Štvorročný syn má ploché nohy

ale_na
7. feb 2017

Ahojte syncek ma 4roky a ma ploche nozky :( nechce nosit papucky :/ pomoze mu to este nosit papucky alebo nieco ine ? 🙂

pribinak
7. feb 2017

ortopedicke sandalky

amelee
7. feb 2017

pokial viem ako prevencia plochych noziciek sa odporuca prave chodza naboso bez topanok a papuciek, po co najroznejsich povrchoch. vtedy musi svalstvo reagovat a prisposobovat sa jednotlivym typom povrchov... aj lekari maju rozne nazory, ale najcastejsie ta hned poslu k ortopedovi a nariadia vlozky do topanok....

tatinka
7. feb 2017

@ale_na ahoj, aj ja mam ploche nohy , som uz sice dospela 35 rocna korcula ale plohe nohy mam stale, v detstve mi kazal doktor nosit take tie vlozky do topanok a robila som rozne cviky doma ako kreslienie ceruzou kde ceruzu drzis prstami na nohe, alebo gulanie lopticky chodidlami a podobne,,,nepomohlo nic, spodky noziek ma vtedy aj bolievali ale ako som rastla boliet prestali este na zakladnej skole hned akos a mi rast pozastavil a do bolo v osmom rocniku asi 🙂 , nozky mam ploche stale ale nemam absolutne ziadny problem ani nic podobne...
ano odporuca sa aj chodit po travniku bosou nozkou, ...mozte aj cvicit ale ak nahoodu sa to nezlepsi -netreba sa bat ze by to sposobovalo problem v dospelosti 🙂

ale_na
autor
7. feb 2017

@tatinka no synceka bolievali nozky ale povedali ze rastie tak preto bala som sa len toho aby ho casom neboleli skusali sme aj kreslenie ale jeho to nebavi neposedi kus :/

chulieta
7. feb 2017

@ale_na dobry vecer, ak ma syn ploche nohy treba cvicit. Navstivit fyzioterapeuta. Mate to plochonozie vysetrene ? Moze byt ze ide o nestabilitu clenkov a vyzera to akoby na ploche nohy. Netreba sa spokojit so slovami ze to v dospelosti problemy robit nebude. Klenba je nato aby odpruzovala dopad chodidla na podlozku a tym odlahcila otrasy hlavy, chrbtice atd.... treba to riesit.

ale_na
autor
7. feb 2017

@chulieta dali nam vlozky do topanok no syn ani za svet ich nechce nosit ze ho to velmi tlaci :(

chulieta
7. feb 2017

@ale_na skusali ste cvicko?

domin85
7. feb 2017

@ale_na samozrejme ze ho to tlaci, ak ma oplostenu nozku tak ta vlozka je pre neho strasne neprirodzena- tak ako strojcek na napravu zubov napr. Proste ten tlak citit neustale. A malemu dietatu sa neda poriadne vysvetlit ze to musi vydrzat :-/ Skus s nim cvicenia co su v tom blogu co som postla vyssie, desat patnast minut denne takto potrapit nozku. Ked bude leto teplo cim viac naboso po nerovnych povrchoch- kamienky, travnik, piesok... Obcas sa uz daju nasjt aj tzv barefoot chodnicky cez leto 😉 taketo cviky nahradia rovnaky cas straveny s tou vlozkou- inak ani by som ju nedoporucovala nosit nonstop, po prve je to pre detsku nohu namaha, po druhe si casom noha moze zvyknut ze ju nieco pasivne tlaci a opat sa nebude namahat aktivne zapajat svaly- ortovlozky by som ked uz predpisane teda by som skor odporucila ako doplnok, na nejaku prechadzku, alebo obcas doma do papuciek na par minut vzdy 😉

chulieta
7. feb 2017

Presne. Urcite nie nadlho. A velmi dobra je chodza po spickach aspon 5 min denne.

ale_na
autor
7. feb 2017

V skolke mame papucky s ortopedickou vlozkou a rozmyslam ze aj na von kupime take topanocky 🙂 cviky sme neskusali este len to kreslenie nozickou ale neuspelo :D ale vyskusame aj ine 🙂

grososova
8. feb 2017

Ortopéd trtne vložky,ale nepovie ze mas nárok na topánky na mieru.Kazdeho pol roka.Presne zmeria nozicku.Za obuv sa dopláca okolo 16 eu.Maju krásny vyber obuvi.Ja kupujem malému v protetike pod 27 eu nejdú.Ale to je aj tak slabota.Tiez musíme nájsť iného ortopeda.Lebo ten nás uz čaká na dôchodok.

pitik
8. feb 2017

moji chalani tiez nosia ortopedicku obuv, doteraz som len sandlaky objednavala ako prezuvky, ale tento rok ma mensi aj tieto na von http://www.neoprot.sk/obuv/detska_obuv_cela/vzo... a su uplne perfektne aj super vyzeraju a vobec sa nestazuje, ze by ho nieco tlacilo

jana_eyre
8. feb 2017

Aj moj 5r ma ploche nohy, na preventivke sa chcem vypytat k ortopedovi.. Naposledy mi bolo povedane, ze mame len cvicit a vela chodit na boso po vonku..

