Reflux a chrčanie

diaszoky
15. sep 2023

Baby mate skusenosti? Kedy zmizne to chrcanie? Spolu srefluxom? Ked mslu polohujem sice sa jej nevracia potrava spet ale zato chrci.

anavixy
15. sep 2023

Reflux mas potvrdeny? To chrcanie moze byt sposobene aj niecim inym, napr stridor. Mas malilinke babatko, ma este velmi vela casu na to aby vyrastlo zo vselijakych zvukov. Chrcanie sposobene fyziologickym refluxom alebo aj stridor ci chrcanie sposobene hlienom v nosteku (co je tiez uplne normalne) je neskodne a ked nevadi babatku, tak ty sa nevytrapuj nad tym kedy to prejde. Raz prejde.

cookie29
15. sep 2023

ved sme to rozoberali. Co na to lekar? A Ako vies ze sa jej potrava nevracia? To moze byt (ak je) skryty reflux.

diaszoky
autor
15. sep 2023

@anavixy vcera mi to povedala orl ze ma popalene capiky od kyseliny ze to bude reflux na gastro sa mame obj az pondelok kedze je dnes sviatok

diaszoky
autor
15. sep 2023

@anavixy ja viem len ked vidim ine baby ze ich babetka to prevazne nemaju a nasa ano😭😭bojim sa o nu

diaszoky
autor
15. sep 2023

@cookie29 vracia uz viem lebo prehlta.orl dr mi vcera povedala ze ma cervene capiky od šťavy co jej vracia ze to bude reflux. Mam sa obj na gastriˇo ale co robit do terminu? Niekto mi radi, ze to nevadi a niekto ze jeto nebezpecne lwbo moze zntoho dostat zapal oluc napr

anavixy
15. sep 2023

@diaszoky a rezimove opatrenia dodrziavate? Mlieko zahustujes? Pediater ti co poradil? Alebo aj orl, ked to teda diagnostikovala, tak ti museli aj poradit ako postupovat a ci robit/nerobit do vysetrenia na gastre, ci nie?
Zapal pluc vznika pri aspiracii vrateneho zaludocneho obsahu, to sa moze a nemusi stat, aj na to je potrebne dodrziavat tie opatrenia.

diaszoky
autor
15. sep 2023

@anavixy nic mi neporadili ze to prejde davat do vyvisenej polohy a pediatrr ma odporucal na hospitalizaciu kde nas nenechali lebo to nieje akutne ostatne nalezy mala v norme takze preto☹️

anavixy
15. sep 2023

Tak treba pouzit internet a vyhladat si o tom clanky a prispevky, instagram mas?
Pripadne aj tu poradne pozri, reflux sa riesi fakt vsade.
A pediater vas preco odporucil na hospitalizaciu, ake problemy ten reflux robi? Mate aj specialne mlieko teda?

diaszoky
autor
15. sep 2023

@anavixy ved riesim preto tu pisem. Ale ako vy wrat mlieko malej len tak zahustovat mlieko len tak bez dr ?

ksebejka
15. sep 2023

@diaszoky dávate gastrotuss a do mlieka Nutriton? My sme tak fungovali prvych 5 mesiacov. Na gastro sme ani nešli - na čo? Aby som mala papier že má reflux, keď vidím? Ušetri si čas a trápenie a začni s režimovymi opatreniami a plus vyššie spomenuté liečivá

diaszoky
autor
15. sep 2023

@ksebejka ako funguje ten nutriton?

anavixy
15. sep 2023

@diaszoky ale existuje xy lepsich zdrojov informacii ako je MK! Ved pouzi google, najdi si profily lekarov na ig a ziskas ODBORNE a ucelene informacie. Vsetko co sa tu pytas sa docitas. Ked nevies ani ako funguje nutriton, tak asi vela si tomu ziskavaniu informacii nedala. Pises ze sa bojis od dieta a namiesto toho aby si si nasla informacie cakas kto ti co tu napise a riesis kedy prestane chrcat. Uz davno mala mat zahustene mlieko alebo specialne AR mlieko a dalsie uplne jednoduche veci, ktore mozu reflux zmiernit.
Prepac, ale fakt MK nie je jediny zdroj informacii a zdaleka nie najlepsi. A ked uz tak aspon pouzi sekciu “Poradna pediatra”.

diaszoky
autor
15. sep 2023

@anavixy ano bojim sa o dieta a trepat donho piate cez deviate sama od seba je tiez risk.

ksebejka
15. sep 2023

@diaszoky ja som si odsavala mlieko a do neho dala ten Nutriton a kŕmila cez flasku. To je taký prášok, bez chute, ktorý tam vmiešaš a mlieko je hustejšie. Nedávala som podľa dávkovania ale polovičnú dávku - mlieko už bolo zahustene dostatočne a nespôsobovalo to malému zápchu. Po kŕmení sme dali ešte aj sirup Gastrotuss. To sme robili v čase najhoršieho refluxu, kedy nám malý grcal prúdom. Druhá možnosť je dávať antirefluxne umelé mlieko na predpis. To sme si dávali predpisovať až od piateho mesiaca, kedy som už nebola ochotná 8 krát do dňa odsávať... antirefluxne mlieko som dávala v pomere 2:2 s normálnym Nutrilonom, pretože bolo pre malého nenormálne husté. Budete si musieť nájsť systém a čo vám vyhovuje - ja som napísala našu kombináciu, s ktorou sme to prežili, ale teda bolo to hrozne obdobie. Tak želám veľa síl ! Prešlo nám to a prvými prikrmami, kedy pevná strava už udržala tekutinu v brušku🙂

