Preplach slzného kanálika

cicuska9999
21. nov 2012

maminy mate skusenosti s preplachnutim slzneho kanalika u babatka?? treba sa potom o ocko nejak specialne starat?? dakujem

alenka777
21. nov 2012

lekár napíše kvapky, mastičku, nám preplach pomohol

k_a_j_k_a
21. nov 2012

@cicuska9999 ahoj. Lekar Ti vsetko vysvetli. Starsia dcerka bola na preplachu oboch ociek ako malinke babatko, potom sme vytierali ocka borovou vodou a kvapkali kvapky. Jedno sa jej upravilo na prvykrat. S druhym ockom sme museli ist na preplachnutie znova. A tou vodickou sme utierali ocka zopar mesiacov, ale vsetko mi vysvetlil lekar 🙂

pajerchinova
21. nov 2012

ahoj, my sme boli ked mal maly asi 3 mesiace, dali mu kvaplky na znecitlivenie a potom mu to preplachli. Na dlhy cas sme mali potom pokoj, dovtedy mal kazdy druhy tyzden zapal ocka a nepomahal ani opthalmoframykoin ani nic. Teraz ked je vacsi sa mu este ocko obcas zapali, ked ma nadchu.

julianka99
26. jan 2013

Ahojte... mate tu niekto skusenost po preplachu kanalika ze babenko potom dostalo nadchu? My sme boli s nasouu dvojmesacnou vcerana preplachu praveho ocka a odvtedy mame z tej dierky soplik ☹ neviete ci sa to tak stava?

k_a_j_k_a
26. jan 2013

@julianka99 ahoj. My sme to mali opacne ako vy. Ked bola starsia malinka, preplachovali jej kanaliky a pred vianocami sme mali akurat problem, ze mala nadchu a prerazilo jej to do ociek. Vtedy mi dr. povedala, ze kedze mala problemy s ockami, tak sa jej to moze stavat kludne aj pri kazdej vacsej nadche 😒 Jej to vtedy potom preslo aj do usiek a nepocula, lebo mala zvacsene nosne mandle. Nastastie to preslo, no len cakam, ci nepojdeme pri najblizsej nadche na vyber mandli.
Ja by som vo Vasom pripade isla pozriet dr znova, predsa len, je to malinke babatko.

slecnalu
12. mar 2013

Ahojte, my sme boli včera na preplachu a dnes máme ísť zas... Je normálne ísť na preplach aj 2 dni za sebou? Pričom včera mu prepláchli obidva kanáliky....

govinda
21. apr 2013

@slecnalu ahoj. Vidím, že ste boli na preplach slzného kanáli a predpokladám niekde v Košiciach. Kde ste presne boli? A plakal malý veľmi?Nás to čaká zajtra zajtra a mám z toho paniku - stres ☹

slecnalu
21. apr 2013

@govinda ahoj, v starej nemocnici.... no nie som z tých, ktoré budú klamlivo utešovať, takže pravdu? Malý plakal prvýkrát tak veľmi, že sa im tam zašiel (čo on sa nikdy nezachádza keď plače, to bolo zatiaľ prvý a posledný krát), plakal tak strašne, že som plakala na chodbe aj ja a neviem ani ako dlho to trvalo, lebo sa mi to zdalo ako večnosť.... Na druhý deň plakal rovnako strašne, ale už mu robili len jedno očko, takže to trvalo kratšie... no čo ti poviem... ja som celú noc nespala po tom prvom preplachu keď som vedela že nás čaká aj druhý.... ale odvtedy musím poklopať mu ani raz už nezahnisali oči, má ich krásne, veľké čistučké a nemusím ho trápiť už žiadnymi kvapkami každý deň ako predtým... ale znova by som na preplach už nešla, hľadala by som asi najskôr všetky možné alternatívy keby mala taká situácia nastať ...

govinda
21. apr 2013

@slecnalu popravde som to aj čakala. Viem, že to nie je nič príjemné a že je to veľmi stresujúce pre bábo. My sme vyskúšali už 3 rôzne druhy očných kvapiek, z toho jedny antibiotické a stále malej hnisá očko, našťastie len jedno.
Pred mesiacom malej operovali pruh, takže jej plaču som si už užila viac ako dosť pri napichovaní kanylky do tých malých ručičiek a nožičiek, tiež som si to celé odplakala na chodbe. Ale žalúdok ma bolí od strachu, ako čítam tvoje riadky ☹ . Keby som vedela o inom spôsobe, určite vyskúšam ☹

slecnalu
21. apr 2013

@govinda no predstav si že do toho malého očička zavádzajú najprv nejakú kanylu alebo niečo také, ihlu...samozrejme to najprv umrtvia, bábätko určite necíti bolesť, len to musí byť hrozne nepríjemné a ešte mu držia hlavičku nasilu aby sa ani o milimeter nepohlo....brrrr veď mne by to bolo nepríjmné a nie že ešte takému škvŕňatku ☹ My sme mali hnisavé obidve očká, brali sme 2x pamycom, potom 2x tobrex aj mastičku aj kvapky a nič nepomáhalo, tak sme museli ísť na ten preplach... všetko možné som skúšala aj materské mlieko mu dávať do očiek, aj harmančekom vytierať, aj som mu masírovala kanáliky a nič...ale skús popozerať nai nternete ešte nejaké alternatívy keď tak...

