávať nemá ale dávam jej ho v biokvalite a žiadny zahraničný zdroj takú vec neuvádza, ja si myslím že sa to vraví kvôli tým postrekom), papriku som skúšala, chuti jej ale zatiaľ ju nevie dobre pohrýzť a nechcem jej ju mixovat takze čakám ešte na pár zubkov.’ Kupovanu rajčinu nespapa ani moja ale domacu spapa. Pár krát zjedla aj z obchodu ale to boli fakt špičkové paradajky. Tak isto mi nepapa veľa masa- kedysi milovala lososa a hovädzie a teraz si z toho len zobne. Dávala som jej robiť krv a železa ma chvalabohu napriek tomu že nezje veľa masa dostatok, ale dávam jej každý deň tabletku pangaminu- ma to ako cukrík, úplne to miluje, podľa mna je to odporne 😀 sú to kvasnice, prakticky sa tým nedá predávkovať, nie je to vyslovene taký farmaceuticky čistý vitamin, len to obsahuje komplex B vitamínu- keď sa mi s maskom rozpapá tak jej to už dávať nebudem. Rozmyslala som či jej pridám chelat zinku lebo hlavný zdroj zinku je tak isto mäso, ale nedala som, skúšam jej dávať 2 krát týždenne jednu tu morskú muslu, to je úplne najlepsi zdroj. Mám aspoň trochu pokoj na srdci, aj keď nemám istotu že je to dostatočne.
Vidíš, nemám to ani ja s dieťaťom ideálne takze ja fakt chápem keď niekto povie že sa mu nedá. Každé dieťa ma svoje chute a obdobia a ja teda verim že ich telo vie prečo to tak pýta alebo nepýta.
@smajluska ja som davala len vid d, a podla potreby vit C