diaszoky
autor
15. sep 2023

@ksebejka dakujem krasne za podporu a vysvetlenie ♥️

ksebejka
15. sep 2023

@diaszoky ešte mi napadlo - malého sme väčšinu času nosili v nosiči a na rukách, aby ho kyselina nepalila - to veľmi pomáhalo. A ak chces kojit - môžeš ten Nutriton rozmiešať na kašičku a dať mu zjesť pred kojenim. Náš to jesť nechcel a nevedel, takže u nás z kojenia nič nebolo. Musela som odsávať, ak som mu chcela dávať svoje...

stanulienkat
15. sep 2023

Ako píšu baby vyššie plus nám predpísali gastrotuss na zahustenie mliečka, treba dávať dieťa odgrgnúť a postieľku podlož knihami, alebo niečím, aby mala aj v spánku vyššie hlavičku. Papať radšej menšie porcie, ale častejšie. Ak by to trvalo veľmi dlho, aj to chrapčanie.... môže to vyústiť do astmy tak pozor na to. Ale toto je časté u detičiek, tak sa neboj, časom to prejde.

diaszoky
autor
15. sep 2023

@stanulienkat dakujem z podporu ani csetko ma podlozene postielka, prebalivaci pukt, kocik..gastrotuss davam kvapky po kazdom jedle takmer..

diaszoky
autor
15. sep 2023

@ksebejka ano nosime ju nosic budeme mat az c nedelu dakujem

ksebejka
15. sep 2023

@diaszoky tak potom nerobíte nič zle. Reflux je hnusná choroba u bábätka - tráviaca sústava proste potrebuje dozrieť a nič s tým neurobíš, potrebný je len čas

diaszoky
autor
15. sep 2023

@ksebejka dakujem za podporu ono ako som rada ze prospieva spinka len mna trapi to chrcanie lebo je to vwc ktoru clovek pocuje cize uz som z toho nervozna ☹️☹️

cookie29
16. sep 2023

@diaszoky tak ja pôjdem proti prúdu. Zahusťovanie mlieka a podobne môže fungovať v prípade mechanického refluxu. V prípade refluxu spôsobeného napríklad ABKM, ktoré je možné, keďže ty sama to máš potvrdené, zahusťovanie nepomáha práve naopak je to horšie.
Nosenie je tiež kapitola sama o sebe. Áno nápad je Dobry. Ale pozor klasická poloha tzv fyziologická s nožičkami do M reflux zhoršuje. Treba sa prispôsobiť dieťatku, viac uvoľniť a nevyvyšovať nožičky.
Všetko závisí od príčiny refluxu. Mám dve deti. Staršie bol mechanicky mladšie ABKM. Bohužiaľ lekári idu metódou pokus omyl a nie vždy počúvajú rodiča. To chrčanie, ak je spôsobené refluxom, môže byt aj preto že ma podráždený pažerák. Ten stridor bol vylúčený?
Ja viem že je to trápenie. Ale teda ak dieťatko priberá, tak je Dobry znak.
A prvých 100 dni býva ťažkých najmä čo sa týka trávenia. Koliky, stolica, bruško atd. A ešte ak si rodila náhodou sekciou býva to často horšie ako po prirodzenom pôrode.
Drzime palce

diaszoky
autor
16. sep 2023

@cookie29 ano sekciou☹️☹️A preco to je tak ked sekciou??stridor orl kukala pusu nepovedala nic

karamelka1234
21. sep 2023

@diaszoky Ahoj viem čo prežívaš..presne to isté sme mali my neskutočne trápenie mala ma 8 mesiacov a konečne je po refluxe...vola sa tichý alebo skrytý reflux..boli sme aj natom špeciálnom sone vola sa to GER SONO poviem ti chce to len čas a veľa trpezlivosti..opatrenia ktoré sa tú písali nič iné nato neexistuje iba čas bábätko (klapka mu musí dozrieť) vyvýšena poloha všade, ar mliečko alebo ten nutriton, častejšie papať ale menšie dávky ... nech to čím skôr prejde 🙏🙏🙏 je to obdobie ktoré musíte zvládnuť aj keď teba bolí pohľad keď vidíš ako sa trápi tvoje dieťa.

diaszoky
autor
21. sep 2023

@karamelka1234 ahoj boli sme na gastro povedala dr ze je to stridor nie z refluxu tak neviem😕

cookie29
22. sep 2023

@diaszoky pretoze pri sekcii nejde cez Tvoje porodne cesty, a teda ani ces vaginu a oblast konecnika, ktore su plne bakterii, ktore kolonizuju jeho traviaci trakt a zacnu vytvarat microbiot. Neznie to sice glamour, ale je to tak.

diaszoky
autor
22. sep 2023

@cookie29 takze gastro nam povedala ze je to stridor nie chrcanie z refluxu. Reflux ma uz minimalny vratila soms a k staremu mlieku negrcka neblinka len minimalne.. Inac to Ar mlieko katastrofa. Mala blinkáa
Hrozne koliky plac plus ziadne odhrgnutie nikdy viac ked nebudem musiet