Skolióza, korzet a oslobodenie od telesnej

1. júl 2024

Ahojte, je nárok na oslobodenie od telesnej výchovy žiaka so stupňom skoliozy 23, ktorý bude nosiť korzet na celý trup? Dakujem

degaulleswife
1. júl 2024

Ahoj, moja dcéra nosí korzet tiež a od telesnej je oslobodená. Choď k detskej, vypíše ti tlačivo a potom to daj triednemu a telocvikárovi. Musia to uznať, skoliózia nie je sranda tak nech si zbytočne nenamáha chrbát

autor
1. júl 2024

@degaulleswife ďakujem ti a prosím ta, vypisuje to detský alebo ortopéd? A má úplne oslobodenie? A ešte aj môžem, nosí korzet od rána do večera či aj v noci?

degaulleswife
1. júl 2024

Vypisuje to detská, ak máš papiere od ortopéda, prines jej ich a podľa toho ti to vypíše. Tlačivo by mala mať doktorka ale ak nie skús ho vypýtať v škole. Moja má čiastočné oslobodenie čiže všetko namáhavé, výskoky, spoločenské hry, gymnastika, beh, dlhé túry a tieto veci ale má to ako úplné lebo na telesnej robili iba to. My sme boli na korzet v BA v ŠNOPe, tam dostala od doktorky papier kde má vyznačený prerušovaný režim čiže si ho dáva cez deň- poobede na pár hodín a na noc. Šu 3 režimy, doktorka by ti ho mala určiť- celodenný (dáva si ho dole len na hygienu), prerušovaný (poobedie a noc) alebo iba nočný.

degaulleswife
1. júl 2024

na začiatku sme mali z toho dosť veľkú hlavu lebo to znie desivo, ale bude to v poriadku určite. Hlavne nech skúsi začať pravidelne cvičiť, SM systém je dosť dobrý a nech si pomaly zvyká na korzet. Najprv to bude zložité ale dá sa na to zvyknúť 😊

autor
1. júl 2024

@degaulleswife ďakujem ti moc. My máme takého nepríjemného ortopéda. Tento mesiac ideme na kontrolu, vám korzet vyrábajú v Martine. Ortopéd povedal aj napísal do papierov,že korzet dať ráno a večer zložiť, ten pán z Protetiky povedal, že v tom aj späť,že cca 16 hodín ho nosiť minimálne a začali sme chodiť aj na cvičenia, tak tam nám dr povedala že ho nosiť 24 hodín denne okrem hygieny. Tak ja som z toho jelen. A tvoja dcéra ma aký stupeň? To je dobre,že ho nenosí do školy, neviem si predstaviť ako to bude mať v škole. Dosť sa toho bojíme...

kacena4
1. júl 2024

ahojko my sme nosili korzet aj do skoly, treba si kupit podlozku na stolicku lebo inak ten korzet dost tlaci, od telesnej sa nemusi ospravedlnovat, telocvik pomaha hybat sa pocas telesnej si moze dat korzet dole. dolezitejsie je v skole si vyziadat nahradne ucebnice aby ich nemusela nosit v taske a v skole zalozit sanon kde si bude odkladat pracovne zosity ktore nemusi nosit domov. od tev by som oslobodila len vtedy ak bude denne doma min. 30 min. cvicit nakolko korzet nenaprava chrbat iba stabilihuje spravnu polohu 23 nie je vela to sa zlepsi nie moc ale zlepsi sa, odporucam nosit co najdlhsie cez den a v noci je jedno ci 16 alebo 23 hod. dolezite je nosit to.

autor
1. júl 2024

@kacena4 ďakujem. Korzet si ťažko dá dole, vraj sa to nejako viaže/upevňuje vzadu,čiže sama do to nedá a v škole jej to určite učiteľ dávať hore dole nebude. Tie učebnice sú dobrý nápad,aj keď školu neba ďaleko...

sandra19860
2. júl 2024

Moja dcéra má vyšší stupeň skoliózy od 7.ročníka je oslobodená z telesnej výchovy . Do 9.ročníka mala od pediatričky papier na úplné oslobodenie z TV, teraz od septembra na úplné oslobodenie potrebujeme mať papier od odborníka , prípadne na čiastočné oslobodenie od pediatričky. Dcéra ide na OA tam to majú takto , čo sa týka oslobodenia, zobrali ju aj na dopravnú školu a tam stačilo na úplné oslobodenie od pediatra...každá škola to má inak. Dcéra chodí do Bratislavy na kontroly do nemocnice ŠNOP.

sandra19860
2. júl 2024

Dcéra mala rovnako učebnice na 2x, nie vždy z každého predmetu, ale väčšinou áno...mala zvlášť v škole a zvlášť doma.

