Test na Covid-19 - testovanie detí

zuzula507
14. mar 2021

Ahojte existuje pre deti ina možnosť testovania na covid ako výter z nosa ? S 5 ročným synom mame ist na kontrolné vyšetrenie do 2 ambulancií a všade požadujú test rodiča aj dieťaťa nie starši ako 72hodín, to rozmýšlam spojiť aby synovi stačil 1 test.Najradšej by sme syna dali otestovať ináč zo slín alebo z krvi, máte niekto skúsenosť ? Viem že sú kloktacie testy ale tie sú až od 10 rokov čo som pozerala. Tiež mi napíšte prosim vašu skúsenosť, po testovaní vášho dieťaťa +vek vášho dieťaťa , tyčinkou z nosa (ak nebudeme mať inú možnosť), ako to deti zvládli. A či vam vyter vykonaval nejaky detský lekár alebo ste isli na hociktore dostupne odberne miesto.Ďakujem

janinah
14. mar 2021

Nerobte z testovania strašiaka,neverím,že vášmu dieťaťu nikdy orl dr. nerobil výter z nosa,tento je máličko hlbšie...môžete si obvolať orl amb. vo vašom meste,niektorí orl dr. testy robia.

kubasa2005
14. mar 2021

zvladol to moj autista zvladne to aj ine dieta

hettinka
14. mar 2021

@zuzula507 keby si bola od nás, poradila by som ti presnú mom, kde robí vytery detská lekárka. Skús pohľadať takéto miesto u vás.
Dá sa aj test z krvi, ale tam je odber krvi zasa. Zo slín existuju domáce “lizankove testy”, lenže to ti platiť nebude.

Alebo toto https://www.agellab.sk/zdravotnici/mikrobiologi...
Ale 65€ 🤦‍♀️

pribinak
14. mar 2021

Výter z nosa zvládajú aj niekolkodnove bábätka. Však zas sa mu nebude v tom nose sparat 20 minút.
Deti to zvladaju celkom ok, dramu z toho robia rodičia. Výter je pre deti asi jednoduchší ako odber krvi

pininka1
14. mar 2021

My sme boli na pcr s 4rocnou a do nosa jej nic nedavali, len z pusinky jej povytieral.

lucia147852
14. mar 2021

Bola som s 3,5 ročnou. Zvladla to normálne. Smiala sa, ako ju to šteklí v nose. Neplakala nič. Tragédiu z toho zvyčajne robia rodičia, nie deti. Samozrejme keď dieťa vidí a vníma že rodič je totálne rozhodeny boji sa aj ono. Takze pripraviť, vysvetlit, možno sľúbiť malú odmenu a neriešiť viac. Všetko bude ok

zuzula507
autor
14. mar 2021

@pribinak bez tej pripomienke mi nebolo mozne odpisat? 🙉 ziadnu dramu nerobim len sa informujem aj o inych moznostiach hoci aj plstenych.Co je na tom zle ? Ci to sa nesmie ? Kazdy ma pravo sa slobodne rozhodnut podla seba

sense
14. mar 2021

Neviem ci je na svk možnosť robiť PCR vyterom z úst....

pribinak
14. mar 2021

@zuzula507 jasne že máš, ale asi aj vieš, že iná možnosť ako výter nie je

andrejka1974
14. mar 2021

Neviem o inej moznosti, ale nie je to nic hrozne moja autistka uz dala aj pcr test a v pohode

zuzula507
autor
14. mar 2021

Vidim ze uz tu mam odpovede s roznymi pripomienkami.Dakujem ale uplne mi postaci normalna strucna odpoved. Aby som doplnila nerobim z toho dramu iba sa uplne normalne slobodne informujem o inym moznostiach Ak ina moznost nebude samozrejme ze s dietatom pojdem na vyter.Vysetrenie potrebujeme preto to nebudem odsuvat ani nic podobne. Takze tak

11mirka22
14. mar 2021

@zuzula507 boli sme na antigen v momke... Boli veľmi milý k deťom, malá to zvládla v pohode. Vopred som jej hovorila, že jej posteklia noštek a že to vôbec nebolí. A že tam budú taký ľudia v skafandroch ako kozmonauti, celkom sa tešila.... Najskôr spravili výter mne, pozerala sa a potom jej... Inak ja toto nepochopím, prečo toto lekári požadujú aj detičiek, veď od rodiča ok, ale načo aj od detí? Nepoviem, keď je kontakt, alebo príznaky, alebo pred operáciou... Ale len kvôli vyšetreniu? Toto je už choré...

hettinka
14. mar 2021

@pribinak ale je, len na tych testoch ryžujú, že je to pod ľudskú dôstojnosť.
V AT pre deti používajú krátke nasalne testy, formou samotestovania. U nás sme 100 rokov za opicami, nakúpili milióny testov a zeraz ich treba minut. Ja teda súhlasím s 99% opatrení, ale to testovanie tými Ag testami z nosohltana u deti je cez čiaru. Ak chce ambulancia test, majú ho dieťaťu primeranou formou urobiť priamo oni. A majú čerstvé výsledky.

