Škôlka a choroba

fazulka21
5. máj 2023

Ženy pomoc. Som samoživiteľka. Za 2 týždne nastupujem do novej práce. Dcéra chodí do škôlky 2 mesiace a odkedy nastupila tak katastrofa. Teploty nemá, len kašle a sople. Ja si nemôžem dovoliť byť doma, bojím sa, že ma prepustia a to by bol konec. Peňazí moc nie je, mám byt, mám auto ktoré musím ,,živiť"
Čo robiť? Malú nedržim v bavlnke, chodíme von často, nikdy predtým chorá nebola odkedy ju mám až na jedenkrát a to bola za dva dni fit.
Máte skúsenosti s nejakymi doplnkami? Ja mám taký strach že prídem o všetko.... Nemám nikoho kto by sa okrem mňa o malú postaral. Babysitterka by mi zhltla viac peňazí ako zarobím...

zorkahorka
5. máj 2023

Nepomozes si ziadnymi doplnkami, ale skus imuniglokan. Ak musis byt v praci a nena byt ktopri malej, rozlisuj, co vazny stav je a co nie. Ak len sopli, nechaj v skolke. Ak drhne, nechaj doma. Spytaj sa v skolke, co toleruju a co nie. U nas priesvitny soplik a slaby kasel toleruju
Susedy nepostrazia?

sasitimi17
5. máj 2023

Podľa mňa sa s tým nič nedá robiť, aj moja vždy len kašel alebo sopeľ má a všetky tie vitamíny sú jej na nič... aspoň ja nevidím žiadny rozdiel... dnes ráno som počula ako učitelka vravela že prečo tie matere nosia choré deti do škôlky zas nejaký chlapec tam fúkal zelené sople... tak ja sa nečudujem že tie deti sú furt choré keď to medzi sebou takto roznášajú.. neviem ti ale inak pomôcť, riešim v podstate to isté

nikpa
5. máj 2023

@fazulka21 škoda, že si ju nedala do škôlky ešte o niečo skôr. Imunita si jednoducho potrebuje zvyknúť, z okolia ani nepoznám dieťa, ktoré si týmto v začiatkoch škôlky neprešlo. Ja som syna tlačila doplnkami od vymyslu sveta a nič nepomohlo, ten prvý rok bol katastrofa. Druhý rok bol chorý tak ze musel zostať doma zo škôlky len jedenkrát. Je mi ľúto akú máš situáciu, možno skús zohnať volaku dôchodkyňu na stráženie, tie nezoberú toľko. Alebo sa skúsiť poobzerať po práci na home Office, ak to inak nepôjde.

lyci
5. máj 2023

@fazulka21 nasad vitamin D a zinok. a skus sa popytat nejakych dochodkyn v okoli ci by nestrazili, nepytaju tolko penazi ako babysitterky a niektore by mozno aj zadarmo kvoli spolocnosti

gabika128
5. máj 2023

@fazulka21 ja som dala na doplnky výživy už stovky € a nič, proste bol ten prvý rok ťažký a musel si tým prejsť. V škôlke vydržal maximálne 5 dní vždy. Pokiaľ tvoje dieťa nemá teploty a od kašlu sa nedusí tak dávaj do škôlky. Jedna Dr minule hovorila v podcaste, že deti si tým musia prejsť, že škôlka je jednoducho prirodzene infekčné prostredie a najhoršie je keď tie deti vždy rodičia nechajú doma s každým soplikom aj 2 týždne, potom trvá proces budovania odolnosti a imunity dlhšie. Samozrejme keď to dieťa teplotuje, má zápal hrdla, ucha atď tak nechať doma a liečiť. Inak čo robiť, neviem, ozaj.... Hľadať stráženie u niekoho, možno nejaká pani na dôchodku. 🤷‍♀️

babulkomale
5. máj 2023

@fazulka21 sucitim. Neviem si to predstavit ze by mi nemal kto pomoct.
Poradit neviem...kamoskina dcerka dospela k astme pocas dvoch rokov skolky, predtym chora nebyvala, ATB dvakrat v zivote. Tiez teploty ziadne vacsinou, len kasel nekonecny a sopel. Maju spreje na astmu a tabletky Spiromon. Imunoglukan im nepomahal, trochu pomaha Arko Defenses.

fazulka21
autor
5. máj 2023

@gabika128
@nikpa
@zorkahorka
Teraz nás surovo poslali domov zo škôlky. Áno kašle, ale nebola jediná a hovorím učiteľke že ju preliečim a potom keď pojde zas do škôlky, zas tam ochorie. Že proste musí si tým prejsť. Na to mi povedala že ale nemôže nakaziť ostatné deti. Aké nakaziť? Nemá zelené sople a chytila to TAM, keď ju budem nechávať doma, tak to bude furt kolobeh.

