Prestrihnutie uzdičky pod jazykom = zlepšenie reči

28. mar 2023

Ahojte mamičky, máte skúsenosť so strihaním uzdičky pod jazykom? Pomohlo to dieťaťku v reči? Náš má 4 r. a dnes sme boli 1x na ORL, ale kvôli boľavému ušku. Pán Dr. pozrel aj do úst a odporučil uzdičku pod jazykom prestrihnúť, aby nemal problém s vyslovovaním. Verím, že by to synovi pomohlo, lebo má naozaj "drevený jazyk", nevie si napr. ani oblíznuť hornú peru, ani ohnúť jazyk dohora, má problém s "k,g, sykavkami", a nevie vôbec "l, r". Na logopédiu je čakačka takmer rok!!! Asi pred mesiacom sme začali trénovať denne doma podľa rád iných mamičiek, internetu, vidím zlepšenie, sám si už stráži "s" v slovách. Verím, že bude napredovať, ale ak má naozaj aj fyzickú prekážku, rada by som ju odstránila. Pomohlo to vašim deťom? Ďakujem za odpovede.

andrea_82
28. mar 2023

nášmu synovi pomohlo. Nevedel L a R. Prestrihli sme, potom ešte asi 2 návštevy logopédie a bolo. ale je pravda, že uzdičku nemal zase až takú veľmi tuhú.

sperka
28. mar 2023

My sme boli s dcérou na prestrihnutie, asi mala 4r., v reči jej to veľmi pomohlo. Zlepšila sa výslovnosť L a R, tiež sikavky. Chodili sme aj na logopédiu ale minimálne, lebo reč sa fakt zlepšila. Je to platený úkon a urobil nám to zubár. (aspoň bol).

nique
28. mar 2023

Môjmu synovi strihali hneď v pôrodnici. Ale aj tak od 5tich chodíme na logopediu. Mal problém s L a R. Teraz ma 6,5r, L už mu ide, R len v niektorých slovách. Pričom logopedicka v 5tich rokoch vyjadrila podozrenie, ze bude treba strihať ešte raz. On ten jazyk fakt malo vyplazi. Úspech je, ze si oblize hornú peru. To pred rokom nedal. Ale strihanie už nebude nutne. Len ďalej cviky. Zmrzka je super pomôcka 🙂

viktoriac1
28. mar 2023

Môj malý ma 2mesiaciky a doktorka mi povedala že mam ísť tiez na to,..robí sa to bežne u bábätiek ? Ma stym niekto skúsenosť ?

autor
28. mar 2023

ano u babatiek sa to robi, aby sa im lahsie pilo mliecko ;)

luxus10
28. mar 2023

skuseny dr. to vie urobit velmi rychlo, aj ked sa dieta prieci...nemusis sa bat...

autor
28. mar 2023

@luxus10 ja sa nebojim, ci ho to bude boliet :D ale ci mu to pomoze v reci, ci to ma vyznam 🙂

luxus10
28. mar 2023

tak urcite to ma vyznam, uz len pre normalne vyplazenie jazyka, a pracu s nim v ustach...😍 neviem si predstavit, ake je to obmedzujuce...

januska12323
28. mar 2023

Má to význam, dupľom keď si nevie ani pery oblizat. V podstate keby aj priamo nepomohlo tak neuškodí, je to pár sekundová záležitosť.

viktoriac1
28. mar 2023

A je to bolestivé ?

autor
28. mar 2023

Ďakujem za odpovede. Len ma zaujímalo, či sa nájde aj mamička, ktorá napíše, že je to hlúposť, nepomohlo to a zbytočne to strihali.

tanyan
28. mar 2023

@viktoriac1 Áno, bolí to, ale nie dlho a stojí to za to...
Je to dôležité aj kvôli rozprávaniu, aj kvôli správnemu dýchaniu a prehĺtaniu. Pokiaľ je to neskôr ako v "bábätkovskom" veku, tak treba aj cvičiť, aby jazyk nezostal lenivý.

martinka13
28. mar 2023

Ano pomohlo. V podobnom veku. Strihali už druhý krát. Po pôrode zrejme nedostatočne.

andrea_82
29. mar 2023

@viktoriac1 náš syn mal 5, keď mu to robila krčná lekárka. Oni majú na to grif, je to rýchle a dieťa ani nevie. Náš ani nezamrnkal, myslím, že ani netušil, čo sa udialo. Umrtvila mu to sprejom, niečo mu rozprávala, aby ho zabavila a v nestráženej chvíli vytiahla spoza chrbta nožnice... 🙂

tanyan
29. mar 2023

@andrea_82 Tak to ste mali naozaj super jednoduché. Naša mala 3 a pol roka a robil jej to dentálny chirurg - dve lokálne injekcie, dva rezy a dva stehy.

andrea_82
29. mar 2023

@tanyan áno, tak ako som písala, našťastie ju nemal moc tuhú, syn bol ten ľahší prípad.

juliavolna
27. feb 2024

@martinka13 pekný deň a prečo sa strihalo 2x ? Po akom rozostupy

martinka13
27. feb 2024

@juliavolna no prvý krát strihli málo. Druhý raz v škôlke. Tuším mal 3-4 roky.

juliavolna
26. mar 2024

@nique mali ste aj jazyk do srdiečka keď vyplazil

juliavolna
26. mar 2024

@martinka13 a v narkoze

martinka13
26. mar 2024
juliavolna
26. mar 2024

@martinka13 vďaka a pre aky dôvod strihali opäť ? Mali ste aj jazýček do srdiečka ?

martinka13
27. mar 2024

@juliavolna zla výslovnosť niektorých hlások