autor
2. júl 2024

@sandra19860 ďakujem ti moc. Ak sa smiem opýtať, aký má stupeň skoliozy? Do mňa ortopéd tsk nakrúcal akoby som bola najhoršia matka na svete.

sandra19860
2. júl 2024

Dcéra má 45 stupňov .

sandra19860
2. júl 2024

Má hrudnú skoliózu, jedna lopatka je vyššia ako druhá..

autor
2. júl 2024

@sandra19860 to na aj dcéra trochu, teda ona ma toho vykrivenia viac...

mamatroch
2. júl 2024

Ja som ako pubertacka korzet nosila, skolioza 18 stupnov hore a 22 dolu. Oslobodili ma od telesnej, zakazali bicykel, korcule, loptove hry a vsetky sporty pri ktorych su otrasy (cize asi tak jedine dva, ktore som mohla, boli plavanie - plavaren v tom case nebola nikde nablízku - a sach).
Vies ako som dopadla?
Mam vysunute dve platnicky, tretie dieta som od jeho roka na rukach nemala, aj ked akokolvek padne, musi sa pozviechat zo zeme sam / pomoct mu nahodny okoloiduci. Nemozem bezat, hrat s detmi futbal, bezat opreteky, hrat sa na nahanacku... Vies ako mi to je luto? Vies, kolko piekov od bolesti som uz pojedla v horsich casoch, aby som vobec dokazala na nohach stat... pocitala som to, takmer 3000 tabletiek... Nehovoriac o tom, ze ani na prstoch oboch ruk by som nespocitala, kolkokrat ma seklo v krizoch. A nie trochu, ale tak, ze som ostala lezat a ledva po styroch presla do postele. Raz som v posteli stravila dva tyzdne, aj jedla poleziacky, deti navigovala z postele, co maju robit, ako si pripravit jest... akurat na wc som s placom chodila. Trikrat som si sanitku musela volat, co som sa ani pohnut nedokazala a ani oni ma nevedeli, museli podo mna tu "plachtu" podsunut a tak ma odniest do sanitky.
Ked bol maly babatko, tiez som ho uz kolkokrat zdvihnut nedokazala, lezal vedla mna a ked nalozil do pluenky, dobehol z prace manzel, prebalil ho a bezal naspat...
Ked sa mam zohnut s vystretymi kolenami po zem, chyba mi 50 cm.
Okrem toho mi nedavno zistili osteoporozu a neutesuj sa, ze som uz isto stara zenska po menopauze. Mam 43 rokov a menopauza nehrozi este ani omylom. Iste, i genetika u mna zaucinkovala, ale ono je to tak - a to som donedavna nevedela - ze aby sa Ti vapnik dostatocne ukladal do kosti, potrebujes pohyb (to mas ako ked napr. kakao nasypas do pohara, zda sa Ti plny, no ked nim potrasies / pobuchas ho o linku, zvysi sa hustota, rovnako ako v kostiach a vie sa ho tam ulozit viac).

Takze ano, oslobodit od telesnej sa moze zdat byt pohodlna cesta, pubertacka tiez asi bude spokojna, ale ver mi, tadialto cesta nevedie. Ona pohyb potrebuje, 30-60 min aktivneho pohybu DENNE, cize si s nou sadni a premyslite si, akym sposobom ho chce realizovat. Jasne, aj cvicenie na chrbticu je super, otazne je, ci nan teenagerku vies namotivovat.
Su aj skupinove cvicenia s fyzioterapeutmi, SM system (vyborna vec 👌), plavanie (spravnou technikou, nie prsia s krkom zalomenym v 90 ⁰C uhle 😵‍💫), prechadzky... Uz aj podla zaujmov mladej. Ale isto jej nedovol hliviet doma bez pohybu.
Ja riesim doma to iste, pohyb musi byt a moze sa na mna hnevat az kym neozelenie. Vidim, ako som dopadla ja a nechcem, aby tak dopadla i moja dcera (skoliozu zatial nema, no zistili jej osteoporozu v 13 rokoch - co bol dovod, preco som sa dala vysetrit aj ja a potvrdilo sa i u mna).
Ja teraz cvicim SM system a 5x tyzdenne chodim 45 min s Nordic walking palicami a citim sa ovela lepsie, no zial, liecbu uz mam istu na cely zivot.

autor
2. júl 2024

@mamatroch ahoj, prosím ta, ten sm systém si sa naučila z videí alebo u fyzioterapeutka? A Nordic walking ti kto odporučil? Tiez som nad tým rozmýšľala. Chodíš s palickami sama?

