Trojročný syn chodí po špičkách

akex123
27. nov 2017

Ahojte mamičky mi mame problém z nožičkami.Mali má 3roky a chodí po špičkách chodíme k ortopédovi...že má zlozvyk a s toho sa mu natiahli svali cvičíme mame aj pomôcky na nožičky ale lekár hovorí že veľa deti z toho vyrastie.Ak má niekto skúsenosti prosím napíšte nech verím v to že veľa deti z toho vyrástlo?

lindusss2016
27. nov 2017

@akex123
Ja nepoznam taketo pripady, ale veru som mala kamosku, ktora spickovala aj v dospelosti, vsetci sa jej smiali, ze chodi ako v oblakoch. Tymto ta nechcem strasit, urcite sa da toho zbavit, ale na tvojom mieste by som vyhladala aj nejakeho fyzioterapeuta, ti sa na problem pozeraju konplexnejsie. Pri spickovani hrozi skratenie svalov, to by uz bol vacsi problem, takze cvicienie je viac nez nutne.
Inak nieco ako svietiace alebo piskacie topanocky ste neskusali? Proste take, co treba dosliapnut na patu, aby to nieco robilo, deti to zvykne bavit. A inak len cvicit, cvicit a masirovat.
Ake pomocky mate? Doma je potrebne co najviac stimulovat chodidlo roznymi povrchmi a materialmi, skus si vygooglit senzomotoricky koberec, ak este nemate a kludne nieco vyrobit.

pininka
28. nov 2017

Ja som nechodila ani v chodaku a spicovala som do 4 rokov, u ortopeda som nebola, preslo to samo. Aj moj najstarsi syn dost dlho spickoval ale preslo to a zatial je vsetko ok, nema problem ani s nohami ani s chrbticou. Je to urcite indiviualne.

andreakg
28. nov 2017

Môj starší syn takto špičková len, akonáhle bol bosí,boli sme s tým na neurológii,ale bolo všetko v poriadku,prešlo okolo 4-5rokov

slamka555
28. nov 2017

@akex123 Aj nas maly chodil po spickach ked mal cca 2apol roka🙂 vacsinou tiez ked bol bosii 🙂 Detsky doktor zistil, ze ma ploche nozky ( preto sa mu zle dostupuje na nozky) takze sme nasadili ortopedicku obuv po dome a kupili ortopedicke vlozky do topanok na von 🙂 a problem pominul ;) Drzim palce nech to rychlo prejde aj vasmu 🙂

akex123
autor
28. nov 2017

Dakujem Vám mamičky no mame take dlahy na spánok dávame ale nevidrzi v tom celu noc teraz mu majú dať taký plast cez pätu litka po kolena no uvidíme zatiaľ mi povedali že má natiahnuté svaly mám aj fyzioterapeuta ale ja v to pevne verím že vyrastie ešte raz dakujem

akex123
autor
28. nov 2017

@pininka špičkoval syn asi do koľkých rokov ak sa smiem spýtať a aj v topánkach či len na boso

lindusss2016
28. nov 2017

@akex123
Skus pozhanat nejake masazne pomocky (nemusia byt origos masazne, lebo tie su drahsie) ale nieco ako pichlave lopticky, kruzky, atd a kazdy den v ramci hry stimulovat chodidla, ono to.nabudi svaly na nozke, aby lepsie pracovala.
Co na to hovori fyzio? Nema ploche nohy alebo iny problem? A na neuro vsetko ok?

lindusss2016
28. nov 2017

Neboj, urcite z toho vyrastie, ale treba na tom pracovat a cvicit poctivo

pininka
28. nov 2017

@akex123 aj v topankach,aj naboso, asi tak do tych styroch rokov, ale ja som ho stale upozornovala,nech chodi normalne a preslo to samo. Ja v svojom okoli nepoznam dospeleho ktory by spickoval

janickacrazy
28. nov 2017

@akex123 No 3ročné dieťa by už špičkovať nemalo, boli ste aj na neurologii? Ak nie, tak treba ísť pre istotu, lebo špičkovanie može byť aj príznakom iných ochorení, nechcem ťa strašiť, u nás to tiež tak začalo a ortoped tvrdil, že z toho vyrastie a že mám len ploché nohy. No bohužiaľ v našom prípade to tak nebolo.

