Syndróm lenivého čreva

evia13
15. jan 2022

Ahoj. Máte niektorá dieťa so syndrómom lenivého čreva? Môj syn má tento problém a v poslednom čase sa mu to veľmi zhoršilo. Veľká potreba je naozaj utrpením, hrozne dlho sedí na wc, aj 40 minút a veľmi sa námaha, aby mu to šlo. Dajte mi prosím nejaké rady, čo pomáha vašim deťom? Dávam mu probiotiká Biopron ružový, pije 1,5l denne, na raňajky má skoro vždy ovsené vločky. Dávala som mu aj duphalac, ale v poslednom čase mu ani to nepomáha. Už neviem, čo mám vymyslieť, aby sa mu uľavilo. Ďakujem za rady

panelacikova
15. jan 2022

moja mama tým trpí celý život, ja takisto a moja dcéra rovnako :( mame pomáha striedať. jeden deň mandarínka, iný psyllium, potom jablko, potom slivky, potom vláknina.... mne nepomáha nič. minule som 5 dní po sebe konzumovala rôzne veci, ktoré pohýnajú normálnemu človeku črevami, u mňa nepohli.... už som myslela, že prasknem. potom idem konečne a doslova ma "roztrhne".... potom som rada, keď chodím každý druhý deň :( dcéra mi tiež chodí každý druhý deň, občas má super obdobie, že ide aj každé ráno, ale to je výnimočné... navyše mám syndróm dráždivého čreva plus také debilné nervové zakončenia, že mňa bolí nielen vyprázdňovanie, ale aj plnenie čriev :( no poviem ti, trápenie na celý život :( skús mu striedať (možno mu to pomôže ako mojej mame), sušené slivky, mandarínky, vločky, psyllium - ak bude vedieť skonzumovať... pozor, za psylliom veľké množstvo vody! inak ho spečie ešte viac. probiotické jogurty, celozrné pečivo, atď.... a inak, duphalac nepomáha ani mne, ešte horšie ma spečie. aj gastro-lekár mi povedal, že áno, má pacientov, sú to výnimky, kde duphalac spečie a je to ešte horšie..

evia13
autor
15. jan 2022

@panelacikova och, to mi je veľmi ľúto, že takto trpíte a všetky tri. Môj syn, 9 rokov, keď mi povie, že radšej by zomrel, jak má toto prežívať na wc, tak mi je do plaču. A takto žiť a trápiť sa celý život!? Dúfam, že ešte na niečo prídete, čo aj Vám pomôže.

panelacikova
15. jan 2022

@evia13 no ja som už skúšala fakt všetko... aj toto
https://www.benulekaren.sk/optifibre-plv-250g?a...
zaberalo to asi tak týždeň a dosť... aj probiotiká musím meniť. vždy po krabičke kupujem iný druh a takto to striedam.
možno ho skúsim po dlhšej dobe.... ten prípravok z lekárne. gastrolekári ho dosť chvália, skúste prípadne ešte toto 🙂

evia13
autor
15. jan 2022

@panelacikova ďakujem, určite kúpim. A ďakujem za radu, že treba striedať probiotiká. Nevedela som.

bazalka1
15. jan 2022

Och mrzi ma vase trapenie. Ja som tak bola od dietata, a ostalo mi to...su lepsie a horsie dni. Moja dcerka ma toto crevo pomne....Sice ma len 1,5roka, ale vsimla som si ze ovsene vlocky jej vadili. Davala som kazdy den na ranajky...plus mala za den vela ovocia, zeleniny a kakala kazdy druhy den a s velkou namahou...doslova tlacila cely den a robili sa jej trhlinky :( Dr stale ze malo pije alebo ze zuby....tak som zacala sondovat ze co asi vadi a docitala som sa o ovsenych ze niesu pre kazdeho....a tak som vysadila tie ovsene... ostalo jej lepsie. Zacala kakat kazdy den a bez tolkej namahy. Kazdy den papa hrozno....aj to jej velmi pomaha....pripadne jej chuti velmi acidko...aj to jej davam casto pit.

