Prečo sa odporúčajú probiotiká?

11. jún 2023

Zdravím maminky, viem že teraz už každý jeden pediater odporúča nasadiť už novorodencovi od cca 2 týždňov probiotiká, zaujima ma ale načo to je dobre pokial nemá žiadne ťažkosti ? Kedysi sa nič take len tak “preventivne” nebralo 🤷🏻‍♀️
Ste tu aj take ktoré nedavate probiotiká ?

lenuska9999
11. jún 2023

Ja nedávam, pokiaľ neberie antibiotika alebo nemá momentálne nejaké tráviace ťažkosti

autor
11. jún 2023

@lenuska9999 ahaa no moj bral antibiotika 3 dni hneď po narodeni ešte v pôrodnici čiže môže byt že kvôli tomu berieme probiotiká ?
Nechcem znieť hlupo ale som vystrašená prvorodička a na prvej poradni u pediatričky bolo tooooolko informácii že ma absolútne nenapadlo pýtať sa jej na dovod nasadenia probiotík 😄

luccija
11. jún 2023

ATB ničia prirodzenú mikroflóru, tak preto.Ja, keď beriem ATB hneď dostanem mykozu, kútik na ústach, keď neberiem probiotiká.Ale neviem, že radia už preventívne dávať asi aj kvôli kolikam a pod...

anavixy
11. jún 2023

Pokial je dieta na umelom mlieku, malo by minimalne 6m uzivat probiotika, pretoze v crevach je zaklad zdravia. A to nie len zdravia aktualneho ale aj buduceho. V crevach sa tvori aj imunita. Traviaci system dietata je znacne nevyvinuty a vsetko, co dieta zje, vypije nan vplyva, pokial dieta nema dobry mikrobiom (pricom novorodenec ma len to co ziska od matky, ktorej strava nemusi byt vzdy uplne idealna), moze mat problemy s travenim, pokozkou, imunitou a mnohym dalsim. Samozrejme nemusi, ale myslim si ze podavanie probiotik je taka malickost, ze nevidim dovod ich nepodavat. Samozrejme si treba najst kvalitne probiotika s vhodnymi kmenmi bakterii (Infant dophilus, probiofix baby, na koliku sa odporuca aj biogaia..).
Pri liecbe atb su probiotika samozrejmostou, mali by byt aj u dospelych, ale urcite vam ich neodporucali len kvoli tomu.
Ak mate instagram, odporucam najst si dobre pediatricke profily, kde nájdete milion uzitocnych informacii, ktore vam aj dietatku ulahcia zivot a ktore bezne pediater nema ani kapacitu poskytnut kazdej matke (pediatrie s laskou, pediater online, pediatricka denjas napr., orl nejen pro deti). Ak insta nemate, odporucam zalozit minimalne kvoli tomuto 🙃

juliacenc
11. jún 2023

Je to ako nosit drevo do lesa, pretoze probiotika sa nachadzaju v materskom mlieku. Ale nijak to neublizi, neuskodi.

viestta
11. jún 2023

@juliacenc nie, v materskom mlieku sa probiotika nenachadzaju, to je sterilne. Dojcene dieta ale prijima prospesne laktobacily, ktore su sucastou mikroflory matkinej pokozky a dostavju sa do ust pri dojceni. Ale sme si isti, ci pokozka matky je kolonizovana spravnymi kmenmi bakterii pri nasej niekedy az prehnanej hygiene?

domiklik
11. jún 2023

Ak má matka atopicky ekzém, odporúča sa, aby už v tehotenstve brala probiotika... Následne dieťa od narodenia tiež ako prevencia pred AE pokiaľ ma genetickú pre dispozíciu... Samozrejme klasika, kolíky, bolesti bruška...

angeli121212
11. jún 2023

Ja som nedávala ani nedávam probiotiká a ani mi lekár neodporúčal a tiež sa mi to nejak nepozdáva dávať preventívne