Torticolis ľavý alebo skrátený sval kývača hlavy

andreaa1981
8. sep 2013

Moj syn ma dva mesiace a od narodenia ma skrateny lavy sval na krku. Zacali sme s rehabilitaciou. V petrzalskom reo centre nas naucili ako sval natahovat. Doma pri cviceni velmi place, vzdoruje a brani sa. Sestra vravela, ze treba najst vhodny cas na cvicenie ked je dieta v pohode. Ma cvicit tri krat denne. Aj ked je v pohode na zaciatku cvicenia, pri cviceni sa rozreve a cely napne a len silou mu viem ako tak ten sval natiahnut. Ako sa da cvicit ked to dieta odmieta? Mam s nim cvicit aj ked place a cely sa napne ako struna? Pomaha taketo cvicenie vobec? Bojim sa, ze mu len ublizim este viac. Moj muz mi vravi, ze ho tyram. Ale ako mu mam ten sval natiahnut? Snazila som sa maleho aj zabavit, ale neda sa nicim oklamat hned odhali, ze s nim chcem cvivcit. Ak mate skusenosti s touto diagnozou prosim dajte mi vediet ako sa liecite pripadne po akej dobe mozem vidiet nejake vysledky.

anjelicek26
8. sep 2013

@andreaa1981 ak ma hypertonus k tomu, tak cvicit je tazko, my mame to iste... ale lepsi sa to hodne odkedy ho vyslovene naschval dojcim z druhej strany a nutim ho tym mat otocenu hlavicku tam.

andreaa1981
autor
8. sep 2013

@anjelicek26 neviem ci ma aj hypertonus. To nam doktorka nespominala. A aj vy chodite na rehabilitaciu a doma cvicite? Ak ano place pri tom maly? Na internrte som nasla videa kde deticky pokojne lezia kym sa s nimi cvici. Aj u doktorky je pokojny. Ale ona mu to urobi len raz. Doma sa to s nim vobec neda. Akoby uz vedel co ho caka a este sa ho ani nedotknem a uz zane vrieskat o dusu.

anjelicek26
8. sep 2013

@andreaa1981 - nie necvicime. Osteopat poriesil blokadu v krku a sval sa upravuje sam od seba.

hamca
8. sep 2013

@andreaa1981 my sme mali torticolis, dcerka nevedela otocit hlavu napravo. Ale my sme prisli na diagnozu az po 4 mesiaci, pretoze dovtedy doktorka tvrdila, ze slabo polohujem (utvorila sa nam totiz aj prelezanina). Nakoniec som ju presvedcila aby nas poslala na rehabku, kde nas sfukli kde sme boli dovtedy 😒 . Zacali sme cvicit vojtovku 4x denne, mala nastastie ten uvod znasala v klude, az pri neskorsich cvikoch zacala vyvadzat. Odvtedy som aj zacala vsetko robit s nou napravo, kojit, hrat sa atd. Upravilo sa to cca po 2 mesiacoch. Urcite sa nevzdavaj, nech ta neodradia poznamky manzela. Aj u nas to tak bolo, manzel tazko znasal plac malej, ale teraz ked uz je vcetko v poriadku, tak neraz mi podakoval, ze som to nevzdala 🙂

marcelatje
8. sep 2013

@andreaa1981 my sme mali torticollis. Rehabilitačná sestra mi ešte v pôrodnici ukázala ako masírovať a aj cvik z Vojtovky (len to som ešte vtedy nevedela) Masírovala som pri každej príležitosti, malá pri tom neplakala. A asi sme to nemali až také vážne lebo po pár dňoch sa mi vedela prisať na obe prsia, predtým mala pri jednom problém práve kvôli tomu skrátenému svalu. A ešte nám diagnostikovali hypotonus tak možno je torticollis s ním ľahšie zvládnuteľný ako hypertonus-e. Po príchode domov som masírovala len sporadicky. Keď sme mali 8 mesiacov začali sme cvičiť Vojtovku a to už bolo iné kafe! Krik, plač ☹ mm mi odmietol asistovať vraj malú týrať nebude 🙄 Väčšie deti to asi znášajú horšie 😒

cerez
8. sep 2013

Určite je to pre dobrú vec. Je ťažké pre matku a celkovo pre rodiča vidieť ako ich dieťatko srdcervúcne plače, ale ak to má dieťatku pomôcť, cvič. Radšej teraz sa vytrápiť a neskôr nebudete musieť riešiť veci radikálne. Mne sa dcérka narodila s obojstrannými equinovarmi nôh a cvičenie bolo s plačom. Ja som sa doplakala, manžel tiež, ale dnes je dcérka v poriadku. Každé naše cvičenie stálo za to. Ak si dobre spomínam z rozprávania mojej svokry, tak aj jej syn - vlastne môj manžel mal po narodení problém s kývačom a museli cvičiť. Veľmi jej plakal, svokor nemohol byť ani doma keď s ním cvičila, ale vypiplala ho.

