Skúsenosti s DMO

30. júl 2021

Chcem sa opýtať, čo je to vlastne za chorobu? Môže byť moja dcéra veľmi inteligentná, v porovnaní s rovesníkmi trošku popredu a napriek tomu mať dmo?
Dočítala som sa kadečo a preto sa pýtam. Chodiť začala pomerne skoro, ale chodí po špičkách a stále padá, má strašne zlú rovnováhu. Ide po rovnej zemi a zrazu ju zamota a spadne. Priznám sa, ja som uz z tých jej pádov strasne nervózna. Vkuse spickuje. Má 18 mesiacov.
Inak začína skladať 2 slovné vety, jemnú motoriku ma super, je odplienkovana asi od 15mes aj na noc. Doteraz išlo všetko podľa tabuliek.
Môže tá rovnováha a spickovanie napriek tomu súvisieť s DMO?

autor
30. júl 2021

Dočítala som sa že z 5 priznakov sú 2 - špičkovanie a zla rovnováha

naty2020
30. júl 2021

Ahoj a vie stat aj na celých nozkach? Drep urobí? Skôr by som ju zobrala cvičiť + ortopéd a nemysli hneď na DMO 🙂

autor
30. júl 2021

@naty2020 ano vie stať na celých nozkach, niekedy prejde pár krokov normálne. Drep tiež vie urobiť. Výmenný lístok na ortopédiu už mám, len som z toho nešťastná a rozmýšľam, kde som urobila chybu a prečo to tak je, keď som sa snažila robiť od začiatku všetko ako som najlepšie vedela.

naty2020
30. júl 2021

Moja má 16 mesiacov, urobí zatiaľ len pár krokov ale tiez riešime a odstraňujeme spičkovanie ... Od kedy sa začala stavať tak išla na špičky, cvičíme, cvičíme, cvičíme a mozem povedať že sa to zlepšuje 🙂 ortopéd povedal, že keď začne viac chodiť, predpise nam špeciálne topánky a bude to ok. Nečudujem sa že často padá pretože na špičkách chodiť nie je ľahké na udržanie rovnováhy 🙂

iffushka
30. júl 2021

Sama mám DMO ak chces napíš mi správu. 🙂

autor
30. júl 2021

@naty2020 celá jej chôdza aj beh vyzerá neprirodzene a divne. Padá ako hruška, ja som z toho totálne nervózna. Potkne sa, zamotá ju, nepozerá kade ide, narazí do stromu. Vyzerá ako týrané dieťa. Sama modrina, bozuľa, chrasta

autor
30. júl 2021

@naty2020 prečo nám naša lekárka nedá cviky? Tiež by som cvičila pravidelne :(

autor
30. júl 2021

@iffushka a aké máš prejavy? Zrejme funguje normálne.
@naty2020 naša chodí od 11 mes., beha, lezie všade, s tým problém nebol.

naty2020
30. júl 2021

Pediatri to až tak neriešia, ja som si našla sama fyzioterapeutku pretože podľa lekárov chôdza dozrieva do 3 rokov, je to pravda ale keď vieme pomôcť cvičeniami tak prečo nie

iffushka
30. júl 2021

Napíš mi správu ak chces

autor
30. júl 2021

@naty2020 ďakujem

mogaa
30. júl 2021

http://dietasdmo.sk/dieta-s-dmo/detska-mozgova-...

DMO je súbor porúch pohybového ústrojenstva. Má viac stupňov, takže ano tvoje dieťa môže mať kludne DMO, tú najľahšiu formu....

autor
30. júl 2021

@mogaa ,,že motorický vývin ich dieťaťa nie je v poriadku. Deti s mozgovou obrnou zaostávajú v psychomotorickom vývoji, a veľmi pomaly dosahujú míľniky vo vývoji, akými sú napr. prevaľovanie, sedenie, plazenie, chodenie, či rozprávanie"
Práveže lekárka ju od narodenia chválila ze je na tom perfektne. Pretláčanie 4mes, plazenie 6mes, sedenie8mes, stvornozkovanie 8mes...chodza 11mes, reč od roka, teraz 2slovne vety, jemnú motorika perfektna
Len ta chôdza

Ak by to predsa bola pravda, beriem späť co som doteraz tvrdila a každého presviedčala, ze stres v tehotenstve neovplyvňuje vývoj
Lebo to je jedna z pričiň a ja som prežívala v tehotenstve obrovské stresy, vrátane rozvodu, straty blízkeho

kacena4
30. júl 2021

ahojko urcite si nic zle neurobila, kludne to moze byt problem s rovnovahou a voadnutymu clenkami (dcera to ma - rovnake priznaky) ak by to bola dmo moj nazor ze by rak skoro nechodila 😉 nas drobec ma a je to cely rad problemov a mam aj kamarata ktory ma dmo a vystudovanu VŠ

