Tiky u 6 ročného dieťaťa

jurio
14. sep 2018

Mate niekto prosim skusenosti s tikmi u deti?
6 rocny syn ma uz 4 mesiace tiky v tvari, najskor gulal ocami, potom mu to preslo na ruky, stale vystieral prsty a teraz na spodnej celusti, ktoru vysuva da stran.Neurolog mu predpisal lieky na tiky, ale ma ich stale.

barborav
14. sep 2018

@jurio ahoj. Mám syna, čoskoro 6rokov. Máva tiky- od dvoch rokov myslím, stále nejaký iný. Najprv mikanie rucickov, potom škrabanie hlavy na jednom mieste, .... teraz posledné mal odkasliavanie a krútenie nosom. Vieme, že mu to vyvolávajú pozitívne veci (keď sa hrozne teší na niečo) ale aj negatívne (stále nemá rad škôlku). Pevne verím, že z toho vyrastie. Raz sme brali take magneziove prasky, ale bolo na nich napísané že sú pre deti s adhd či ako sa označuje hyperaktivita u deti. Držím palce aby vam to čoskoro prešlo, my mame teraz kľud asi mesiac 🙏

pribinak
14. sep 2018

Treba hľadať príčiny toho co tiky vyvoláva, stres, nervozita, strach, fóbie

juli28
14. sep 2018

ahoj, musis byt velmi trpezliva a dat mu pocit, ze ho lubis, vela ho tulit a snazit sa nevsimat si tie tiky - oni prejdu, len to chvilu trva, nervova sustava sa este len vyvija... Viem, ze to nie je jednoduche, ale chce to hlavne trpezlivost a vela lasky 🙂 Neviem ake lieky predpisal neurolog, urcite je vhodne zvysit davku B vitaminu, pripadne Magne B6, drzim palce, ono aj tie deticky to znervoznuje, ale vacsinou s tym nevedia nic urobit 🙂 a ako pise @barborav, pricina nemusi byt len negativna, casto deticky takto prezivaju aj pozitivne emocie...drzim palce, aby ste to vydrzali a syncek sa ich co najrychlejsie zbavil, aj ked to vacsinou nie je zalezitost par tyzdnov, su obdobia, ked je to intenzivnejsie a su aj obdobia "kludu".

pininka
14. sep 2018

Moj zacal mat taketo tiky alebo naucene zlozvyky po 10 roku. Najprv si v kuse vonal prsty na rukach a teraz stale odkasliava, vsetkym nam to lezie na nervy. Stale ho upozornujem, s tym vonanim prstov prestal, ale to odkasliavanie nie. A pritom ako male decko nikdy nemal ziaden klasicky detsky zlozvyk typu kusanie nechtov, vytahovanie z nosa a pod. Tiez si myslim ze je to prezivanie stresu.

deti95060810
14. sep 2018

moja začala žmurkať očami.... asi zmena školy....

momoika
14. sep 2018

@jurio stres, nervozita, panika, očkovanie? .... čokolvek.

andreasko
14. sep 2018

akurat dnes sme b oli na kontrole u neurologicky a spomenula som aj tieto tiky kedye moj maly ich obcas ma ..povedala mi ze to robia deticky hlavne vtedy ak su v strese...povedala mi aby som mu dav ala vitamin m agnez.a že íono to casom prejde ..podotykam nasa neurolog je velmi dobra neurlogicka a velakrat nam pomohola tak dufam že moj z toho vyrastie tiež

andulik
14. sep 2018

ahoj mi to máme s prestávkami zhruba od 4 rokov, začalo to s gúľaním očí, to trvalo cca 2 týždne, rok nič, po nástupe do školy začal akoby štikútať, bral magnézium + b komplex zabralo, v 8 rokoch pred Vianocami hrozne silné zvukové prejavy, nášteva neurológa, psychológa, po mesiaci to odznelo, a teraz na začiatku prázdnin zvukové+ svalové zášklby, občas poskakovanie, nemohli sme s ním nikde medzi ľudí všetci na nás pozerali, nanovo kolobeh všemožných vyšetrení, nič sa nezistilo, nášteva pedopsychiatra, nasadené kvapky, po 2 mesiacoch konečne lepšie 🙏, máva to len občas, predtým nonstop pokiaľ chudák nezaspal. Príčina: vraj môže byť genetická, vrodená, vplyv rodiny. U nás to spúšťa stres a je jedno aký či pozitívny alebo negatívny, tešil sa na prázdniny na dovolenku , pred tým choroba, znížená imunita a hneď sa to spustilo. Poradila by som ti absolvovať vyšetrenia na parazity, streptokoky, štítnu žľazu, neurológiu aby sa všetko nebezpečné vylúčilo. Určite nasaď aspoň bylinný sirup pediakid, omega 3 mastné kyseliny, magnézium denne aspoň 370 mg.

mummy01
14. sep 2018

@pininka tym ze ho stale upozornujes a vadi ti to sposobujes synovi este vacsiu uzkost,rozhodne mu takto nepomahas.

