Šiesta choroba alebo šarlach

sisa3494
12. júl 2023

Dobrý deň, prosim Vás boli sme chorí, syn mal 3 dni vysoké teploty a následne sa vysypal, výsyp bol bledoružove fliačiky na brušku a chrbte, ktoré neboli vystúpené. S pani dr. sme volali a zhodnotila to ako 6tu chorobu. Prešlo uz pár týždnov ale teraz pozerám, že podobne sa prejavuje aj šarlach. Prosim vyzerá to ako 6ta choroba podľa foto? Pri šarlachu je výsev aj na povrchu kože? Či tiež iba ako fliačiky?
Keď mal tebto výsyp tak ma šarlach ani nenapadol, takže jazyk som mu absolutne nepozerala. Ale teraz ma prepadol docela strach aby nemal nejaké komplikácie. Ďakujem moc.

lugie
12. júl 2023

Šiesta choroba vyzerá a aj sa prejavuje takto. Pri šarlachu je aj jahodovy jazyk a iné príznaky.

tibor79
12. júl 2023

@sisa3494 to ako je možné,že ho osobne nevysetrila?Siesta choroba je vírusového pôvodu z radu herpet.vir. A šarlach spôsobujú streptokoky. Ak sa nenasadi penicilín čím skôr hrozi poškodenie zdravia. Môže postihnúť kĺby,srdce,ladviny. Pri sarlachu je jahodový jazyk ako pri hnisavej angine a sú postihnuté aj mandle. Povlak, čapy....

uhnakova
12. júl 2023

Šarlach by ho sám od seba neprešiel tak ľahko. Aj pri užívaní atb to niekoľko dní trva, než zaberú, deti môže bolieť hrdlo, bruško, celkovo sú dlho k.o. Teploty bez atb by určite neskončili po troch dňoch.

sisa3494
autor
12. júl 2023

@tibor79 my sme volali a povedala, že ho mám sledovať lebo je veľa vírusových chorob, a potom som volala, že sa vyhadzal a ona mi povedala, že teda prekonal nejaké vírusové ochorenie, fliačiky nam zmizli za dva dni a nemal ani drsnú kožu ani sa mu nešpala koža, to by som si všimla určite.

tibor79
12. júl 2023

@sisa3494 neviem no. Môj malý pri sarlachu mal vysyp minimálny. Ale lekárka našťastie neurčovala dg.telefonicky. Tak....snáď to bude len tá 6.chor.

sisa3494
autor
12. júl 2023

@tibor79 prosim Vás a výsyp ste mali iba flaky alebo aj pupačiky?

ivec16
12. júl 2023

@sisa3494 kolko ma maly? sarlach byva malo u deti do 3 rokov… i ked moje obe deti mali 6 chorobu ako
prvu chorobu, ked im zacali zubky rast… a obaja mali sarlach dcera este nemala 3 a syn mal cerstvo 3 roky ale obaja mali
vtedy sarlach bez teplot… dcera mala len vysyp a nic ine (no mala ho v rovnakom case kedy syn 8 rocny a ten mal aj horucky, bolest hrdla a vysyp) malinovy jazyk sa ukazal vzdy az neskor, na 3-5 ty den… ked mali sarlach v 3 rokoch obaja mali negativny vyzer na streptokoka… ale ked mal syn v 8 mych aj s anginou tak tam to bolo pozitivne…

sarlachova vyrazka bola drsna ako piesok… ked mal
syn 3 roky bol vysypany a velmi opuchol, lekar prvotne zle urcil diagnozu tiez hovoril ze ide o 6. chorobu ale ja som
vedela ze tu uz prekonal a na dalsi den navstivila
ineho lekara… ten uz urcil spravne…

tibor79
12. júl 2023

@sisa3494 mal také mini pupaciky,nie fľaky. Tak len cca 2-3 dní.

sisa3494
autor
12. júl 2023

@ivec16 ďakujem veľmi pekne, syn má 2 roky. A toto bolo vyslovene iba flaky kožu mal uplne jemnú bez vyrážky.

asocial
12. júl 2023

@sisa3494 6.choroba. nehladaj a zbytočne nevymýšľaj so sarlachom. Naši mali sarlach pred 2 mesiacmi a ver tomu, že je to rozdiel. Keďže sarlach je bakteriálna infekcia, dostali ATB. Tam vidíš, stav sa nezlepšuje, len zhoršuje. Pri virusoch sa postupne zlepšuje. Vážne, ľudia, čo radíte chodíte okamžite k lekárovi so všetkým, uvedomte si, že tieto vírusové ochorenia (kiahne, 6. choroba) sú ozaj infekčné a netreba v čakárni nakaziť ďalších 10 deti.