petruldo
14. mar 2021

ja sa len musím smiať na tých hláškach ako to tie deti zvládajú úplne bez ťažkostí. ALE ak máte doma malú hysterku, tak to je taký odber zážitok ako prasa aj pre dieťa aj pre rodič a aj pre personál. Ja som si zažila s mojou 5 ročnou ešte pred coronou odber z nosohltana pri hospitalizácii a to bol teda zážitok. ja a 2 sestry sme ju držali v leže na lehátku a dr robila výter. Takýmto deťom NIČ nevysvetlíš, stačí malá zmienka a už je cirkus. ak mám s ňou ísť k lekárovi, tak jej to oznámim až tesne pred odchodom z domu a aj tak sú scény a to už má 7r.

hettinka
14. mar 2021

@petruldo môj syn si nechá urobiť všetko. Ale obyčajný odber krvi je horor. Raz ako maly mal s tým veľmi zlý zážitok, tak teraz vždy mu je zle, odpadáva už dopredu. Rozumný chalan, všetko chápe, ale nevie si pomôcť. A to už má 14.
Dcéra je na seba citlivá tiež, pri vytere z hrdla ako decko pohrýzla doktorku... už je dospela, ale radšej teraz sedí doma, ako sa testovat, na test bola od novembra len 2x.

zuzula507
autor
14. mar 2021

@11mirka22 suhlasim a dakujem za odpoved

petruldo
14. mar 2021

@zuzula507 ja ti napíšem takto, je to pekné svinstvo ak chcú aby boli testované aj takto malé deti, že nestačí rodič a čestné prehlásenie. ja by som ak to nieje životne dôležité na takú ambulanciu ani nešla.

zuzula507
autor
14. mar 2021

@hettinka presne tak . Jedno vysetrenie mame priamo na ORL kvoli kontrole usiek..a ajtak nas posielaju na test.Nechapem preco to nemozu urobit oni v svojej detskej ambulancii ak uz. Alebo ked uz clovek musi ist inde preco nemoze byt odberne miesto vyhradene pre deti s testami pre deti. Viete ja nemam doveru v tych ludoch co robia odbery nie vsetci maju rovnaku prax..nikdy neviete na koho natrafite, ok dospely to zvladne ale preco trapit dieta ak nahodou natrafime akurat na niekoho menej skuseneho .A keby aspon ako pisete deti testovali kratkymi nazalnymi testami

katulienkax
14. mar 2021

@pribinak no bábätko ktoré si moc toho neuvedomuje a dieťa ktoré už vie čo bije je sakra rozdiel

katulienkax
14. mar 2021

@janinah nie nikdy sa toto nerobilo paušálne a to som sa k orl nechodila ale NIKDY nešli hlboko do nosa a nie je pravda že je to šteklenie v nose a že to neboli, možno mam Krivý nos alebo čo ale vždy je mi to veľmi nepríjemne a niekedy mam z toho dlho divný pocit v nose

pribinak
14. mar 2021

@katulienkax ale no. Snáď ho pri tom nerezu za ziva. Je to pár sekundová záležitosť, ktorá sa dá deťom pekne vysvetlit

pribinak
14. mar 2021

@hettinka nepis že sme nakúpili, daj konkrétne mena, kto nakúpil. Ja nie. Nakúpili ich Krajči a matovic

hettinka
14. mar 2021

@pribinak ano, oni nakúpili, my všetci sme zaplatili.

pribinak
14. mar 2021

@hettinka tak to je snáď každému kto platí dane a odvody jasne

hettinka
14. mar 2021

@pribinak no veď to bol biznis ako svina. Sa nečudujem, že Krajci reval pri odchode, keď mu slo o take prachy.

zuzula507
autor
14. mar 2021

@petruldo no u nas by to s ORL kontrolou este mohlo pockat ale neurologia nepocka..tam uz sme po 6 mesiacoch od poslednej navstevy a synovi bude treba lieky no a aj kontrolne eeg , takze tam musime :/

pribinak
14. mar 2021

@hettinka zo stále aj biznis je, keďže stále ficia MOMky a tie sú sakra dobre platené

matkahelka
14. mar 2021

@zuzula507 lab.online robi pcr test formou kloktania. dokonca existuje moznost, ze ti kurier donesie domov tekutinu,dieta vyklokta, kurier to prevezme a vysledok pride do mailu. existuje aj moznost vyteru len z jazyka. aj bezne v zahranici sa robia PCR len z jazyka (grecko, letisko vo viedni), nie vsade je standardom pchat palicky aj do nosa aj do hrdla. je to nanajvys neprijemne aj pre dospelaka, nie to pre dieta