nikpa
5. máj 2023

@fazulka21 záleží veľmi od škôlky. Kde chodí syn tam deti kašlu, aj sople im tečú. Mne volali jeden raz keď sa syn povracal a to štýlom, že aby som vedela a keď chcem môžem si pre neho prísť skôr ale nemusím. To je ale zase extrém, no aj poslať dieťa s obyčajným kašľom po preliecenej chorobe domov. Lebo tie kašle trvajú naozaj dlho aj keď dieťa už nie je infekčne. Potom jedine pýtať papier od pediatra, že dieťa môže už ísť do škôlky

fazulka21
autor
5. máj 2023

@nikpa vidíš, to je dobrý nápad. Ďakujem. No a ešte otázka...oni môžu dcéru vyhodiť zo škôlky?

chadkroeger
5. máj 2023

@fazulka21 ak usudiš, že jej zdravotný stav nie je zlý a vieš, že aj iné deti su v triede choré, normálne by som s tým argumentovala a prípadne aj konkretizovala mená chorých detí učiteľke.
U nás, ked syn zacal chodiť do skolky, ja som bola ešte pol roka doma presne kvoli týmto situáciám, brala som ho domov pri kazdom náznaku, ale ked som nastupila do práce samozrejme, že sa to uz nedalo, ale učitelky si na ten standard zvykli a volali mi zakazdým, až ked som na nich nevybehla, prečo druhé deti su chore v triede a moj len zakasle a už ma byť doma. Že treba na každé dieta rovnaký meter. Tak s tým prestali.
Prípadne chod za pediatrom, nech ti vystaví papier, že dieťa môže ísť do kolektívu. A už nezmôžu nič.

fazulka21
autor
5. máj 2023

@chadkroeger no veď ja som sa bránila že aj iné deti sú tam choré. Lenže ja neviem ich mená. Ale nabudúce keď len zapocujem kašeľ tak sa ozvem 😡 len to sa pýtam, že keď mi doktorka vystaví papier... môžu mi malú vyhodiť zo škôlky?

fazulka21
autor
5. máj 2023

@chadkroeger no a to že pokiaľ nemá teplotu, môže ísť do škôlky. Keby aj my pracujúci sme doma kvoli každému soplu tak kam by sme došli

chadkroeger
5. máj 2023

@fazulka21 nemôžu. Ja som si ten papier pýtala stále, lebo v škôlke ho vždy chceli, ale potom mi pediatrička povedala, že jej povinnosť to nie je. Papier pre škôlku je povinna vystaviť až pri predskolákovi. Tak, ak by s vami mudrovali, toto im povedzte.

fazulka21
autor
5. máj 2023

@chadkroeger ďakujem. Budem to musieť nejako riešiť, bože ja dúfam že dcéra sa rychlo aklimatizuje 🙈 inak som fakt v pr...

lenkahvh
5. máj 2023

No nechcem ta strasit, ale skolkarske deti budu naozaj dokola chore, je to normalne a lepsie to este dlho, dlho nebude, mozno po nastupe do skoly, ale to tiez az druhy, treti rok, ked sa deti otukaju v kolektive nove. Dokonca budes rada, ze nie si ty sama chora tiez - dieta soplik, ty zapal pluc. musis si to poriesit cim skor, kto ti bude s dietatom. To, ze si sama na nu je drsne, ale tak takato situacia je skor vynimocna, zeny maju babky, susedy, muzov, o to akutnejsie musis najst niekoho, kto s nou bude, ked bude treba, kde pojde, ked ty pojdes napriklad na nahlu operaciu?

fazulka21
autor
5. máj 2023

@lenkahvh
Ja nemám čas byť chorá 😀 a keby idem na operáciu tak zburcujem ocinečka. Akurát že ten nemôže byť s malou každý druhý týždeň.

nikpa
5. máj 2023

@fazulka21 z akého dôvodu myslíš či ju môžu vyhodiť?

kris_tin257
5. máj 2023

Syn síce chodí do škôlky už rok a pol ale zakaždým čo mu začnú sople či kašeľ začnem mu dávať imunoglukan acute + nasivin do nosa a 2 Max 3 dni a je to ok, naposledy bol doma s chorobou marci ale to iba 3 dní 👍

romanka_369
5. máj 2023

@fazulka21 A nemôže byt mala alergik? Mne tiež nastúpila od januára ako 3 ročná a od vtedy stále sopel a kasel každú chvíľku bola doma. Nakoniec sme išli na imuno a zistili že je alergik na kvitnúce stromy a travy takže som dostala papier od obvodnej že môže byt v kolektíve lebo nieje infekčná a chodi. Raz ma soplu viac inokedy menej a s kašľom to iste.

fazulka21
autor
5. máj 2023

@nikpa no keď má sople a dám ju do škôlky.