autor
2. júl 2024

@mamatroch a tu osteoporózu na základe čoho dcére zistili? To počujem prvýkrát,ze to môže mať aj dieťa v puberte.

mamatroch
2. júl 2024

Spadla a mysleli sme, ze ma zlomenu ruku, takze smer nemocnicny urgentny prijem, roentgen a tam uz videli, ze ma porozne kosti, dalsie vysetrenia to potvrdili. Momentalne sa u nej i u mna patra po pricine.

autor
2. júl 2024

@mamatroch panebože... A to akože aj sa dá zistiť z coho to ma? Či to nik nevie z coho to vzniká? U tak mladej kočky... 😥

mamatroch
2. júl 2024

S palickami chodim sama, rano medzi skolkou a pracou. Naucila som sa ale spravnu techniku, hodim Ti sem zajtra video (ak nie, pripomen sa). Zozaciatku to bolo tazke, sa to nezda, stale som sa mylila, ale uz to viem dobre. Zacinala som kratke trasy a pomaly, dbajuc na techniku. Az ked som tu zvladla, zvysovala som rychlost a dlzku trasy.
SM system odporucam absolvovat aspon prvy kurz pod vedenim certifikovaneho lektora / fyzioterapeuta, ktory dozrie na spravne prevedenie cvikov aj spravne dychanie. My sme mali SM system spojeny s cvikmi na hlboky stabilizacny system, velmi dobra kombinacia.
Tvoja (a vlastne i ta moja) dcera potrebuje hlavne spevnit svalstvo okolo chrbtice, lebo len pevne svalstvo jej vie drzat chrbticu. Eventualne checknite pohybove kruzky v okoli a overte s lekarom, ci je taky sport pre nu vhodny... Mozno keby aj s kamoskou chodila, viac by ju ten pohyb i bavil 😉 ....drzim nam obom palce a hlavne našim teenagerkam.

autor
2. júl 2024

@mamatroch ďakujem ti, si milá. Joj je to ťažké, no musíme sa s tými nejako popasovať. Aj vám držím palce😉

14petulka88
2. júl 2024

Moja tiez nosi korzet ale oslobodenie aom neriesila kedze cvicenie pomaha a ju tazko doma mimo rehabiek donutit. Ma 15r

autor
2. júl 2024

@14petulka88 prosím ta, nosí ho aj v škole? Ako to má? Na tričku a pod mikinu? Je to veľmi vidieť? Dcéra ma z toho stresy, ja tiež, este nám ho vyrábajú...

mamatroch
2. júl 2024

Ja som nosila tricko, na nom ten plastovy korzet (mozno teraz su uz ine materialy, neviem) a na nom siroke tricko, potila som sa v lete ako kon 🤦

autor
2. júl 2024

@mamatroch áno, aj ona ide nosiť plastový. Vôbec nechápem,ako v tomu bude fungovať a ako sa v tom sa vôbec aj spat

sandra19860
2. júl 2024

Dcéra nosí korzet doma ...

14petulka88
2. júl 2024

My mame nosit zhladom na vek, 16h. Dala som jej na vyber bud nonstop doma alebo si vezme do skoly. Najprv mala doma a potom zistila, ze jej lepsie zobrat do skoly a mat potom trosku klud. Nosila volnejsie mikiny a vobec ho nebolo vydiet. Nikto sa nesmial. Uvidime, ideme teraz 23 na kontrolu od februara. Nosila poctivo tak som zvedava ci to malo vobec zmysel.

autor
2. júl 2024

@14petulka88 a koľko má rokov? Asi čím staršie dieťa,tým viac hodín denne to treba nosiť? A ako dlho ho už má? No verím že vám to pomohlo. Aj cvičila pravidelne? My sme začali chodiť na cvičenia, aké zatiaľ nám dali cviky na ploché nohy a to tiež kým jej nepoviem,tak ju ani nenapadne cvičiť🤔😡

14petulka88
2. júl 2024

Od februara nosime korzet, ma 15 rokov. Chodi raz mesacne cvicit do DfN. Teraz po dovolenke som jej vybavila k tomu raz tyzdenne fyzio kedze pubertacku doma nedonutim cvicit pod mojim dohladom.

14petulka88
2. júl 2024

Ona ma kolko rokov? Robili vam aj vlozky na mieru?

autor
2. júl 2024

@14petulka88 a aký stupeň zakrivenia má? Takže myslíš že teraz vám urobia RTG či to niečo pomohlo?

Moja dcéra má 12 rokov. Vložky jej len predpísal, raz za pol roka je barok na predpísané vložiek a platíš ísť centov. Ak potrebuješ viac,tak sa dajú normálne tie isté kúpiť v lekárni. To tiež problém vopchať vo niektorých topánok...