Salmonela u ročneho dieťaťa. Ako ju liečiť?

denda1301
2. júl 2013

Ahojte mamičky,chcem sa poradit ako sa najrychlejšie a nejefektivnejšie zbavit salmonely u rocnej dcerky.V utorok začala hnačkovať a pretrvavalo to do soboty.Dnes mi volali z hygieny ze ju ma a ja som ako obarena.Viem ze je to svinstvo ktore sa tazko lieci a vraj u takychto deti moze sposobit neskôr problemy ☹ dakujem

jumama
2. júl 2013

No podla mna by si mala dat hlavne na rady lekarov. U nas mala salmonelu iba muzova sestra asi pred troma rokmi, ale to uz bola dospela. Polezkala si aj v nemocnici a potom len pomalinky nabiehala na stravu... Ryzova kasiska up,ne z rozvarenej ryze, velmi na jemno rozmixovana, riedka... No a na doplnenie jej davali Nutridrink, to mavaju v lekarni, je to ako dzusikova krabicka, konzistencia skor ako mlieko, obsahuje vsetky mineraly, vitaminy... Je aj verzia pre deti, trochu nejak inak sa to vola tusim Nutrinidrink. Lenze fakt by som dala skor na rady lekarov, lebo taketo dietatko sa hnackami srasne lahko dehydruje... Aspon nieco ti pije?

jankavr
2. júl 2013

Ahoj. Syn dostal salmonelózu ako 20 mesačný. Dodnes neviem z čoho, lebo nik okrem neho ju nedostal. O dezinfekcii si bola iste poučená hygieničkou, inak sme robili čo nám radila dr. a vtedy malý(teraz už 6apol ročný) syn sa z nej dostal za dva týždne. Klopem na drevo, nijako ho táto choroba nepoznačila. Dodnes nemal žiadne ťažkosti. Držím palce a dúfam, že sa aj vy takto rýchlo a bez následkov z nej dostanete.

cabby88
2. júl 2013

Ahoj,my sme akurát minulý týždeň ležali v nemocnici so salmonelózou...malá mala hnačky a vysoké horúčky,nechcela piť ani jesť,iba sa kojila,ale nestačilo to a bola už dehydrovaná,tak nás vzali na infekčné na infúzie,poležali sme si 4 dni a v stredu nás pustili domov...včera sme sa boli ukázať a výsledky má už dobré,takže to u nás trvalo dva týždne,ale neprajem to teda nikomu zažiť,ako malá trpela bolesťami bruška a tie horúčky ☹ tiež nikomu z nás nič nie je,iba ona to chytila :( hlavne veľa vody jej dávaj,prípadne Kulíška-je to roztok na pitie,doktor mi povedal že je to niečo ako infúzia..a mali sme Smectu,Hylak,a probiotiká Nutrolin...

cabby88
2. júl 2013

A ešte ma napadlo-žiadne mliečne výrobky a sladkosti, a diéta-ryža,zemiaky,mrkva,kuracie mäsko,banán...

janka743
2. júl 2013

moja stredná dcéra mala salmonelu tiež ako ročná, prekonala ju aj najstaršia dcérka ale tá bola už ako 4,5 ročná, a druhorodenú som este nemala v tom čase. poviem ti je to podľa organizmu, jeden znesie viac, druhý menej. my sme prišli k Dr. s ročnou a sestričke hovorím že má salmonelu, a sestrička že to by inak vyzerala keby ju mala. a o týždeň mi volali z hygieny aj Dr detská že viete že ste mali salmonelu? už podľa zápachu stolice som to tušila. tá ročná dcérka bola často chorá, ale choroby znášala pomerne dobre, veľa pila, aj lieky v pohode... dávala som jej odvar z ryže, trochu mlieka sušeného do toho... smectu, dietu, a prešlo to bez lekára, kakala do každej plienky veľmi často, ale bola zavodnená, tak nemusela ležať do nemocky. aj tak sa to musí z tela vyplaviť von...
ale pred dvomi mesiacmi som lezala na detskom s najmenšou ako ročnou mala rotavírus, to je iná kapitola, nepije toľko aj keď ju núkam, proste je úplne iná, a skončili sme dehydrovaný na infúzkach... takže záleží len od dieťaťa ako príjma potravu, toleruje tekutiny.. ani v nemocnici by mu viac nedali, ak by bol zavodnený.

