Porucha reči u dieťaťa

henrieta16
6. okt 2013

Ahojte, potrebovala by som poradiť, keďže veľmi prehľad nemám. Mám syna (2,5r.) a stále nerozpráva..nič, dokonca ani mama. Kedže manžel je sluchovo postihnutý, v prvom rade nás čakalo foniatrické vyšetrenie, ktoré dopadlo veľmi dobre a malý počuje. Nedávno sme navštívili aj detskú neurologičku a pri eeg bolo zistené, že ma blok v hlave a preto nerozpráva, ale rozumie, čo je podľa dr. dobrý znak. Neviete mi povedať, čo nás čaká u klinickej psychologičky a logopedičky, kedže nás tam objednali a ako sa vyšetruje, nemá niekto rovnaký problém, alebo sa nestretol? Veľmi by mi to pomohlo, ak by som počula niečo povzbudzujúce. Ďakujem.

darzneba
6. okt 2013

treba skusit do DIALOGU, je to skola -skolka pre taketo deticky, davaju domace ulohy, vyfarbovat, ja konkretne nemam skusenosti ale 2 z rodiny tam chodia( V BA) a su velmi spokojny, tusim ta porucha sa vola dysfazia ci jak. deti uz komunikuju, maju velmi dobre skusenosti. vela stastia

abbie
6. okt 2013

@henrieta16 u vas to moze byt este len oneskoreny vyvoj reci, dysfazia sa dava od 3,5 roka ... klinicky psycholog skuma celkovy vyvojovy profil dietata, cize jemnu a hrubu motoriku, do detailu by mal otestovat porozumenie u dietata, bude sa pytat na choroby v rodine, zameria sa na celkovu komunikaciu dietata a logoped sa zameria na pasivny slovnik, cize vam da dotaznik v ktorom vypisete vsetko co maly pozna, aj ked to nepovie ...

henrieta16
autor
7. okt 2013

@darzneba ďakujem, ale pre nás do BA je príliš ďaleko. Už som nás objednala ku klinickej psychologičke, vo štvrtok ideme, aj logopedička, takže som veľmi zvedavá, čo tam budeme robiť. Naša neurologička to dysfáziou nepomenovala, povedala iba, že malý rozumie, len s rozprávaním to chce pomoc. 😒
@abbie áno, máš pravdu, je to oneskorený vývoj, ten blok, čo má v hlavičke ho nepustí, potrebuje pomoc psychológa a logopéda, ďalej neurologičky. Trochu sa ale bojím, že malý nebude spolupracovať, uvidíme vo štvrtok. Malý totiž naozaj nepozná ani jedno slovo. A už som aj trochu zvedavá, ako to chcú z neho vydolovať 😀 vieš, už sa neviem dočkať, kedy mi povie mama 🙂 a ďakujem

darzneba
7. okt 2013

@henrieta16 inak ja mam dvojca chlapca, vsetko robil neskor, aj o pol roka, neskoro hovoril a aj tazko, este je asi prilis skoro. Ja mam 9 rocnu dceru, ta rozpravala uz ako 1,5 rocna, syn sice skor chodil ako 9 mesacny, ale kym nesiel do skolky, moc nerozpraval, aj ja som si uz myslela ze mu nieco bude a teraz ho neviem zastavit, stale keca. Mam tretiu dcerku , ktora bude mat na zac. novembra 2 a tiez len mama tata, pomenuje surodencov, teta ujo, havo atd , ale nic viac, vety vobec... mozno by som este pockala, ajtak s tou psychologickou nebude chciet komunikovat. v skolke sa ukaze, ak je pozadu, zatial by som neriesila

henrieta16
autor
7. okt 2013

@darzneba ku psychologičke sme sa objednali vo štvrtok, aj logopedička nás čaká v rovnaký deň. Detská neurologička mi povedala, že je dobré, že pôjde, čím skôr, tým lepšie. A s tou komunikáciou máš pravdu. Nebude chcieť, no určite sa tam nachodíme, čo už, len nech sa rozhovorí a nebude to nič iné. Tvoja dcérka pomenuje, môj nevie nič. 😒

darzneba
7. okt 2013

brat ma rovnako stareho ako ja a on tiez moc nehovori, je tiez chalan, myslim ze sa to napravi. drzim palce