Strabizmus

ala76
18. okt 2013

ahojte mamicky.mam dcerku a ma strabizmus.nosi okuliare aj na kratkozrakost +3.75 na obe ocka.po poslednej kontrole sa je stav ocike mierne zhorsil a zacal mi skulit aj ked ma okuliariky a dokonca dnes ako som prisla po nu zo skolky tak skuli takmer v kuse a az prizmuruje ocko a ze ju tam picha.hrozi jej aj operacia ocka.chcem sa spytat ci aj vasu ratolest pri tomto probleme pichalo v ocku,lebo poznam deticky co skulia ale nestazuju sa na bolest v ocku.a ak bol tento problem pomohla dako ocna kym doslo k operacii?furt rozmyslam nad tym nejdem sa docakt pondelka. ☹

dadushe
18. okt 2013

@ala76 Ahoj, také mám dcerušku se strabismem, plusové dioptrie jsou tuším na dalekozrakost. Nosí od roku a půl (dnes má 3), naštěstí oko drží fixované (takže zatím operace nehrozí), bez brýlí teda šilhá. 😒
Jinak vyšetřovali vás na tupozrakost? Protože u šilhání to bývá dost častý problém...to mhouření očka by to mohlo vysvětlovat, nás pravidelně kontrolují právě už od toho roku a půl, na jaře se to potvrdilo, tak se nám do toho přidal i okluzor (naštěstí teď už oko je rozkoukané, tak jen udržovací režim)
Jinak k tomu píchání v oku....ze své zkušenosti pokud malé sundám brýle a začne šilhat, okamžitě si do oka sahá, protože jí to šilhání musí zákonitě vadit, mne si ho a vůbec má nepohodu, takže klidně bych i myslela, že jí v tom oku bude píchat, je to určitě dost nepříjemné vidět dvojitě 😒
BTW pokud se vám stav očka zhoršil ve smyslu dioptrií, že by bylo potřeba přidat, tak potom určitě jít do nových brýlí, podstatou je, aby s brýlemi nešilhala, tak mi to vysvětlovala doktorka.
Jinak netrap se, píchání v očku bude určitě v pohodě, jste pravidelně sledovaní, kdyby tam byl nějaký problém, určitě by se o tom už vědělo 🙂 Jak říkám, spíš to bude tím návratem šilhání a únavou oka 🙂

janinah
19. okt 2013

@ala76 možno jej do očka niečo spadlo a pichá alebo jej niečo škrablo po očku a ani o tom nevie,,ak to aj dnes pretrváva,tak skoč na očnú pohotovosť..a toto samozrejme nemá súvis so strabizmom

ala76
autor
19. okt 2013

@dadushe boli sme na kontrole koncom septembra(9) aj ked dioptrie ma nezmene a inym pristrojom co jej merala tak mala hodnoty zhorsene.neviem ci bude treba pridat na dioptriach lebo mi je divne co sa tyka videnia lebo na dialku vidi az moc dobre,a na blizko nic nepozera z blizka ani k televizoru nechodi aj knizky pekne pozera hlavou hore a s ocami neprizmurenimi.my mame taku tichu doktorku nic sa od nej nedozviem poriadne.dnes napriklad je dobre.este jej neutekalo ocko.ktovie ci nebolo nieco v skolke. 😒 ja som sa pytala dcerky ci vidi ked je bez okuliarov aj som skusala zrak ako vidi ked si zakryla zdrave ocko vsetko mi pekne povedala.ale ma nenapadlo sa jej spytat ci vidi dvojmo.pardom ze sa pytam ale tupozrakost je co?dalekozrakost a kratkozrakost mi je jasne ale tupozrakost neviem? 🙂 kazdopadne snou pojdem.najhorsie je ze ona nechce spolupracovat.ma nosit lepku na ocku a nevydrzi ani 2 hod.a pozera ponad akuliare-aj to ma napadlo ze ci jej dioptrie nevadia ked vidi na obrazky velke male daleko blizko. 😒 a vam nehrozi operacia?

