Trojročný syn od narodenia chrápe

lubiduch
5. júl 2015

Ahojte, syn mal teraz pred par dnami 3 roky a od narodenia chrape. Este v porodnici chrapal uplne stale, ale vraveli ze to ma z toho ze pri porode mu do pluc vbehlo vela vody. Potom sa to zmenilo, nechrape v kazdej polohe, ked bol mensi bolo to vzdy ked zaspal v autosedacke, teda vzdy ked bol vo zvysenej polohe. Kedze ma uz 3 roky a chrapanie neprestalo tak sme si interne vylucili sopliky, nadchy a pod, chory praveze nebyva vobec.
Chrapanie je dost hlasne, vacsinou to je teda vtedy ked spi na vyssom vankusi (niekedy si skruti prikryvku pod hlavu a potom je o dost vyssie a chrape).
Ja nejak neviem ci to je v poriadku ci nie, ideme onedlho na 3 rocnu prehliadku, ale kedze nezijeme na SVK, tu taketo neduhy vobec neriesia. Mna by len zaujimalo co by za tym mohlo byt a pripadne ake vysetrenia mam ziadat (dobrovolne okrem vypocutia srdiecka ziadne ine vysetrenia nerobia pokym dieta prospieva a je ok na pohlad). Dakujem!

hameeda
5. júl 2015

@lubiduch : podľa mňa krčné vyšetrenie, či nemá zväčšenú mandlu, môže chrápať kôli tomu, ale ja na tvojom mieste ak je inak zdravý tak toto že chrápe by som vôbec neriešila

katarina644
5. júl 2015

@lubiduch ahoj, moze mat zvacsenu nosnu mandlu. ale inak mne syn v noci chrape od narodenia skoro pat rokov, zvacsenu mandlu nemame. ide o to, ze spi s otvorenymi ustami. teraz je to trochu lepsie, uz vacsinou spi so zatvorenou pusou.

mircalla
5. júl 2015

@katarina644 presne ako pises

stary_ujco
5. júl 2015

Co syn, mne chrapu dcéry...
Choď s nim na orl, pozrú mandle v najhoršom.

lorela
5. júl 2015

Chrapanie vobec nenusi byt banalna zalezitost, obzvlast u deti, treba to riesit. Tiez odporucam ORL.

sissy27
5. júl 2015

@lubiduch s najväčšou pravdepodobnosťou to bude zväčšená nosohltanová mandla...
@hameeda no chrápanie nie je "len chrápanie"... je to problém s dýchaním a snáď aj ty vieš, ako veľmi je pre organizmus dôležité poriadne okysličenie, plus teda telo si poriadne neoddýchne, lebo veľa energie musí vydať na obyčajné dýchanie... u malých detí to môže mať vplyv na nočné pomočovanie, celodennú aktivitu, a dokonca aj zakrivenie podnebia, uloženie zubov, logopedické problémy... v niektorých prípadoch môže dochádzať až k spánkovému apnoe... takže chrápanie je problém a treba ho riešiť aj u detí, aj u dospelých...

hameeda
5. júl 2015

@sissy27 : no ja hovorím ak nemá iný problém, z príspevku mi došlo že inak je dieťa v poriadku, nepomočuje sa a ani nič podobné, na druhej strane zasa ja napríklad vďačím svojej mame že mi ako dieťaťu nedala vybrať nosné mandle aj napriek tomu že jej to lekári odporúčali, teraz ako alergička by som mala oveľa väčší problém

sissy27
6. júl 2015

@hameeda chrápanie samo o sebe je problém... nemusí sa práve pomočovať a tie problémy nemusia byť viditeľné hneď, ono chrápanie ako také nebolí, ale nekvalitný spánok má vplyv na všetko... samotná zväčšená nosohltanová mandla nemusí mať negatívny vplyv na zdravie, tam treba posúdiť ako veľmi je zväčšená a ako veľmi bráni správnemu dýchaniu, v prípade, že dieťa nevie kvôli tomu dýchať nosom a dýcha cez ústa, tak sa mu do tela dostáva aj oveľa viac alergénov (peľov, roztočov, prachu...) a alergické prejavy sú silnejšie a častejšie...aj preto ju zrejme lekár u teba v detstve odporúčal vybrať, aby ti pomohol... okrem toho nosohltanová mandla v puberte sama zanikne, takže ty ju už teraz nemáš 🙂

hameeda
6. júl 2015

@sissy27 :to je tvoj názor, ja ho nezdieľam na to mám snáď právo, ľudia chrápu, chrápali a budú chrápať, a behať s deckom po lekároch len kôli tomu že chrápe je pre mňa osobne somarina, to je môj názor a mamička sa pýtala na názor nie každý ho musí mať taký ako ty

tomta
6. júl 2015

pravdebodobne to moze byt zvacssena nosna mandla..ale aj keby mu ich date vybrat tak znova narastu....ale pre vas pokoj chodte na ORL

sissy27
6. júl 2015

@hameeda napísala som svoje reálne skúsenosti, ktorými sme si prešli a riešime dodnes, napísala som informácie, ktoré mám od viacerých odborníkov... samozrejme právo na svoj názor máš tak ako každý, rovnako je každý zodpovedný za svoj zdravotný stav... niekomu nevadí, že dieťa v noci "len" chrápe, inému vadí, že dieťa chrápe a trápi sa počas spánku s dýchaním, potom je cez deň nevrlé, unavené... tejto mamičke to zjavne ako nejaká banalita nepríde 🙂 áno, ľudia vždy chrápali a budú chrápať, rovnako tak boli aj budú mať problémy s tlakom, s cukrom, s pečeňou, so srdcom, s astmou, s kĺbami, so zubami, so všeličím iným - niekto ich rieši a niekto si povie, že do konca života mu to predsa vydrží 🙂

hameeda
6. júl 2015

@sissy27 : no môj otec celý život chrápe a vo svojích 63 rokoch je zdravý ako ryba, tak neviem či to bude chrápaním 😉

zuzanadeti
18. jún 2022

@lubiduch sme mesiac po operácii a konečne je pokoj. Dcera bude mat 3r, každý mesiac bronchitida či laringitida či kašeľ a teplota, dokonca aj zápal stredného ucha. Keď už mi štvrtý ORL lekar (s 20 ročnou praxou) povedal, že pravidelne zapálená mandla už neplni svoju funkciu ako vstupný filter pri dýchaní a že sa jej každým zápalom zväčšuje, nemala som už čo váhať. Operacia za 10min laserom, 2 hodiny počkať na pooperačke a šli sme domov. Spinka celu nič, čisto dýcha, zobudí sa vyspata a spokojná. Dokonca dcera konečne sama od seba povie, že toto jej vonia a toto smrdí. Chodte ku viacerým ORL a dajte si predtým urobiť krvné testy a vytery ci to náhodou nie he ešte aj nejaký bacil. Nenechajte to dôjsť do štádia, kedy už dieťa začne byt nahluchle lebo jej hnis tlači aj na Usne bubienky alebo začne mat otvorené ústa a v noci chrapanie a z toho deformácia tvare. Hrozne

lubiduch
autor
18. jún 2022

@zuzanadeti syn ma medzicssom 10 rokov, je to stara diskusia 🤗 nezodtal nahluchly sni chory, naozaj sa to upravilo same 👍

zuzanadeti
22. jún 2022

tak to je super, nech sa dari 🙂