ivec16
12. júl 2023

@sisa3494 tak si myslim ze 6 ta choroba… za prve je maly na sarlach, a nam sarlach zacal prave vyrazkou ako
prvy priznal… kdezto pri 6. chorobe su najskor teploty 3 dni ako prisli tak odisli a potom vyrazka

sisa3494
autor
12. júl 2023

@asocial ďakujem veľmi pekne. Práve preto sme nešli hneď k dr. kedže je tam vždy veľa detičiek a preto nám vravela počkať.

tibor79
12. júl 2023

@asocial tak....ja poznám prípad,kedy tiež váhali s chorobou, liečba sa nezačala hneď a dieťa skončilo s operáciou srdca. A zase syn keď mal streptokokové angíny.....mal ich v podstate bez príznakov ( vyzeralo to ako virusové) ani horúčka ani bolesť pri hltaní a mal strepk.pyogenes,ktorý ak by sa neliečil hneď skončil by zle. Po sarlachu kázala odborná lekárka vždy brať krv a výter pri chorobe. Aj tak mal vysokanske aslo a doteraz chodí kvôli tomu na kardio. Aj tak si to vyčítam,či som nespravila niekde chybu.

sisa3494
autor
12. júl 2023

@tibor79 tak ja chodím k doktorke vždy keď sme chorí a dávam malému robiť pri teplote aj CRP a nesiem aj moč. Lenže toto keď som odkonzultovala po telefóne nechcela som tam ísť, to bol jediný raz čo sme pri chorobe nešli a teda keď som videla, že malý bol hneď po skončeni teplot v poriadku ani som to ďalej neriešila.

tibor79
13. júl 2023

@sisa3494 áno👍. Ja som dovtedy nikdy nestresovala. Sople neriešim,keď bol malý vôbec som nemala strach z jeho detských chorôb. Až ten šarlach ma dostal. Nevedela som čo to môže narobiť do budúcna. Odvtedy som hakliva na horúčku s bolesťou v krku u neho🙂.

sisa3494
autor
23. júl 2023

@ivec16 prosim Vás pekne len ma zaujalo to že Vaše detičky pri šarlachu mali negatívny výter? To mali negat. Vyter na kultivaciu? Či u dr. v ambulancii? Ďakujem

sisa3494
autor
23. júl 2023

@tibor79 prosim a ked mal vaš malinky šarlach tak mu vyšiel vyter z hrdielka pozitivny?

ivec16
23. júl 2023

@sisa3494 so synom sme boli v labaku a dcera u dr… z hrdla vyter negat, ale mali malinovy jazyk, vyrazku, dr povedala ze je to sarlach

sisa3494
autor
23. júl 2023

@ivec16 aha jasné, my sme totiž boli teraz zase chorí a teda maly mal teploty vysoke a hrdielko červené a mal tam take ložiska tak sme šli k dr. CRP nizke vyter negativny zhodnotila to ako herpes anginu ale nemali sme žiadny vysyp ani nič tento krát, takže ani ATB nedala. Ja len, že ma to zase vydesilo keď ste pisali že Vám aj vyšiel negativny vyter a bol to šarlach.

ivec16
23. júl 2023

@sisa3494 ale mojim sa prejavil prvy priznak vysyp po celom tele a syn aj velmi opuchol, nemal teploty a na nic sa nestazoval, na 3-5 den mali malinovy jazyk

tibor79
23. júl 2023

@sisa3494 áno,streptokok pyogenes.

sisa3494
autor
23. júl 2023

@tibor79 ďakujem moc. Nám to vyšlo negativne teraz tak snáď to je v pohode. Aj CRP Vám robili?

tibor79
24. júl 2023

@sisa3494 ak je ster negatívny,je to ok🙂. Je síce možnosť,že ak sa nerobí správne,nezistí sa baktéria....(býva aj v zahyboch mandlí kam je ťažký prístup) ale to sú ojedinelé prípady už😉. Crp si už nepamätám,sú to 4 roky už.

janahu7
20. sep 2023

@ivec16 ..a nasadili deťom ATB?

ivec16
20. sep 2023

@janahu7 ano 10 dni penicilin

janahu7
20. sep 2023

@ivec16 dakujem
Dcéra má malinový jazyk, teplotu mala jeden deň,
syn vysypaný chrbát a vlastne skoro cele telo, iné nič..

ivec16
20. sep 2023

@janahu7 moze byt, ale aj tak by sa mali preliecit, lebo moze to sadnut na oblicky aj srdce tusim

janahu7
20. sep 2023

@ivec16 áno, tak píšu

ivec16
20. sep 2023

@janahu7 no pri synovi ma vystrasilo ze on mal velmi opuchnutu tvar… inak ani teploty ani bolesti… zacalo to vysypom (som myslela najskor ze nejaka alergia) a potom opuchol… dr. najskor ze zo je 6. choroba ale ja som si bola ista ze nie, lebo tu uz mal… sla som k inej dr na druhy den a ta diagnostikovala sarlach