Doma bohuzial neviem deti donutit nosit papuce, ja sama ich neznasam, takze aj ked si ich obuju, za par minut vyzuju a ja zabudam ich upozornovat..

A tak cvicime, papuce ortopedicke nosi v skolke, cez leto sme chodievali po trave a kamenoch kazdy den.. ale nepomaha, takze najlepsie podla mna poradi ortoped.. Aj ja mam ploche nohy doteraz, v detstve som nosila vlozky na mieru, bosa chodila stale (ja rada chodim bosa) ale nic nepomohlo.. A veru do 29 rokov mi to nic nerobilo, ale stacilo pri druhom tehotenstve riadne pribrat, padla mi klenba, bolia ma nohy aj chrbat sa mi poposuval a urobili svalove spazmy.. A aj ked som uz schudla spat, nohy ma bolievaju stale, aj ked menej.. Preto to nechcem zanedbat pri detoch, aj ked bojim sa, ze tiez nic nepomoze..

katyt
8. feb 2017

Ja som pri prvom synovi dávala od začiatku ako sa postavil na nohy ortopedické topánky, stále bol v nich a v troch rokoch ho Dr. poslala k ortopédovi, že má ploché nohy, tak sme nosili naďalej ortopedické vložky, aj predpísané sandálky, veľmi sa to nezlepšovalo. Potom som sa začala viac zaujímať o barefoot obuv, čiže prestala som tak dbať na ortopedickú vložku a viac som syna nechávala radšej naboso, alebo v mäkkej obuvi bez tvrdej vložky, po polroku sme išli na štandardnú kotrolu k ortopédovi aby predpísal nové vložky a čuduj sa svete, doktor vyhlásil, že sa mu to pekne upravilo a po asi ďalšom polroku nám už povedal, že už nemusíme ani chodiť, predpísal len vložky, ktoré ani nedávam.
Dôležité je aj cvičenie, chodenie po špičkách, po pätách, po hranách nôh, zvnútra a zvonka, tým sa tvaruje klemba a posilňujú svaly na nohách.

mmmj
8. feb 2017

@ale_na ortopedicke vlozky problem ako taky nevyriesia. mozu na chvilu ulavit noham a klbom.Ploche nohy moze zlepsit iba cvicenie - klenba je sval a svaly sa posilnia iba cvicenim. Daju sa najst na webe rozna cvicenia, alebo aj kupit rozne balancne podlozky alebo podobne veci na cvicenie doma, aby to bola pre syna aj zabava. Link tu asi vlozit nemozem, ale daju sa urobit rozne zabavne chodnicky z toho. Alebo platene vrecka rozne naplnit - strukoviny, gastany, muka a podobne a urobit z toho chodnicek po chodbe napr. Na webe sa daju najst inspiracie a navody.
Na chodenie skor topanky z druhu barefoot - tenka ohybna podrazka imitujuca chodenie naboso a najma s dobre tvarovanou spickou. Ja sama mam problem celozivotny s plochymi nohami a haluxami, tak som sa tomu trosku venovala - ked je spicka na topanke uzka, nemoze sa velky palec spravne pri chodzi hybat a roztahovat sa chodidlo pri prstoch do sirky - slachy a svaly, ktore hybu palcom a dvihaju klenbu su spojene, oni sa tak vinu cez chodidlo, ze pracuju spolu. A ked je palec obmedzeny v pohybe, klenba sa nemoze dvihat tiez. Takze ta epidemia pochych nohy suvisi aj s tymi strasnymi strihmi topanok, co sa dnes robia. Ved si skus obkreslit synovu nohu na papier, ked stoji a potom priloz k vlozke z topanky. Velmi tazko sa hlada vhodna obuv pre deti, najma ked maju sirsiu nohu (ako napr moje 🙂
Sorry za dlhy prispevok 🙂

betunka39
8. feb 2017

moj stredny syn mal ploche nožky, dali nám ort.vložky, nechcel ich nosiť, tak sme na odporučanie lekara cvičili-5 min chodza na špičkách, 5 min hra s pinpongovou loptičkou gulanie medzi chodidlami, v lete chodza po trave naboso a pomohlo to, je tomu 20 rokov pomaly. Najmenšia ma tiež nábeh na ploche nožky, tak už teraz cvičime to iste, aj lekarka kazala a tiež nechce nosiť ort.vložky ,ani ort. sandale.

erikavesela
8. feb 2017

@tatinka
Moze to sposonovat problemy s drzanim tela, s chrbticou...z coho mozu vyplyvat problemy s bolestou chrta, hlavy a podobne...klenba je akesi "odperovanie" tela

maykaaa1122
8. feb 2017

dobry vecer, ak ma syn ploche nohy treba cvicit. Navstivit fyzioterapeuta.

tatinka
8. feb 2017

@erikavesela ja som to skor ale myslela tak ze su aj ludia ako napriklad ja co z toho vdaka Bohu problem nemaju, takze netreba sa hned bat ze bude zle ak bude plocha nozicka aj v dospelosti🙂, ale chapem ze u kazdeho je to inak a niekomu to moze robit zdravotne tazkosti, vsak mamicka ktora zakladala tuto temu urcite skusa cvicy s dietatkom ...snad sa im to upravi...