Prejavy u 4-ročného Aspergera

20. júl 2022

Ahojte, zatial este nemame potvrdenu diagnozu u syna, iba podozrenie od psychologiciek ale pre porovnanie by zaujimalo chovanie vasich deticiek priblizne v tomto veku 🙂

keksicok
20. júl 2022

Ahoj,skúsenosťou ti neporadím,ale ak by si mala chuť,nesmierne by ma potešilo,keby si mi napísala,prečo si to psychologičky myslia.

autor
20. júl 2022

@keksicok ma velmi caste hystericke zachvaty, a nejake zvyky ktore opakuje, vyzaduje nejake rovnake vety od nas aby sme povedali ked sa rozrusi napriklad, a najdu sa k tomu aj nejake drobnosti ako precitlivelost na hluk, vonku na slnko .... Zaroven je velmi mudri a komunikativny takze klasicky autizmus vylucuju

danielahamar
20. júl 2022

Presne opisujes môjho stredného /okrem zachvatov/ a teraz aj najmladsieho 1.5/ja dúfam, že len regres, lebo ma odvezú v kazajke🤦‍♀️/

autor
20. júl 2022

@danielahamar hadam nie to bude hadam klasicky vzdor, a starsi ma nieco diagnostikovane ? Ma aj take stereotypy nejake ?

kuko55
20. júl 2022

Ako sa mu prosím prejavuju hystericky záchvaty?

autor
20. júl 2022

@kuko55 normalne dokaze dlho dlho ked ide aj hodinu kricat, vrieskat uplna psychiatria nejde sa z toho nejako rozumne dostat, vacsinou si toci nejake svoje veci dokola pritom ale nepomoze v tej chvily vacsinou nic ani po dobrom, ani po zlom

danielahamar
20. júl 2022

Pri strednom som mala vždy podozrenie, ale autizmus psychologička vylúčila, aj neuro. Nič iné sa nezistovalo. Vždy bol "iný", dokonca mal aj diagnózu skrz tej precitlivenosti na vysoké tony, bol aj oslobodený od hudobnej 😬 upravilo sa to, už chodí 3rok na klavír. Čím je starsi tým viac vidím rozdiel v správani, intelekt zvyšuje stále, návyky za mňa neskutocny stereotyp, na nové veci ho musím pripravovať aspoň týždeň, hlavne doktorov a cesty,bzdy potrebuje vedieť, čo sa bude v daný, alebo budúci deň robiť. Z jednej strany je extrem introvert, ale z druhej sa s cudzím dokáže hodiny rozprávať, vždy hovorí na rovinu, žiadne okolky-omáčky. V rozhovoroch ma vždy pravdu, neklame, proste scitany. Ak sa mýli, nevie prijať ten správny názor, musí si ho človek obhájiť, že to tak naozaj je. Ono to všetko vyzerajú ako vlastnosti, ale keď s ním človek žije denno denne a s pubertou je to brutal kombinácia, má 16r. ... A ešte som chcela ma tiky a reč nie je 100% a ma dysortografiu. A čo sa týka mladsieho 1.5r. Zatiaľ nemá rád nové veci a tie zmeny nálad, krik ak nie je po jeho, sú neskutočne, majú veľa spoločného, ale tak on sa ešte formuje.

ildiko36
20. júl 2022

Napis mi ip

autor
20. júl 2022

@danielahamar ano to aj na nejake crty by praveze sedelo, ono je to asi celkovo komplikovane pri tejto diagnoze, ocividne asi preto ked aj na nete sa pise ze priemerny vek diagnostiky je 10 rokov a vela z nich ostane neodhalenych...casto to vyzera iba ako tazka povaha atd... Ja som tiez hrozne zvedava ako dopadneme ...inak mozem sa spytat co vlastne robili na tej neurologii ake vysetrenia ? Tam sa chystame este len... No my sme to zacali riesit hlavne kvoli tim zachvatom, lebo niekedy je to naozaj uz na nevydrzanie a neda sa normal fungovat, a tie stereotypy k tomu len pridavaju...ked niekam ideme je vacsinou ok ale tiez milion otazok na vsetko dopodrobna ako tam pojdeme, ako to tam vyzera, ci mam fotky kam ideme, cinje tam zachod a vsetko 😂

kuko55
20. júl 2022

Uhm, tak my mame doma do bodky to isté.
Najprv som to brala, že obdobie vzdoru, no má mnoho čŕt, ktoré sa tomu podobajú. Vek tiež 4 roky...najmä sú to faktory: vyzadovanie rovnakých viet, pripadne chce aby som stála na nejakom mieste pri nom a rozzuri sa keď sa pohnem/poviem inak ako to chce, a začne od znovu opak9vat to iste- pričom to vyzerá ze nepočúva, no prosto aj pri mojom 10090 venovani to robí, tiež hystericky záchvaty, v poslednej dobe stále kričí ticho, ticho....ze znáša keď zvýšime hlas, nechce dotyky a pod.....
Môžem ti napísať ip?
Ešte sme neboli s ním na vyšetrení.

