Prenos kiahni

mpiatrikova
19. apr 2016

Ahojte, už som písala že syn bol v byte kde bolo dieťa s ovcimi kiahnami no zdržal sa tam max 3 minúty a to doslovne. Do kontaktu s malym neprišiel a dokonca nebol ani v miestnosti kde bol on. Len prešiel chodbou tam a naspat. Chcela som sa spýtať či aj tak mohol byť nakazený. Priamu odpoveď som ešte nedostala. A malý má 15 mesiacov ale má veľmi dobrú imunitu. Doma sme boli asi 3 krát všetci chory a nič nechytil. Ak by bola veľká možnosť že sa nakazil musime byť pripravený nakolko doma máme dve týždňové deti.

bosoriak
19. apr 2016

@mpiatrikova Ved zavolaj lekarovi, ked si chces byt ista. A ano, moze byt nakazeny, ale tak nakazit sa moze aj vonku na ulici, takze musite byt pripraveni na kiahne v podstate stale.

janickadr
19. apr 2016

@mpiatrikova Takze odpoved trochu inak. Syn kiahne mohol dostat, ale pravdepodobnost je nizka. Je to vsak mozne. A pokial si ty kedysi v minulosti prekonala kiahne, tak tvoji novorodenci maju od teba, este z maternice, protilatky, ktore dostali cez placentu a este ich budu mat do max.3 mesiacov veku, v postupne klesajucej koncentracii. Takze ti by ochoriet od syna, ak ten kiahne dostane, nemali. A ak si ty kiahne doposial nemala, tak mozete ochoriet postupne vsetci...

maxiva
19. apr 2016

@mpiatrikova ja ked som bola v porodnici,tak vedla mna lezala mamicka,ktorej dve deticky akurat mali kiahne.a pytala sa sestriciek,ci sa moze nakazit novorodeniatko.a oni jej vraveli,ze take malunke ma imunitu od maminky a,ze nemoze ochoriet.teda ak mama prekonala kiahne.skus zavolat svojej lekarke a informuj sa....a inak kludne ti starsi nemusi ochoriet.moja dcera bola v kontakte s chorymi detmi v skolke,kde vypukla epidemia.ostali tam asi tri deti.a dcera to nedostala.aj v skole boli kiahne a tiez nic.schytala ich az 9rocna.

cervikpepik
19. apr 2016

@mpiatrikova
@maxiva
@janickadr obe baby maju pravdu...mininalne do troch mesiacov,ma dieta imunitu od matky....mne tvrdil kozny,ze 90%deti dokonca do pol roka nedostanu kiahne,ani ked budu v styku s nakazenymi

tanita007
19. apr 2016

Môj syn bol v priamom kontakte ako 3-ročný-nedostal,teraz mali v škole v triede a dostal.Už máme po nich.Tvoj ich kludne mohol dostať aj ked priamo nebol v kontakte ale len v chodbe-prenášajú sa aj vzduchom.Možno tade to dieťa išlo.Velmi záleží v akom štádiu boli vyrážky.Ak sú mokré sú infekčné ak zaschnuté a odpadávajú už nie.

luciferkax
19. apr 2016

@janickadr to je blbosť, práve pred týždnom dostalo kiahne trojtýždnové bábatko mojej známej.. našťastie uplne mierny priebeh, iba pár vyrážok.. skrátka ako prišla z pôrodnice, o dva dni sa jej vysypala dcérka kiahnami.... ale bábatko je našťastie OKI, ani teploty nemalo....
a k téme, pravdepodobnosť je, ale iba malá.. moje deti sa aj bozkali s kiahnovými deťami a stále kiahne nemáme.... 😀 😀

cervikpepik
19. apr 2016

@luciferkax nie je to blbost,podstatne je,ci matka prekonala kiahne...ked si doktori nemyslia,ze to je blbost...alebo inak...vynimka potvrdzuje pravidlo

maxiva
19. apr 2016

@cervikpepik aj ja som chcela napisat,ale akosy nemam chut zacat hadku 😎 nech si mysli co chce