lacibo
28. nov 2017

nám začal syn špičkovať prvý krát v 9. rokoch, hneď ho zobrali do nemocnice, ale dokopy nič mu nezistili, dali mu len vitamíny a minerály v infúzke, a že vraj to má po nejakej viróze..druhý krá t sa mu to stalo o dva roky neskôr, zobrali sme ho k rodinnému liečiteľovi a ten mu to okamžite napravil a vravel, že to má z chrbtice.. teraz už má 14 a odvtedy sa to už nikdy nezopakovalo.. tak vlastne vôbec nevieme, o čo išlo..😒..
mnohé deti špičkujú po chodítkach..viem z okolia..určite to nie je zdravé..😉

denisa098
29. nov 2017

@akex123 kupte protetiky topanky,maju tvrdsiu podrazku,aby fixovali aj kotnik plus ortoped,dcerka prestala spickovat ked ich nosila,lebo jej to nedovolili,teraz ma aj ukazkovu klenbu,prechadzame na makksie.

slamka555
29. nov 2017

@denisa098 presne 🙂 tiez kupujeme len protetiky ;) stoja tsk okolo 25 eur ale stoja za to a su kvalitne ;)

akex123
autor
29. nov 2017

A neviete mi poradiť kde ich kúpim?

michaella94
29. nov 2017

Skus pozriet tu na mk skupinku barefoot obuv a na fb sa to vola bose nozky bez prekazky...skus sa popozerat po barefoot obuvi popytat sa v skupinach co by odporucali...za mna jednoznacne senzomotoricky kobercek vyrobit....inak obuv z pritetiky nie je vhodna na kazdodenne nosenie ked dietatko nema zdravotny problem...ma uzku spicku prsteky nema miesto su natlacene na seba a tak bznika vyboceny palec...tiez ma klembu tvarovanu to sposobuje ze svali v nozke nie su posilovane a klemba pada vysledok ploche nohy...ak je ale problem a dr odporuca orto obuv je to ine...ja by som na zaciatok skusila popytatvsa na yu barefoot obuv skusenejsie mamicky urcite poradia a mozno budu mat aj take skusenosti ako mate vy....

lindusss2016
29. nov 2017

@michaella94
Zial, bf je stale velmi malo rozsirene a vacsina uprednostni protetiky, ja by som to tiez nekupovala. Moja je bf od zaciatku, doma len na boso, zdedili sme orto zimne topanocky, dnes som jej ich chcela vyskusat a len co som obula, rev a hned davala dolu a to si miluje skusat topanky.
Predpokladam, ze ortoped tiez mamicke odporuci max orto obuv, preto ja by som to touto cestou vobec neriesila, tiez som toho nazoru, ze toe svaly treba aktivovat a posilnit a nie zafixovat.

akex123
autor
29. nov 2017

@lindusss2016 môj mali nestrajkuje keď mu obávam topánočky chce bit aj bosý ale keď je bosý je na špičkách automaticky a keď má obuv je to kus lepšie on si aj stupne na pätu ale o sekundu dve je na špičkách áno mne povedal ortopéd že má zlozvyk a z toho sa mu ako keby natiahli svali...ja niesom na SK žijeme v UK takze tu to majú inak všetko spomalene lekary...neviem ale strašne sa bojím že z toho nevirastie