kubuliatko
8. sep 2013

ahoj som fyzzioterapeutka a rozhodne s nim CVIC. no a co ked place. ked zanedbas tortikolis tak nechci vidiet ako to vyzera v dospelosti. kazde dieta pri vojtovke place ale nie preto ze ich to boli. vojtova metoda nesmie boliet dieta sa len zlosti ze ho drzis dlho v jednej polohe ktora mu je nepohodlna. aj baby tu dobre pisu ze treba k tomu pridat aj polohovanie hlavicky , dojcenie z opacnej strany , polohovanie v postielke kedy sa musi otacat viac na druhu stranu aby sa mu sval SCM natiahol. ale cvic s nim nelutostne ci reve alebo nie. reve lebo sa zlosti, nic ho neboli a urcite mu tym neublizis. neboja sa

darzneba
8. sep 2013

pokial viem, branenie sa je sucast cvicenia, tym si natahuje svaly

kubuliatko
8. sep 2013

ked sa dieta jeduje pri vojtovke je to lepsie ako ked je kludne a len tak lezi

tinuska1801
8. sep 2013

Ahoj, moja sestra mala problém s malým, tiež mal skrátený sval a držal hlavičku nabok, zo začiatku chodili k fyzioterapeutke, ktorá mu masírovala sval a sa mu to uvolnilo a ešte aj doma cvičia, je to lepšie, ale keď je unavený ešte si tú hlavičku trochu nakláňa do strany.Povedz manželovi nech to skúsi cvičiť on a uvidí aké je to jednoduché, skús mu vysvetliť , že ak nebude cvičiť teraz tak bude mať malý problémy keď vyrastie, a určite nechce aby mal chorého synčeka.Držím palce a prajem veľa trpezlivosti a úspechov prei cvičení. Ešte by som skúsila neakú odbornú masáž ako spomínala anjelicek26.

ladywitch26
8. sep 2013

@andreaa1981 moj maly mal torticolis, tiez nemohol hlavicku otocit do jednej strany vobec, akurat ze az po dvoch mesiacoch doktorka usudila, ze to nie je v poriadku. dostali sme termin k fyzioterapeutovi na januar, to by mal maly pol roka! tak som ho zobrala k pani, co robi masaze a zaobera sa aj craniosakralnou terapiou. spravila mu masaz a tak jemne mu ponatahovala svaliky. ziadny plac, velmi jemne pohyby, maly si to doslova uzival. po prvej masazi vedel drzat hlavicku rovno, nevytacalo mu ju uz dolava a po druhej masazi si ju uz vedel otocit aj do druhej strany. na tretiu masaz sme uz isli len preventivne. inak podotykam, ze pani nemala ziadnu skusenost s torticolis, robila len klasicku masaz, ako zvykne robit babatkam pri tej craniosakralnej terapii, a sama bola prekvapena, ze to zabralo tak rychlo

andreaa1981
autor
8. sep 2013

No neviem ci nam kazali cvicit vojtovku. Pride mi to skvor ako take natahovanie svalu. Mam mu len vytocit hlavicku uplne do strany a jemne potiahnut ramienkom nadol. Problem je ze, maly mi tu hlavu do strany vytocit nedovoli. A pritom to vie. Spava na oboch stranach, kojime na oboch stranach. Pri hrach na chrbatiku sa radsej otoci dolava, doprava je to horsie. Na brusku zase hlavu vytaca doprava, dalava nechce. Cvicime obidve strany. Len ci to ma efekt natahovat mu sval ked on sa zapiera a je to potom skvor o pretlacani...

andreaa1981
autor
8. sep 2013

@ladywitch26 ahoj a odkial ste? Kde sa take masaze robia? Este som o tom nepocula.

