Poruchy učenia

15. jún 2024

Prosím maminky o radu. Syn 8r, 2 ročník. ADHD, obrovský problém so sústredením, všetky dys poruchy. Absolútne nechápe slovným úlohám, počítanie sa naučí postup, ale akonáhle 2 dni nepočíta, že sa venujeme SJ, tak potom nevie už ani počítať. Sj to isté, naučí sa výnimky ale použiť ich nepoužije v žiadnom slove, buď všade i alebo y, všade chýbajú mäkčene, dlžne. Čítanie je pre neho horor. Musela som dať výpoveď v práci, chodím pre neho po obede a učím sa s ním, všetko mu vysvetľujem, on veľmi veľa pracuje, veľa vypočíta, veľa pracovných listov spraví kde mu všetko vysvetľujem, ale nie je to vôbec vidno. Učiteľka si myslí, že sa mu málo venujeme, keď videla všetko čo s ním robím tak naozaj bola prekvapená, že to na ňom nie je vidno. Ma výnimky, má veľa úľav, známky mu dáva dobré aby bol motivovaný, písomky mu dáva dopredu aby sme doma trénovali, natrenujeme až tak, že to vie naspamäť, dostaca 1tky, ale aj tak nič z toho nevie. Ja už nevládzem, je to s ním veľmi náročné, strácam často trpezlivá nervy. Všetci sa snažíme mu pomôcť, ale jemu to proste nejde.
Ani neviem, čo chcem počuť. Má vôbec šancu sa takéto dieťa niečo naučiť? Nepotrebujem aby mal samé jednotky. Len neviem či má zmysel, že nechodím do práce a učím sa s ním,

pribinak
15. jún 2024

Pri diagnostike mal akú vysku intelektu?

autor
15. jún 2024

Trápim sa a trápi sa aj on, že mu to nejde. IQ má nižší priemer, vôbec som to nečakala. Keď bol malý, tak sa rád učil, bol šikovný, veľa si pamätal. Teraz je to s ním ťažké, aj čo sa samoobslužných veci týka. Nespraví nič sám, od všetkého odbehne, milión otázok, milión činností, všetko iné len nie to čo má. Začína byť veľmi náladový, večne nahnevaný, každý je ten zlý, každý mu robí zle. Ale on na každého kričí, každému vyčíta, už sa s ním nechce nikto kamarátiť.
Rozprávala som sa s doktorku, aj psychologičkou, že či už netreba psychiater. Už sa bojím aby nemal neskôr depresie, lebo je stále smutný, nič ho neteší. Už nechce ani na krúžky chodiť, čo zbožňoval šport

autor
15. jún 2024

@pribinak na diagnostike mi ukázali graf, kde mal niečo pod čiarou a niečo tesne nad a niečo výrazne vyššie, ale že celkovo spadá na nižší priemer až priemer

pribinak
15. jún 2024

Pýtam sa na intelekt kvoli tomu či by mu nebolo lepšie v špeciálnej škole

autor
15. jún 2024

@pribinak intelekt nemá na špeciálnu, to mi hneď povedali

pribinak
15. jún 2024

Berie niečo na podpru sústredenia? Lieky aspoň strateru na ADHD?

autor
15. jún 2024

@pribinak nemá nič, doktorka mu nechce dať nič, že netreba

pribinak
15. jún 2024

Hm, asi by som doktorke veľmi detailne opísala vašu situáciu
Ja nie som fanúšik stavania liekov stoj čo stoj, ale niečo by mu dať mohla.

Určite tu na koni nájdeš skupinu mamičiek s deťmi čo majú dys a. ADHD. Skús pohľadať. Určite ti pomôžu a poradia

heleninamama
15. jún 2024

Daj ho znovu vyšetriť a urobíť mu opakované IQ testy. Intelekt u takýchto detí kolíše a vekom klesá, čudujem sa, že ti to nenavrhla sama psychologička. Hľadaj
inú, zaplať za skorší termín, ukáž jej synove výsledky. Učiš sa s ním nadštandardne veľa a bez efektu, takže
tam nejaký problém bude. Navyše, z toľkého učenia je dieťa preťažené a frustrované, čo sa mu ani nečudujem. Venuje tomu čas doobeda, poobede a výsledky žiadne, proste syn vyhorel. Poznám podobný prípad a dieťa sa napokon učilo podľa variantu A, najskôr na bežnej ZŠ a napokon na špeciálnej, až vtedy matka videla výsledok. Tam boli iné osnovy, učebnice, pomalé tempo a až vtedy začala čítať, písať a rátať. Mnohé vecí nevie, nechápe dodnes, ale je ako-tak samostatná a v psychickej pohode.
Pri ADHD deťom vadí aj množstvo spolužiakov, hlasy a hluk v bežnej triede, za oknom, proste všetko má
negatívny vplyv na pozornosť.