janinah
21. apr 2013

@govinda dieťa plače,lebo sa bojí,neplače od bolesti,dostane predtým kvapky na znecitlivenie a tie sú fakt účinné,pod kvapkami sa napr. operuje katarakta -šedý zákal,nestresuj,nemáš prečo..a neprenášaj svoj strach na dieťa,ono to totiž cíti

vierka0
21. apr 2013

@govinda my sme boli na preplach asi vo veku tvojho dietatka..robili nam to iba raz, obidve ocka naraz, je to neprijemne, ale celkom rychle, mala samozrejme kricala, plakala, ale akonahle sme vysli von, upokojila sa a viac kvoli tomu neplakala (odporucam ti nedivat sa na to) dalsi tyzden sme pouzivali akesi kvapky (uz si nespominam, ale dva rozne druhy) a robili masaz kanalika smerom von, aby vsetko vyslo..na druhy den po preplachu mala po zobudeni uplne zlepene oci, co jej vsetko z tych kanalikov vyslo von, do tyzdna sa to fakt uplne upravilo a odvtedy nemame ziadne problemy so zahnisanymi ockami, klopklop

govinda
21. apr 2013

@vierka0 @slecnalu skúsim zajtra ešte presvedčiť lekárku, či nie je možné predpísať ešte nejaké kvapky, lebo po jednych atb kvpakách sa jej to trošku zlepšilo, ale nie úplne, či na to nie je ešte nejaká iná liečba ako to preplachovanie kanálika. Je mi malej ľúto, pred mesiacom jej operovali pruh, pred týždňom ju očkovali, je vytrápená chudinka už dosť 😒

vierka0
21. apr 2013

@govinda no nasej sa zanasali ocka takmer od narodenia, niekedy viac, niekedy menej, vyskusali sme vsetky mozne kvapky, aj atb - uniflox tusim aj framykoin som davala, nepomohlo, az ten preplach, nie je to az take hrozne, fakt, cele to trvalo mozno minutu, potom sa ukludnila a uz bola v pohode..akurat ako vravim, na druhy den mala uplne tie ocka zanesene, ani ich pomaly rozlepit nemohla, ale odvtedy fakt bez problemov

sonalen
21. apr 2013

Naša mala slečna mala zápálené očko už od narodenia, tiež sme si využívali kvpky do očí, mastičky atd. Tak sme sa rozhodli ísť na preplach kanálika, absolvovali sme ho pred týždňom a očko stále tečie a mokvá, má v ňom stále karpinky, zlepené mihalnice... bojím sa že to bolo neúspešné a márne. zajtra tam chcem volať a som veľmi zvedava čo mi povedia. ☹

bettynka222
21. apr 2013

@govinda @sonalen nášmu preplachovali oko ako dvojmesacnemu - 3 dni po sebe. Dovtedy mu ocka stale hnisali, maval zapaly a prenášali sa mu aj na zdrave oko. Dvakrát vybral ATB kvapky, začal uz ako 3 tyzdnovy a kedže to nikdy na dlhšie ako týždeň nezabralo, rozhodol sa dr. pre preplach. Za chvíľu bude mat 3 roky a slzny kanalik sa nam od preplachu viac neupchal - niekedy sa to vraj stáva, preto dr. opakoval preplachy aby tomu predisiel.
Myslím si ze mu to veľmi pomohlo, ale teda pre mna to bolo veľmi nepríjemne. Bola som zakaždým pritom 😒

govinda
21. apr 2013

@slecnalu aká je tá lekárka? Nechá rodičov dnu alebo musím počkať vonku?
@vierka0 @sonalen @bettynka222 pevne dúfam, že ak jej to budú robiť, že len raz a dosť, lebo si už chúďa vytrpela dosť a už začína mať strach z cudzích ľudí - to kvôli tej nemocnici 😒

a nemôže sa stať, že jej pri tom pichnú do očka? Veď také bábo sa dosť mece 😒

bettynka222
21. apr 2013

@govinda budú ju držať traja v takej plachte.
Ake praveze je lepsie ked to zopakuju, aby sa to uz neopakovalo a nemuseli ju znova stresovat ked bude väčšia s vsetko bude viac vnímať. Ale teda to zhodnotí dr. ci je to zrátané natoľko, ze treba preplach opakovať.