ladywitch26
8. sep 2013

@andreaa1981 moc ti v tom nepomozem, kedze zijem v irsku, ale skus vygooglit, viem ze cranio sakralnu terapiu robia aj na svk. len to bude skor nejaky alternativny liecitel, takze si to budes musiet zaplatit, poistovna to hradit nebude. ale myslim, ze to stoji za to, mat dieta v poriadku za par tyzdnov a bez placov. 😉

ladywitch26
8. sep 2013
ladywitch26
8. sep 2013

@andreaa1981 ked si das na prvu stranku "kto sme" tak v popise najdes, ze sa zaoberaju aj torticolis, takze vyskusaj

andreaa1981
autor
8. sep 2013

@ladywitch26 vdaka pozriem to. Na tablete to otvorit nejde ale potom sa na to pozriem. Vyskusali by sme. Inak cakam kym povyrastie a chcem s nim chodit na plavanie. Vraj to pomaha.

andreaa1981
autor
8. sep 2013

Este ma napadlo, ze suseda mi radila aby sme ho davali spat na brusko. Jej synovi to pomohlo a nemuseli ani cvicit. Skusam to uz mesiac ale aj spanok na brusku mu vadi. Pockam kym zaspi na chrbatiku a potom ho otocim na brusko. Hlavicku dam dolava. Musi mu to vadit lebo ju hned vytaca doprava. Tak zase dam hlavicku dolava a on doprava. Nadranom uz rezignujem, maly sa mece ako delfin tak ho vratim na chrbatik. Neviem ci to ma vobec vyznam ho pretacat, ale aspon nema prelezanu hlavicku.

ssussie
8. sep 2013

V prvom rade nemas sa coho bat- ma to mnoho deti,aj nas syn a to vratane znizeneho svaloveho tonusu v chrbtici a dnes robi prve kroky. Rozcvicili sme to za mesiac a ten tonus sme vyrovnali cvicenim na fitlopte. Ak sa ti tak durdi tak zvys cvicenia v rehab. centre a poziadaj cviciacu, aby si to robila pred nou. Staci ked tlacis o cm dalej ako mas a uz je zle. Ak chces napis mi IP poviem ti viac. A riad sa aj sebou, lebo ti rehabilitanti len strasia.

marias6
8. sep 2013

ahoj môj najmladší mal tiež torticolis, cvicite vojtovku? lebo mi sme začali tiež vojtovku a tiež plakal (len vojtovka je veľmi dobrá a majú ľudia s ňou veľké úspechy i keď deti plačú,ich to neboli len sa im nepáči čo sa s nimi robí proti ich vôli ) ale mne tiež pri mojom trhalo srdce že plače, tak som kukla na google a našla som tam iba cviky podobné strecingu-natahovacie, začali sme teda s tým ale na rehabke som tvrdila že cvicime podľa vojtu, prvé úspechy som videla po mesiaci a teraz máme 15 mesiacov a už ani nevidno že sme to prekonali😉 ešte zo začiatku sme chodili raz za týždeň na rehabku, potom dva razy do tyzdna a nakoniec raz za mesiac, samozrejme doma sme každý deň cvičili ale iba raz za deň keď som vedela že ma najlepšiu náladu ( aj nám kazali 3-x) treba si uvedomiť, že akokoľvek sa rozhodneš treba cvičiť i keď ťa budú obviňovať, že ho tyras (čo vôbec pravda nie je) lebo následky sú horšie ako plač dieťaťa☹ niekedy to riešili operatívne ale už to len precvicuju, držím palce 😉 a neskor už budete len spomínať ako my 😀

andreaa1981
autor
8. sep 2013

@marias6 ahoj dakujem za prispevok. Vojtovku asi necvicim je to skvor natahovanie svalov. Ale ako som spominala nechce ich uvolnit a vytvara protitlak. Vsak zajtra ideme na rehabilitaciu tak som zvedava co mi povedia.

zuzik307
8. sep 2013

@andreaa1981 ahoj, aj my sme si tym presli a musim povedat, ze poctivou rehabilitaciou sa to za par mesiacov upravilo...ten cvik, co teraz cvicite, nie je z Vojtovky, ale aspon nam postupne pridavali aj Vojtu, Bobatha a sem tam tieto natahovacky...my sme boli zase opacny pripad, co sa placu tyka, u fyzioterapeutky plakala ako diva, az sa zachadzala, ta s nou cvicila aj cez to...aj prva otazka na kontrole bola: place pri cviceni? doma to celkom slo, je pravda, ze cim mensie dieta, tym lahsie to ide...cize nevzdavajte to, urcite to malo zmysel 🙂