autor
15. jún 2024

@heleninamama testy mu robili v apríli. Ja som z toho zúfalá, asi naozaj veľa tlačím na pílu, ale inak sa nedá, to tempo v škole nedáva. A áno, vadí mu hluk v triede, vadí mu všetko. Doma s ním nevieme fungovať, muž ho nevie vystáť, sestra ho už má plné zuby, ubližuje jej, nadáva jej a ona chce byť sama, nechce sa s ním hrať, nechce byť v jeho prítomnosti. Mne je ho veľmi ľúto, zastávam si ho a potom sa aj s mužom hádam a potom zase aj na syna vyletim. Už som zrelá na psychiatriu. Už som aj povedala mužovi, že zoberiem dcéru a odídem, potom sa trápim nad takými rečami. No celé to je zlé

teridra
15. jún 2024

Pozrite si stránku na fb: poruchy učenia- ich titulná foto je lresba mama, otec, dieta a okolo napis spolu pre dieta. Maju aj web stranku: spolupredieta.sk . Venuju sa aj poradenstvu atd. Som z odboru a to, co popisujete je nitne riesit inak, ako nonstop ucenim, ktore zial, nebude mat ziaduci efekt a bude frustrovat dieta a aj Vas. Je to narocne. Znizeny intelekt tiez hra svoju rolu, ale da sa s tym pracovat. Skusila by som sa na vyssie spominanu stranku nakontaktovat, ci by vedeli poskytnut poradenstvo- aj ked pravdepodobne byvate v uplne inej casti. Osobne by som aktualne sla cestou hladania pricin- nepretrvavaju napriklad u dietata primarne reflexy? Ak ano, riesit to s odbornikom. Pri popisanych problemoch su istotne pritomne aj deficity ciastkovych funkcii. Boli ste aj u logopeda? To, ze dobre(ak) rozprava este neznamena, ze v oblasti logo nebude ziaden problem…. Atd. Ale chcelo by to odbornika, ktory by Vam pomohol nastavit postupnost, plan pre dieta, aby to nebolo hala bala, ale malo to efekt. Pripadne si skuste pozriet aj neurovyvojovu terapiu…. Lebo realne, dennym ucenim to zial, nevyriesite, hoc by ste sa na hlavu postavili.

kacena4
15. jún 2024

@heleninamama keby si bola odborník neradila by si opakovať testy na nakoľko testy sa opakovať nedajú môžu sa robiť len raz za dva roky kvalifické kreslenému výsledku. agrasná intelekt norme treba sa naučiť učiť sa.
autorka odporúčam návštevu liečebné pedagogicky ktorá vás naučí ako pracovať s dieťaťom aby ste sa neučili hodiny to že mu niečo nejde neznamená že sa to nemôže vedieť na trojku na štvorku pre takéto deti je aj to dobre z toho aby sa zbytočne tlačilo na výkon treba akceptovať poruchy učenia a najmä ADHD ktorý zhoršuje celý proces učenia odporúčam tiež vyskúšať k psychiatra nakoľko iný lekáreň vám lieky na ADHD ne predpíše držím palčeky

pribinak
15. jún 2024

@kacena4 aj ty máš zastaralé info. Testy intelektu sa dajú robiť aj každý rok, v tomto veku by mal intelekt prudko rast

Úprimne ? Mne by stačili štvorky, ale nech je šťastný

kacena4
15. jún 2024

@pribinak nie nemam zastarale po roku sa daju robit, ale robia sa po 2 rokoch je úplne jedno ako sa meni intelekt. u 8r dietata sa uz nemeni tak extrémne ako pri skolkarov
a ak ma dieta nizsi priemer a ma dys poruchy tak je normálne ze ma 3ky a netreba okolo toho stresovat. skor je potrebné sa naucit ako sa ucit a nie dieta trapit hodiny a nechodit kvoli dychporucham do prace

autor
15. jún 2024

@teridra presne toto som chcela počuť, že či ho viem naučiť niečo, lebo on spolupracuje a veľa robí, chce to vedieť ale nejde to a ja mu naozaj nechcem spôsobiť ešte viac trápenia. Ja mám VŠ, učenie a škola boli vždy pre mňa dôležité. Naozaj po ňom nechcem jednotky a veru aj za trojky by som bola šťastná, ale on sám nespraví nič ani na 4. Učiteľka mu dáva dobré známky a ja ani neviem, či to je dobré alebo by mal dostať aj zlé známky. Na jednej strane som rada, že nie je zdeptaný ešte aj známkami. No naozaj neviem čo robiť, nechať ho a netlačiť na neho tak prepadne, učiteľka mu zase nebude dávať stále dobré známky keď uvidí, že sme poľavili úplne. Pozriem tú stránku. Ďakujem