monika2712
2. júl 2013

Ja sa cudujem ze ju nenechali v nemocnici, ja som mala salmonelu ako 14 rocna, na druhy den po prepuknuti som uz bola zelena, a nevedela som prijmat ani jedlo ani pitie a skoncila som na infuzkach, v nemocke na infekcnom 14 dni, v domacej liecbe dalsi tyzden, jedla som na kila bananov, davali mi Hylak kvapky, a samozrejme prisna dieta, ryza, zemiaky, nic mastne, mliecne, atd..

monika2712
2. júl 2013

@denda1301 a doktorka ti nedali nic na tie hnacky atd?

marta83
2. júl 2013

Moja dcerenka mala tiez ako mala salmonelozu, dr nam dala smectu a este taky prrasok ktory neviem ako sa uz vola, ale bol nato aby neostala dehydrovana, musela vela vela pit inak by sme isli na infekcne a to som nechcela dopustsit , nakoniec sme sa z toho dostali doma, a jedla same dietne ako pise cabby88 ryzu, banan a pod.Ale ziadne nasledky na nej to nezanechalo, nastastie

latvia
2. júl 2013

@denda1301 salmonela sa nelieci nijak specialne, antibiotika sa nedavaju, len zhorsuju stav. ako ti pisali baby vyssie, dava sa Smecta sacky, Hylak forte kvapky , na doplnenie mineralov a potrebnych latok je Kulisek sacky, zarabaju sa s vodou. Taktiez nasadit probiotika Nutrolin B alebo ine pre deti. treba len zastavovat hnacku tymito liekmi, hylak doda potrebne bakterie pre spravnu cinnost criev a salonelu vyhubi. najdolezitejsie je dostatok tekutin, lebo hnackou ju stacaju deti....

denda1301
autor
3. júl 2013

@cabby88 no dcera prave nemala ziadne ine priznaky ani horucky nemala a stale bola čula aj za dve deti.Hnačkovala asi 8xza den ale pila stale aj mlieko aj caje.Len jest vobec nechcela 3dni ☹ Tak som isla pre istotu k Dr.a ta urobila ster...a vcera nam volali z hygieny.
@monika2712 doktorka jej dala alebo lepšie povedane len poradila co kupit...smecta,humana elektrolyty,biogaia probio...vcera ked som volala kazala mi v tom pokracovat akurat bez smecty nakolko mala kaka uz len2-3x za den...o mesiac na kontrolu a uvidime

luciap333
3. júl 2013

@denda1301 neviem, ktorú salmonelózu dcérke zistili, u nás sú vraj najčastejšie s. enteritidis a s. shigella, tá prvá je menej nebezpečná (ako povedala kamarátka lekárka, treba ju preliečiť a zabudnúť 🙂, tá druhá je horšia, spôsobuje úplavicu. maličká má zrejme menej závažnú formu, dcérka ju mala ako polročná, mali sme ju celá rodina, mne sa takmer neprejavila, najhoršie to mal manžel a hlavne staršia dcérka (vtedy mala 4 roky), mladšia mala vtedy pol roka, ale zvládla to veľmi dobre, rozhodne treba dopĺňať elektrolyty a tiež vitamíny skupiny B, ktoré pri hnačkách veľmi, ubúdajú a sú potrebné pre množenie probiotických kultúr, samozrejme diétka, ako už žienky písali, nám urobil fantastickú službu ryžový odvar (aj keď som ju ďalej dojčila, neprehnalo ju, pokiaľ som jej pred dojčením dala ryžový odvar) a tiež mrkvový odvar a čo sa týka obdobia po ustúpení príznakov, salmonelóza sa vyplavuje postupne, do kolektívu môže ísť dieťatko až keď má 3 výtery po sebe negatívne a tiež cestovať za hranice s týmto ochorením sa nemôže. nám kázala lekárka dávať ráno nalačno Duphalac (to je laktulóza, prebiotikum), ktorý navádza v tráviacom trakte kyslé prostredie a to salmonela neznáša, ale to sme užívali až po odznení príznakov, aby sme sa tej mrchy zbavili 🙂 neboj, zvládli ste to, teraz už len dostať telíčko do normálu

