Tiky u trojročného dieťaťa

1. mar 2021

Ahojte, píšem anonymne lebo riešiť toto je pre mňa pocit, že som úplne zlyhala ako matka. Mám 3 ročnú dcérku a 5 mesačné bábätko. Vzťah k menšej má väčšia veľmi pekný, aj keď občas je vidieť že ma potrebuje len pre seba a ak je to možné, snažím sa jej vyhovieť. Trávim s ňou veľa času, koľko sa dá, všetok čas venujem deťom, niekedy na úkor domácnosti, času s mužom, času na seba. Občas mám pocit že nerobím nič iné len okolo detí. Ale v veci. Staršia má pravdepodobne tik, čakáme na termín u psychologičky. Prosím ak to niektorá riešila, napíšte mi ako to prebieha a či to prešlo

autor
1. mar 2021

A čo ste všetko skúsili ☹️ fakt som z toho hotová, mám zo seba veľmi zlý pocit že som niečo zanedbala ale neviem čo..

ewka9
1. mar 2021

Veľa detičiek v tomto veku má tiky, vôbec si to nemusíte dávať za vinu. Aj môj 4rocny syn ich máva..zatiaľ sme u psychológa neboli, len u očnej, aby sa vylúčil problém s očami, keďže u syna začali tiky v podobe zmurkania..oči má vsak v poriadku.. netuším, čo to vlastne spôsobuje, keďže sa neustále menia a vždy po nejakom čase na čas ustúpia a potom sa objavia opäť, ale v inej forme..raz to je zmurkanie, potom krcenie nosom, inokedy akoby pokasliavanie, prisuvanie hlávky k plecu, atď.. verím, že z toho vyrastie..inak je to veľmi citlivé a inteligentné dieťa..
Ak môžem, pripnem sa, lebo táto téma ma tiež zaujíma..trápime sa s tým už dlho.. veríme, že z toho vyrastie..

ninusa221
1. mar 2021

Moja sesternica to ma dokonca išli aj k psychiatričke zo školy musela chodit domov lebo už aj zvuky vydávala. Ked jej dali lieky mala psycho stavy videla duchy mala depky a len spala... teta sa na*rala a objednala z Čiech cbd olej.. stoji okolo 60 e lieky vysadili uplne ale nepovedali to doktorke asi to vie len psychologička..jasne že ju stale kontrolujú prepuklo to cez leto a už je celkom fajn ako si dava ten olej. 🙂

kockopes2206
1. mar 2021

Aj syn ma, jemu zacali v 1.triede, aj ked v skole bol spokojny. Taktiez je sikovny, mudry, citlivy. Zhorsuju sa pri strese, to je jasne..najhorsie boli asi ked mal prijimanie..vsetky skusky, nacviky...taktiez pri vystupeniach v skole, tieto veci mu nesedia, ked na neho cumi vela ludi. Teraz ma 11, tiky odchadzju a prichadzju. Netreba si to vsimat, upozornovat, rozpravala som sa s nim o tom, jeho to samozrejme trapi a snazi sa kontrolovat. On ma take obdobia ked ich nema vobec, hlavne cez prazdniny. A potom zas tikuje a zas pauza. U psychologicky sme boli, myslim, ze konkretne u neho to bolo v tom obdobi horsie, pretoze sa to riesilo a teda bol z toho nervozny a to bol kolotoc. Prestali sme chodit aj tak to bolo o nicom. Vekom sa to zlepsuje, mava ich menej a su jemnejsie,take,ze ich vidim len ja, dokonca ani v rodine ich nikto nevidi. Iba ja,lebo som na to upnuta. Davam mu rozchodnicu ruzovu, zda sa mi ze mu to pomaha a velmi to ovplyvnuje cukor. Ked si uchmatne viac sladkeho ma ich vyraznejsie. Mozno je to hlupost, ale boli sme na gastre asi pred rokom a zistili, ze ma premnozene bakterie v crevach, bezna vec. Vtedy som si o tom citala, myslim seriozne clanky a bolo tam pisane, ze aj tieto bakterie, ktore ttiez lubia cukor sa mozu podpisovat pod nervovy system a prejavovat sa aj takto. Bral vtedy atb na ne a veru je to odvtedy ovela lepsie. Ani nemal tiky od vtedy, len v poslednej dobe, troch zmurka..lebo maju geometriu na mat a to neznasa, tak ma asi nervy pri ulohach🤔

hradnapani
1. mar 2021

skusili ste uz magnezium a b-komplex? nam to neurolog odporucil, ked sa to u mojho 3,5 rocneho objavilo a zabralo to velmi pekne, do tyzdna-dvoch bolo po nich, hoci on hovoril, ze mozno aj mesiac to potrva.