fazulka21
autor
5. máj 2023

@romanka_369 zatiaľ neviem, ak to bude pokračovať, určite jej dám spraviť testy. Ja som alergik, môže byť aj ona

mona333
5. máj 2023

@fazulka21 u nás do škôlky nesmie so žiadnym soplom,so žiadnym kašľom. Ak jej dajú 2x po sebe zápis,že má sopel (aj priesvitný), tak nasledujúce 4dní mi ju do škôlky nevezmú. Deti mi chodia do školky už tretí rok a stále nebol mesiac,žeby neboli doma chorí. Keď sú všetky 4 deti 2 týždne vkuse v škole a škôlke,tak oslavujem.

zorkahorka
5. máj 2023

@fazulka21 mne este domov nikdy ucky nevolali. Len ked som ponho prisla, povedali,ze kaslal. To znamena,ze kaslal uz privelmi. Casto sa mi stane,ze pokaslieva a ked sa pytam uciek, ci kaslal, povedua, ze nie, nic take si nevšimli 😀

mona333
5. máj 2023

@zorkahorka u nás mi povedia aj koľkokrát si kychla 🤣

nikaeli
5. máj 2023

Vyjadrím sa za MŠ - v utorok prišli dve deti s kašľom - jedno po dvojtýždňovej marodke s laryngitídou a druhé čerstvo nachladené. To prvé už dnes nekašle, to druhé som v stredu neprevzala. Poobede mamka napísala, že boli u dr. a mala som pravdu (neverila mi, že kašle), má červené hrdielko a atb. (na margo toho, že aj iné deti kašlú -> nie je kašeľ ako kašeľ). Aj keď samozrejme, častokrát sú v triedach choré deti, vidím to v triede môjho syna. My v MŠ každé ráno meriame teplotu a soplíkové deti posielame domov. V škôlke môjho syna to tak nie je 🥴

S imunitou ti neporadím, mám 5-ročného, do MŠ chodí tretí rok a každý mesiac aspoň týždeň soplí a je doma 🤷🏻‍♀️

zuzubb007
5. máj 2023

Na imunitu mozes davat aj svate, nepomoze nic, proste raz ked su v skolke chore deti je to kolobeh neustale, raz do mesiaca tyzden soplenia je uplne bezne, aj v skolach su deti furt chore, nemeni sa to, ze po roku bude fit, bacile su a budu, nesmu deti u nas ani do skoly chodit ked kaslu a mega soplu len tolko, realita bude naozaj kruta na to sa treba pripravit, a riesit dopredu strazenie

denkanr
5. máj 2023

@fazulka21 ja som sa vyprdla na imunoglukany a podobne veci, len čo mi to peňaženku zožralo. Moju 4rocnu som začala naparovat s kvapkou Tea tree oleja hneď pri prvých príznakoch a konecne vidím nejaký pokrok. Odvtedy nemáva tie hnusne záchvaty kašľa s vracanim, všetky možné sirupy na kašeľ už nekupujem, a nech si hovorí kto chce co chce, my na tomto budeme fungovať aj ďalej. Sople síce sú, ale je to miernejšie. Teraz ťahá 3tyzden v škôlke co doteraz nebolo možné.

fazulka21
autor
5. máj 2023

@denkanr Len tak ďalej ❤️ no ja som úplne proti liekom, pokiaľ to nie je nutné. Každý deň dávam dcere 3 druhy ovocia (väčšinou postruham jablko, banan a vyšťavim mandarínku, pomaranč). Keď zacala chodiť do školky tak som od toho upustila, pretože, prideme domov o 16:00 a o 18:00 už chodí spať a to je na ovocie neskoro.

fazulka21
autor
5. máj 2023

@zuzubb007 ďakujem za radu že na to sa treba dopredu pripraviť 😀 Ja sa pýtam ako. Materskú mi nepredlžia, peňazí mám tak akurát a nemám nikoho kto by pri malej bol. Keď čítavam komentáre niektorých žien typu ,,bodaj by moje decko nebolo furt choré, keď sproste mamičky dávajú choré deti do škôlky " tak sa mi nožík otvára. Ja potrebujem fungovať a potrebujem nás uživiť. Ja sa nemôžem spoľahnúť na nikoho, preto hľadám možnosti. Ako som písala, u mňa sopel a trochu kašľa nie je choroba ale reakcia na zmenu prostredia. A preto ma štve, že v škôlke to riešia tým, že mi malú pošlú domov. Ja sama uznam za vhodné kedy môže/nemôže ísť...

zuzubb007
5. máj 2023

@fazulka21 len tak, ze zohnat niekoho na opatrovanie a zaplatit, ine riesenie nieje, bud chces robit alebo byt doma naozaj proste to tak je