Škodia deťom "čínske" výrobky?

viliama
18. jan 2014

Ahoje, nedávno boli Vianoci a moje deti dostali aj darčeky z čínskych predajní. Napr. krásneuteráčiky, hračky. Myslíte, že tieto veci sú škodlivé aj po vypraní. Deťom sa páčili, ale ja neviem. Na dôvažok som aj ja dostala "guľu" na pranie. O tých sa pred časom hovorilo, že sú radioaktívne. Tak čo s tým?
Tú guľu by som brala ako ekologickú, vyprala čisto aj s menšou dávkou prášku, ale ko zistím, či nie je škodlivá?

sirinka
18. jan 2014

@viliama takmer vsetko v nasich obchodoch je z ciny... Pozri ake plasty su pouzite na hracky,
http://www.babyweb.sk/Clanky/a3416-Pozor-na-sko...

pea87
18. jan 2014

ano skodia, ja uz vsetko co ma napis ze je z ciny radsej obchadzam... ono je to tak nielen pri hrackach ale pri celom cinskom sortimente, ze vo vyrobnom procese pouzivaju skodlive latky ktore sa v EU pouzivat nesmu/na druhej strane vyrobky z tretich krajin ktore ich obsahuju sa do EU dovazat smu.. to je co? 🙂 ta pracia gula neviem.. ono v podstate je to dobra vec a myslim ze ked kontrolovali slovensky trh tak ziadne zavadne nenasli...

anett9
18. jan 2014

99% všetkých výrobkov pochádza z Číny vrátane značkových,takže vyhnúť sa im je takmer nemožné....pokiaľ sa objavia v nejakom čínskom výrobku škodlivé látky, je to okamžite medializované,takže treba sledovať

sissy27
18. jan 2014

@viliama čítala som taký vtip, že boh stvoril zem a všetko ostatné je "made in china" 😅 naozaj je väčšina vecí vyrobená v číne, ale rozdiel je v tom, či nejaká značka postaví továrne, zamestná lacnú pracovnú silu ale dodrží predpísané technologické postupy, normy a predpisy, použije kvalitné materiály, atď., alebo nejaký výrobca chce ušetriť úplne na všetkom a tovar sa bude vyrábať niekde v čiernych fabrikách z materiálov neznámeho pôvodu, ktoré neprešli žiadnymi testami, obsahujú škodlivé látky a podobne... ak si kúpiš tričko adidas aj keď vyrobené v číne a pri praní nepustí farbu, nepokrútia sa švy, nezmenší sa po prvom praní z dámskeho S na detskú 104, prípadne ak vydrží 20 praní tak nenarastie z S na XXL, zo sýtočervenej neostane bledoružová batika, tak bolo očividne vyrobené inak ako to od číňana za 2€... podobne je to s hračkami, elektronikou a inými spotrebnými vecami...

jankaja
18. jan 2014

Dnes je väčšina vecí vyrobená v Číne. Ale myslím (alebo aspoň dúfam), že veci, ktoré v Číne vyrobili pre rôzne známe siete alebo značky, sú vyrobené s dôrazom na splnenie nejakých kritérií. Preto nenakupujem u "Číňanov", alebo kade-tade. Pekné a podľa mňa kvalitnejšie veci sa dajú za veľmi rozumné ceny kúpiť aj v H&M, Mothercare, Next-e, F&F. Keď nič inšie, aspoň sedia veľkosti (nie ako teraz švagriná - obľubuje čínske obchody - dala dcére k 2. narodeninám tričko na 5-6 rokov s odôvodnením, že však je menšie. O tom, že zloženie 80 % polyester a 20 % bavlna ani nehovorím).

hradnapani
18. jan 2014

@viliama tak skodlivost sa da zistit asi jedine, ked to vyhodnoti laboratorium - bezny spotrebitel to nevie.
Ale ja si na hrackach a "cinskych" veciach vsimam ako prve, ci maju oznacenie CE. Uz to je aspon naznak, ze vyrobca sa aspon deklarativne snazil dodrzat normy (ale v skutocnosti to urobit nemusel). Potom ovoniavam a otieram 😀 Ak nesmrdi a nepusta farbu, dam to do ruk dietatu. Ak je nieco podozrive,ale dietatu sa to enormne paci, tak ho necham sa s tym chvilu pohrat a ked zaspi, tak podozrive predmety "upracem" naveky.
Ale u dietata do jedneho roka, teda u tych, co vsetko davaju do ust, by som bola mimoriadne opatrna a davala naozaj preverene hracky.

