Progénia - obrátený zhryz

kissymissy
7. apr 2024

Prosim mate s tym niekto skusenost? Da sa to este kvazi liecit u 10rocnej? Ci bolo nutne podstupit v dospelosti operaciu?

janocka
7. apr 2024

Je potrebne zajst na ortodonciu a tam povedia, ci sa to da este riesit strojcekom alebo je potrebna operacia

kissymissy
autor
7. apr 2024

@janocka ano len ich nazory su ze strojcek moze ale nemusi pomoct a hlavne chcu za neho 4tisic. Tak by ma zaujimalo ci sa to niekomu podarilo dat dokopy strojcekom

janocka
7. apr 2024

@kissymissy mojmu synovi strojcek pomohol. Od 8r. do 10r. nosil nocny strojcek, sanka sa o trosku posunula a potom sme mali na vyber ci pevny kovovy alebo vyberaci invisalign. Dali sme mu invisalign a uz po mesiaci vyrazna zmena. Teraz ma 12,5r., zuby uz perfektne, zhryz perfektny, ale kedze rychlo rastie a najprudsie obdobie rastu ho este len caka, keby teraz skoncil s liecbou, mohol by sa mu zhryz opat pokazit. Takze bude nosit do 15r. a potom sa uvidi.
Dr. tiez na zaciatku povedal, ze nevie ci bude stacit strojcek alebo bude potrebna operacia. Zatial to vyzera, ze operacii sa vyhne

kissymissy
autor
8. apr 2024

@janocka super aj ste ma potesili tak drzim palce. A vy to mate v rodine? Lebo my nie tak veru neviem odkial sa to vzalo 🙂 len dcera dycha uz dlhsie ustami tak vraj moze aj z toho

kissymissy
autor
8. apr 2024

@janocka bala som sa tohto ci invisalgin pomoze aj ohladom tej brady nejak

kissymissy
autor
8. apr 2024

@janocka a mozem sa spytat este teda al ste z ba kde chodite celustnemu? Rozmyslam nad mudr.dianiskovou v auparku

janocka
8. apr 2024

@kissymissy nie, nemáme to v rodine, vzniklo to tým, že syn dýchal dlhodobo ústami. Dali sme mu vybrať nosné mandle keď mal 3 roky, ale zlozvyk z dýchania ústami mu zostal, museli sme ho upozorňovať aby dýchal nosom, v noci sa to však ustriehnuť nedalo.

Chodíme do Andel dental v HC. V časoch, keď sme to začali riešiť, stál invisalign v BA cca 5000 EUR, v HC to bolo lacnejšie. Odporúčala nám tú kliniku zubárka, kt. mali deti v BA. Na tú kliniku chodia ľudia aj z BA, aj z iných miest zo severu a východu republiky.

kissymissy
autor
8. apr 2024

@janocka ahaa tak my podobne ideme vybrat mandle nosne kvoli dychaniu ale teda no ci sa zas nauci ustami neviem 😅

janocka
8. apr 2024

@kissymissy treba dieťa stále upozorňovať a znova učiť dýchať nosom. Ja som nevedela, že dýchanie ústami spôsobuje také komplikácie. Vysvetľovali mi u zubára, že tým, že sú otvorené ústa, jazyk nie je správne položený, nedotýka sa podnebia, nie je na podnebie vyvíjaný tlak, tak sa správne nevyvíja a to spôsobuje nerovnomerný vývin čeľuste - vrchnú mal výrazne podvyvinutú kvôli tomu. Bola výrazne menšia ako spodná čeľusť. Spodná rástla normálne, vrchná zaostávala

kissymissy
autor
8. apr 2024

@janocka ano presne toto iste. Hornu celust ma malicku tiez mi to vysvetlovala ze kvoli tomu dychaniu a jazyku. Boze no ja kym som neprisla k celustnej som tiez toto nevedela dokonca dcerin otec uz velmi dlhe roky dycha ustami tak mala si vzdy robila srandu ze je ako on. Ale on tak ocividne nedycha od mala lebo ma vsetko v ustach v poruadku. No termin na mandle ma na maj tak som teda zvedava ci to pomoze lebo aktualne sa jej velmi zle dycha cez nos

kissymissy
autor
8. apr 2024

@janocka a nejak vam tym strojcekom aj dokazali tu hornu celust niak zvacsit?

janocka
8. apr 2024

@kissymissy nezväčšili ju, má zuby stále o čosi menšie ako spodné, ale odkedy má strojček, lepšie sa mu dýcha nosom, aj lepšie rozpráva. A zhryz má dobrý, aj zuby už rovné... ja som prišla na tú ortodonciu keď mal cca 8r. s tým, že zvyčajne nie som hysterická matka, ktorá všetko rieši, že viem, že sú názory, že dieťa má mať strojček až keď má väčšinu zubov trvalých, ale tie jeho zuby sú celé divné, aj zhryz zlý. Povedal mi, že to už dávno neplatí, že ortodoncia až pri trvalých zuboch a prišla som v hodine dvanástej, lebo keby som to začala riešiť až pri trvalých zuboch, liečba by bola dlhšia, neistá. Že teraz (akože vtedy, keď mal 8r.) by sa to ešte mohlo podariť bez operácie ale nie je to isté, no skúsia ak súhlasím. Niektoré horné zuby mu budú dorábať, aby nemal veľké medzery, aby neboli príliš malé.
Na to, že ten invisalign je taká "malá plastová blbosť", to robí neuveriteľné divy. Synovi keď vlani ukázali fotku zubov na začiatku liečbu, tak povedal: fuj, to je hnusné.. A ja že: nooo, toto sú tvoje zuby a takto vyzerali pred strojčekom. Liečba postupuje rýchlo, rýchlejšie ako čakali, že keby už mal obdobie rastu za sebou, mohla by sa už liečba ukončiť, lebo výsledky sú naozaj skvelé

adrianna20
8. apr 2024

@kissymissy my sme práve v liečbe. zvacsovali hornu celust hyraxom, tak mal nastavitelnu zubnu tvarovu masku, fixny strojcek na hornych zuboch. teraz ma invisalgin. ma 12 rokov, takze uvidi sa ako to bude pokracovat. nemal to vrodene, ani nikto to takto u nas v rodine nema. zhryz uz ma ok. liecbu sme zacali v decembri 2022

kissymissy
autor
8. apr 2024

@janocka no tohto sa obavam lebo dcera ma 10 vsetky uz trvale zuby a ze je v zuboch tak popredu ako 13 rocna preto sa vlastne inak aj vyjadrila ze nevie ci jej pomoze strojcek. Sranda lebo zuby vobec nema ktive. Boze no budem prvne verit ze jej to pomoze lebo ma picne.

kissymissy
autor
8. apr 2024

@adrianna20 takze hyrax mu pomohol na zvacsenie hornej celuste a teraz to kvazi dobre zapada do seba s tymi spodnymi? Pozerala som aj ten hyrax len vyzera strasidelne 😀