lindusss2016
29. nov 2017

@akex123
No vies, je len na tebe, comu uveris a ktorou cestou sa vydas, o svojej pravde ta nikto presviedcat nemoze.
Nevedela som,.ze sa to odohrava v UK, to ti ovsem meni situaciu. Nvm, ako to tam riesia ortopedi, u nas je to vo vseobecnosti tak, ze ortoped ti takmer v kazdom pripade poradi orto obuv = pevna topanka s klenbou, ta dietatu nozku zafixuje, klenbu umelo vydvihne, ale tym padom nedonuti svaly na chodidle same pracovat a vyvijat sa prirodzene. Druhy sposob je barefoot, ako ti uz bolo vyssie spomenute. Tato obuv umozni dietatu citit nerovnosti terenu, co stimuluje chodidlo, svaly sa posilnia a klenba sa vytvara prirodzene. Nie je to ale vhodna obuv na rovne betonove chodniky. Cvicit nozky ale mozte aj doma na uz spominanych senzomotorickych kobercekoch, balancnych pologuliach a pod. Kedze pre mna mali vsetky byty a domy v UK studene podlahy, predpokladam, ze aspon v zimnych mesiacoch nosite papuce. Vybrala by som teda nejake ohybne a makke s co najtensou podrazkou, napr.kozenou na styl capaciek. Ziadne tvrde podrazky s opatkom. A ozaj co najviac cvicit a masirovat. A ak je to len jeho zlozvyk, naozaj by som skusila svetielkujuce alebo piskacie topanky, podla toho, co by sa mu pacilo, aby ho to donutilo doslapovat na paty.

akex123
autor
29. nov 2017

@lindusss2016 dakujem za rady no tu mu chceli dať sadru na nožičky ale je tam možnosť že o 3-4mesiace bude znova na špičkách a potom taký plast ako keby doma dávajú dlahu ale tu je plast na suchý zips na celi deň a cez noc take podobne.... s tým plastom som súhlasila ale tie sadri sa mi nepozdávajú lebo mal by ich po kolena a naplakal by sa...no neviem buď sú tu lekári drbnuty 3rocnemu dať sadru ja neviem môj mali je veľmi ale veľmi živé dieťa čo vy na to?tie plasty majú výhodu v tom že keď bude plakať alebo bude chorý nemusí to mat na nohách ja už fakt neviem 😢

lindusss2016
29. nov 2017

@akex123
Och no mrzi ma tvoje trapenie... nechystas sa v blizkej dobe na SVK? Ze by si tu navstivila nejakeho fyzioterapeuta, ktory by sa na to pozrel komplexne. Ak ma uz tie slachy skratene, treba urcite zacat poriadne cvicit a nie sadrovat nozky 😢 to si nvm predstavit, ako.moze jedno dieta vydrzat... je to urcite tazke,.ked ani.nevies, na koho.sa tam obratit. Nvm, co ti poradit 😕 ked este chces tomu dat nejaku nadej, tak len to.cvicenie, kontaktovat nejakeho fyzio a nech ti odporucia, ako na to. K tym plastovym pomockam sa nebudem vyjadrovat, kedze nemam ziadnu skusenost a ani si nvm celkom dobre predstavit, ako.to funguje. To je uz asi len na tebe, ci do toho vlozis doveru alebo nie

akex123
autor
30. nov 2017

@lindusss2016 no a ja som sa vinila že som nedovolila sadru 😖Nie nechystám lebo manžel tu pracuje a tak...no mi cvičíme ale niekedy mali nechce cvičiť plače je to ťažšie ako som si myslela ak neviete niaku www. Stránku kde ukazujú aj iné cviki na nožičky bola by som veľmi vďačná

lindusss2016
30. nov 2017

@akex123
To naozaj nvm, ale mozno skus nejak doma cez rodinu, nech zajdu za fyzio a spytaju sa na nejake konkretnejsie rady. S takym malym dietatkom treba vsetko formou hry. Preto su dobre tie senzomotoricke koberce, deti to bavi, mozes mu vymyslat rozne ulohy, co by tam mal plnit.

lindusss2016
30. nov 2017

Skus nieco taketo vyrobit a co najviac po tom doma chodit

lindusss2016
30. nov 2017

A este ma napadlo, ze mozno aj hojdacia doska by mu mohla tie nozky rozhybat.