Porucha pozornosti a oneskorený vývoj reči u 3,5 ročného

hatsepset
18. jún 2015

Ahojte , pisem lebo som nestastna zo syna a z toho ako ho berie okolie. nevravim ze som najsamsuper perfektna matka no na maleho som odmala bola takmer sama a do dvoch rokov bol zlate a nie velmi narocne dietatko, avsak nerozpraval. Teraz ma skoro 3,5 rozprava velmi malo, je vzdorovity vsetko mu treba hovorit 300x aby to urobil - vidim ze ostatne maminy povedia ay dva trikrát a dietatko urobi, moj nie ...resp ako kedy niekedy sa krasne sustredi pocuva a...ale vacsinou je duchom akoby inde, z prikazov co mu dam splni max. prvy, ostatne akoby nepocul, vseobecne prikazy mu nic nevravia - idu okolo neho. Proste ak nieco chcem musim ho oslovit menom , ziskat jeho pozornost a rozpravat kratko a sekvencne. S obliekanim je to katastrofa niekedy je za 10 minut poobliekany a niekedy ani za hodinu, takisto s roznymi vecami - neni hlupy, ale so vsetkym treba nad ni,m stat, upozornovat ho napominat. Vkuse s nim sije nedokaze ani sediet a jest kludne, nejaka cinnost max 5 minut aj to vela co ho zaujme. z toho pramenia aj problemy v skolke - jeho spoluziaci su vsetci o rok a aj viacej (niektori budu mat koncom tohto roka uz 5 rokov) a on je medzi nimi ako take babatko alebo taky hlupacik...ucitelky na to kaslu len sa zasmeju ze "to je otik". Ja chapem ze nemaju cas sa mu individualne venovat ale asi ani snahu (teda az na take dve co su vo vedlajsej triede tie co som pozerala ho hned rano volali zapajali, ked som prisla tak sa ho snazili zaujat aby sa pekne pozdravil alebo zopakoval slovo... tie nase mi akurat povedia ze nepocuval, alebo vysiluju ak sa mu stane nehoda (za tie tri mesiace co tam je sa 3x pokakal, ale zase evidujem podla reci deti ze nie je jediny ktoremu sa to stalo a o pocikavani ani nevravim - moj maly sice nie, ale viacerym sa to stava - nakonec sak su este mali). Bola som s nim na vysetreni, nie je autista ani mentalne zaostaly, akurat diagnostikovali mu oneskoreny vyvoj reci a poruchu pozornosti s tym ze je pravdepodobne ze sa pripoji hyperaktivita. Ja sa fakt snazim sa mu venovat no neuveritelne ma ubija ked si okolie ( a aj najblizsie) mysli ze je zanedbane nevychovane dieta :( :( :(. Mate niekto skusenosti s takym dietatkom? ako s nim pracovat? (okrem trenovania pozornosti - to robime) alebo ho mam do nejakej speci skolky dat? v tej co chodi teraz je ich cca 12 v triede

alaguema
18. jún 2015

@hatsepset osobnú skúsenosť nemám, ale zaujalo ma, že vydávaš príkazy a hneď niekoľko za sebou. Príkazy ako také podľa mňa sú pri deťoch kontraproduktívne, mne sa osvedčilo poprosiť. Dospelému človeku tiež nedáš príkaz, ale poprosíš, ak niečo chceš. Teda dúfam 🙂 Dieťa si zaslúži zdvorilý prístup a navyše si ho takto aj samo osvojí. Netvrdím, že moje deti na prvý krát všetko urobia, ale väčšinou je to bez problémov. Po ďalšie . nedávaj mu viac pokynov za sebou. Počkaj, kým urobí jednu vec. A tiež nie je dobré ho zasypávať stále nejakými usmerneniami. Ty síce máš pocit, že robíš správne, že pôsobíš výchovne, ale ak je toho príliš, tak on proste vypne príjem. Inak neviem poradiť. Mimochodom, na okolie kašli. Dôležité je dieťa. Aby nevycítil, že sa nejak hanbíš za to, aký je..prípadne že ho obhajuješ, akoby s ním niečo nebolo v poriadku. Poruchy pozornosti sú dnes žiaľ úplne bežné. Inak ešte ma napadol biofeedback, detičkám to pomáha aby sa učili sústrediť.

loginexistuje
18. jún 2015

pevny rezim dna co najmenej podnetov /malo hraciek, nie divoke farby, nedavat na vyber/ jednoduche kratke prikazy iba jeden nikdy nie viac... vynucovat ocny kontakt pri prikaze ak nechce tak kludne chytit a donutit ho pozriet sa na teba ... zopakovat prikaz...
skus magnezium pre neho aj pre seba prajem ti pevne nervy a hoci sa to nezda ale zlepsi sa to ... 😉

monika15
18. jún 2015

@hatsepset mi sme mali podobny problem co sa tyka rozpravania, a na odporucili na usne kde potvrdili ze ma stredne ucho vo vode... kazdy sa cudoval ze ho to neboli , alebo nema problem s chodenim... ale nemal...
ta voda tam je dlhsie a si uz zvykol :((( keby som vedela tak na usne pojdeme skor ale zial nas lekar nas nikdy neposlal... az kym skola ziadala.

