Riedka stolica bábätka po kojení? Poraďte

yngrydka
21. máj 2011

Ahojte, mam 3 mes. synceka a neviem ci je normalne ze kaka - dost riedko pri kazdom kojeni. a aj dost slinta, mam pocit ze potrebuje viac papat a nestaci sa mi tvorit tolko mlieka, v pravom prsniku sa mi tvori ovela menej mate stym niektora skusenosti???dakujem za rady

tamoulik
21. máj 2011

Ahoj, co znamena, ze riedko kaka? Tak prazenicovo, nazeleno alebo hlienovito? Pokial ma dieta aspon 6 nacikanych plienok a je spokojne, tak nema byt preco hladne. Stolica moze byt rozna a nemusi byt ziadna aj 10 dni pri dojcenych detoch. Ak mas pocit, ze potrebuje viac papat, tak si ho prikladaj castejsie, na poziadanie, teraz ked je teplo, tak su aj smadnejsie, moze mu byt teplo. Aj mas pocit, ze sa ti tvori menej v pravom, tak prikladaj vzdy najprv maleho na ten pravy a az potom na druhy, aby ti ho co najviac vyprazdnoval a nezacal odmietat, dieta vasinou uprednostnuje ten plnsi. Je to bezne, ze v jednom je viac ako v druhom. Dolezite dojcit aj v noci, prip odsavat. Ak stale menej mliecka, tak zacat uzivat senovku grecku al benedikt lekarsky v kapsuliach 3x3 denne z kazdeho.

atrami
21. máj 2011

@yngrydka , stolica može byť zmenená, pri horúčavách, alebo po tom čo zješ.
Okolo 3. mesiaca sa može objaviť laktačná kríza- dočasné menšie množstvo mliečka, alebo rastový spurt- dieťa začalo rýchlejšie rásť, priberať. V oboch prípadoch stačí častejšie prikladať - aj každú hodinu, zvýšený príjem tekutín- čaje a podporu dojčenia, hroznové nápoje, čaj zo senovky gréckej, benediktu lekárskeho, homeopatika -ricinus comunis 5. Odporúčam zvýšiť aj počet nočných kojení- pauza by nemala byť väčšia ako 3 hodiny.
V neskoršom období prestanú byť prsia naliate- vyrovná sa pomer medzi dopytom a ponukou, vytvorí sa len toľko mlieka, koľko dieťa potrebuje.
Pri horúčavach možeš podávať lyžičkou trocha prevarenej vody.

yngrydka
autor
21. máj 2011

tak riedko ze sa vzdy prekaka, ma aj roznu farbu aj konzistenciu, ale uz ho aj prikrmujem Nutrilonom lebo nestaci mi mliecko, ale chcela by som sa vratit k uplnemu kojeniu ale toho mliecka je stale malo, tie kapsule co spominas sa daju kupit kde??? na internete som nasla iba ako nejake semena...mas stym skusenosti pomaha to???

tamoulik
21. máj 2011

A este by som pouzivala techniku stlacania prsnika, aby babatku mliecko tieklo rychlejsie (http://sites.google.com/site/vasamamila/Home/po...).
Inac caje na podporu dojcenia maju asi taky isty ucinok ako cista voda...koncentracia senovky ci benediktu je tam prilis nizka, aby zabrala...preto sa odporuca bud v prasku alebo kapsuliach cista senovka a benedikt.

tamoulik
21. máj 2011

Ak sa chces vratit k uplnemu dojceniu, treba zvysit teda tvorbu mlieka, skusit tie tabletky senovka a benedikt, daju sa objednat z lekarne Adonai http://www.adonai.sk/, su prijemnejsie ako samotny prasok, pripadne zacat uzivat Domperidon...cely clanok najdes na: http://sites.google.com/site/vasamamila/Home/po.... Casto prikladat, v noci takisto dojcit, ak dieta spinka, tak odsavat, prip nech laktacna poradkyna skontroluje pri osobnej navsteve polohu pri dojceni a techniku satia, ci babo naozaj dostava vsetko mliecko, ktore ma k dispozicii, skontrolovat pauzy v brade, stlacat prsnik. http://sites.google.com/site/vasamamila/Home/na.... Drzim palce!

vierkasteffi
21. máj 2011

@tamoulik s tymi cajmi je to fakt pravda predtym som pila vineu a mlieka bolo tolko ze niekedy az striekalo potom som presla na caje na podporu dojcenia a mlieka bolo malo, tak som znova presla na vineu a je ho zase dost, dokonca po tych cajoch bol maly v noci hore kazde 2 hodiny a teraz spinka aj 4-5hodin ...