panelacikova
15. jan 2022

@bazalka1 áno, je to tak, na každého platí niečo iné. a na niekoho (ja) nič 😀 ale že ovsené vločky môžu aj škodiť, to je fakt, to som tiež čítala. a hlavne pri dráždivom (lenivom) čreve to môže mať paradoxne opačné účinky...
@evia13 inak ako tu dala bazalka teraz príspevok, aj acidko som pila jeden z tých piatich dní 😀 a nič 😀 😀

pribinak
15. jan 2022

Ako už niekto napísal určite meniť probiotiká. Ja by som zrušila tie vločky, to tiež nemusí robiť dobrotu. Skôr by som mu dala ráno kvalitný jogurt a ovocie a napr nejaký celozrnný keks.
Napr Moja sestra zdravotnícka každého učí že ráno by mal vypiť pohár teplej vody, nie izbovej teploty ale vyslovene teplej

Nechodí napr plávať? Tam brušné svaly veľa makaju, to by mu mihlo tiež pomôcť

bazalka1
15. jan 2022

@panelacikova ja som ako ty ale bez tych bolesti. Ja mam dakedy pocit ze kumne chodi vnoci vila a berie to zomna prec...mne tiez nepomaha vobec nic. Ked zaradim aj take kombo ako slivky a zanimi vypijem acidko a vecer zjem kyslu kapustu tak nic....maximalne som nafuknuta a parkrat purknem a hotovo....
Jedine co namna zabera s istotou je stres z doktorov...jak mam ist na dajaku kontrolu tak konec....
Inak sa vseobecne na zachode len trapim a obzeram kachlicky...je to prekliatie toto....

panelacikova
15. jan 2022

@bazalka1 inak no presne.... ja som už aj slivky mliekom zapíjala a podobne.... akurát ma zdulo ako kozu a bolesti ako sviňa. a áno, stres (ale riadny) ma občas preženie. hlavne, ak ide o dcéru. má zdravotné problémy a keď má z času na čas zhoršený stav, tak potom, čo ju dám dokopy a trošku sa to upokojí, ja letím....
no a čo je horšie, po tých mojich nekonečných dňoch ja normálne seriózne upchávam wc.... otras... ale poviem ti, tie bolesti, to je čosi strašné. stále čosi. raz pod jedným rebrom, potom pod druhým, potom pri slepáku, potom ľavá spodná strana, no stále kdesi. točí sa to po bruchu.... mám málokedy deň, kedy ma brucho nebolí. trvá to takto už niekoľko rokov :(

evia13
autor
15. jan 2022

@panelacikova joj, zle sa toto číta. Keď malého taký život čaká, ani neviem, čo na to napísať. Neteší ma to : (

panelacikova
15. jan 2022

@evia13 možno sa to upraví, nestrácajte nádej....

bazalka1
15. jan 2022

@panelacikova och joj.....tieto bolesti co opisujes som mala akurat ked som bola s malou tehotna a posledny trimester....furt som myslela ze uz to namna prichadza a budem rodit 🙈 no potom boli hemoroidy a dalsie problemi....
Boze no mrzi ma co prezivas....espumisan a take nepomaha asi vobec co? A este ten sirup Lactuloza....aj ten by mal byt dajaky setrny....ten mam nasadeny aktualne ale zatial neviem ci pomaha. O5 som tehu a problemi nenehali naseba dlho cakat....
@evia13 Inak podla mna sa to u tvojho synceka upravi 🙂 naozaj skus mu vyradit tie ovsene vlocky....vraj znich je velmi narazove velke kako a moze mu to obit problemy. Daj na ranajky jogurt alebo chlebik so slivkovym lekvarom....a nech radsej papa vela ovocia. Tam je vlaknina rozpustna 🙂 vstrebe sa do creva a pojde to lahsie....ja s panelacikovou sme uz asi chronicke....
Namna bola mamina v detstve velmi prisna a nutila ma sedet aj dve hodiny na zachode ked som bola dieta....aj ked nic neslo....velmi zle som to znasala....polepsilo sa to trochu ked som odisla z domu na internat :D

panelacikova
15. jan 2022

@bazalka1 duphalac obsahuje laktulozu, nie, nezaberal :(

luccija
15. jan 2022

@evia13 s týmto sme si užili:( hlavne zeleninu, polievky, do polievok vyvariť vločky, do jogurtu vločky, ale vločky večer zaliať nech sú mazlave do rána a tak zjesť a pridávať všade.
Ľanové semienka pomleté zaliať vodou a ten sliz a semienka dať do jogurtu, polievky
Slivky nepomáhali u nás
Keď pár dní nekaká dať cipok nech stolica zmäkne
Obmedziť mäso nie každý deň, zaradiť zemiakové pyré jedla, ktoré sú kasovite...
A hlavne veľa pohybu, masáž na brucho
A najviac pomohla vláknina od Nestlé stojí okolo 17 eur, ale dáva sa len za lyžičku do nápoja, jogurtu je bez chuti dcére už hrozila kamera do zadku všetko mi radil chirurg.Struhat jablká so šupkami...nie jest sladké, nie piť sladké, vyprážané...polotovary
Upravilo sa to veľmi.Vela piť vodu.Ja si môžem dať aj kyslú kapustu a čokoľvek neprezenie ma.

