Ročné dieťa padlo na hlavu

12. máj 2024

Syn 1rok 3 mesiace padol na hlavu cca pred hodinou. Stal a vykrutila sa mu nejak ruka co sa drzal a padol rovno na bok na hlavu. Nedal pred seba ruky ani nic.. Spadol na podlahu.. Velmi plakal a dost dlho. Velmi som zlaknuta.. Nechcem robit paniku... Ale bojim sa onho naozak velmi.. Teraz uz spi.. Okupala som go a zaspal.. Po pade ked plakal tak zival.. Ale už bol jeho cas na spinkanie tak neviem teraz baby fakt som velmi zlaknuta. Ci ho zobudit a ist na pohotovost alebo ho nechat oddychovat

gribka1
12. máj 2024

Nikto ti tu neodpisuje a ja nie som veľmi kompetentná na toto, ale sleduj dieťatko, jeho správanie, keby zvracalo alebo sa ti niečo nezdalo, tak choď na pohotovosť. Veľa deťom sa to stalo a našťastie bez následkov.

angeli121212
12. máj 2024

Mám bohaté skúsenosti s pádmi na hlavu mam doma rok a štyri mesiace starého extrémne energického syna 😂.. a teda stál na zemi a len spadol na zem? Podlaha bola aká drevo, koberec? Väčšinou to deti zvládnu bez ujmy na zdraví ale teda ak sa niečo takéto udeje je dôležité si sledovať drobca jeho správanie... Po prve ak hned po páde začne plakať resp. Na to reaguje neomdlel ani bič podobné tak je to dobré znamenie.. Ďalej si sleduješ 24 hodín či sa správa tak ako obvykle ak chodí resp. Sa pohybuje v priestore či mu to ide rovnako dobre, či sa netacká, nemoce viac ako obvykle, ďalej či jeho zreničky reagujú na svetlo tak že sa zúžia rovnako... Sleduješ či nezvracia alebo ho nenapína.. ak sa ti za 24 hodín nič neobjaví malo by to byť ok ... Ešte v noci niektorí lekári radia po dvoch troch hodinách zobudiť nemusíš úplne len kym na to dieťa nejak nezareaguje toto je na to dobré či neupadol do bezvedomia - u nás ak som videla maleho na kamere napr. Že sa pomrvil a pod to som ho už nebudila iba v noci..

karolina2121
12. máj 2024

@gribka1 stalo sa mi tiez boli sme aj na pohotovosti kde robili rtg lebo to bol pad z vacsej vysky na dlazbu. Nastasie bolo to ok. Trebalo sledovat hlavne ci nezvracia a kedze uz spi tak v noci kontrolovat kazde 2 hodiny ci reaguje ci ma zaujem o jedlo ak ti v noci pije mliecko. Ak sa ti cokolvek bude zdat cudne ine ako obvykle tak treba ist. Drzim palce ❤️ uvidis bude to v poriadku

anavixy
12. máj 2024

Nepises odkial spadol, z akej vysky, to je dost podstatne. Ak stal na zemi a spadol, tak to by nemalo byt vazne (ale moze sa stat..). Mala by si dieta sledovat, ci mu rovnako reaguju zrenicky na osvit (ked spi a jemne zdvihnes viecko, tak uvidis ze sa zrenicka stiahla) a ci su rovnako velke, mala by si dieta aj parkrat zobudit (niekto tvrdi ze netreba), ak sa ti budi na mlieko, tak staci vtedy… pokial by dieta bolo nezvycajne placlive, bolo by mu nevolno, vracalo by, alebo by bolo malatne, neprebuditelne ci dezorientovane (u takeho maleho trosku tazsie posuditelne), tak vyhladat lekara hned (plati dalsich 24-48h).

katarina_012
12. máj 2024

Dobré je že spadol z vlastnej výšky a nie z nejakého stupienka. Stalo sa aj nám niečo podobné a vtedy som prečítala celý internet. Nestratil vedomie, plakal čo je normálna reakcia, zľakol sa. Keď sa zobudí, skontrolovala by som mu zreničky, či vie na niečo zaostriť do diaľky a zúžiť ich..
@anavixy

autor
12. máj 2024

Ja sa tak bojim onho ze som ho zobudila.. Zapalila svetlo a povedala nech pozera na mna mal veľké zreničky a povedala som nech pozrie na lampu a stiahli sa mu.. Zobudím ho určite aj v noci.. Taký ospalý je, nejaký kľudný

betulinka1
12. máj 2024

Zrenickovy test je zaklad. To spravia aj na pohotovosti. V podstate rongen ale ani to nie vzdy. Bud ta zoberu sledovat 24 hodin do nemocnice alebo ti povedia sleduj doma. Z vlastnej vysky sa mu nic nestane. Neboj je kľudný lebo sa vyplakal a zlakol.

