Slnko a ekzém

gabika0825
30. júl 2021

Pekný deň baby, ako je to so slnkom a ekzemom? Pytam sa tu lebo všade sa píše niečo iné. Niekde že slnko prospieva ekzemu že ho pekne vysuší a niekde že sa môže ešte zhoršiť. Tak neviem čo teraz 😀 máte osobnú skúsenosť podaktoré?

gabika0825
autor
30. júl 2021

@gabika0825 iba dodám že sa mi urobili malinké fliačiky na ruke ktoré áni poriadne nevidno. Sú v zhybe. A trosku na chrbte jeden fliačik. Nie je to žiadny extrém. Teraz ani nesvrbí

veronikaszabova
30. júl 2021

@gabika0825 mne slnko na ekzem pomaha

veronikaszabova
30. júl 2021

Aj solarko 🙂

asia83
30. júl 2021

@gabika0825 Pomáha. Mám atopický ekzém dedičný, nevyliečiteľný, takže hovorím z vlastnej skúsenosti.

roztlieskavacka
30. júl 2021

Mne ho vylieči v zmysle ze sa mi postihnuté miesta vysušia a sfarbia na bledsie fliačky.. nieco ako bledsie mapy, ale nie je to vyslovene ze bledé ale oproti opálenej zdravej koze bez ekzému bledsie , napr. V predlaktí

karmen118
30. júl 2021

No ja som bohužiaľ opačný prípad, mne Slnko na atopický ekzém škodí, a veľmi ☹. Aj keď mám kľudovú fázu, tak ak sa vyhádžem hrozne to svrbí, páli - hlavne tvár, krk, dekolt, ruky. Ak už som trochu vyhodená a do toho Slnko, tak sa mi to zhorší + ešte sa mi vyhodia nové fľaky. Takže v lete ak idem von, hoci len do mesta musím sa natierať krémom proti slnku a musím chodiť von v časoch, keď je žiarenie najslabšie. Ale mne to spôsobilo asi aj to, že od malička som mala hrozný ekzém, takže som mala veľmi často rôzne kortikoidné maste, a tie akoby mi vyžrali pigment z kože, na miestach kde som mala najčastejšie ekzémy mám biele miesta.

gabika0825
autor
30. júl 2021

@karmen118 a nemáte to len tým opaľovacím krémom? Ja som dnes bola a musim povedať že sa mi ekzém normálne skludnil. A ešte som aj pekne opálená 🙂

gabika0825
autor
30. júl 2021

@asia83 ja mám tiež dedičný. Aj keď teraz už v dospelosti sa mi vyhadzuje menej ale občas mám fázy kedy sa nejdem doskrabať ale už to nie je take do krvi. Keď som bola v puberte tak to bolo peklo. Minule letá som nemala vôbec ekzém, teraz sa mi vyhodil asi aj priveľmi stresové obdobie a aj strava čiže to zamiešalo všetko so všetkým a bam ekzém je na svete. A nechcela som kvôli pár fliačikom sedieť doma preto som sa spýtala ale ako píšem vyššie, ekzém mi krasne vysušilo a ešte som aj pekne opálená 🙂))

nttnnt
30. júl 2021

slnko pomaha ale pot nie 🙂 cize u mna slniecko a potom sup sprcha aj niekolkokrat denne alebo len oplachnut postihnute miesto

roztlieskavacka
30. júl 2021

nanášať opaľovací krém na miesta kde je atopicky ekzém nie je podla mna úplne najlepši nápad..

karmen118
30. júl 2021

@gabika0825 nie je to tým, ak si ho nedám nevydržím na slnku. Začne ma štípať koža, potom svrbieť a kým prídem domov mám už vyhodené prvé fľaky, ktoré sa potom rozlejú a trvá mi aj týždeň, kým si dám postihnuté miesta do kopy, s tým, že potrebujem na najhoršie miesta kortikoidnú mastičku a neskutočne to svrbí. Kupujem si špeciálne krémy proti slnku v lekárni, občas natrafím na dobrý, ako toto leto v dm, detský - má až 50 faktor. Ja už mám podľa mňa alergiu na slnko + strata pigmentu na niektorých miestach tomu nepridáva, kožná spomínala, že mám asi už tú vrchnú vrstvu kože stenšenú a preto sa mi rozvinula tá alergia na slnko (ako malá som nemala až také problémy), kvôli rôznym silným mastiam, čo som musela používať a termoregulácia mi tiež nefunguje ako má, rýchlo sa prehrejem 😒