Tiky u malých detí

svuniecko
2. jan 2019

Ahojte mamičky
Hľadám radu od mamiciek, ktorych detičky majú takže nejaké tiky. môj syn začal v decembri dvíhať ruky nad hlavu, a krcit plecami...mám pocit že sa to stupňuje a nie upravuje.chodime ku neurologicke máme aj iné problémy a teraz sa pridalo ešte toto...a neviem ako by som to mohla zmierniť ....?ďakujem za všetky rady

h2
3. jan 2019

@svuniecko Ahoj, koľko má Tvoj syn rokov? Môj začal mať tiky asi ako 5-ročný. Keď to začalo, dosť ma to vydesilo, poprosila som kolegu, ktorého žena je neurologička, aby nás k nej objednal na vyšetrenie. Keď som mu povedala, že kvôli tikom, tak sa len zasmial, vraj to je u chlapcov v jeho veku dosť časté, mal to aj ich syn a vraj to prejde samé od seba. Tak som to prestala riešiť. Syn mal odvtedy viackrát rôzne tiky, vždy to trvalo zopár týždňov, potom bol nejaký čas pokoj a zase nejaký nový tik. Teraz už asi 2-3 mesiace je bez tikov, tak uvidíme, či sa ešte vrátia, alebo už bude pokoj. Ale už si z toho ťažkú hlavu nerobím, aj tu na MK som čítala, že najneskôr v puberte absolútna väčšina rokov úplne prejde. (Aj keď teda dúfam, že tak dlho u nás trvať nebudú.) Syn má teraz 7 rokov.

h2
3. jan 2019

... absolútna väčšina tikov, nie rokov, samozrejme. Mobil mi to zmenil. 😁

svuniecko
autor
3. jan 2019

@h2 no môj syn bude mať vo februári 6a začal to robiť na začiatku decembra Anton dvíhal len ruky do hora, ale posledný týždeň sa pridalo aj kritenie hlavou a krcenie plecami..my chodíme ku neurologicke od narodenia lebo on je predčasné narodení tak nám dala magnézium,a berieme aj lieky na epilepsiu tak už si myslím ci to aj stoho nie je?neviem už fakt...ale nemôžem na to pozerať čo to sa deje s jeho telom :(

svuniecko
autor
3. jan 2019

@h2 a môžem sa opýtať aké tiky robil?

h2
3. jan 2019

@svuniecko No, skúsim si spomenúť, bolo toho veľa, väčšinou grimasy v tvári, ako krčenie obočia, žmurkanie, zatváranie očí spolu s dvíhaním obočia, dvíhanie oboch rúk k hlave, alebo k nosu, vytáčanie hlavy do jednej strany... ani si už nespomínam na všetko, lebo jemu keď to prešlo, tak po čase začalo zase niečo nové.

svuniecko
autor
4. jan 2019

@h2 áno aj my máme toto s tými rukami aj hlavou.zufala som s toho.tak dúfam aj ja že je to len nejaký rozmar alebo ako to nazvať.ked je v pohode vôbec to nerobí ale ako náhle je v nejakom rozrušení tak je to des

h2
4. jan 2019

@svuniecko U nás je to práveže tak, že tiky nesúvisia s psychikou, aspoň sa mi to nezdá. Vôbec nedokážem povedať, čo by ich mohlo vyvolať. Proste tak nejako samé od seba prídu a zase odídu.

lindica22
18. nov 2019

@h2 dobry den orajem. Mame doma podobny oroblem. Syn onedlho dovrsi 5 rokov a posledne 3 mesiace sa nam pridavaju rozne tiky. Je to vesele dieta,od narodenia vyrasta v uplnej harmonickej rodine,je jedinacik,kamaratov ma rad,rad chodi do skolky, uz druhy roj.neviem si predstavit,co to mohlo u nho vyvolat. Na svoj vek je dost popredu,oproti rovesníkom. Cita,pise,pocita atd. Ako sa ma vas syn? Ustupili tiky? Riesili ste to s nejakym odbornikom? Vopred dakujem za odpoved

h2
18. nov 2019

@lindica22 Ahoj, ak sa neurazíš, budem Ti tykať, aj Ty mne, samozrejme, tu na MK si proste tykáme. 😉 Tak môj syn už dlho žiadny tik nemal, dúfam, že to nezakríknem, ale veľmi dúfam, že už sa mu žiadne nevrátia. Môj syn bol presne, ako Tvoj, tiež veľmi intelektuálne vyspelý na svoj vek, tiež jedináčik... S odborníkom som to nikdy neriešila, ako som písala predtým, chcela som to riešiť, ale kolega ma upokojil, že je to normálne a prejde to samé. Rada by som Ti niečo poradila, ale ani nemám čo, keďže my sme s tým vlastne nič nerobili. Tak aspoň zaželám, nech to malému čím skôr prejde. Držím palce. 👍