luciferkax
19. apr 2016

@cervikpepik matka kiahne prekonala

bonaqa2013
19. apr 2016

moja malá dcéra mala asi 4 roky keď dostala kiahne. V MŠ. ďalšia ml. dcéra od nej dostala, pretože si bežne vymieňali fĺašky a jednoducho aj to mali zakázané robiť ale neuposlúchli. Mali sme doma v tom čase aj bábo vo veku 2 mesiace, bála som sa, ale ona nič nedostala. a to sme bývali ešte u mojich rodičov všetci 5 v jednej izbe. tiež som tŕpla...

miku1
19. apr 2016

@mpiatrikova Niekto sa nenakazí, ani keď s tým "nakazeným" je denno denne....

katka1981
19. apr 2016

@mpiatrikova, uplne zbytocne premyslanie, uvidis ked skonci inkubacna doma. Nasa dcerka bola x krat v kontakte s kiahnami v skolke, kedy mala horsiu imunitu a dostala kiahne az pred mesiacom v skole a to mala imunitu vybornu. A moj muz tiez bol v kontakte s kiahnami cely zivot a dostal az teraz kiahne od dcerky, kt. odkedy dostala kiahne spala medzi nami. Je to hop alebo trop, ani lekar tinevie dopredu povedat co sa stane. Inkubacna doba je max. 21 dni.

okataivana
19. apr 2016

@mpiatrikova
ahoj kludne si vyckaj do 3 tyzdnov a uvidís
z tvojho prispevku je zrejme, ze ich nechcete chytit,
kamarádka bola na navsteve tiez, a doktorka jej povedala ze cca do 3 tyzdov sa objaví ci budu alebo nie
nakoniec ich aj dostal
ak chcete aby vase dieta malo kiahne a vsetky deti naraz, třeba dat lizatko oblízat infikovanej osobe a pak oblizu lizatko aj ostatní
to len v pripade ze mamicka to chce mat naraz vsetko za sebou....
vela stastia....

mirkatb
19. apr 2016

Treba vyčkať inkubačnú dobu a uvidíš, ťažko je odpovedať. O bábätka sa bať nemusíš, protilátky od teba by ich mali chrániť približne do polroka.

rebroza
20. apr 2016

@mpiatrikova Ahoj, zial priamu odpoved proste nedostanes, lebo to nejde. do hry vstupuje tolko faktorov... iba ak by existoval test na kiahne, ktory by ti dopredu povedal, ci uz v tele su alebo nie. A ako baby vyssie pisu, kiahne mozes dostat aj niekde na ulici, cakaren, autobus ... infekcne su dva dni pred vysypom, takze dana osoba este vobec netusi, ze ich ma v sebe. znama takto cielene chcela nakazit dieta a nic. a potom kiahne dostalo a ani nevedela odkial. treba brat, ze ked maju prist, tak pridu. 🙂

lyrra
20. apr 2016

@mpiatrikova podľa mňa je pravdepodobnejšie, že sa nenakazil. Môj syn má 8 rokov, od troch rokov je sústavne v detskom kolektíve, v ktorom sa kiahne vyskytovali niekoľkokrát do roka a zatiaľ kiahne nemal. Pritom imunitu, pokiaľ ide o bežné virózy, nemá takmer žiadnu ☹ Dcéra chodí prvý rok do škôlky, už dva krát mali v škôlke kiahne a ona stále nič, pritom bežné virózy prekonáva stále. Občas sa nám stalo, že pri návšteve u detskej dr. prišli aj deti s kiahňami, ktoré sa len ohlásili a čakali v inej miestnosti a nič sme nechytili. Keď mala dcéra asi pol roka, moja mama mala pásový opar, ktorý spôsobuje ten istý vírus ako ovčie kiahne, zo začiatku sme nevedeli, o čo ide, takže mama bola v styku s mojimi deťmi takmer stále, neskôr som práve ja mame postihnuté miesto natierala a nič u nás neprepuklo. Môj muž kiahne neprekonal.