mogaa
30. júl 2021

ale DMO sa stanovuje až okolo 3roku, hlavne v takých prípadoch ako u tvojho dieťaťa...lebo veľa príznakov ako napr.to špičkovanie alebo že dieťa padá, nemusí znamenať hneď DMO a dieťa z toho vyrastie...treba jednoducho počkať, ak sa to za pár mesiacov nezlepší, kontaktovať pediatra, ten vás pošle k rehab.lekárovi alebo neurologovi....lebo vo veku 1,5roka veľa detí špičkuje a padá, ešte tá chôdza nie je taká aká by mala byť, prípadne môže mať len oslabené nôžky....čo sa táka rehabilitácii, tam je dobrý akýkoľvek pohyb, tieto deti ešte nevedia cvičiť, čiže cviky sa im prispôsobujú v rámci hry, vojtovka už veľmi nepomôže....výborné je plávanie, cvičenie na lopte, chôdza po schodoch, vyliezanie na preliezačkách , všetok prirodzený pohyb....ak to neprejde a bude tam okolo 2,5roka stále podozrenie na DMO , tak jednoznačne vás neurolog pošle do kúpelov kde sa s dieťaťom naučíte "cvičiť", čím staršie dieťa tým viac "spolupracuje" a urobí pohyb aký potrebujete

mogaa
30. júl 2021

Veľa príznakov čo jednoducho môže znamenať DMO je u detí v takom veku ako tvoje dieťa uplne bežných, preto sa to dá stanoviť až okolo 3roku.... Je tam viac stupňov, tie najťažšie stavy sú vidieť hneď po pôrode, napr.rôzne hemiparézy, problémy s tonusom....ale tie najľahšie stavy sa jednoducho stanovujú až okolo 3roku, lebo to DMO môže byť a nemusí......na tých deťoch čo majú najľahší stupeň to ani nezbadáš, stačí že okolo 2,5roka začne padať, po schodoch ide račej po štyroch.....a už má podozrenie na DMO

autor
30. júl 2021

@kacena4
@mogaa
Ďakujem
Ked ja sa práveže vôbec nestretávam so spickovanim. Nikde inde to nevidím, nikto s tým nemá skúsenosti. Tu na fóre každá mamička píše, že to trvalo 2-3 mesiace, u nás skoro pol roka. V bazéne je veľmi rada, aj po schodoch rada chodi aj lezie kam sa dá, ale chodiť len tak tak to sa jej vôbec nechce. Len kočík alebo na ruky.

autor
30. júl 2021

@mogaa aha, to som nevedela. Vôbec netuším čo je to vlastne za chorobu. No keď do roka sa vyvíjala ukážkovo, jedine mi to ešte vychádza na to tretie ockovanie na rok. V podstate vtedy to začalo. Možno si už len namyslam a naozaj z toho vyrastie a bude všetko ôk.

mogaa
30. júl 2021

ono to nie je choroba ako taká, je to súbor súbor pohybových problémov....ja osm sa s tým stretla v úpeloch, bola tam mamička s chlapčekom, mal 2,5roka, dovtedy normálne šikovné dieťa, len zrazu jej začal padať a mal problém výsť po schodch....lekárka jej napísala od správy podozrenie na DMO a poslala ich do kúpelov na rehabilitácie, ale tiež jej povedala že to môžu byť len slabé svaly na nohách.....

autor
30. júl 2021

@mogaa ja som si vždy predstavovala dmo ako tazko postihnute dieta na vozíčku
Preto som sa vylakala
Ďakujem za skúsenosti a rady

karhu
30. júl 2021

odporucam navstivit Ambulanciu fyziatrie, balneológie a liečebnej rehabilitácie a Neurologicku ambulanciu, ti potvrdia ci vyvratia DMO

autor
30. júl 2021

@karhu ou, tak takéto názvy som ani nepocula, okrem fyzio
Asi treba výmenný lístok? Idem hneď goglit a objednať nás. Ďakujem

breznica
30. júl 2021

Choď k pediatricke, dá ti výmenný lístok, prípadne vás odporučí na rehabilitáciu u vás v meste alebo okolí.neviem odkiaľ si,ale Dunajská Lužná- Tetis je špecializovaná rehabilitačná nemocnica,vygoogli si a objednaj sa tam.na ľahšie prípady ako ste vy sú veľmi dobre vybavení a zlatí

danielaaa212
30. júl 2021

Necitala som uplne vsetky odpovede, netrufam si povedat ,co to moze byt..urcite lekar povie najviac. Chcem len napisat nieco ohladom spickovania. Su deti,ktore to prejde rychlo a potom take co vobec. Moj syn spickuje v podstate odkedy chodi...dvakrat neurologia ..uz 5 rokov ortoped...tvrde topanky... bude mat v novembri 9 rokov a stale spickuje. Cokolvek sme robili...pytali sa lekarov... kricali, nekricali, upozornovali ...nepreslo. je pravda,ze nepadal.. ,cize sme to hlbsie neskumali... ale len to spickovanie...chcem povedat,ze moze ustupit...ale aj moze trvat dlhsie.

ewelinka21
30. júl 2021

Ahoj... hned by som nemyslela na DMO, podla mna takto male deticky proste su v niecom niektore rychlejsie, niektore pomalejsie, niektore robia nieco zle, niektore proste nieco preskocia atd atd atd...
sama mam 8m syna... nesedi, nelozi, len sa pretacia, pivotuje a tiez nemyslim hned na najhorsie...
ano niekedy ma to poriadne stve, ked vidim, ze kamoskine deti tak isto stare davno sedia lozia a dokonca sa uz stavaju, ten moj nic, ale tak kazde dieta je ine...
trvala by som na dokladnom vysetreni pediatrom, neurologom, ortopedom a zasla by som na fyzio... potom by som si vyvodila zavery.
inak medzi nami niekedy aj dobra fyzio vie deticky krasne rozpohybovat

anetkaadamko
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
evkars
6. aug 2024

Ahoj chcem sa len opytat ako ste dopadli