Trojročný syn dobre nerozpráva a podľa učiteľky je autista

sima444
14. mar 2022

Dobry den chcela som sa opitat mam 3 rocneho syna zacal chodit do skôlky od septembra nerozprava este velmi dobre ale zakladne veci a slova vie pivedat. Teraz mam taky problem zo skôlkou ucitelka v skôlke hovori ze je autista boli sme kolo neurologicky a ta nam povedalA ze ma mierne priznaky PAS ale nieje to sutizmus ze ludia si dost casto mylia. Od zaciatku v skôlke nechcel sa vobec hrat z detmi a ani zapajat do aktivit aj velmi krical ale uz sa to zlepsilo ale ucitelka stale hovori svoje ..neviem co mam robit vedeli by ste mi poradit mate tiez take skusenosti Dakujem

danielahamar
14. mar 2022

@sima444 môj stredný sa vôbec v škôlke nehrával a už vôbec nechcel spolupracovať a veruže nemá žiadnu diagnozu, proste sa tam necítil dobre, je introvert. A s rozprávaním? no to tiež nebola žiadna výhra. Pre svoj klud ho môžete zobrať k logopédovi, aby on usúdil, či tam je problém, alebo nie a samozrejme psychologička.

sima444
autor
14. mar 2022

@danielahamar Kazdy mi hovori ze je to o zvyku ale ta ucitelka stale hovori svoje ze ostatne deti sa hned zacali hrat a on nie preto tvrdi ze je autista navstevujeme aj psychologicku ale ona hovori ze to je este predcastne hovorit o zaveroch

anjelicek26
14. mar 2022

Normalne si daj termin s ucitelkou a vysvetli jej diagnozu, ktoru syn dostal - resp. nedostal a ako sa da s takym dietatom lepsie pracovat. Sama psychologicka ti nevie pri trojrocnom dietati povedat, akym smerom sa to bude vyvijat (a je to bezne, ze diagnoza este nie je uzavreta v tom veku)

Ucitelka v skolke ti poukazala na odchylku od normy - to je predsa dobre. Clovek ked ma doma len jedno dietatko, tazko to vie porovnat s tym, ake su deti ine alebo ako sa dieta ma/nema spravat v kolektive. Niektore veci - cim skor sa podchytia, cim viac terapie, pomoci, podpory zo strany centra vcasnej intervencie - o to lepsie sa neskor dieta zacleni v kolektive a v zvladne nastup do skoly...

Spytaj sa ucitelky, co teda okrem terapie od vas ocakava? Co mas podla nej urobit? Ak stale vela krici (zlepsit neznamena problem vyriesit) a nehra sa s detmi, nezapaja do aktivit, jasne, ze im to rozhadzuje rezim no... pracuj doma zo synom, skusajte situacne hry, pozvite 1-2 kamaratov zo skolky s ktorymi sa rad hrava, nech sa viac zblizia a potom aj v skolke tahaju partu, to pomoze asi najviac...

diamond007
14. mar 2022

@sima444 kašľať na učiteľku... Ak má problém, nech to rieši s riaditeľkou a vylúčia ho ak robí príšerne problémy a ak nie tak by som jej povedala že každé dieťa je iné. Pravdepodobne nemá vlastné deti takže aj väčšie nároky asi.

sima444
autor
14. mar 2022

@anjelicek26 on sa od zaciatku nezapajal ale teraz je iny zmenil sa aj ucitelka hovorila ze sa uz to zlepsuje ze pekne sa zapaja aj uz prestal kricat a aj pomali sa zacina hrat z detmi

lubka261
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
anjelicek26
14. mar 2022

@diamond007 to nevies... podla mna rodic v tej skolke s tym dietatom nie je a skutocne tam mozu byt odchylky v spravani riadne, to ucitelka nema rodicovi povedat nic? Prave preto je skolka "predskolske" zariadenie s kvalifikovanym personalom, ktory niektore veci rozozna, alebo aspon niektore znaky rozozna a vie rodica usmernit... ved tam to dieta je 5x v tyzdni vela hodin, nie je to, ze to dieta ta ucitelka vobec nepozna, ako napriklad 1x rocne prehliadka u pediatra...