andreaa1981
autor
8. sep 2013

@zuzik307 co je ten bobath uz som to pocula, ale netusim co to je.Ked pises ze cim mladsi tym je to jednoduchsie, tak to ma desi. Lebo ak sa toto ma este zhorsit tak to potom neviem ako budeme zvladat. Myslis, ze mu mas aj dalej krutit tu hlavicku nasilu a natahovat ten sval aj ked tak strasne place? Prave sme docvicili. Plakal uz od zaciatku. Aj pri tych jednoduchsim cvikoch, pri ktorych mi predtym neplakal. Tri krat denne je fakt zaberak. Aj pre neho aj pre mna. To sa ani na dobru naladu nemozem spoliehat. Vsak vystihnut ho v dobrej nalede rano, na obed aj vecer sa neda. A on je dost vsimavy, uz vie co ho caka a hned zacne plakat. Vyhodou je, ze na konci cvicenia je taky unaveny z placu az rezignuje a tie posledne cviky sa celkom daju. Tak uvidim zajtra ci nam nieco pridaju a co povedia na rehabilitacii.

zuzik307
8. sep 2013

@andreaa1981 Bobath je tiez taka seria cvikov, len sa to pouziva skor pri poruchach svaloveho napatia- tonusu...my sme isli na rehabku spociatku len s lahkym torticollis vpravo, potom postupne sa zistilo, ze ma slabsiu celu pravu stranu tela...chodili sme tam 9 mesiacov, teraz je vsetko ok, mala je sikovna obratna, urcite nam to vela dalo...🙂 kazdopadne, povedz na rehabke, ako ti na cvicenie maly reaguje, pre nich je podozrive skor to, ze dieta neplace 😒 uvidis, ako bude reagovat, ked s nim bude cvicit fyzioterapeutka a mozno vam zmenia cviky...oni vedia, ktore cviky znasaju deti lepsie, ktore horsie...

andreaa1981
autor
8. sep 2013

@zuzik307 vdaka. Dam vediet ako dopadneme a co povie sestra. Uf ale 9 mesiacov je riadna doba. To ste tiez asi nemali lahke? Videli ste aspon zlepsenia? Mne rehab sestra vravela, ze do mesiaca to ustupi, ale nechce sa mi verit, ze by to maly tak rychlo rozcvicil.

devicka
8. sep 2013

Ahoj. my sme mali tiež torticolis, stanovili nám to už v pôrodnici a tam nám aj hned ukázala rehab. sestrička cviky a aj sama s malou cvičila. Potom sme doma cvičili 3xdenne 7 mesiaco,malá samozrejme plakala, ale stálo to za to. držím palce 🙂

zuzik307
8. sep 2013

@andreaa1981 je pravda, ze toto sme rozcvicili mozno za mesiac - dva, zvysok sme sa venovali tym ostatnym veciam...

bombulka200
8. sep 2013

@andreaa1981 moja malá má ale pravý torticolis, tieez chodíme cvičiť a aj doma cvičíme.. plače tiez velmi ale cvičím s nou a už je to ooooovela lepšie aj ked ten náznak náklonu hlavičky tam este je ..ale uz to nieje take hrozne ako na začiatku.. cvičíme cca 3 týždne zatial ... aj s prvou som cvičila... treba len vydrzať aj ked ten plač je hrozný ... drzím palce 😉

andreaa1981
autor
9. sep 2013

@bombulka200 a to ti place tiez pri beznych natahovacich cvikoch? Alebo pri Vojtovke. Lebo to sa mne nezda, ze tak place a pritom Vojtovku zatial ani necvicime. A myslis, ze to moze mat nejaky dopad na jeho psychiku, ked tak velmi a casto place? Aj ked po cviceni sa ho snazim rozveselit aby na to rychlo zabudol... A este aby pruh z toho nahodou nedostal ☹

bombulka200
9. sep 2013

@andreaa1981 no viacmenej plače iba pri jednom cviku ked jej naťahujem sval na krku tak ze jej drzím hlavičku do strany a druhou rukou stláčam ramienko smerom nadol .. tak pritom reve ako najatá 😀 ostatne máme take v pohode cviky pritom neplače a nemyslím si ze by to malo mat nejaky dopad na ich psychiku oni plaču len preto ze sa im nepáči byt v tej polohe viacmenej nasilu ... oni na to rýchlo zabudaju neboj 😉