pininka
14. sep 2018

@mummy01 lenze on ked sa zabudne robi to v kuse dookola, ked ho upozornim,akoby sa prebral a prestane to robit. Jasne ze nanho nezhucim. Ale chlapec je pomaly v puberte, radsej ho upozornim ja, ako ho mali spoluziaci a este sa z neho aj rehotat, to len bude uzkost.

anickadusicka13
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
daandra
15. nov 2018

@jurio zdravim, nám nedavaju nic na tiky, dceraa 4 a pol., Dávam len omega tri mastné,magmezko, vitamínu..počula som názor že nežiaduce účinky sú horšie ako samotné prejavy tikov...neviem, mňa zožiera keď vidím ako malej krúti pušku, sklbe jej v stehnách ,nadskakovanie panva...snáď z toho vyrastú...ak má niekto nejake rady poprosím

h2
15. nov 2018

Ahojte, pridám sa aj ja, syn má 7 rokov a už asi 2-3 roky máva rôzne tiky. Vždy sa niečo objaví, pár týždňov to trvá, potom to nejako samo prejde, chvíľu je pokoj a zase začnú nejaké iné tiky. Dosť ma to znepokojovalo, poprosila som kolegu, ktorého žena je neurologička, aby nás k nej objednal. Keď som mu povedala, že kvôli tikom, len sa zasmial, povedal, že to s vekom prejde, vraj ich syn mal tiež tiky, keď bol malý a prešli mu. Vraj je to u detí úplne bežné, u chlapcov viac, než u dievčat. Tak sa neznepokojujem. Viem, že syn to nemá zo stresu, ani z ničoho psychického. Snáď to čoskoro prejde...

daandra
16. nov 2018

@h2 to fakt? Všade čítam, že ak to trvá viac ako rok tak už to nie sú tie tiky, ktoré prejdú..straší má tá diagnóza tourett, ste ma trošku potešili, že majú taký nazor

jurio
autor
16. nov 2018

@daandra ako mu to diaknostikovali?a kde?neurolog?ako to ma dlho.moj syn to ma od februara.za mesiac ma 7rokov.lieky nepimohli, tak sme ich vysadilu, zasli za homeopatickou a ta dala homeopatika a vyraxne to pomohlo, ma tiky stale, ale ovela mensia intenzita, sme adi v 1/3 brania homeopatik..tak som zvedsva, co bude na konci po dobrati.

jukor
16. nov 2018

@jurio môžem sa spýtať ake homeopatiká vám dala?

jurio
autor
16. nov 2018

@jukor homeopatika sa "siju" na mieru kazdemu pacientovi zvlast. Tak ti to moc nepomoze ked ti to napisem co berie. prva davka homeopatik je na posilnenie syncekovej psychiky dalsia davka je na tiky a posledna davka zase na psychiku...ale to ho doktorka videla a dopodrobna sa strasne vela o nom pytala kym sa rozhodla, co mu da.

jurio
autor
18. nov 2018

Dievcata, sme v liecbe s homeopatikami asi v polke liecby a tiky su normalne minimalne...doteraz sme od zaciatku tikov (februar) boli na tiapridale a nepomohlo ani zvysovanie davky tiapridalu, tak vam odporucam navstivit dobreho homeopata vo vasom meste...skoda, ze som skor s homeopatickou liecbou nezacala...maly ma buduci mesiac 7, zacali tiky ked mal 6 aj stvrt roku.

andulka12345
2. sep 2019

@andulik chcem sa spitat presli vam tie zvukove tiky mam ties taky problem 8 rocnym chlapcekom

sandri
6. jan 2020

ahojte, tiez ma zaujima, ci vam tie tiky presli. Maly ma tiky cca od 3 rokov, teraz ma 6. Doteraz to boli rozne pohyby, suchal si nos, neskor ruky, a pod. Lenze teraz uz 2 tyzdne nonstop potahuje nosom. Ale fakt, ze nonstop. My sme uz s manzelom na prasky, strasne nam ten zvuk prekaza, uz ho aj 3-rocny syn upozornuje, nech s tym prestane. Neda sa pri nom TV pozerat, pri obede sediet, lebo stale len posmrkava. Pritom nos ma prazdny. Skusili sme aj lieky na alergiu, ale bez ucinku - ani som od toho nic necakala, lebo mi bolo hned jasne, ze su to tiky... Syn je velmi citlive dieta, vsetko velmi preziva, neviem vsak ako mu pomoct. Doteraz tie tiky vzdy najneskor do mesiaca odozneli, ale teraz to uz velmi ovplyvnuje celu rodinu, ako nam to vsetkym lezie na nervy...

jurio
autor
7. jan 2020

Nam sa po roku opat tiky vratili,tak sme nasadili homeopatika a caje a uz je vidiet,ako ustupili,len sem tam nieco urobi, ale este nema dobrate tie homeopatika,tak idoorucam vsetkym nastivit homeopata

soja55555
8. sep 2020

@jurio dobry den, prosim napisali by ste mi kontakt na tu pani doktorku homeopaticku,odkial je prosim, dakujem

jurio
autor
9. sep 2020

@soja55555 ona uz nepracuje,ani mobil nedviha ani mne uz.