autor
12. máj 2024

@betulinka1 pri otrase mozgu je vždy zvracanie? Nevieš?

anavixy
12. máj 2024

Urcite nema otras mozgu… spadol z malej vysky, plakal, zrenicky reaguju, nezvracia, nema nevolnost, nechaj ho spat, zobud ho ked pojdes spat ty, potom ho zobud niekedy uprostred noci (ak sa ti budi na papanie tak ho nechaj nech sa zobudi sam) a potom ho nechaj nech sa zobudi ked sa vyspi, medzicasom skontroluj zrenicky (na to ho nemusis ani budit..). Mozog je v hlave chraneny, to nie je ako pohar v krabici, zvracanie moze aj nemusi byt pritomne. RTG otras mozgu neodhali, to je zbytocne vobec absolvovat, pozorovat ho vies a mozes aj doma, hlavne nevystresuj aj dieta. Spadlo a este spadne velakrat, vsetko bude ok.

autor
12. máj 2024

@anavixy ved to ze sa snazim nestresovat ho spi na bruchu tak neviem velmi tie zrenicky pozriet.. No nestane sa to uz nikdy bo si ho priviazem o stehno a budeme chodit tak. Prekonala som infarkt.. Inak teraz vstal s plačom.. Ale to on zvykol takto sa raz denne už cez večerný spánok zobudiť s plačom... Veľmi je umrnčaný 😒

autor
12. máj 2024

@anavixy môžem sa opýtať? Ako sa diagnostikuje otras mozgu?

simca06022011
12. máj 2024

moja vyskocila z postielky detskej a rovno na hlavu vypadla, tiez vo vasom veku, na pohotovosti chirurg popozeral a vybavene, ziadne rtg.. poslal nas na neurologiu, kde nas odmietli vysetrit, vraj jedine hospitalizovat, odmietla som, isla som k inej neurologicke, porzela a poslala nas domov. zabitych asi 6 hodin u lekarov. Klud. DETI PADAJU. Zrenicky reaguju, nezvracia, .. ja som napr. nepocula o tom, ze by sa malo dieta budit, pokial viem nemaloby byt spave a zaspat, lenze ak je cas spanku je jasne ze bude unavene. Detto ak byva vecer umrncany, a v noci sa ti zvykne zobudit s placom bezne, nic tragicke za tym netreba hladat... A kldu, naozaj tolko urazov este budete mat ze az.. a nie, ani priviazanie si dietata o nohu nepomoze 🙂

20erika07
12. máj 2024

Moj syn cca ked mal 1,5r spadol na hlavu ale tak, ze sedel starkej na kolenach a odrazu sa zahodil dozadu, tak v tej plnej sile spadol na hlavu ale telom ostal na starkej, cely naraz utrpela hlava. Vyplakany zaspal , ale ked sa zobudil zvracal, tak uz som vedela, ze to je otras mozgu, mala som aj ja parkrat , spravili mu rtg ale ten sa robi len kvôli pripadnej prasknutej lebke , vysetrili, zhodnotili ako ľahký otras mozgu, 5 dni šetrenie, ziadna tv ,celkovo byt co najviac v klude ,malo podnetov.
Len ho pozoruj, ale podla mna z vlastnej výšky ked takto spadol, to bude ok, neboj😊

autor
12. máj 2024

@20erika07 to sa naozaj nerobí nič s otrasom mozgu? Len tak ta pustia domov a nekukat tv dovidenia? Ja neviem ja som asi blba ale ja som si myslela ze otras mozgu je veľmi zlé niečo. Normálne na hospitalizáciu a dajake liecenie aj ked neviem ake

autor
12. máj 2024

@simca06022011 dost ma to upokojilo, alee urcite budem bdela v noci.. Ved to ked si predstavíš že ty by si tak spadla ako padaju tie deti. Rovno hlavou o zem.. Ved ti musí byt aka bolest :(

