Strach zo suchého utopenia

28. jún 2024

ahojte 5 rocna dcerka bola dnes na kupilisku len teda v malom bazeniku a ako sa smykla zo smyklavky do bazenika tak sa na dve sekundy ponorila..mam ju teraz sledovat koli tomu suchemu utopeniu..lebo velmi sa toho bojim

pribinak
28. jún 2024

Zas nepreháňaj. Deti sa bežne šmyknúť a taka mini chvilocka že ani nemala šancu vdýchnuť vodu

really8
28. jún 2024

Toto je nejaka nova moda? Pri kazdom glgnuti riesit suche utopenie? Fakt milionta tema.

dadka1997
28. jún 2024

Nepreháňaj, co chceš na nej sledovať? Napila sa chlorovej vody, nic sa jej nestane

anavixy
28. jún 2024

Tisicikrat: aky sa niekto mohol “sucho” utopit, najprv sa musi topit. To ze dietatu netecie voda do tvare, ze sa napije, ze sa ponori na 5 sekund pod vodu nie je topenie sa. Pokial okamzite nevznikol krc hlasiviek, ktory sposobi udusenie, tak teraz uz mozes byt pokojna.

mamamasama
28. jún 2024

Sleduješ kauzu Plaváček? To by tam všetky deti pomreli 😳

autor
28. jún 2024

@mamamasama nie nepoznam to

kikusha2212
28. jún 2024

@anavixy ahoj. Prosim ta co to je ten krc hlasoviek? Mne sa v nedelu dcerka blbo potkla v mori a hned som ju zdvihla. Nachvilku ostala zaseknuta akokeby sa nevedela nadychnut, potom to odkaslala a uz bolo dobre. Ja som si vzdy myslela, ze ak sa to proste odkasle, tak nie je ziadne riziko. Co to vlastne teda je?

anavixy
28. jún 2024

@kikusha2212 ahoj 🙂 nie, ak sa netopila a len trochu kasle a vykasle vodu co sa jej dostala kdesi smerom k plucam, tak sa nemusis bat. Morska voda je rizikovejsia, ale stale plati, ze sa dieta musi topit alebo teda vdychnut vacsie mnozstvo vody. No to je tzv. sekundarne utopenie - dieta sa topi, vdychne vodu, potom ju vykasle, ale nevykasle vsetku, zda sa byt uplne ok, no po par hodinach zacne kaslat, sipiet, v plucach vznika zapal, edem, saturacia klesa - vtedy okamzite volat zachranku alebo ist na pohotovost. Spominane “suche” utopenie vznika tak, ze sa prud vody dostane do hrdla, nedostane sa do pluc - preto suche, ale v hrdle sposoby laryngospazmus, hrdlo sa krcovite zovrie a tym sa dieta (u)dusi. Je to reflex a taketo utopenie moze naozaj vzniknut aj pri hre, skakani do vody, nahodnom ponoreni, ale teda bud sa to stane hned - vtedy nasleduje KPR, alebo je to ok a netreba sa viac stresovat. 🙂

kikusha2212
28. jún 2024

@anavixy ďakujem ti veľmi pekne za vysvetlenie. Tak ja som sa vlastne bála toho sekundarneho utopenia, to teda môže nastať až neskôr a môže sa stať, že si to človek zmyli s chorobou a pri tom je voda v plucach. Chápem to správne?

anavixy
28. jún 2024

@kikusha2212 ano, v podstate ano, ale tie priznaky sa objavuju niekolko hodin po topeni (tak 4-8 sa uvadza, ale moze byt aj viac). Takze ak by sa dieta topilo alebo vdychlo vela vody a najblizsi den (dajme tomu…) by sa objavili taketo priznaky alebo spavost, letargia, tak urcite radsej vyhladat lekara 🙂

kikusha2212
28. jún 2024

@anavixy ďakujem ti veľmi pekne za objasnenie.