Prečo sú niektoré deti výrazne nižšie od druhých?

11. apr 2024

Preco su niektore deti vyrazne nizsie od druhych?

viestta
11. apr 2024

Lebo nemozeme byt rovnaki s roznou genetickou vybavou

thoughtfulweirdo
11. apr 2024

Naše sú nízke preto, že majú dvoch nízkych rodičov 😄

jazula
11. apr 2024

Lebo aj niektorí rodičia sú výrazne nižší?

adka176
11. apr 2024

Genetika - dedičnosť

autor
11. apr 2024

@jazula praveze na ihrisku stretavam aj mamy ktore su odo mna vyssie, ale ich dieta je od mojho o hlavu nizsie a to su naraz narodeni 🤷‍♀️

simona92101
11. apr 2024

Moze vysku zdedit po starych rodicoch napriklad..my s muzom sme priemernej vysky,obe dcerky su o hlavu vyssie od rovesnikov,obe kucerave blondiny.my s muzom sme tmave typy,cierne rovne vlasy🤷‍♀️ moj otec ma skoro 190cm,svokra je tiez vysoka.kucerave blond vlasy maju deti asi po dedovi z muzovej strany.takze mix genov

jarnajar
11. apr 2024

Veď majú aj otca a iných príbuzných, gény sa nededia len po mame 🙂 Ja som priemerne vysoká (170 cm), muž na chlapa nič moc (173-4), jeho otec nízky, moja mama nízka... Ostatní príbuzní priemer. Moje deti sú skôr nižšie. Ďalšia vec je, že mnohé deti rastú skokom, čiže keď ich ty vidíš, môžu byť v nižšom období a o nejaký čas to dobehnú.

deti95060810
11. apr 2024

2 dcéry od rovnakých rodičov a rozdiel vo výške 20cm...

larinka552
11. apr 2024

Výška je vec genetiky. Ale občas sa stane, že nízke dieťa všetko dobehne v puberte a má zrazu 190 cm.

milanemila
11. apr 2024

Vacsina je genetika, nieco mozno aj strava 🤷🏼‍♀️ ale to by museli byt naozaj ze podvyzivene, aby kvoli strave nemarastli.

nikaeli
11. apr 2024

Syn predškolák má 6, nosí už veľ.134, vpredu má 6 trvalých zubov. Dcéra v rovnakom období nosila 122 a všetky zuby mliečne 🤷‍♀️

simsalabim
11. apr 2024

Moja mladsia zdedila nizsiu vysku po starych rodicoch. Svokra sa dokonca za slobodna volala Mala a to priezvisko je ozaj trefne. Do 1.triedy isla dcera vo velkosti 104 🙈

taksomtu
11. apr 2024

Vážne? 🤦‍♀️ Prečo sú niektorí dospelí nižší ako ostatní? Ako tu už odznelo- genetika a môžem ťa ubezpečiť, že to, že sú deti v rovnakom veku a je medzi nimi značný výškový rozdiel, nič neznamená, sused bol vždy najnižší v triede a aktuálne má dva metre...zrejme ho doma za uši neťahali...

soldi
11. apr 2024

podla mna ich rodicia kazde rano tlcu kladivom po hlave, aby tolko nerastli.

yanni
11. apr 2024

@soldi 😂

zuzitko74
11. apr 2024

Z rôznych dôvodov. Od genetiky až po zdravotné dôvody.

autor
11. apr 2024

@taksomtu je to mozne, ale zas u nas v triede ti alebo tie co boli nizke aj zostali, ti co boli vyssi su aj teraz vyssi

larinka552
11. apr 2024

ja som mala spoluziaka co bol nizsi odo mna, chudy a v puberte sa tak vytiahol, ze ma skoro 2 metre

majamat
11. apr 2024

genetika je nielen po mame,a le aj po otcovi. tiez moze dedit vysku po inom predkovi.

druha vec je, ze nie kazde dieta je v priemere. najviac deti v priemere sice rastie, ale existuje aj tzv oneskoreny, ci urychleny vyvoj.

ak ma nizke dieta vysokych rodicov je stale sanca, ze je zdrave, len ma oneskoreny vyvoj. to znamena, ze u neho neskor nastupiu puberta a tym padom aj neskor sa ukonci a aj neskor prestane rast, ako rpiemerne rastuce deti, pripadne deti rastuce urychlene.
a prave ten opacny pripad su aj vysoke, ale priemerne vysoke deti nizkych rodicov. su to casto deti s urychlenym vyvojom, ktorym sa rozbehne a aj ukonci puberta skora skor prestanu rast.
samozrejme ak dieta rastie dlhsie, ma viac casu narast a normlanu vysku, pripadne moze mat aj vysoky vzrast, cize akby sme porovnali vysoke dieta s urychlenym vyvojjom a nizke dieta rovnakeho pohlavia s velmi podobnou geneticky danou vyskou, ale s oneskorenym vyvojom, potom je sanca, ze v dospelosti budu bud rovnako vysoke , alebo to nizske moze byt kludne aj vyssie.

a este je tu ta vec s pubertou.
to kedy bude mat priblizne pubertu ( ci v priemere, ci skor, ci neskor ) sa da overit pomocou kostneho veku. to na akej pozicii je ako rastie a aka pozicia je v dospelosti sa da odvodit z grafu. su tu znaky, podla ktorych sa da orientovat. no neda sa presne urcit, ako bude rast v puberte, ci v priemere, ci aj nadpriemerne, tiez ako dlho bude puberta prebiehat a tiez aky bude popubertalny rast. toto su udaje, ktore sa nedaju dopredu zistit, aj ked sa daju predpokladat, ak sa skontroluje rast rodica, ale nikdy nie je iste, podla ktoreho rodica dieta zdedi pubertalny vyvoj.

kiki68
12. apr 2024

Deti rastu roznou dynamikou, do 18tich tazko povedat, ze ktore dieta naozaj vysoke a take aj bude