elinka27
21. máj 2011

@vierkasteffi skor ako ti napise odpoved na tvoj problem @strapco13 ktora ti urcite poradi spravne, sa chcem opytat este ja,pises ze dokrmujes UM, podavas to flaskou?ak ano odporucam v tomto sposobe dokrmovania uz nepokracovat, nakolko je toto matuce pre dietatko a mohlo by sa stat,ze ti prsnik bude odmietat.Pri tvorbe mliecka vseobecne plati,ponuka - dopyt, ak dokrmujes UM, robis si medvediu sluzbu, nakolko prsniky nevedia, ze maju tvorit viac mliecka, kedze stoja. Neriad sa casovymi intervalmi, dojci inutitivne, na poziadanie, castejsie prikladaj.Pouzivas dudlik?Ak ano moze to oddialovat intervaly medzi dojcenim, co moze tiez viest k poklesu mliecka.Ak totiz prsniky dlho stoja, tvori sa v nich hormon, ktory laktaciu tlmi

strapco13
21. máj 2011

@yngrydka
to ze slinta..v tomto obdobi cca od toho 2. mesiaca slintaju skoro vsetky deti, neskor to prejde a zvyrazni sa to pri kazdom zubku
kedze dokrmujes je tazko z tych par viet urcit pricinu tej stolice..moze do byt aj od UM ale nemusi ..skusime si to trochu rozobrat, aby sme na to prisli ...odkedy Ti takto kaka..od narodenia, od zavedia dokrmu, ci je to teraz nejak par dni? nie je chory? okrem dokrmu neberie nejake ine lieky, cajiky?
dieta v tomto veku / v podstate do 9. mesiaca/ nepotrebuje ziadne ine tekutiny okrem mliecka..a najidealnejsie je prave materske..a to plati aj pre horucavy ..kojenie ma byt na poziadanie, cize neriadit sa ziadnymi intervalmi, nesledovat kolko je na prsniku..dolezite je sledovat, ci pri kojeni robi pauzy v pohybe brady, cize ci mliecko naozaj pije. Dojcenie ma byt na poziadanie, cize ked si dietatko vypyta prsnik, tak mu ho dat, ale aj aktivne prsnik ponukat, ked dieta bude chciet prijme, ked nie, netreba nutit. Nepouzivat dudlik, flasku, klobucik.
Kedze dokrmujes a chces sa vratit k plnemu dojceniu..da sa to..ale treba zrusit flasku, dudel /ak pouzivas/ a dokrmovat cievkou na prsniku,..takto bude dietatko zaroven pit tvoje mliecko, a stimulovat prsnik k zvyseniu laktacie. Dokrmovat ak treba tak najlepsi postup je tento
prilozis na prsnik, vidis, ze pije mlieko /teda, ze robi pauzy/, ked uz na prsniku len dudka, skus stacit prsnik, zvysi sa tym tok mliecka a dietatko zacne znovu pit, ak uz znovu prestane, tak preloz na druhy prsnik..zopakuj ten isty postup, pokial dava dieta najavo este stale hlad, preloz ho na prvy prsnik, daj aj cievku s dokrmom..takto dieta bude pit sice dokrm, ale zaroven bude stimulovat tvoju laktaciu a teda mnozstvo mliecka sa zvysi
takisto by bolo dobre zacat uzivat pripravky na podporu kojenia...z liekov na volnopredaj Motilium, na predpis je Costi , ci bylinky alebo kapsule Senovka grecka a Benedikt lekarsky. da sa aj to semeno co spominas, treba z neho spravit caj..ale ovela ucinnejsia je praskova forma a najlepsie je v papsuliach
pokial Ti dieta spinka v noci dlhsie, nebud ho, ale si odsaj mliecko, budes tak stimulovat laktaciu a mliecko mozes potom pouzit na dokrm miesto UM
kedze mas pocit ze v pravom prsniku mas menej mliecka /co moze a nemusi byt 😉 /..zacni kojenie na tomto prsniku ..ale zacinaj kojenie najprv bez cievky..nech ti dobre vyprazdni prsia, aby telo malo signal, ze treba trosku viac makat