autor
20. júl 2022

@kuko55 jasne napisem

luccija
20. júl 2022

@danielahamar mam podobnu dceru🙂ale ja si myslim, ze ma taku svojsku povahu a mozno je 'smrncnuta" ked to mozem tak slangovo napisat.Tiez scitana mudra, neznasa nove veci to hned hysteria na 3 dni, introvert a moja chodiaca encyklopedia🤣 a redaktor vsetky informacie vir skor ako my.Vobec nerozumie slovnym zvratom, porekadlam a pod...neriesim to vzdy bola ine dieta ako tie s ktorymi som sa stretla a to s detmi aj robim, tak to viem porovnat.Ale aj moj muz je introvert a istym sposobom cudak so svojimi vybehanymi chodnickami a vsetko nove ho vystresuje, takze ja ich beriem, ze su to ich povahy, geny.

autor
20. júl 2022

@luccija ja vy som to asi tiez neriesila, keby to bolo len tak ze nejake prejavy tam su, u nas ale sme to museli zacat riesit kvoli tim hysterickym zachvatom lebo uz

autor
20. júl 2022

@luccija lebo uz to zasahuje naozaj aj do bezneho fungovania, a tam samozrejme hned zhodnotili psychologicky na zaklade ja inych prejavov ze nejake znaky tam su...ale na diagnostiku cakame takze este sa uvidi ako to bude

danielahamar
20. júl 2022

Ak sú tam záchvaty netreba nič podceniť a aspoň budeš vedieť ako s ním pracovať. Som zvedavá na vysledok

autor
20. júl 2022

@danielahamar to som aj ja...zatial klasicke psychologicky nam moc radu nedali okrem tich beznych pri zachvatoch deti co je ale akoby som rozpravala do vzduchu u nas toto neplati, a na diagnostiku cakame bohuzial tam su mesiace vzdy tak mame to na oktober... Ale snad sa uz pohneme potom aspon na zmiernenie tejto uzkosti

danielahamar
20. júl 2022

@luccija že porekadla😂 teraz si mi pripomenula ani žiadne skloňovanie, vybrané slová, nasobilka, žiadne zákony pravidla🤣 hlavne, že chce ist studovat pravo🤦‍♀️😂 a ešte empatia nula bodov, niekedy je to až komické, že nevie rozoznať ani vtip, od vážnej veci, to mu musím povedať, že to bol vtip🙄🤦‍♀️ ale tak sranda je s nimi, ak človek vie, ako na nich. Uvidíme aká bude ich buducnost

keksicok
21. júl 2022

@kuko55 a autorka. Dievčatá,ak si spominate na svoje deti v časoch mladších,okolo 1,5 roka registrovali ste nieco? Bol s niecim problem ? Akí boli?? Syn má teraz taký vek,čiže veľmi skoro na všetko,ale robia nám problém bežné veci,je nezastaviteľný,absolútne nepočúva,to sú maličkosti. Posledné mesiace je však vyslovene agresívny keď nieje niečo podľa jeho predstáv. Bije všetkých naokolo,ja som celá dohryzená od krku po ruky,vyfackaná. Úprimne,niekedy sa aj bojím zobrať ho na ruky . Skúšali sme tiež rôzne odporúčané techniky ako zvládať takéto stavy,ale nič nepomáha a trvá to niekedy aj pol hodinu,kým to utíchne. Ďalšia vec je,že má veľký problém so spánkom. Nejaký čas mu dávam sirup pediakid na ukľudnenie,ale nená to žiadny efekt. ☹️ Zažívali,zažívate možno niečo podobné?

autor
21. júl 2022

@keksicok ono v roku a pol byvaju podla mna taketo prejavy vselijake zlosti asi caste... Aj ked samozrejme treba sa snazit s tom nejak pracovat.... No nas v 1.5 roku nebol ahresivny vobec, ale ako aj vzdy hrozne uplakany a zacinal mat take sceny uz ako doteraz - priklad ze revy hodinu lebo maju byt zavrete vsetky dvere doma, ze knihy su otocene zle... Neviem je to tazko...toto konkretne su proste take auti prejavy, na druhej strane posobi aj velmi mudro a sikovne.. nam zatial povedali ze by to mohol byt ten asperger ale ze sa nemam bat ze mudry je aj sikovny ze bude fungovat normalne... Len keby tie hysaky neboli take hrozne stale

danielahamar
21. júl 2022

@keksicok toto co opisujes je podľa všetkého regres, tiež mam doma 1.5r, sirup je myslím zbytočný, skôr ho treba vybehat a to hryzenie je od nervov, tiež mi to malý zas robi