ala76
autor
19. okt 2013

@janinah myslim si to nebolo nejakym predmetom lebo ona je dost citliva na bolest a to by pistala ako ju poznam.a ona len prizmurovala ocko a suchala si.to bolo skor tym utekanim ze je to vadi proste. 🙂 a ktovie co bolo v skolke?v ten den.dnes je zatial dobre.

veriiii
19. okt 2013

ocko ju moze boliet pre natiahnuty ocny sval, unavu ocka....to moze vysvetlovat aj to pichanie,proste je to ocko pretazene..otazka je ,preco sa je tak nahle zhorsilo ,temer zo dna na den..prelepujete zdrave ocko?strabizmus ide ruka v ruke s amblyopiou,-tupozrakostou..prelepovanim sa do urciteho veku da zabranit tupozrakosti a tym aj nefunkcnosti ocka a nasledneho zhorsenia skulenia..

dadushe
19. okt 2013

@ala76 Tak předně bych zpovídala doktorku, já si dotazy většinou radši napíšu, protože potom jsem vždycky úplně paf a nevzpomenu si na jediný dotaz 😀
Co se týká koukání do dálky a na blízko, tak to v domácích podmínkách nic moc nepoznáš, jde o to, že dětské oko umí skvěle "zoomovat" (akomodovat), právě kvůli tomu se musí dětem oči rozkapat před měřením, aby se zoomovací sval vyřadil a dalo se změřit přesné dioptrie. Poznat změnu řekněme o půl nebo o dioptrii tudíž nemáš šanci. (dceři rozkapává a přeměřuje oči doktorka 1x ročně). Přeměřuje se to hlavně proto, že dětem oči rostou a díky tomu se hodnoty dalekozrakých dioptrií časem můžou měnit. Všechny děti jsou dalekozraké (mají plusové dioptrie), ale děti to právě kompenzují tím zoomem, takže brýle nepotřebují. Ty se předepisují šilhajícím dětem, aby šilhavé oko nemělo se zoomováním práci, tudíž se přestalo přetěžovat a tím by mělo i přestat šilhat (pokud je příčina šilhání třeba jako u nás v nestejném množství dioptrií u pravého a levého oka) Pokud je příčina jinde, př. v okohybných svalech, brýle vždy nepomůžou a potom se přistupuje k operaci.
Je otázka jaké hodnoty měla zhoršené, mohly to být dioptrie, mohla to být i hodnota uchýlení toho šilhavého oka...
Teď o té tupozrakosti...při tupozrakosti má jedno z očí (někdy i obě) zhoršené vidění, které nelze korigovat brýlemi. U šilhavých dětí je velké riziko tupozrakosti právě proto, že mozku se logicky nelíbí, že vidí dvojitě, proto začne jedno oko vědomě potlačovat a přestává s ním komunikovat. Tím, že oko nepoužívá, se oko začíná flákát a lenošit, zhorší se mu zraková ostrost a pokud se to do 6-7 let neřeší, tak to tomu oku zůstane už napořád. Proto se dětem dává okluzor (klapka) na zdravé (dominantní, nešilhavé) oko, aby se lenoch rozkoukal. Některé doktorky okluzor předepisují u šilhání preventivně na cca 2 hodiny denně (u nás už byla ta zhoršená ostrost potvrzená, takže u nás léčebně). Pokud vám dělá problém lepení (nám taky), existují i látkové okluzory (stačí zadat do googlu), na těch frčíme🙂 Je u toho strašně důležitá důslednost, protože fakt se s tím už potom nedá nic dělat, pouze v dětském věku.
Jinak teda za mě pokud má tvoje malá správě změřené dioptrie, brýle jí 100% nevadí, naopak pomáhají a to na dálku a na blízko (oči se nemusí tak namáhat).
U nás operace zatím nehrozí, hlavně proto, že dcera šilhá kvůli rozdílu mezi očima (levé 5 dioptrií, pravé 3,5 dioptrie), to levé oko se totiž přetěžovalo a začalo ujíždět....brýle to ale spravily, bez nich ani ránu. Také se jí teda rozjela ta tupozrakost, ale vzhledem k tomu, že jsme to od 2,5 roku rozkoukávali, tak to má už v pohodě a vidí oběma očima stejně ostře. Teď jen vydržet do 6 let a hlídat aby se to nevrátilo🙂
Zeptej se doktorky, co je u vás tou příčinou šilhání, zase na druhou stranu pokud je to o svalech, operace vám pomůže a malá může z dioptrií vyrůst a být úplně bez brýlí, což u nás pravděpodobně nehrozí🙂
Uf to jsem se rozepsala, tak snad jsem to všechno napsala správně🙂 Měj seee🙂