@sima444 - no ved vidis, obcas spomen ucitelke, ze chodite na terapie, vsetko sa zlepsuje, ze si rada, ze sa podeli o kazdy jeho pokrok s tebou, proste pozitivny feedback a nepripustat si niektore komentare od nej, to je tak najlepsie...

sima444
autor
14. mar 2022

@diamond007 Moj manzel tiez chodil zanou sa rozpravat a ona mu uplne nieco ine rozprava ako mne a manzel chce zmenit skôlku myslite ze to bude dobry napad?

sima444
autor
14. mar 2022

@anjelicek26 Mojmu manzelovy rozprava vzdy nieci ine ako mne

sima444
autor
14. mar 2022

@lubka261 Tiez som tomu zo zaciatku nerozumela ale boli sme kolo neutologicky a ta nam povedala ze ma mierne priznaky PAS ale nieje to autizmus ze ludia si to dost casto mylia.

anjelicek26
14. mar 2022

Jo a zmena skolky, ked mal takuto tazku adaptaciu, neviem, ci je prave riesenie...ak vyslovene na synovi nesedi, nerobi naprieky, dieta tam chodi rado, asi by som to nerobila...to, ze zmenite skolku - mozu byt problemy zas tam a donekonecna sa to neda... syn je asperger a teda ano diagnoza ina, ale problemy casto podobne, neznasa, vyslovene neznasa zmeny... on je najradsej v tej svojej uplnej rutine - co sa tyka kolektivu, stravy, skolky, skoly, kruzkov, vsetko nove je pre neho strasne narocne spracovat a trva mesiace, kym si zvykne... Co hovori muzovi ineho?

lubka261
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
sima444
autor
14. mar 2022

@diamond007 Ja som jej hovorila ze kazde dieta je ine a potrebuje svoj cas a ona stale svoje hovorila ako keby mna rodica nepocuvala

luccija
14. mar 2022

@sima444 chod k riaditeľke so správou od psychologicky a porozprávaj sa s ňou.Skolku by som mu nemenila už je zvyknutý a bol by to preňho ďalší stres.A čo vlastne učiteľka chce?aby ste ho dali do špeciálnej škôlky?aj my sme mali v škôlke také dieťa nevyrusovala dostávala úlohy, ktoré ju bavili.Ak malý nebije deti, nie je nejaký problémový...a určite treba chodiť k logopedovi.Co hovorí učiteľka mužovi?

sima444
autor
14. mar 2022

@luccija Nie nebije sa nic ...a muzovi rozprava pravy opak toho co mne

sima444
autor
14. mar 2022

@anjelicek26 On nemal tazku adaptaciu peaveze sa adaptoval rychlo

diamond007
14. mar 2022

@anjelicek26 ak má učiteľka problém ktorý sa nerieši lebo rodič to nemá ako vyriešiť (u lekára boli, stanovisko majú) a asi ho aj v škôlke vedia tak preto píšem že má učiteľka osloviť riaditeľku na vylúčenie zo škôlky, v prípade že to je neakceptovateľné správanie.
Nič viac, nič menej. Načo by mi učiteľka dokola rozprávala to alebo hento, keď to nemám ako zmeniť. Áno vysvetli mi situáciu, poriešim lekára a ak je to zvládnuteľné tak môže rodičovi povedať aký bol každý deň ale nie ho poucat a riešiť že to je autista.

slovakboy
14. mar 2022

@sima444 dôležitý je syn a nie učiteľka. Ber to ako jej názor a je. Nemusíš ju presviedčať ak ho nevyhadzujú zo škôlky. Len nech to pred ním nerozpráva. A ty sa zariad podľa viacerých zdrojov informácii.

anjelicek26
14. mar 2022

@sima444 ked tam krcial, nekomunikoval a nehral sa, to podla teba je "dobra adaptacia"... adaptacia neznamena len to, ako sa luci s mamou pri dverach...
@diamond007 ja pochybujem, ze to mame kazdy bozi den hovori pri dverach, ale uz to par krat spomenula s "ocakavanim", ze zacnu s dietatom trochu pracovat... mozno mamicka musi lepsie komunikovat, ake terapie s dietatom robia a ake pokroky vdaka tomu maju a ucitelka bude pokojnejsia... keby ho chceli vylucit - uz by sa tak stalo... ona mu mozno proste chce pomoct a zda sa jej, ze to rodicia "ignoruju" a prilis "zlahcuju"...nie kazda ucitelka je harpia...fakt nie...