ewka9
1. mar 2021

@hradnapani na to detské magnezko sa chystám aj ja ak sa tiky zhoršia, teraz má syn len také miernejsie a Bkomplex máme doma tiež, tak to niekedy vyskúšam nasadiť malému aj ja, vďaka za komentár 🙂

hradnapani
1. mar 2021

@ewka9 ja by som na zhorsenie necakala, praveze kym je to slabsie, moze to rychlejsie pomoct 😉 tato kombinacia zabera, nemozes tym nic pokazit 🙂 len pozor, medzi magneziom a vapnikom (mlieko, jogurt atd) musi byt aspon 2 hodiny odstup, inak sa to magnezium nevstrebe dobre.

ewka9
1. mar 2021

@hradnapani dobre vedieť, ďakujem pekne🙂

autor
1. mar 2021

Ďakujem za skúsenosti baby, hádam to bude čo najskôr v poriadku. Všimla som si že tik sa opakuje hlavne vtedy keď sa vypytuje, rozprávame sa a pritom sa tuhšie zarozmýšľa, neviem či to môže mať nejaký súvis. B komplex som jej v zime dávala, ale posledný mesiac už veru nedávam 🤔 to magnezko a vápnik určite vyskúšam, ďakujem ešte raz 💚

luccija
1. mar 2021

A aký má tik čo robí?väčšinou sa to stane pri veľkej zmene stalo sa to, keď dostala súrodenca?
Treba rozlišovať či je to obsedantno kompulzivna porucha, neuroticky tik či len nervozita.Su deti, ktoré, ked sú nesvoje si napríklad krútia vlasy na prste, ono najhoršie to je v kolektive, keď si to všimnú deti.
@kockopes2206 oni väčšinou nikdy nevymiznú a všetko záleží od psychiky nástup na strednú školu, ťažšie učivo a je to späť.Skoda, že ste skončili s terapiou a ano na terapii sa na začiatku stav zhorší, lebo sa zatne do živého.Najohrozenejsie deti sú tie citlivé, ktoré chcú byť vo všetkom dobre, alebo na nich rodičia vyvíjajú tlak a oni ten tlak nezvládajú a takto sa to prejavi

h2
1. mar 2021

Ahoj, je tu veľa tém o tikoch, do mnohých som prispievala, lebo aj môj syn mal v minulosti tento problém. Skús pozrieť staršie témy. Ale tak aspoň v skratke: synove tiky som chcela riešiť s neurologičkou, konkrétne s kolegovou ženou. Kolegu som poprosila, aby mi u nej dohodol termín. Keď zistil, že kvôli tikom, povedal, že to netreba riešiť, že to má kopa detí. Vraj aj ich syn to mal a nijako to neriešili, hoci priamo matka dieťaťa je neurologička. Vraj to prejde samo od seba. A tak aj bolo. Hoci sa ho tie tiky držali s prestávkami zopár rokov, napokon asi tak v 6-7 rokoch prestali.

autor
1. mar 2021

@luccija mrká okom, niekedy len tak nevýrazne ale niekedy je to poriadne vidno ☹️ áno určite to súvisí so súrodencom ale prejavilo sa to až teraz. Pri bežných činnostiach to robí málo až vôbec, len keď sa sústredí alebo rozmýšľa, myslíš že to už nikdy nevymizne? Že odteraz pri každom ťažšom období sa to zasa prejaví? :(

luccija
1. mar 2021

Nemusí to byť pravidlo.Bola zneistena, nervózna príchodom súrodenca aj ja, keď mám stres mi začne triasť pod okom vtedy viem, že je čas zvoľniť a nasadiť magnézium😀sleduj to podporuj, chvál všetko je to o sebavedomí a psychike