ala76
autor
20. okt 2013

@dadushe 🙂no akokeby som bola u doktorky ked som to citala.ale potesilo to.moja ma dioptrie +3.75 nezmenilo ale co jej merala tak to bolo zrejme ten ocny sval.a to mala zhorsene.myslim si ze to bude ten ocny sval lebo vcera ako som pisala bolo dobre a dnes jej ocko uteka zase ako v piatok.budem sa musiet pospytovat doktorky len dufam ze sa tam dostanem lebo mava vela ludi.pojdem ako akutny pripad.Kazdopadne si to popisala super 😉 a malinkej prajem co najlepsie vysledky.ahoj 🙂

dadushe
21. okt 2013

@ala76 No čtu to po sobě a musím se smát :D Aspoň vidíš, jaký to má se mnou doktorka těžký, všechno mi to musela vysypat, protože jsem z toho byla svého času docela špatná (dostatek informací mě potom ukildňuje) 😀 Tak hodně štěstí, ať to v pohodě zvládnete 😉 Páčkoooo

ala76
autor
21. okt 2013

len pre info.bola som u mudr occnej a dcerka ma aj dalekozrakost aj tupozrakost.a ideme na operaciu ocka.ona ma hodnoty +15 a operacie sa robia od +10.aj sme sa objednali ale este tam jej budu robit vysetrenie a potom sa uvidi ci operacia bude ci nie. 🙂 dakujem a vela stastia aj vam.pa

ala76
autor
21. okt 2013

pozeram ze ste ceska zijuca na sk?ja mam sestru a zije v cz.A nech je aj tehotenstvo a babo v poriadku. 🙂

dadushe
21. okt 2013

@ala76 No tak koukám, že tupozrakost vás taky neminula, potvora jedna 😠 Operace bude určitě v pohodě, já jsem zrovna nedávno viděla o tom dokument na ČT1 a oni tam normálně dávají takový speciální steh, který se potom po probuzení ještě doladí, aby očko bylo úplně vycentrované 😕 No koukala jsem jako z jara, co všechno dneska doktoři zvládnou 🙂 Bude to kočka 😉
Jinak teda je to sranda, jak se nám ty národy krásně míchají 😀 Akorát teda to dojíždění za rodinou, to je opruz🙂 Díky za přáníčko, dcera se narodila v Praze, tak uvidím, kde vylodím to druhé 😀 Ať vám všechno klapne, ahoj🙂

ala76
autor
21. okt 2013

🙂 no veru potvory tie choroby.na tu moju sa dost sype od narodenia.chuda moje.ako sa skor narodila tak stale nieco.a este ktomu bude nosit okuliariky aj po operacii ☹ .co uz 😒 .su aj horsie pripady.my to vramci moznoti zvladame.to ano cestovanie je otrava ale moja nieje tak daleko-byva pri brne v blansku.no a malinke snad sa vylodi na sk?dakujem za prijemny pokec.drzim palce aj ja a nech je porod lahsi ako prvy ako sa vravi lebo umna to bola drina ten druhy porod.papa

monikaaerik
3. mar 2014

Maminky ahojte,
DARUJEM nálepky na prelepovanie JUNIOR mini
http://www.bsoptik.cz/merici-pomucky-refrakce-o...
Dćerke to predpisovala očná pani doktorka, ale neprelepovali sme to týmto, zvýšilo sa a škoda vyhodiť, ak to niekomu pomôže.
Ak by ste mali záujem pokojne sa ozvite. Sme z Košíc, čiže môžem osobne dať, ak nie, pošlem, nie je problém.
Pekný deň. Monika