lindica22
23. nov 2019

@h2 dakujem ti velmi pekne 🙂. Tiez teraz vaham,ci to riesit s odbornikom a ci nie. Jedna znama tiez hovorila,ze jej brat mal tiky v detstve tiez a teraz ma aj jeho syn. Ze im to preslo tiez. Ale ja uz si na to aj zvykam pomaly 🙂. Misko ten vobec neriesi. Nadalej vesela kopa akokeby sa nechumelilo 😀. Zelam vsetko dobre a uz ziadne tiky 🙂

lindica22
12. dec 2019

Ahojte mamicky. Moj syn ma asi 3 mesiace rozne tiky. Zacalo to silnejsim zmurkanim,neskor sa pridalo k tomu dvihanie obocia, otvaranie ust, vykrutenie oci (akoby sa isiel pozriet dnu do hlavy 🙂), pokrcenie jedneho prsta na ruke, pokrcenie prstov na nohach,resp. postavenie sa na spicku jednej nohy...dnes som so synom bola na neurologii, lekarka sa s nim rozlravala atd. Spravila mu EEG. Vysledky boli vraj krasne. Ze Misko je mimoriadne inteligentny,vidno,ze mozog vela pracuje, aj ma vela energie..ze je to uplne normalne, takyto vyvin. Na zmiernenie tikov nam dala len B-komplex a na kontrolu ideme o mesiac. Uplne ma lekarka upokojila. A kedze viem, v akom strese som z toho bola posledné 3 mesiace, som vam sem chcela napisat nase skusenosti a verim,ze vas to upokoji 🙂

h2
12. dec 2019

@lindica22 Super, teším sa s Vami. Na ešte väčšie upokojenie by som rada napísala, že u nás už žiadne tiky nie sú, dúfam, že už definitívne a že sme za tým. 😊

lindica22
12. dec 2019

@h2 parada 😉. Prajem pokojne sviatky 🙂

h2
12. dec 2019

@lindica22 Ďakujem, aj Vám krásne sviatky bez tikov. (Ha, ha, mobil mi prepísal "tikov" na "tukov", ešte, že som si to všimla. 😂 )

maribell
12. dec 2019

Tiež prispejem.. Môj syn mal tiež tiky ale zvukové .. Začali mu minulé Vianoce.. Vždy pri pozeraní televízie (rozprávok) začal hmkať.. Len také krátke hm .. Niekedy aj každých 5 sekúnd.. Čítala som všetky články + svokra mi zistila u kamarátky neurologicky tiež nejaké info.. A hlavne teda že u chlapcov to býva bežné ( aj moj manžel to ma v približnom veku v zdravotnej karte a teraz je ok) a väčšinou dočasne... Obmedzili sme televízor aj ked na Vianoce mi to bolo aj ľúto.. Hlavne som čítala že nereagovať krikom ani nervozitou..ja som len vedela velmi potichu urobiť pššt ( naozaj kľudne ako bábätku) a niekedy to pomohlo... Po čase to ustúpilo samo...už ubehol skoro rok a tieto problémy nemáme.. Čítala som že väčšinou je spúšťač stres a môže to byť aj ten dobrý.. Ako v prípade Vianoc.... Hm Vianoce sa blížia tak uvidíme

janavini
12. feb 2020

@lindica22 dobry den, aj moj 5,5 rocny syn ma presne take prejavy ako pisete vy. Neurologicky nalez taktiez na vybornu. Avsak neurologicka mu predpisala liek, ktory sa uziva pri roznych poruchach spravania v statove, pri alkoholizme... no som zhrozena, urcite malemu nic take nedam. Ale som velmi nestastna z tych tikov.