suzi81
25. máj 2011

Chcela by som sa opytat za moju kamaratku, ktora nema internet. Chcela odo mna radu, ze dcerka, ktora ma 4 tyzdne jej tyzden kaka do zelena. Prve tri tyzdne to bola prazenicka, ale teraz len zeleno a su v tom trochu hrudky. Pytala som sa jej, ze ci pije aj zadne mlieko, tak ze si mysli, ze ano, lebo ze jej ponuka jeden prsnik ten druhy az tak cca po 2 hodinach, pri dalsom kojeni a tiez, ze ked ide kojit, je prsnik tuhy a po nadojceni, uz makucky, tak si mysli, ze papa dost. V com teda moze byt problem a je to vlastne problem?
A este jedna otazka, sice uz nesuvisi s kakanim, ale ked uz pisem. Mala jej visi na prsniku aj hodinu, potaha, potom prestane, tak ju odpoji, ona zacne plakat, potom si ju zasa prilozi, zasa potiahne a takto to ide aj hodinu. Je to v poriadku? Da sa to zmenit? Dakujem za radu, slubila som jej, ze jej to zistim.

strapco13
25. máj 2011

@suzi81 dieta potrebuje prsnik aj na tzv nenutritivne sanie..upokojit sa, nadviazat kontakt s maminou, citit maminu, uspat a pod
stolica dojceneho dietata moze vyzerat vselijako
skus sa spytat kamaratky..ak odpoji malu mliecko jej strieka?
ako sa inak malinka sprava? je spokojna /okrem chvile ked ju odpoji od prska/? kolkokrat kaka? cika dost?
dala si malo info trosku..ale zda sa mi akoby mala nadprodukciu..vtedy moze byt stolica zelensia...vtedy pomaha ak 2-3 hodky /niekedy dlhsie/ dieta opakovane /cieze nie raz za ten interval/ pije z jedneho prsnika a potom az z druheho
ak mas moznost vytlac clanky kamaratke, nech si ich precita
http://dojcenie.wordpress.com/2010/01/18/stolic...
http://dojcenie.wordpress.com/prve-chvile-s-bab...

ella_joy
25. máj 2011

@strapco13 Vidim, ze mas radu vzdy naporudzi...Vsade citam, ze babo na poziadanie, a ako mam vediet, kedy je to? Ako mam vediet, ci si chce len sat, ako pises hore, alebo je smadne, alebo je hladne? Za kazdym, ked zacne mrncat treba prikladat? Uz som z toho jelen...moj syn pribera jedna radost, uz teraz ma cca 6kg ale nepride mi to, ze by som ho mala "stopat" za kazdym, ked mrnci, co v podstate robim. A hlavne ma vytaca, ked si pocucka, a potom zacne robit fory, a zacne sa pritahovat a odtahovat, akoze velka zabava..nerobi to vzdy, ale casto..presne tak, ako pise kocka hore @suzi81 o jej kamoske

strapco13
25. máj 2011

@ella_joy casom prides na to /ak uz si aj neprisla/, ze ktore mrncanie znamena chcem prsnik a ktore chcem prebalit, ci nieco ine
babtko bolo 9 mesiacov v brusku..non-stop napojene na mamu...porodom sa toto spojenie prerusi..ale nie potreba dietatka citit mamu, byt s nou v kontakte, pocut jej srdiecko, hlas..proste vsetky tie veci co malo v brusku
cize babo zacne mrncat..rychly kuk na plienku, ci tam nie je "problem" 😉 a na ostatne veci je riesenim prsnik..ponuknes..ak chce papat tak bude/treba si uvedomit, ze idu horucavy, dieta si bude casto pytat prsko aj kvoli smadu..to budu take kratsie cucnutia/, ked zacne vymyslat /aj to patri k zivotu..skusa co uz dokaze/, tak moze chciet len dudkat..vtedy pomoze priskrtit tok mliecka dvomi prstami pod a nad bradavku /bradavka je len ten "cuplik", co trci, ostatne je dvorec..aby sme si vyjasnili pojmy a rozumeli si/ a dieta si moze len tak dudkat
mama je pre dieta stredom vesmiru..uzivajte si to..pride cas ked Vam to bude chybat..ked krpec povie, mama si trapna, nedam ti pusu pred kamosmi..a to je ten lepsi pripad

suzi81
26. máj 2011

@strapco13 dakuje za radu, dnes som volala kamoske, ze dcerka jej pekne pribera, vela cika aj kaka, takze zrejme ta zelena stolica nie je nic vazne, tak som ju ukludnila.