anavixy
12. máj 2024

V komentari predtym si pisala ze je velmi kludny, teraz je velmi umrncany… sice aj taketo zmeny spravania by mohli byt podozrive, ale toto bude skor sposobene tvojim stresom 🙂 ono sa to tazko takto v noci hodnoti lebo kazde dieta bude bud unavene a chciet spat alebo nas*ate, ze ho budis a chciet spat… Otras mozgu sa diagnostikuje na zaklade anamnezy padu a spravania po nom, klinickeho a neurologickeho vysetrenia a potom cr a mri, ale to pri vaznejsich urazoch na vylucenie vaznejsich poraneni mozgu. A nie otras mozgu sa nelieci, len sa dieta pozoruje, pri vracani rehydratuje, podavaju sa liek od bolesti… otras mozgu prejde sam, len sa dieta pozoruje pre pripadne zhorsenie stavu. Preto sa do nemocnice nemusi utekat hned, ale az ked mame realne podozrenie na otras mozgu.

autor
12. máj 2024

@anavixy on bol kľudný lebo bol unavený.. Zaspal a teraz vstal s plačom a je taký umrnčaný plačko ale už buva ďalej.. Veľmi pekne ti ďakujem za odpovede, som oveľa múdrejšia.. Ja som si myslela niečo úplne iné ale ďakujem naozaj ešte raz 😘

anavixy
12. máj 2024

Za malicko, verim, ze to bude ok 🙂

autor
12. máj 2024

@anavixy neviem dat like ale posielam ❤️

hortenziaj
12. máj 2024

Tak otrs mozgu sa môže prejaviť aj krátkym bezvedomim, sekundovym o páde, že si to ani nevsimnes. Ale ak ma otras mozgu, nepamätal by si veci tesne pred pádom,ako k nemu došlo a podobne. Lenže to pri malom dieťati ty nezistis žiaľ.
Ale otras mozgu môže mať komika ie, že do 10rokov po úraze sa môže vyvinúť pourazova epilepsia, čiže bacha aj pre toto na pády.

betulinka1
12. máj 2024

Iba pri silnom otrase mozgu.

simca06022011
12. máj 2024

Ale padla som a neraz :D ja som gramblava... :D chvíľu boli a potom ani nevieš už... pokým.ti neostane bolava spomienka v podobe hrce a pod ;)

simca06022011
12. máj 2024

@hortenziaj no ešte tu straš.

angeli121212
13. máj 2024

@hortenziaj každá mama robí maximum pre to aby sa dieťaťu nič nestalo aby nespadlo ale to reálne neustrážiš... Autorkin malý spadol zo zeme na zem ono to zas nebol tak vážny pád tiež mi nepríde ok ju týmto strašiť

20erika07
13. máj 2024

Tak ja som bola 4dni na pozorovaní, ale bola som aj v bezvedomi, dezorientovana, aj mi zasivali hlavu a mala som k tomu zlomenú kľučnu kost no napr.ja som nezvracala ,ale syn pri takom lahkom ano no nenechali si ho na pozorovani, doma som ho mala pozorovat.
Predpokladam, ze malinky je ok a rano sa zobudil s usmevom😊 napíš

autor
13. máj 2024

@20erika07 áno s úsmevom a hneď pýtal papať 🙂 ďakujem vám

sim_mi
13. máj 2024

Nam lekar povedal, ze priroda si to zariadila sama a detska hlavicka je na pady ,,prisposobena,, a mozog je lepsie chraneny. Tiez sme uz 2x leteli na traumatologiu po pade, ale ked som povedala, ze nevracia, nie je spava ani nebola v bezvedomi, tak len pozreli zrenicky, skontrolovali hlavicku a mohli sme ist, doma ju stacilo sledovat. Prajem co najmenej urazov 🙂

hortenziaj
13. máj 2024

@angeli121212 chápem, a poznám to. Aj mne sa stalo koľkokrát ze dieťa spadlo, buchlo sa, mojou vinou dokonca aj, že som omylom doňho vrazila pri upratovaní napríklad alebo inak.
Ja len, co vnímam, tak mamičky toto podceňujú najmä pri odrazadlach, bicyklikoch, kolobezkach, a relane prilby ma mensie percento deti, pritom to je podľa mňa o odst nebezpečnejšie ako takýto pád z menšej výšky ale z pokoja, alebo chôdze.