luccija
15. jan 2022

@evia13 aj ho bolí bruško, alebo koľko dní nekaká?
Lebo mne povedal chirurg, že vôbec nie je pravidlo, že treba chodiť každý deň.Pokial má stolicu normálnu nie bobkovitu vysušenu a nemá bolesti nenútit.Mne povedal, že stolica je aj podľa temperamentu, že aktívni ľudia nervóznejší chodia každý deň aj 2x a flegmosi kludasi kľudne aj raz za 3 dni.

evia13
autor
15. jan 2022

@luccija n gastre Dr. povedala, že treba každý deň, najlepšie 2x denne, ale to neviem ako dosiahnuť. Chodil každý deň, sem-tam nejaký vynechal. Ale to kako hrubé ako moje tri. Obrovské, normálne sa ani splachnuť nedá. Ťažko z neho ide. Minule tak tlačil, že mu cievky na tvári, krku a hrudi popraskali. Ešte je fialový : ( Boli sme teraz od stredy večera v nemocnici do piatku. Celý čas nebol na wc, až dnes večer a zas to isté. Dala som mu ráno šaraticu, nepomohlo.

evia13
autor
15. jan 2022

Toto som našla v knihe Zdravie z Božej lekárne, si prečítajte na foto. Okrem toho sa v tejto knihe na zápchy spomína medvedí cesnak, nechtik, plavúň obyčajný, Švédske kvapky.

luccija
15. jan 2022

@evia13 koľko má rokov?prečo mu nedáš cipok?v nemocnici ste boli s tým kakanim?vykaka obrovské hrubé kako, lebo je zapeceny, keď sa to rozbehne nebude také.Ked bol v nemocnici asi mal zmenu stres a vtedy nechcel kakať cudzie prostredie....určite nemusí kakať každý deň.U Vás teraz chcú pravidelnosť tak Ti mali dali dať sirup neviem ako sa to volá mne to dal chirurg, že každé ráno sirup, zmeniť celú stravu pridať všetko čo mi kázal a, keď nepomôže tak kamera do zadku

luccija
15. jan 2022

@evia13 a ešte ma napadlo nie biele pečivo, vianočku skôr grahamove, celozrnné
Kúp tu vlákninu a uvidíš...ja dodnes a to je teenegerka varím tie vločky a pšeno a dávam do polievok.Hrusky, jablká, slivky všetko len so supou.
Saraticu by som nedávala ani žiadne prehanadla...Max cipok, aby sa stolica zmakcila.

evia13
autor
15. jan 2022

@luccija on po zlej skúsenosti s čipkom, už záchvat chytá, len to počuje. V nemocnici sme boli s iným problémom. Bežne kupujem grahamove, celozrne pečivo. Skúsim vysadiť tie vločky a prejdem na niečo iné. A určite kúpim tú vlákninu.

evia13
autor
15. jan 2022

Ďakujem za všetky rady. Držím aj Vám všetkým prsty, aby sa Vám polepšilo, aj Vašim deťom : )

denda007
15. jan 2022

Môj syn má vždy mäkkú stolicu a keď mu dám jesť vločky tak kaká také bobky ako koža a vraví že nejde (má 2 roky) tak mu ich radšej ani nedávam. Možno aj vasemu nerobia dobre. Inak veľa vlákniny majú aj bataty tie sú super.

marica61
15. jan 2022

Pýtajte si v lekárni prípravok na zmäkčenie stolice.
U nás len toto zaberá.

luccija
15. jan 2022

@evia13 a ako mu dávaš tie vločky?