kockopes2206
1. mar 2021

@luccija ak by sa mi zdalo, ze sa mu to zhorsuje, netvrdim, ze by sme opat neskusili aj psychologicku. V tom obdobi mu to neprospievalo, som o tom presvedcena, aj ked mozno to bolo aj psychologickou. Tlak nadmerny na neho nevyvijame, ja neriesim ani znamky, nikdy som ho za horsiu znamky netrestala ani nehresila, ked tak len upozornila, ze ma na lepsiu. Inak je spokojny,vesely..ma kamaratov, myslim ze v kolektive ho to neovplyvnilo a tiky sa mu zlepsuju. Vela som rozmyslala nad tym, co vsetko je tik. Ked mu zacali a predstavovala som si co robia ludia v mojom okoli aj ja, napadlo ma mnoho veci..muz si casto akoby napravuje chrbat, mamina tak kruti palcami, hovorime ze melie, sestra trasie nohou, ja si pukam krk alebo skor ho len pokrutim,lebo vacsinou nepukne, z jednej strany na druhu, je toho viac..a tak neviem ci su to tiky, myslim ze ano a takto si s nimi cely zivot zijeme..takze ano, verim,ze nemiznu, len sa stavaju menej napadnymi az normalnymi.

anikooo1987
5. júl 2023

Mohla by som sa spytat autorky, ako ste to nakoniec riesili? Brali ste nieco? Ma este dcerka tiky?
Dakujem za info ♥️

autor
5. júl 2023

@anikooo1987 ahoj, boli sme vtedy u detskej psychiatričky. Predpísala Mg, B6. Plynule ako tiky ustupovali, prešla do obdobia vzdoru. Brutál obdobie 😵 na jeseň potom nastúpila do škôlky kde už nemala tiky, obdobie vzdoru sa tiež ukľudnilo. Ale začala obhrýzať nechty, občas sa špárať v nose... teraz má vyše 5r a nemá žiadne problémy, až na tie nechty ktoré si niekedy prikusne ak pozabudne 😬 teraz má obdobie vzdoru to "bábätko" tak máme znovu veselo 😃 u nej sa tiky neobjavili

aduskatt
5. júl 2023

syn mal dosť výrazné tiky, vyrástol z toho

anikooo1987
5. júl 2023

Super, tesim sa 🙂
Cca ako dlho trvalo kym tiky ustupovali? 🙏

anikooo1987
5. júl 2023

@aduskatt ako dlho to trvalo?

aduskatt
5. júl 2023

@anikooo1987 snáď zo tri roky

autor
6. júl 2023

@anikooo1987 vieš čo asi 4 mesiace určite. Potom už bolo vidieť že to spraví len občas a postupne to vymizlo úplne. Ale nikdy som jej nehovorila že nerob to, čo to robíš, prečo mrkáš atď, nevšímala som si to, len občas keď už si tie oči šúchala a tak, tak som sa pýtala či ju svrbia. Vždy povedala že nie. Ale pre istotu nás pediater poslal aj na očné kde vylúčili zápal. Chcelo to len čas a veľa veľa trpezlivosti.

anikooo1987
6. júl 2023

A 4 mesiace ste aj uzivali Mg+B6?

autor
6. júl 2023

@anikooo1987 áno, potom už menej často, ale pol roka užívala

anikooo1987
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
anikooo1987
6. júl 2023

Dakujem krasne za odpovede!♥️
Este by som sa mohla spytat, ake davkovanie mala vasa dcera (Mg+B6)? Normalne alebo zvysene?
My mame B-komplex ... Podla Vas mozem to nechat, alebo mam to zmenit na B6?
A este jedna taka otazocka, ze kym Vasa dcera mala tiky, vedela zaspat poobede? Ja mam problem aj s tym ... Vidim ze syncek je unaveny, ale nevie zaspat (asi kvoli tikom) :/

autor
6. júl 2023

@anikooo1987 ona užívala Kidimag 1 vrecúško denne a štvrtinu Pyridoxinu myslím 🙂 podľa mňa môžete nechať aj b komplex kľudne. Ona mala v tomto veku celkovo problém zaspať, občas na obed ani nešla spať lebo nedokázala zaspať. Veľmi sme v tomto období odmedzili aj obrazovky, možno na necelú polhodinu denne, možno aj menej. Do kúpeľa som jej dávala levanduľovú soľ z dm, a aj na obed sme sa snažili dodržať určitú rutinu aby si uvedomila že ide spať. Veľakrát som pri nej sedela aj hodinu kým zaspala na pol hodiny, pri bábätku to bolo tiež časovo náročné. Pomohlo aj keď sa učila nové veci čo sa týka pohybovej aktivity - vtedy to bol bicykel. Vedela sa na ňom dosť unaviť a zaspávanie bolo ľahšie 🙂 synček má aké tiky?