vierka0
21. apr 2013

@sonalen a masirujete kanaliky ? nam nakazali nakvapkat a pekne urobit masaz smerom von aby vsetko z toho kanalika vyslo, co tam bolo..
@govinda neboj sa, oni s tym maju skusenosti..ale nechapem, preco niekto toto robi niekolkokrat za sebou, nam to pekne urobili naraz, jedno druhe ocko a zavolali nas na kontrolu o tyzden..cela procedura fakt trvala mozno minutku - dve

sirinka
21. apr 2013

Moja prostredna sa trapila so zapalmi ociek od narodenia, ale na preplach som s nou nechcela ist, kvapkali sme a mastickovali, vzdy som premasirovala kanalik, aby sa lieciky dostali co najhlbsie ako mi to lekarka vysvetlila... A malinka z toho vyrastla.

govinda
21. apr 2013

@sirinka no ja aj masírujem, aj kvapkáme a stále, v podstate už od narodenia ... ☹ Našťastie to má len na jednom očku, takže jej budú preplachovať zrejme len to jedno očko.

slecnalu
22. apr 2013

@govinda nepustia ťa dnu...
no a s tým pichnutím do očka.... druhýkrát keď som po malého prišla, mu tiekla z oka krv... neviem čo sa stalo, ale doktorka povedala že to je normálne...

@bettynka222 väčšinou držia v takej plachte, no tam v starej nemocnici v KE som nevidela že by mali nejakú plachtu...

@vierka0 ja som tiež nechápala prečo musíme ísť na druhý preplach hneď na druhý deň... hlavne preto, lebo doktorka tvrdila že mu preplachli obidvé očká... a na druhý deň sa so mnou naťahovala že len jedno ani lekársku správu si neprečítala ktorú mu deň predtým vydala... a na druhý deň mu potom tiekla krv z očka... no už by som tam fakt nešla

govinda
22. apr 2013

@slecnalu no my tam ideme dnes pred obedom, ale mám z toho riadny stres ☹ SKúsim ešte presvedčiť lekárku na nejaké kvapky alebo niečo, nechcem, aby jej preplachovali to očko ☹

renuska23
22. apr 2013

moja malá mala problém od narodenia, tak jej očká hnisali, že ich prvý mesiac ani neotvárala, na preplachu sme boli celkovo trikrát a žiadne umrtvovanie jej nerobili... bola som pri tom, lebo som jej musela držať nožičky, aby sa nemykala, plakala strašne, ale keď som videla ten humus, čo jej cez noštek vyšplechol von, bola som rada, že budeme mať konečne pokoj... dávali sme potom ešte týždeň atb kvapky do očiek, aj do nošteka (je to nejako prepojené), a teraz už okaňa krásne na mňa pozerá 🙂 ... pre bábo je to nepríjemné, možno aj bolestivé, ale keď je toho hnisu veľa, je to najlepšie dať spraviť a mať pokoj... držte sa 🙂

govinda
22. apr 2013

@slecnalu @bettynka222 @vierka0 @sirinka @renuska23 takže sme už späť od očnej. Nakoniec nám kanálik nepreplachovali, ale preto, lebo pred 3 týždňami malú operovali na tú herniu a lekárka hovorila, že nie je dobré, aby tak plakala a namáhala si tú brušnú stenu, že nech sa jej to pekne zrastie. Vysvetlila mi, že sa to robí v lokálnej anestéze, ale bábätko plače preto, lebo ju tam držia a tlačia hlavičku, čo je celkovo nepríjemné. Máme nakázané masírovať čo najčastejšie a vytláčať slzný vačok a na striedačku dávať kvapky opthalmo septonex a ocuflash. Harmanček veľmi neodporúčala, vraj je to alergén, ale že niekomu pomohol Mám doma repík, skúsim ten. A ak čistiť očko, tak len gázičkou alebo tampónikom namočeným v prevarenej vode. Materské mliečko v raj môžem skúsiť tiež. A o mesiac sa mám ozvať a prísť na kontrolu. Tým, že sa ten kanálik ešte stále vyvíja, je možnosť, že sa to spraví aj samé bez toho zákroku, ale do 6 mesiacov vraj tomu treba pomôcť, ak to neprejde samé.

renuska23
22. apr 2013

govinda to som rada, že malinkú netrápili 🙂

sonalen
22. apr 2013

@bettynka222 My sme teda pritom našťastie neboli, ale stačilo nám, ked sme museli počúvať za dverami ☹

sonalen
22. apr 2013

@vierka0no dnes som volala tej lekárke a povedala že máme ešte kvapkať, že niekedy sa očko ešte dočisťuje - dlhššie ako 3 dni. Takže uvidíme.

sonalen
22. apr 2013

@govinda Nepichnú, oni si ju zamotajú do plachty aby sa hýbala čo najmenej - teda vôbec, je to dosť drastické .

govinda
22. apr 2013

@sonalen tak ja dúfam, že jej to ani robiť nebudú. Ja si pamätám rev z nemocnice, keď jej skúšali napichovať kanylku kvôli narkóze a dopichali jej aj nožičky aj ručičky a až piaty pokus im vyšiel, to bol asi 20 minútový rev, chúďa, nemala potom ani hlas. A ja som si to odrevala za dverami tiež.