autor
15. jún 2024

@kacena4 zle som sa vyjadrila, nedala som výpoveď iba kvôli dys ale aj iné okolnosti v tom boli, ale jeho problémy a on sú pre mňa momentálne prioritou a tak ma to viac naklonilo k rozhodnutiu dať výpoveď, nevládala som aj prácu riešiť a aj deti a teda jeho. Muž robí mimo SR a tak je všetko na mne

autor
15. jún 2024

@kacena4 a prosím myslíš, že by lieky potreboval? Ja som si čítala o liekoch, niekto odmieta, niekto chváli. Ja keď som povedala doktorke, že by som skúsila psychiatra a možno aj lieky, tak zostala úplne v šoku, že ho chcem dopovať svinstvom, že to len ťažké prípady potrebujú lieky a ani mi nedala výmenný lístok k psychiatrovi

portret7
15. jún 2024

Skus robit s nim v mensich blokoch, napr. Mat iba 20 min., potom prestavka, SJ 20 min. prestavka… striedat cinnosti, skusit zabavnou formou, napr.ty pises diktat, on opravuje, ty pocitas, on opravuje. Zamerne treba urbit chybu, nech ta oznamkuje a nakresli ti zamraceneho smajlika - vniest do ucenia troska srandy a pohody, odburat stres. Tlakom aj on citi, ze chce, snazi sa, ale nevie si pomoct. Vidi v skole, ze ostatne deti to zvladaju, je to pre neho frustrujuce. Ak urobi nieco spravne, na kontrolu sa ho spytaj, preco to tak urbil, samozrejme ho treba pochvalit - spatnou kontrolou aj spravne vypracovanou ulohou si ucivo utvrdzuje, vyznacuj mu zelenou vyraznou, co urobil dobre - je to system ucenia pozitivnej motivacie, preberaj vzdy iba jeden typ uciva, nie mix. Toto skus praktizivat dlhsiu dobu, uvidis, ci to zabera, ak ano, potom mozete zacat s mixom uciva pomalicky. Jeho spravanie je odraz jeho vnutorneho nastavenia - citi sa neschopny a takto to ventiluje. Aj malickosti treba unho teraz ocenit, pichvalit, potesit sa s nim. Citajte az pred spanim - spolu v posteli, iba tak na pohodu. Na tieto deti sa nesmie tlacit a zavalovst ich mnozstvom uloh. Chce to cas a trpezlivost. Treba mysliet aj na to, ze stale nema dozrety nervovy system, z roka na rok bude vyspelejsi, vela veci si bude aj sam uvedomovat a bude sa s nim pracovat lepsie.

kacena4
15. jún 2024

neviem ci potrebuje psychiatra ako silne ma ahdh, to musia posudit ty a lekar, nevidim dieta. ale ak vam adhd zasahuje do vzdelavania treba zvazit. najprv vsak odporucam liecebnu pedagogicku, zameria sa na silne stranky a ako ich vyuzit pri uceni ak to nepomoze mozete skusit psychiatra

vladi4444
15. jún 2024

Ahoj, vyhľadaj poradenske zariadenie kde sa zameriavajú na reedukacie. Ideálne špeciálny pedagóg. S nim nemá zmysel sa dokola učiť, citat, potrebuje reedukacie s cieľom zlepšenia pozornosti, pamäti. Čítanie a písanie sa tiež skladá z určitých čiastkových funkcií ktoré musí zvládať- treba sa vrátiť o úroveň naspäť - uvediem príklad - keď je zla grafomotorika vrátiť sa k cvičeniam na jemnú motoriku - keď je to zlé dokonca na hrubú motoriku, koordináciu pohybov, rovnovážny system. Rovnako čítanie- tréning porozumenia na úlohách, ktoré zvláda, čiastkové s obrázkami a teda vizuálnou podporou. Pokiaľ sa budete dookola učiť veci do školy, bude preťažený a demotivovany, musíte ísť na jednoduché veci, ktoré zvláda a tie najprv trénovať. Pôjde mu to, bude motivovaný a bude sa tešiť do práce. Vyjadrujem sa z pocizie špeciálneho pedagóga, takéto reedukacie s deťmi robievam. Určite by mu to veľmi pomohlo. Intelekt bude podľa mňa dobrý, určite nie na špeciálnu školu (porucha pozornosti značne znižuje intelektovy výkon aj keď je potenciál vyšší). Odporúčam teda reedukacie - špeciálnopedagogické.