vieruna
3. júl 2013

Moj syn mal salmonelu ako 3 rocny. Klasicke priznaky, ako teplota, prudke hnacky, bolesti bruska. Na pohotovosti nam dr dala Endiex. Nasa detska ho zrusila, lebo ze ked sa potvrdi salmonela, tak tieto lieky mozu sposobit az intoleranciu laktozy. Ze lepsie je cierne uhlie. Dala mu probiotika Enterina. Po troch dnoch diet sa to tvarilo, ze uz je lepsie. Na dalsi zacal plakat, ze ho bolia nozicky. Ale tak, ze vecer sa nevladal postavit zo zeme. Vystupila mu aj teplota. Dala som mu nurofen a bolo lepsie. Ale ked prestal ucinkovat, tak znova to iste. Plac, ze ho bolia kolienka a nozicky az sme ho museli na rukach nosit. Isli sme k dr. Brala mu krv, robila crp. To bolo nizke, tak sme ho nechali. Ale sa mu to zhorsovalo, tak som tam isla znova. Dr. mi hovorila, ze salmonela moze udriet na niektore organy, napriklad klby, srdce, mozog... ale ze ona sa s tym v reale este nestretla. CRP stupalo, a bolo mu fakt zle, tak mu nasadila biseptol. Ten po nejakych 5-6 dnoch zabral a po dobrati sme isli na kontrolny ster a ten uz bol negativny. Este asi mesiac jedol probiotika Nutrolin B, ale uz bol potom v pohode. Drzim palce

denda1301
autor
3. júl 2013

@vieruna salmonela je sviňa a fakt co som citala tak postihuje niektore organy ☹ toho sa bojim nwch sa jej to nwvrati...
@luciap333 mala horúčky nemala a moja detskarka skonstatovala zuby,lwbo jej zuby aj idu.Elektrolity mame aj enterinu a biogaia...som veru zvedava kwdy sa toho zbavime 🙄 strašne mi schudla 😢

luciap333
3. júl 2013

my sme mali tri výtery po sebe negatívne asi tak dva mesiace po odoznení príznakov, dovtedy sa tie salmonelky vylučovali stolicou, ale to už nemala žiadne ťažkosti, len sme museli chodiť pravidelne nosiť vzorky 🙂

lenulka34
3. júl 2013

Ahoj, len pre objasnenie Salmonella shigella neexistuje ako sa pise v jednom komente. Shigella iny druh bakterie, kt sposobuje dyzenteriu teda uplavicu, ale to je ine ochoreneie. Salmonelozu sposobuje asi 1 200 subtypov salmonel no u nas je najrozsirenejsia S. enteritidis - faktor prenosu nedostatocne tepelne spracovane vajcia a maso z hydiny a S. typhi murium - zle tepelne spracovane maso. Ziadne nasledky mat dieta nebude, ak nedojde k tazkej dehydratacii to sa nemusis bat. U salmonelozy nie je ziadna specialna liecba iba vysoky prisun tekutin a brobiotika. Salmonelka sa musi vylucit z tela sama a to stolicou, cize dbat velmi na hygienu hlavne umyvanie ruk (hlavne u teba ked este asi prebalujes). Klinicke priznaky trvaju v priemere 5 dni, ale salmonella sa stolicou moze a nemusi vylucovat aj 6 mesiacov, takze stale treba dodrziavat zakladne hygienicke pravidla. Prajem skore uzdravenie🙂

jahody11
24. okt 2015

@luciap333 Ahoj, viem ze je to davno ale teraz si salmonelou prechadza moja skoro 3 ročna dcerka. Sme po nakazeni uz 3 tyzdne, mala je uz ok ale stale ma poz. vytery, preto nam dal dr. duphala ale nepovedal, kolko ho mame davat, podla letaku prilozenom pri nom az 3-4-x denne po 5ml, ale nie je to vela? Mala mala zasa riedku stolicu po nom.... Staci jej davat iba rano? dakujem, snad si este spomenies 🙂

luciap333
28. okt 2015

Ahoj, nám lekárka kázala užívať ho iba ráno, ale množstvo si už nepamätám a ešte sme dávali vodu s citrónom (tiež ráno nalačno), nie veľmi kyslú, aby to nebolo agresívne na prázdny žalúdok. Tak veľa zdaru, nech sa tej potvory čím skôr zbavíte 🙂

jahody11
28. okt 2015

@luciap333 dakujem, no na dalsie vytery ideme v pondelok, tak uvidime, uz by sa nas mohla pustit 😀

jahody11
6. nov 2015

Nevie niekto poradit nieco proti salmonele? Myslim uz vo faze vyterov, kde mame vzdy prvy neg. a zvysne dva su stale poz., trva to uz 2 mesiace, nepoznate nejaky babsky recept? Alebo nejaky pripravok???