Pupočníkový pruh u novorodencov

axinka111
25. nov 2016

Mamičky mate skusenosti s pupocnikovym pruhom? Nasa mala ma 6 tyzdnov a zacal jej vykukat dost velmi von pupocek. Radi by sme to dali no normalu. Doktor nam poradil len zalepovanie pupceka sprava dolava s tym ze pupcek najprv musime zatlacit dnu. Pupcek je sice schovaty ale ked je mala napapana alebo netvozna, tak ci tak vykukne von. Citala som na nete ze pomaha dat tam vydezinfikovanu mincu a az potom zalepit. Treba ten pupcek tiez najprv schovat donvnutra? Aj nejaku vatu ste tam davali? Zaujuma ma hlavne ci ste to niektora mali doma, co ste preto robili aby to zmizlo a ako rychlo to zmizlo? Dakujem za info

senta_sofia
25. nov 2016

Mali obe deti,ale nelepili sme,chirurf povedal,ze ako budu rast a spevnovat svalstvo,ze sa to spravi same a aj tak bolo. Pupky nemaju sice nejak krasne,ale s tym ake to bolo,sa to porovnat neda.Citala som,ze aj s tejpami su dobre skusenosti,len to by to musel ukazat nejaky fyzio

corola
25. nov 2016

Nasa stale plakala kvoli kolikam a mala vyduty pupok. Lekar nehovoril nic,ze by sme mali s tym robit. Teraz vo 4tom mesiaci ma pupok zarovno s bruskom, nema dierku. Lekarka na novorodeneckom vsak hovorila aby sme nepocuvali babske rady o lepeni minci. Horsie,ze ten pupok ma hnedy,neviete,čím to je spôsobené?

betka269
25. nov 2016

@corola aj my ho máme vyduty, lebo sa stále pucil az mu vyšlo také hnedé, nám to tiež nekazali lepiť, a to že ho má hnedý je v poriadku, to akoby sa trošku natiahol s vykukol von z bodu kde bol zviazaný

corola
25. nov 2016

@betka269 Betka, a nespominali vam, ci sa to upravi alebo to uz bude mat take aj ked bude velka?

axinka111
autor
25. nov 2016

Doktor spominal ze pokial to zalepime tak ako nakazal malo by to zmiznut.

manuskazv
25. nov 2016

Zeny my sme aj lepili ale nepomahalo to, lebo ked sa nervoval tak sa to aj tak vypucalo po case...v troch mesiacoch nam to operovali..museli bolo to uz strasne velke...ale som rada zvladol to super malinky, ani nevedel ze sa daco deje, lepili sme tejpovacou paskou pupok vtlacit dnu a kozu musis nariasit a tak to zalepit aby nevybiehal von pupok, ale nam vzdy na chirurgii povedali ze sa to lepit nema

lenka454
25. nov 2016

My dokonca sme nevedeli ze dcera ma pruh, lekarka sa o tom nezmienila 5 rokov az ked sme s nou isli na pohotovost a tam sa ma pyta lekar ze odkedy ma pupocny pruh....ostala som doslova zaskocena...

axinka111
autor
28. nov 2016

Lekarka mi dnes povedala ze vacsinou sa to operuje u chlapcov ale to az vo veku 7 rokov a viac. Ze v nasom pripade je idealne lepit pupocek a pod naplast dat chuchvalec vaty. Tak uvidime ci sa to da do normalu.

axinka111
autor
29. nov 2016

Tiez pupok po stlaceni ako keby bol plny vody alebo nejakej tekutiny?

senta_sofia
29. nov 2016

@axinka111 ono to tak zblnka

axinka111
autor
29. nov 2016

Takze je to v poho? Uz som sa zlakla ze je nieco zle :(

senta_sofia
29. nov 2016

@axinka111 ked spevnelo brusko,preslo to

axinka111
autor
29. nov 2016

U vas to @senta_sofia ako dlho trvalo? Tykalo sa to chlapceka ci dievcatka?

