Synovi som vytiahla 6 kliešťov

martina28p
9. júl 2017

mamičky drobcovi som vytiahla práve 6 ultramini kliešťov.....vydezinfikovala alpou... treba ešte nejaké preventívne opatrenia?

zara0201
9. júl 2017

@martina28p Skontrolovat ci su vytiahnuti celi, ci nezostali hlavicky. Potom pozorovat tie miesta, kde boli, ci sa nerobia okolo cervene kruhy. Myslim ze to treba pozorovat aj 2-3 mesiace po ustipnuti. A potom preventivne ist na infekcne, nech zoberu protilatky na borelie. Inak kde sa da chytit tolko kliestov naraz? Na ich velkosti nezalezi.

simonahra
9. júl 2017

fu takt šesť je teda dosť. ja som zatiaľ mala najviac asi dvoch naraz ale zase niekde som čítala, že tento rok ide je celkom dosť a že si treba dávať pozor. radšej sa asi striekať repelentom keď pôjdete niekam kde by hrozilo, že budú kliešte. ale myslím, že zara to celkom dobre zhrnula, len fakt to treba sledovať aj tie tri mesiace ale ja verím, že všetko bude fajn 🙂

zabina27
9. júl 2017

@martina28p urcite ho treba sledovat, prve priznaky encefalitidy by boli zevraj tak za tyzden az 10 dni (pripadne 2 tyzdne), velmi podobne chripke (horucka, unava, bolest klbov...), pripadne pri borelioze flak na kozi, ale aj pokial by nebol flak, protilatky sa tvoria az 3-4 tyzdne po ustipnuti, cize tak o mesiac dat krv skontrolovat...
nas maly mal pred tyzdnom kliesta, volala som infektologicke a taketo mam info. pripadne skus zavolat detskej dr, co ti k tomu povie

martina28p
autor
9. júl 2017

@zabina27
@simonahra
@zara0201
dievčatá dakujem...striekali sme ich...ale skor od noh a boli sme u známej a spusťali sme sa na trojkolkách cez vysokú trávu a tiež sa potom kotúlali dole kopcom...včera som nič nevidela až dnes ráno...budem ho sledovať...

gabona1
10. júl 2017

No bože, to mal teda poriadne veľa tých kliešťov, chudáčik. Asi ťa to aj trápilo, lebo mňa by tiež porážalo. Teraz sú premnožené, sú všade a ťažko sa dá zabrániť, aby sa nenacucli. Len sledu, ak začne červenať okolie, radšej choďte k lekárke. Neni to sranda.

lubiss
10. júl 2017

az mi zle prislo....ocividne neviete ake fatalne následky moze mat borelioza ked doprajete dietatu valanie po trave v ich najvacsej sezónnej aktivite....mimochodom erytem sa spravi len asi 40% ludom tak nato by som sa nespoliehala, nechajte si dieta otestovat za 4-6 tyzdnov ked sa zacnu robit protilatky

maxiva
10. júl 2017

My sme boli na hriboch a dcera ich mala styry na hlave..repelent nezabral.fuj a boli teda riadne velke.rany som sledovala a nastastie vsetko ok

zabina27
10. júl 2017

@lubiss nielen borelioza, aj ta encefalitida ☹ su to male svine, ja sa toho riadne bojim, este aj byvame v oblasti, kde ich je najviac...

martina28p
autor
10. júl 2017

@lubiss skotúlali sa len raz...sprejovali sme ich ...myslela som na to ale proste sú to deti...utekali zvalili sa santili ....nuž stalo sa... nebolo to také že šak sa válajte ...bolo to v rámci hry....ale ok.... práveže si uvedomujem následky a strach z toho mám... no snád bude dobre...zatial žiadne začervenanie nie je ani na jednom mieste...

ja sama som mala dvoch a to som len prešla okolo chaty po tráve lebo sme hladali nábje z vystrelenej zbrane...asi som fakt mala viac byť opatrnejšia ...

všetkým dakujem za rady aj názory

ivuska6
10. júl 2017

@martina28p iba sleduj okolie kde bol zacucnuty pokial tam nebude mat nic okolo cervene tak je v poriadku nemusis utekat hned na infekcne moja dcera mala jedneho kliesta chytila HO v tabore a nevsimla si ho kedze ho mala na zadku az ked uz bol nacecany aj jej ho tam vybrali a az doma som si ja vsimla velky cerveny flak ked sa utierala po kupani nic nepovedala a nemala ziadne priznaky a dostala sneho obidve choroby co prenasa kliest jedna sa vyliecila a druha v nej zostala ma ju pod hodnotu uz je len kontrolovana a stale to je rovnake a nic stym nerobia iba pokial by sa to zhorsilo

monnaa
10. júl 2017

My ( dospelí aj deti ) užívame celú jar + leto B komplex preventívne, krv je potom pre kliešte horká a nechytajú sa tak. Samozrejme náramky proti kliešťom a repelenty k tomu .

tslobik
10. júl 2017

ja tiež dávam malému B komplex, aj som ho striekala a dostal kliešťa v záhrade na pokosenej tráve..... Ja som mala len raz v živote a to som sa brodila trávou po pás......Vždy ho pozerám aj večer aj na druhé ráno....

lubiss
11. júl 2017

@zabina27
@martina28p
je to tak stane sa to je jasne...ja mam sama neuroboreliozu je to peklo ktore tu nevedia ani liecit...a nakladoch na sukromnu liecbu ani nebudem hovorit..bohuzial nielen klieste treba si davat pozor na ovady muchnicky a komare....ja mam boreliozu od komara preto som dopadla ako som dopadla lebo som nemala ani tusenia co mi moze byt a lekari 0 bodov

fero1222
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
martina28p
autor
24. aug 2023

@fero1222 Ahoj,myslim ze vsetko bolo oki....