sima444
autor
14. mar 2022

@anjelicek26 Ale on uz nema take problemy vsetko sa zlepsilo a ucitelka stale hovori svoje

sima444
autor
14. mar 2022

@slovakboy Ja len chcem zeby sa k nemu dobre spravala

anjelicek26
14. mar 2022

@sima444 a to ti ta ista ucitelka vravi, ze sa vsetko vyrazne zlepsilo a problemy nema a na druhej strane ti vravi, ze mate ist na dalsiu diagnostiku, ano? Alebo to je ten bod co myslis, ze muzovi hovori jedno a tebe druhe? Pozri kazde dieta ma v skolke lepsie a horsie dni... my sme si presli tiez fakt ze kadecim. Diagnostikou, terapiami, operaciou usi... vsetko to mame odbehane a odtrapene... dolezite je, ako sa k tomu stavias ako ty mamina...ja som to brala vazne, ziadna terapia, ktoru syn mal mu neuskodila, vsetky ho posunuli dalej...dnes je druhak na uplne beznej skole (mal odklad) a napriek tomu, ze ma stale asistenta - je jedno s najlepsich deti v triede, v uceni druhy najlepsi chlapec, ucitelky ho zboznuju ;) Proste to mame odmakane, ale vysledok stoji za to. A som rada, ze pediater a skolka podporovala a zareagovala nacas...

slovakboy
14. mar 2022

@sima444 takze ona sa k nemu zle správa? To nie je dobre potom ťa chápem.

makova333
14. mar 2022

@sima444 ucitelka v MŠ nie je kompetentna davat zavery z oblasti specialno-pedagogickej diagnostiky, psychologickej diagnostiky ani z oblasti psychiatrie. Zajdi za ucitelkou a riaditelkou (obe naraz) a spytaj sa kde je problem, kedze odbornici problem nenasli. Btw ziadne mierne priznaky PAS neexistuju, bud PAS je alebo nie je (v 3 rokoch moze byt max podozrenie, ale aj to podozrenie moze byt nakoniec napriklad NKS, OVR alebo iba osobnostne crty). Mas podozrenie, ze ucitelka sa k nemu zle sprava?

livka_
14. mar 2022

@makova333 mierne priznaky nie ale "crty pas" ano

simca06022011
14. mar 2022

Ucitelka nemá kompetencie na diagnostikovanie dietata. Porovnávanie s inymi detmi je tiez zvláštne, moja sa určite tiez hned nehrala s inými detmi, casto sa.prehrala sama a žiadnu diagnózu nema.

simca06022011
14. mar 2022

A inak.my sme v škôlke toto riešili, jedno dieťa proste bolo "ine" a doslova mama po roku nervacenia sa, behania po psychologoch, prednskach ucitelky dieta preložila a cuduj sa svete problém ziadny dieta nemalo. Ta ucitelka bola na to dieta doslova hnusna, za všetko mohlo, neobsedelo, nepocuvalo, nerobilo ako chcela, skoncilo to revom, trucom, dokonca sa riešilo aj ze učiteľke.dieta ublizilo (chytila ho a ako sa vytrhol chalan tam jej "zranil ruku")... Proste cirkus. Cize ak by sa stav zhoršoval, stupnoval, nevaham menit skolku. Su deti introvernejsie, pomalsie/rychlejsie, kopec deti v 3r nerozprava, nehra sa s inymi detmi lebo si musi zvyknúť, najst kolektiv. Atd..

makova333
14. mar 2022

@livka_ crty PAS v troch rokoch mozu byt cokolvek, ako pisem NKS, OVS, PAS, AS, rigidnejsie spravanie dietata ako osobnostna crta atd. Vysvetlila som to v mojom prispevku.

livka_
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
makova333
14. mar 2022

@livka_ tak do tretice este raz. Ja nespochybnujem, ze crty PAS existuju ALE crty PAS moze mat aj dieta s inou diagnozou alebo bez nej npr. OVS a vobec sa PAS nemusi potvrdit. Presne preto mate ten zaver. Crty PAS su urcite "subory spravania", ktore mozu/nemusia byt pri rediagnostike potvrdene. Autorke som pisala, ze neexistuju mierne priznaky (to je ako by si napisala, ze ma niekto mierne priznaky Downovho syndoromu, co je blbost, lebo mu ma DS alebo nie), ale nikde nespochybnujem, ze crty PAS existuju. A ako dalej pisem crty PAS mozu byt aj nemusia byt PAS. Uz sa rozumieme?