janavini
12. feb 2020

@janavini v starobe, nie statove

lindica22
13. feb 2020

@janavini Dobry den. No tiez som sa bala, ze nam hned lekarka predpise nejake utlmujuce lieky. a bola som odhodlana ich synovi nepodavat, kym ho to nejako neobmedzuje (napr. sustredenie v skole, pripadne posmesky od spoluziakov). Ale nastastie nam predpisala len b-complex 2x denne (po mesiaci sme isli na kontrolu a znizila bcomplex uz len na 1 tabletku denne - kontrola podla potreby). Zalezi vela od lekarky. Je to na vas, ci mu ich zacnete davat. Je to priblizne pol roka, co ma syn taketo tiky. Zlepsenie som si vsimla asi 2 tyzdne dozadu. Stale robi tie tiky (rozne), ale uz nie v takej intenzite. Zlepsuje sa to. A nic ine okrem bcomplex nedavame. mozno to zlepsenie vobec nesuvisi ani s tym bcomplexom. ono to jednoducho pominie. Pokial ma EEG v poriadku, tak by som bola kludna. mna nasa neurologicka velmi upokojila. Drzim palce. Keby nieco, kludne mi napiste

janavini
17. feb 2020

@lindica22 dakujem velmi❤️

lindica22
18. feb 2020

@janavini za malicko 🙂. Misko uz tie tiky robi naozaj malo. Sice teraz akoby potahuje nosom hlieny (je to tiez taka tikova forma), ale nie je to vobec take rusive, ako ked mal tie ocne tiky kadejake. A jeho dedko ho videl teraz po 2 tyzdoch a hned povedal, ze uz to skoro nerobi 🙂.

janavini
22. feb 2020

@lindica22 nasmu sa to stale meni. Aj on potahoval nosom dlho, teraz sa mu to taktiez zmiernilo.

lindica22
22. jan 2021

@h2 ahoj, chcela by som sa opytat,ci tvoj syn este ma tiky. U nas to preslo zhruba na pol roka a od novembra to ma moj 6rocny syn znova. Dakujem za odpoved 🙂

h2
22. jan 2021

@lindica22 Ahoj, u nás už, chválabohu, všetko v poriadku, vlastne je bez tikov už odvtedy, ako som sem písala, že už žiadne nemá. Takže ani neskôr sa neobjavili, dúfam, že z toho už nadobro vyrástol. Držím palce, nech to aj u Vás čoskoro prejde.

lindica22
24. jan 2021

@h2 parada,to som rada 🙂. U nas stale husto. Ale ratam,ze to potrva minimalne do jari,ako pred rokom. Snad z toho vyrastie cim skor. Od septembra zacne skola,tak uvidime,co nas caka 🤦‍♀️

ivanaa346
17. aug 2024

@h2 prosím prešli nakoniec synovi tie tiky same ? Ak áno po akom dlhom čase ? Ďakujem

ivanaa346
17. aug 2024

@lindica22 Prosím vás a ako ste s tými tikami barom teraz po čase ? Prešli alebo ešte niektoré trvajú .A dávali ste iba ten b komplex ? Ďakujem

123viki
5. sep 2024

@ivanaa346 ak mňa by to zaujímalo. Môj syn má tiky ale neustále, jedine keď spi tak ich nemá. Na neurologii mu nič nezistili. Posielajú nás k psychiatrovi, už sme objednaní po roku, nikde nás nechceli zobrať. Rozmýšľam ci ísť ešte k nejakému inému neurologovi.

h2
5. sep 2024

@ivanaa346 Ahoj, sorry, nejako som tvoju správu prehliadla a až teraz pozerám, že si mi písala. Syn je dávno bez tikov, prešli mu samé od seba cca v 7 rokoch. (Ten kolegov syn, o ktorom som tu ešte v r. 2019 písala, že mal tiež tiky, ako malý, je už niekoľko mesiacov môj kolega, práve sa naňho pozerám a vyzerá byť tiež v pohode. 😂)

lindica22
5. sep 2024

@ivanaa346 Zdravim. Syn bude mat 10 rokov tento rok. Tiky ustupili, ale vzdy, ked ma dlhsiu pauzu napriklad od skoly (ci uz prazdniny, alebo zlomena noha), tak sa to po case prejavi, ze nabehnu tiky opat. Ale uz nie v takej vysokej miere. Ja mam za to, ze vzdy, ked ma mozog menej namahany, tak vtedy sa to prejavi. Pred 2 rokmi mal zlomenu nohu, 1,5 mesiaca sedel doma cele dni. Vtedy sa zhorsili tiky. Teraz ku koncu letnych prazdnin tiez. Ale len uplne minimalne. Ked bola zlomena noha, to bolo o to horsie, ze nemal ani len pohyb. Pocas skolskeho roka tie tiky nema uz vobec. Ano, davala som len ten Bkomplex. Verim, ze sa polepsi aj u vas. Ale je to dlha cesta. Ono podla mna ked uz niekto ma nabeh na tieto tiky, tak ho to bude sprevadzat cely zivot. Ale mozem vam z vlastnej skusenosti povedat, ze to vymizlo a ked sa to vrati, tak naozaj len v znesitelnej miere 🙂