strapco13
26. máj 2011

@suzi81 tak to vyzera ze maminka ma nadprodukciu, ale moze byt aj to, ze neobjavi naloz v plienke hned a ta meni farbu..pokial je dieta spokojne, nema tazkosti..tak neriesit 😉

marianas
27. máj 2011

Ahojte.
Syn má presne rok, dojčím na požiadanie, popri tom príkrmy, ktoré papá pekne. No nie som si istá, či máme "správnu stolicu". Totižto stále kaká dosť riedke. Nie ako novorodenec, ale také, že mu to vylezie z plienky. Kaká cca 2-krát denne. Vyzerá, že bruško ho nebolí, je spokojný, priberá (i keď má len 8740 g a 72 cm, no ja mám 52 kg a 155 cm a manžel je tiež skôr drobný), stále sa hýbe. Je takéto kakanie u ročného dieťaťa normálne?

dugyna
27. máj 2011

@marianas kolko mas prikrmov za den? a stolica je medzi riedkou a tuhou asi tak? bez krvy a primesy nejakeho atipickeho zapachu?
ak je bez krvy a inych primesy a nieco medzi tou tekztou novorodencekou a tuhou a nema problemy tak je to ok.

marianas
29. máj 2011

@dugyna Ahoj. Vďaka za odpoveď. Na raňajky spapá s nami trochu pečiva, na desiatu ovocie, obed má mäsovo-zeleninový, prvú večeru kašu (obilninovú, nie mliečne zo škatule). Popri tom je dojčený až-až. V stolici nemá krv, no cítiť ju teda riadne 😀 . Tak len dúfam, že je to OK.

dugyna
30. máj 2011

@marianas pdla toho co pises tak je to ok, nevyzera ze by mal nejaky zdravitny problem a ak je dojceny az az je normalne ze ma redsiu stolicu.

dankakk
2. júl 2011

Ahojte🙂 Dnes ma maly trosku vydesil kakou. Bola to klasická prazenica a v tom normálny ciry hlien, a dost. Mám nadprodukciu mliecka a maly ma sopliky- nie veľa ale su. Odkiaľ je ten hlien v stoliici? Je to normálne? Vďaka za odpoved

pancake
3. júl 2011

@strapco13

ahojte. chcela by som sa spytat: mam dceru plne dojčenu a nepozdáva sa mi jej stolica. ..kaká v kazdej plienke, kazdu chvílku. ma 6mesiacov, a 6850gramov, este neprikrmujem
tá stolica je dvojaká. bud žltá taka prazenicová, alebo trošku do hneda a ako keby sa lepila.tak sa natahuje...citala som ze babatko nemusi kakat kazdy den. ale moje kaka 15krat za den. a to stale. je to v poriadku????
a odmieta mi aj čistu vodu pit, tak čo mam robit ked mám obavy ze ked zacnem prikrmovat tak bude mat problemy so stolicou ,pretoze vzdy ked ide kakat tak strašne tlačí, a velmi pri tom prdká....
inak je stale usmiata, neplače .....
dakujem

pancake
3. júl 2011

@pancake tá druha stolica je taká hlienovitá ☹ neviem ako by som to popisala 😒

strapco13
3. júl 2011

@dankakk moze to byt so soplikov...poliecit sa 😉

@pancake dojcene babatko nemusi mat stolicu aj niekolko dni a rovnako moze mat sprtnute v kazdej plienke 😉
na vodicku je este skoro
pijes nejake caju alebo pripravky na podporu dojcenia...je mozne ze mas nadprodukciu
ako vyzera vase kojenie?

pancake
4. júl 2011

@strapco13 nadprodukciu?? no niekedy je to tak, ze pri prilozeni prsnika mi mliečko až strieka a v noci sa mi zdá ze mám málo...pijem iba caro, ale mám v zálohe aj ricinus communis a teekané čaj pre kojacie matky.
a teraz asi týzden sa mi stáva, ze malá ked sa prisaje, tak asi po 10sekundach sa odtrhne a zacne kricat alebo sa jedovat.potom sa zase prisaje a po 10. sekundach to iste...a tak stále dokola. robi to na oboch prsníkoch...a doteraz to nikdy nerobievala.neviem kde je chyba, čo sa stalo. kojim stále rovnako, najradsej po ležiačky alebo klasika v sede. vdaka zuzana

31majka12
9. okt 2011

ak je pomaly tok mliecka co treba urobit?

strapco13
9. okt 2011

@31majka12 uz som pisla v IP 😉

pstruge
2. nov 2014

moje 7 tyzdnove babatko je spokojne ale kaka hlienovito co mam jej dat ja ju len kojim

pstruge
2. nov 2014

moje 7 tyzdnove babatko je spokojne ale kaka hlienovito co mam jej dat ja ju len kojim prosim o radu