senta_sofia
29. nov 2016

@axinka111 pri oboch chlapcoch,objavilo sa to ako pribrali prve kilo,cize asi po mesiaci od narodenia,druhy ho mal vo velkosti orecha,ovela vacsi ako prvy,uz okolo pol roka to mali viacmenej v norme, v roku sme boli na kontrole,chirurg tiez povedal,ze s tym nic robit netreba,jedine keby bol esteticky problem.

axinka111
autor
29. nov 2016

@senta_sofia aj ste lepili pupok? Ak ano, akym sposobom? Aj nasej to vybehlo von po mesiaci, tiez ked pribrala. Doktor odporucal lepit nedrazdivou lepiacou paskou a cakat ci to zmizne.

senta_sofia
29. nov 2016

@axinka111 nie,nam prave chirurg povedal,ze to zmysel nema,ze to je vecou svalstva ako takeho a len prelepovanie nepomoze k jeho spevneniu,ani to neurychli. Ale napriklad tejpovaciu pasku a dobreho fyziotetapeuta by som skusila,lebo to vie odlahcit a pomoct spravnym svalom.

axinka111
autor
29. nov 2016

senta_sofia a nie je prilis skoro na fyzioterapeuta? No som na vazkach co teda, ci cakat alebo .... tiez sa vam stavalo ze chalanom pupok po narodeni akoby narastol a bolelo ich to? A nasledne boli dlho mrzuti?

senta_sofia
29. nov 2016

@axinka111 nasi neboli mrzuti ani sa im to nijak neprejavovalo,iba tym zblnkanim,aj to len jednemu. Fyzioterapeut by len to tejpovanie ukazal,uz pasky by ste vymienali doma vy.ale podla mna,aj je to len cisto ten pupocnikovy pruh,robit netreba nic,uvidite v pol roku,ze to bude mensie,skuste si to fotit kazdy mesiac a porovnate

axinka111
autor
29. nov 2016

senta_sofia lepili sme to latkovym leukoplastom a to jej strasne drazdi pokozku ( aj ked je to podla lekarnicky nedrazdive).

axinka111
autor
5. dec 2016

@senta_sofia aj vasim chlapcom obcas pupok zmodral? Normalne mi z toho uz asi zacina prepinat ;). Lepit, nelepit. Milion odporucani, nic 100%ne :(

senta_sofia
5. dec 2016

@axinka111 modre neviem veru,hnede,fialove mozno

axinka111
autor
5. dec 2016

@senta_sofia no skor take fialove. Takze normal?

senta_sofia
5. dec 2016

@axinka111 ja som to nikdy neriesila, ale predpokladam,ze ano 😉

daakotaa
20. apr 2017

@axinka111 Ahoj...ako ste dopadli s tym pruhom?

axinka111
autor
21. apr 2017

@daakotaa Ahoj. Pupček sa vrátil takmer do normálu, ešte ideme preventívne na hádam už poslednú prehliadku. Už ho nelepime asi mesiac, mala udrží krásne hlavku akoby robila brušáky, tak jej spevneli pekne brušné svaly

nataliq222
21. apr 2017

Ahoj, ja som pupcek stlacila a davala dezinfikovanu mincu. Obviazala som okolo celeho pasu elastickym obvazom. Nic ine nedrzalo. Do cca mesiaca sa krasne stiahol.

daakotaa
22. apr 2017

@nataliq222
@axinka111 Dakujem za odpoved. My mame pupcek strasne velky. Sama dr vravela nech ho radsej lepim a uvidime ci sa to stiahne. Tak dufam ze to bude ok.

axinka111
autor
22. apr 2017

@daakotaa aj my sme ho mali brutálne veľký, chvíľu sa uvažovalo aj o operácii ( co sme s mužom hneď zavrhli). V MT nám doktor ukázal ako lepiť pupok a už je to v pohode ;).

subulik
26. apr 2017

Nám to tiež povedali na Kramároch. Prelepujeme detským leukoplasom a dnu dávame gombík. V máji ideme na kontrolu tak uvidíme

daakotaa
26. apr 2017

@axinka111 ako ste to lepili?
@subulik ja dávam ten papierový že ten je najjemnejší