autor
15. jún 2024

Ahojte, ďakujem za rady. Ja by som ešte chcela vedieť, že ako to skĺbiť so školou. Keď teda by som mu nechala matiku 20 min, tak on za 20 min vypočíta možno 5 príkladov, čiže nespraví ani úlohu, za ktorú keď nemá dostávajú malé 5tky a z 5 malých potom vznikne veľká a teda ešte keď on prinesie aj 2 strany veľké nevypracovane čo nestihne v škole, nemám šancu to s ním v krátkom čase spraviť. A teda ak nám aj pani učiteľka da písomnú prácu dopredu, že nech trénuje, tak neviem či ho trápiť mu to viackrát dávať počítať. Dala nám to na tento víkend, že máme natrénovať aby to stihol za 45 min, ale on to spraví za 2h a to mu pomáham, radím, vysvetľujem. Keď som mu to dala neskôr ešte raz, tak nič z toho čo som mu vysvetlila tak nevedel, nechápal, akokeby to videl prvýkrát. Tak zase nanovo som mu vysvetlila slovné úlohy, úplne ľahké, napr má 65 eur a v obchode kúpil 2 veci 13e a 14e a on pozerá ako puk, tak zase vysvetlím, vypočítané spolu. Neskôr som mu dala zase tu istú slovnú úlohu a on zase ani obraz ani zvuk. Skúšam hraním, kreslím mu, cukríky počítame, všetko možné, ale on zrazu v hlave prázdno. On ani v bežných príkladoch nerieši či je + alebo -. Proste musím mu pripomenúť aby si dal pozor a potom až vypočíta. A to isté aj v škole, musí mu pomáhať asistentka, ktorá tam nie vždy je. Už mám ale pocit, že už aj učiteľka stráca trpezlivosť a obviňuje mňa, že sa mu nevenujem, že aj keď nám dá materiál, že sa s ním ten pracovný list málo učím

portret7
15. jún 2024

20min. a nasledne prestavka, prip.30 min. a prestavka, potom opat 20-30 min. a prestavka, prestavka by mala byt 15-20min. - takto to bolo myslene. Treba sa porozpravat s ucitelkou, ze na tom pracujete, je to proces, za vikend zlepsenie neuvidis. Jednoznacne treba zapojit piradenske centrum, ako pisala @vladi4444 vyssie, oni maju aj rozne pomocky, ktore ti doporucia a bude ich moct pouzivat aj na hodine. Pani ucitelka by mala ist na skolenie, aby pochopila pracu a limity integrovanych deti, zavalit ho pracovnymi listami mu urcite nepomoze.

autor
15. jún 2024

@portret7 aha, áno, to mu dávam prestávky, ten čas čo som napísala je čistý čas na pracovný list, ale prestávky má, 2h by neusedel. Pozriem večer tú stránku, keď deti zaspia. Učiteľka to berie tak, že mu dáva dosť úľav, čo je pravda, ale my skôr potrebujeme čas, vlastné tempo. Neviem, či cez leto ho trápiť s učením aby sme dobehli všetko. Ako určite budeme pracovať aj v lete, len sa bojím, aby som to neišla zase na neho zhurta. Učiteľka mi povedala, že tretí ročník je veľmi ťažký, že sa obáva, že ho nezvládne. Tak ja sa v nej nevyznám, teraz mu dáva samé dobré známky a tretí ročník nezvládne, tak asi by bolo lepšie teraz zopakovať druhý ročník.

tetapetra
15. jún 2024

Skús cppp ktoré robí Feuersteinova metoda, dcére mojej známej to teda neskutočne pomohlo. V druhom ročníku jej hrozilo prepadnutie , nakoľko ešte nemala papiere z centra. Teraz je tretiačka,ale správanie a aj v skole to je miliónkrát lepšie

janka2213
3. sep 2024

Dobrý den. Mozem sa spytat ako ste to zatial poriesili so synom? Boli ste niekde? Pomohlo Vam nieco? Mame doma belmi podobny problem a tiez som zosyala aj kvoli synovi doma, lebo to uvenie s nim sme nedavali po praci. Mali sme z tohi uplny stres doma, hadky, maly bol nervozny a zaconal byť zly a sa nam emocne vzdalovat. Len teraz z toho som na nervy ja.... Tak som rada, ze som niekoho s podobnou situaciou stretla....

janka2213
3. sep 2024

A este sa chcem spytat, ze odkial ste?