kiki23
15. jan 2022

@panelacikova ahoj 🙏 Prosím ta toto riešim už skoro rok. Nafukuje ma. Raz bolesti pod jedným rebrom, Raz pod druhým. Trávenie katastrofa 😩 a poslednú dobu normálne bolesti aj vpravo dole. A teraz neviem ci to ma susvis s týmto alebo je to vajecnik. Ty mávaš aj tam dole bolesti? Man dokonce z tých tlakov aj krize bolia 🤦‍♀️

panelacikova
16. jan 2022

@kiki23 áno a často. a tiež neviem v čase ovulácie a MS rozoznať, či ide o ženské problémy, o trávenie alebo o podráždený slepák :( čaká ma tento rok vyšetrenie po 5 rokoch, tak už len dúfam, že sa tam za 5 rokov nič nevyvinulo :( lebo bolesti takmer na dennom poriadku... ale ja mám aj poškodený nervový systém "vďaka" borelióze, ja som mávala veľmi vysoký prah bolesti, posledné roky ho mám dosť nízky. lekár mi vysvetlil, že aj tie nervové vlákna v črevách mám proste precitlivelé (a že nie som sama, že pozná dosť takých pacientov), nie je to smrteľné, len to nesmierne komplikuje život. chcem napríklad behať, cvičiť, 1-2 dni pomaličky opatrne začnem, potom ma začne bolieť brucho (nie svalovica, ale črevná "klasika") a ja za úplne zaseknem a je po pohybe. lebo jediné, čo mi pomáha vtedy, je pokoj a nejaká zmena polohy. no otras toto...

panelacikova
16. jan 2022

@evia13 len s ľanovým semienkami by som bola opatrná. napríklad poznala som jednu starú pani, ktorá každý deň toto robila, akurát s 1 polievkovou lyžicou. a krásne chodila na wc, všetko OK. ja som to urobila raz a také arytmie som dostala, netušila som, že z toho... síce som sa s prepáčením dosrala v ten deň, neviem, možno tie arytmie súviseli s prudkým pohybom čriev.... urobila som to o pár dní znovu a znovu arytmie, že som šla až do kolien.... zase síce "zabralo" a bola som na wc, ale potom som si prečítala, že niektorí môžu mať na to takúto reakciu, ktorá teda nebola príjemná :( odvtedy si ľanové semienka leda ak posypem po pečive s maslom, ale 3 lyžice by mňa asi zabili 😀

lilke
16. jan 2022

@pribinak nikdy by mi nenapadlo, že plávanie pomáha vyprazdnovat sa. Ale čosi pravdy na tom bude, dcéra plávala 8 rokov, a bežne počas tréningu odbiehala na veľkú.

gretuska77
16. jan 2022

@evia13 ja mám tiež podobný problém kvôli zníženej funkcii štítnej žľazy mám spomalený metabolizmus, keď nejdem 2 dni už si dávam Duphalac, teplu vodu ráno, zvyčajne zaberie. Možno treba aj toto vyšetriť.
Druhý je môj syn, samozrejme začalo zo zápchami u babätka, a ten plač po troch dňoch u škôlkara bol hrozný, tiež sme skončili na Duphalac, dávali sme asi 2 roky, pomohlo, vločky tiež denne sme obmedzili, ma ich velmi rád, ak je z nich kašu musí ju zapiť kinimálne 1 pohárom vody!
A čo zabralo asi najviac je vyradenie laktózy na mesiac (mlieko, syry, jogurty, maslo…) a videli sme zlepsenie, nemáme k tomu lekárske vyšetrenie, ale výsledok je jasný, nemá alergiu, asi iba intoleranciu na množstvo, bol schopný vypiť liter mlieka k sladkým raňajkám. Po tomto pokuse sme nezrušili mliečne výrobky, iba sme vymenili mlieko za bezlaktózové a znížili množstvo k jednému jedlu a kupujeme probiotiká, ktoré neobsahujú mliečne zložky. Samozrejme šport pomohol tiež, lyže, bicykel každý deň a lezenie na stene, chceli sme plávanie ako tu bolo spomenuté, ale to ho nechytilo.
Skúšali sme kadečo, kým sme si našli vlastnú cestu, skúšajte aj vy, nevzdávajte, niečo začne zaberať, v tomto prípade aj malý úspech je úspech. Držím palce.

evia13
autor
16. jan 2022

@panelacikova dala som mu teraz ráno jednu väčšiu čajovú lyžičku. Uvidím, aký to bude mať účinok, po prípade zajtra mu dám dve a potom tri čajové. Možno to bude stačiť. No dúfam, že arytmiu bedostane, už len toto by nám chýbalo.