Spomalený psychomotorický vývoj u 9,5 mesačnej dcérky

bajuss21
8. jún 2021

Ahojte maminky, zase si tu idem trošku po ukludnenie 😅
Malinká má 9 a pol mesiaca, nesedí, neštvornožkuje. Plazí sa, prevaľuje sa, pivotuje blaboce si baba, vava, mama... ale aj tak som začala som mať trošku stresy, keď som videla čo robia detičky v jej veku, tak som si vybavila fyzio, ktorá povedala, že je hypotonická, má slabé bruško a musíme cvičiť vojtovku a vývoj je spomalený, že už by mala štvornožkovať a sedieť. No a k veci. Google v tomto nie je dobrý kamarát a len ma vystresoval 🤦🤦🤦 prosím vás sú tu maminky, ktoré v takomto veku boli na tom ako my a všetko sa v pohode dobehlo a deti sú ok? Cvičili ste alebo to prišlo samé? Moc mi to pomôže 😊 ďakujem krásne!

zuzanockamt
8. jún 2021

@bajuss21 obaja synovia ... Starší necvičil, nikde po Dr sme nechodili, mladší cvičí vojtovku, chodí k neuro a obaja boli na tom rovnako, žiadny rozdiel...chodiť začali okolo 16. mesiaca

deti95060810
8. jún 2021

cvičili sme. po čase sa všetko dobehlo až na nejaké detaily...a ak chceš vedieť viac ,tak napíš IP... nechcem ťa ani strašiť, ani nič podobné...

1mina
8. jún 2021

v pohode... moja starsia sa v 9tich mesiacoch iba plazila ( aj to takym stylom kadejakym) a tiez nesedela (ja som nikdy nasilu neposadzala) ...nic sme neriesili vtedy sme mali inu dr, a vsetko v pohode, na konci 9 mesiaca si sadla, v 10tom stvornozkovala, chodila popri nabytku, v 14mesiacoch chodila sama,,, teraz ma 3 roky ukecana je az nadmieru nad rovesnikov az ma z nej bolia usi :D ,,, teraz mam aj 3 mesacneho a s nim idem uz na rehabku - mam novu dr ktora riesi viac ako predosla a maly preferuje viac jednu stranu od narodenia tak preto,,,ale aj tak fajn pocvicime trocha a bude 🙂 ale co sa tyka sedenia stvornozkovania a podobne zbytocne niektory doktori plasia ze musi byt presne ako padne niektory mesiac :D

jaga18
8. jún 2021

Boli sme na tom o niečo horšie, všetko sme dobehli, vojtovka pomohla 👍

kiki68
8. jún 2021

Nas zacal dobre stvornozkovat v 10 mes, nic mu podla doktorky neni, vraj je ok. Lenze tu v Rakusku to neriesia, zaskrtnu ze sedi, hoci nesedi a ides domov. Nas sedi pekne az teraz. Dovtedy mal take rychle plazenie/ stvornozkovanie. Nieco medzi a sedel tak nie moc pekne. Vsetko dobehol. Mama, baba vobec nehovori, dnes povedal lama. Ale on je 3 jazycny, cize toto nehodnotim. Iba Mama je mem mem. Tak neviem , tu ma k fyzio nikto neposle, to vyzera musel byt asi uplne mimo. Ale zaskodit to fyzio nemoze. Len pomoct

zuzanaete
8. jún 2021

Dieta ma cas si sadnut do roka. Asi by som zvazila inu fyzio, ci je naozaj nutna vojtovka. Svaly sa daju posilnovat aj inac. Nas si sadol cca na svoje prve narodeniny a je zdravy a pohybovo sikovny.

zuz0110
8. jún 2021

Nas syn si sadol az na cerstvych 10m, najprv sa postavil a az potom zacal stvornozkovat okolo roka. Na 16-17m zacal chodit ale uz hned ako profik. Nic sme neriesili ani my ani doktorka. 🤷‍♀️ Jasne, ze niektori rovesnici su sikovnejsi, co sa tyka lezenia, skakania atd. Ale on je proste opatrny. Kazde dieta je ine.