viera77
18. jan 2014

u mna za vsetko hovori ten neuveritelny zapach, ked som asi 2krat v zivote vkrocila do "cinaka" a aj podobnych predajni/stankov - citim samu chemiu, o kvalite sa asi hovorit ani neda.... taky tovar nekupim ani len sebe a nie este dcerke. Pocas vypredajov a akcii sa daju za par eurikov kupit krasne a ovela kvalitnejsie veci aj v normalnych obchodoch.......kedysi dcerka zvykla dostat od rodiny aj oblecko z takychto "vonavych" obchodov, ale hned som to zatrhla.

emma_932
18. jan 2014

dievcata, nechcem vas strasit, ale 98% veci pochadza z Ciny /nielen handry/. dokonca, ked niektory z mojich obchodnych partnerov je odcetstovany, viem, ze je v Cine 😀 /robim v reklame/ takze tak

iwesska
18. jan 2014

Moj syn ked dostane nieco plastove neznamej znacky povodom z Ciny, tak to zabavujem a vyhadzujem. Stacilo mi vidiet reportaz o tom, kolko ftalatov sa dostane do tiel deti - 2x viac ako nam dospelym, lebo oni to ovela viac zmolia, spotia sa im ruky, prenikne im to do koze, pripadne si tie ruky oblizu a dosledok...vidime vsade okolo seba - z roka na rok zvysujuca sa neplodnost. Mozno som uzskotliva, ale preco nedopriat synovi aspon trochu zdravsi zivot, ked to viem aspon z casti ovplyvnit. Presne ako baby pisu. Priklad hracky pre najmensie babatka Lamaze su Made in China, ale oni si platia specialne testy, laboratoria, ktore musia pouzivat len testovane natery, plasty a pod. preto su aj take drahe...zato obdobna hracka od Cinana je 2-3x lacnejsia, ale nemusi splnat nic. Radsej nech ma moje dieta 1-2 poriadne nezavadne hracky, ako 10 lacnych, co mu poskodia zdravie.

linda20111
18. jan 2014

@viliama ja si myslim ze nie vsetko co je vyrobene v cine je skodlive. ked sa ti zda ten material nejaky divny tak to vyhod. ale vacsina veci co su v cinskych obchodoch sa mi zdaju normalne. vies kolko ludi nakupuje v cinskych obchodoch? v mojom meste asi kazdy okrem hornych 5% ktori radsej idu kupovat veci do znackovych obchodov do madarska alebo rakuska, hoci tie veci boli tiez vyrobene v cine, len to malokto cita.

diusik
30. jan 2014

@pea87 ale podla mna je uplne nemozne obist vsetko co je z ciny,ved chod do dracika a 95% hracie je z ciny 😒 vsetko oblecenie,ci je to adidas,reserved,next HM a ja neviem co,vsetko je z ciny,mandarinky v konzerve z ciny,vsetko vsetko...oblecenie z kik,takko,ja neviem,proste je to uplne nemozne obist cinu...

something
30. jan 2014

Mozno skodia a mozno nie.Ja teda moc nenakupuj lacne cinske veci ale na druhej strane aj ti predajcovia to obliekaju svojim deto.A myslim,ze by im zamerne neublizovali.A ako dlho oni ziju 🙂

dejnas
30. jan 2014

áno... takmer všetko je z číny... ALE pri niektorých veciach už na prvý pohľad vidno "kvalitu", cítiť neidentifikovateľný zápach... toto je pre mňa varovný signál
u nás v meste - majitelia čínskych obchodov svoje deti práveže NIKDY neobliekajú do tovaru, ktorý sami predávajú... detičky chodia poobliekané v kvalitných veciach... hmmm... prečo asi??? žeby najlepšie vedeli, čo za "sajrajt" predávajú ? 😉

slaskou
30. jan 2014

@something praveze ja Cinancov vidam vzdy v znackovom obleceni...este som nevidela cinanov (majitelov cinskych obchodov) v cinskych topankach a ostatnom...

lent1lk4
30. jan 2014

@hradnapani zial, ani s oznacenim CE to nie je vzdy take ruzove.. staci trochu zmensit medzeru a hned mame z "Conformité Européenne" "China export" 😉 😖

dejnas
30. jan 2014

@lent1lk4 áno... presne toto som aj mala na mysli.... to nás už v škole na hodinách marketingu upozorňovali na podobné praktiky ... nemohla som si ale spomenúť na význam skratky CE v "čínskom poňatí " 😝
takže, bacha! fakt sa to deje ... rovnako ako prelepovanie značiek a pod. 😠

tortelinka
30. jan 2014

@lent1lk4 ty vole! pozerám ako puk...a ako zistím aká veľká medzera je tá správna?

jadodka
30. jan 2014

No u nas v kvalitnom Jeans shope stoji napr.tricko 15€, o tyzden ho ma sikmina v obchode za 5€, ked som sa bab v Jeanse pytala ako je to mozne, povedali ze sikmaci pridu ku nim pokukaju co maju a tam kde chodia na tovar oni, tak tam idu aj sikmaci, a kedze niesu taky pazravy ako my slovac, tak predavaju lacno a viacej, toto sa mi stalo x krat, preto ked nieco chcem z Jeansu, pockam a o tyzden ma sikmac za smiesnu cenu ....a na visacke Made In Italy 😉

hradnapani
30. jan 2014

@lent1lk4 ano , tiez som to niekde teraz zachytila ☹ Ale aj tak ta znacka k nicomu nezavazuje, je len deklarativna 😒 aby bol zakaznik spokojny, ze tam je, ale v skutocnosti to ani splnat nemusi. Ale budem si davat este viac pozor, dik 😉

something
30. jan 2014

@slaskou
@slaskou alebo su to cinske fake-y

kofoluska
30. jan 2014

Neviem, ci to plati aj dnes, ale svojho casu bola Cina najvacsim odberatelom plastovych vlociek z PET flias z celej EU (tymi vlockami mam na mysli recyklat, ktory vznikne po zomleti PET flias v recyklacnom zavode). Nexci vediet, co vsetko z tych vlociek vyrabali (a vyrabaju).
A moja osobna skusenost - ci som u cinana kupila rifle, postelne pradlo, tricko - to nie ze po vyprati pustilo, to pustilo este na mne. Este aj to postelne pradlo pustalo farbu a nebolo nejake kriklave, ale bledomodre. Obuv? Jednak nici nohu a jednak nedycha a tiez pusta farbu. Takze ja od cinana uz ani zadarmo a svojmu dietatu by som od cinana nedala ani gumeneho medvedika.
A to, ze vacsina veci je aj tak "made in China", ako tu mnohe pisete. Ano, 99% veci sa dnes vyraba v Cine, Indii, Taiwane a neviem kde. Ale je rozdiel, ci tam postavi fabriku Adidas/Nike/Ikea... kvoli lacnej pracovnej sile alebo si "fabriku" postavi domorodec, ktory kasle na to, co do vyrobkov da. Znama znacka si nebude kazit meno podobnymi aferami, ake stale vidime ohladne cinskeho tovaru. Ustredie firmy ma predpisy, ktore su platne pre vsetky zavody, nech su kdekolvek a dba na ich dodrziavanie (a to nie je naivna predstava, ale skusenosti z praxe). Konkretny priklad, aj ked nie z odevarenskeho priemyslu, ale z drevarskeho. V TT sa vyraba ikeacky nabytok. Ikea ma velmi prisne pravidla pre dodavatelov vsetkych potrebnych artiklov - od dreva cez laky po farby a neviem co este. Napriklad drevo pouzivane pri vyrobe nabytku nesmie pochadzat z dazdovych pralesov a polotovary pouzivane vo vyrobe nesmu pochadzat od firiem, ktore zamestnavaju deti. Je uplne jedno, kde je fabrika postavena, toto musi dodrziavat a kazdorocne musi kazdy zavod absolvovat prisny audit zo Svedska. Viem, ze je to priklad od ruky, ale urcite chapete, co tym xcem povedat. 🙂 Takze vyrobkov vyrobenych v Cine by som sa nebala - pokial to nie su vyrobky sikmookych, ale su to vyrobky znamych znaciek. 🙂

slaskou
1. feb 2014

@tortelinka tie znaky CE aj v telke davali...tam mas obrysy...ze ked urobis kruhy,nemali by sa prekryvat..vlastne ten original len kusocek..zatial co "smejd sa prekryva s polovice

moika
21. feb 2014

@dejnas Vdaka za upozornenie, budem poriadnejšie pozerat na CE znacku

moika
21. feb 2014

Ja nekupujem vedome čínske výrobky. stačí ,že náhodou kúpim niečo a je to možno pôvodom z Číny.
Cena predsa nie je rozhodujúca. Každý , kto videl ako dlho sa vedia deti hrať s jednou obľúbenou hračkou, vie že je lepšie kúpiť kvalitnú domyslenú hračku ako 3 lacné, ktoré sa hneď polámu a ešte obsahujú škodliviny. 😝
To isté je s oblečením- načo je množstvo oblečenia s obsahom formaldehydov a azofarbív , ktoré sa mimochdom aj po vypraní nachádzjú v šatstve, keď kvalitné oblečenie vyzerá dobre aj po viacerých praniach a hlaven splňa zdravotné normy. To musíme ozaj vlastniť toľko vecí , šiat atď ? Nestačí zopár kvalitných ? Veď ide o zdravie a to našich detí.

permanentka
22. jan 2016

Dievcata, kupila som hryzatka v obchode PEPCO a az teraz pozeram ze jedno je vyrobene v Thajvane a druhe v Cine 😒 mam to ist vratit ci to Pepco je overeny predajca?