eestimlha
8. jún 2021

@bajuss21 necvicili sme a synovi vsetko nabehlo vlastnym tempom, nerobila som pasivne posadzanie, ziaden pavuk, vodenie za ruky atd. Plazenie prislo v 8m, sedenie okolo 9-10m, stvornozkovanie=lezenie a prvy stoj v 11.mes a prve kroky v 15m.

nikoll1234567
8. jún 2021

@bajuss21 ahoj, moj ma v sobotu rok... Sadol si ked mal 10, dovtedy sa suchal, plazil dozadu, stvornozkuje tri tyzdne, nechodi a sam sa da maximalne na kolienka, neurologicka nas poslala na rehabilitacie pretoze spickuje, spickuje ked ho postavila ona 🤦‍♀️ ja ho nestaviam, ale ideme na rehabilitacie zo zvedavosti, inak je maly ako tvoja, cize podla mna ma svoje tempo asi ako tvoja a urcite vsetko dobehnu, potom budu nezastavitelni 😉

luccija
8. jún 2021

@bajuss21 sedela, ale nestvornozkovala plazila sa a potom rovno na nohy, sama zacala chodit az 15 m dovtedy aspon jedna ruka.
A cvicis s nou len tak sama?zdvihat za ruky do sedu, ci hracky jej dat dalej nech sa namaha,byvala casto na brusku?poznam x deti robim s detmi, ktore v tom veku nestvornozkovali
Chod k neurologicke kazdy fyzioterapeut najde chyby a potvrd si to.Tie slova su uplne v poriadku

linki90
8. jún 2021

@bajuss21 ahoj skús s malou cvičiť na fitlopte ,tak že ju budeš gúľať na brušku dopredu a dozadu ,potom do bokov prava ľava strana a opačne že prevrátiš na chrbatik a gúlaš tak isto ,mojmu synčekovi to pomohlo 🙂
Sú cviky na yutube

tatisna
8. jún 2021

@bajuss21 a s výživou, jedením ste na tom ako? Poznám prípad, kedy dieťa odmietalo normálnu stravu, chcelo len materské mlieko, rodicia boli kus mimo, že nedávali cukor a pod.,asi ani mäso a dieťa malo oneskorený vývoj, Le že dosť a teraz v 3 rokoch jej zistili niečo s mozgom... Nepoznám detaily, ale dieťa by malo dobre papať. Keď nemá železo, nemôže sa ani správne hýbať,svaly sú ochudobnene.A cukor je dôležitý pre mozog. Nemyslím preháňanie ale nájsť zdravú roznovahu.

didi2102
8. jún 2021

@bajuss21 môj syn začala chodit posledný deň 18m .... Má 3 roky pohybovo dohnal všetko,bol mierny hypotonik-tiez v papieroch napísané oneskorený vývin , to má každé druhé dieťa keď ho niekde pošlú na kontrolu 😁 syn cvičil takú metódu na fit lopte a ešte nieco,za mňa to boli ale pohyby ktoré napr bežné robil čiže cvičenie ako také bolo zbytočne,stačilo ísť von alebo hrať sa s ním doma,prestali sme chodiť a nemalo to na neho vplyv

didi2102
8. jún 2021

@didi2102 a ešte syn sa sám vzpriamene posadil ako ročný,stvornozkovat začal ako 14m

jaroe
8. jún 2021

@bajuss21 moje posledné začalo loziť presne v desiatich mesiacoch, takisto aj sedieť. Tiež som už trochu stresovala. Ale nič som neriešila, jedného dňa proste zacal. Momentálne má 13 a pol mesiaca, zatiaľ nechodí, ale nemyslim, že potrebuje dopomahat...neboj

andreatytler
9. jún 2021

@bajuss21 Ak je hypotonicka, tak by som cvicila aby sa to odstranilo. Preco nechat dieta trapit? Ono bude mat obrovsku svahu sa hybat, ale nepojde mu to. Alebo sa nauci kompenzovat a miesto slabych brusnych svalov bude viac zapajat ine svaly... tato kompenzacia moze sposobit zle drzanie tela.
Ja odporucam osteopatiu. Velmi jednoduche cvicenia ale velmi ucinne.
Nas syn bol hypotonicky. My sme to napravili hned na zaciatku, v prvych 4 mesiacoch.