karolinka2010
18. jún 2015

@hatsepset ked citam tvoje riadky,vidim seba a mojho syna pred dvomi rokmi. My mame diagnozu ADHD,porucha pozornosti spojena s hyperaktivitou..... je velmi bystry,vie citat,pisat,ratat do sto-a nikto ho to neucil,ma 5rokov,a uci sa zasadne sam a iba to,co ho bavi. Ako pises,ma svoj svet-a ja som prisla iba na to,zemu ten nas svet vnucovat netreba,akurat ho mozno usmernim tak-ze ak zacina robit zle,rychlo mu prevediem pozornost na nieco ine-rad pozoruje prirodu... kasli na ostatnych,je to tvoj syn,mne zo zaciatku tiekli nervy,len co som pocula za sebou,ze strasny fagan,ja mat take doma tak by videl-posli ich do kelu,a ver ze casom si to ani nevsimnes. Tieto deti nie su hlupe,iba ine-a zober si to inak-aj mnoho znamych a mudrych ludi boli v detstve kvoli tomu zavrhovanych,a dotiahli to daleko. Syna nezmenis,ale mozes mu to ulahcit tym,ze sa ho aspon ty budes snazit pochopit. A ucky v skolke-ked sa mu z vedlajsej triedy ucitelka je ochotna venovat,chod za riaditelkou,ci by nebola tak laskava,a neprelozila ho tam,nas chodi do triedy,kde ich je22,ale ucitelky ma uzasne,chapu ho,a ak neudrzi pozornost,daju mu inu-,,dolezitu"pracu,a on sa rad citi zodpovedne....".viem,ze som ti nepomohla,ale zelam vam obom vsetko dobre.ahoj

hatsepset
autor
18. jún 2015

@alaguema joj nemyslela som ze ako na vojne :D myslela som ze akoze mu poviem chod sa obliect tak nic - musim otik oblec nohavice - alebo este lepsie len "nohavice" potom pocuvne - no a vysvetlovat alebo ist na neho s dlhymi vetami nema ziaden zmysel - nepocuva a nerozumie im :/ chodime na logopediu tam mi vravela ze viacero prikazov (cinnosti) ktore poviem aby urobil neurobi, lebo si bude pamatat prvu, teda skor ze po vyzvani na prvu cinnost ju urobi a dalsie uz nepocuva co chcem od neho :/. No a s tym ze sa snazim posobit vychovne :D to je asi fakt tlak okolia , mne je strasne luto ze po nom skoro ako po psovi proste jeden povel dalsi povel :(, lenze ucitelka mi vravi on si nevie pustit vodu - doma mu vravim otik pusti vodicku (pusti ju a umyje ruky) lenze v skolke povedia chodte sa umyt vsetkym a on proste nepocuvne lebo to nebolo povedane jemu alebo co, potom ze sa nechce obuvat - neuveritelne dlho ho ucime ako sa ma obuvat - proste nohu strci ale uz neda prstek dovnutra aby si ju natiahol, alebo to trva dlho a ked mu pomaham tak priatel po mne huci ze ho mam nechat sameho a ze bude mat 10 a sa nebude sam vediet obliect a podobne sprostosti, alebo on je dost hlucne dieta tak ho upozornim aby bol tisko ale priatel neznasa hluk tak po nom krici a potom na mna ze co ho nevychovavam ze je samorost a podobne :/ :(, proste som prisna zle, som benevolentna zase zle :D neviem tu spravnu zlatu cestu najst 🙂 ale tie prikazy ci prosby asi fakt zredukujem a budem cakat na ich vykonanie ( ja mam inak odmala problem s trpezlivostou cize pre nas oboch - mna a otika- je to skuska 🙂 Dakujem za prispevok 🙂

hatsepset
autor
18. jún 2015

@loginexistuje jj toto s tym ze do oci sa pozriet praktizujeme hracky my fakt minimum aj tak sa hra asi z 5timi ..ale tie farby ma nenapadli a rezim ma dobry odkedy je v skolke (toto fakt pomohlo 🙂 a s tym vyberom tiez :D sa ho tym snazim donutit aby povedal nieco ale asi ho iba zmatiem :/- vitaminy som nedavala odporucali mi Espirico alebo tak nejak - myslim ze tam je B6 aj magnezium - toho som sa v tehu nabrala do osalenia - este som brala aj vsetko mozne na spomalenie tepu a tlaku (inak aj maly mal pomalsi tep v bruchu) a este aj guajacuran som brala a pichali mi injekcie na upokojenie kvoli tlaku :/

hatsepset
autor
18. jún 2015

@monika15 hm nas poslali hned na krcne a tam len zistili ze jednu frakvenciu nepocuje a ze by to nemalo reci zabranovat ale o nejake specialne vysetrenie som neziadala a ani ma neposlali... myslis zeby som mala skusiT?

monika15
18. jún 2015

@hatsepset neviem :(( skus ist na usne nech komplet spravia....

hatsepset
autor
18. jún 2015

@karolinka2010 dakujem 🙂 aspon nemam pocit ze ja som vadna - a presne v tej druhej triede ich maju cez 20 a ked su vsetci je ich vyse 30 a ucitelky sa mu venovali - bola som za riaditelkou ale vravela ze to ona dopredu nevie kvoli odlozenym skolskym dochadzkam ze ako budu triedy rozdelene ze to potom v septembri sa bude "prehadzovat" ak vobec - no a s tym co si pisala ze robi co chce tak to je cista pravda fakt proste co sa mu paci to zopakuje na 1x a pamata uz navzdy a co ho nezaujima mozem mu ja vtlkat do hlavy kolko chcem :/ aj niektore jednoduche veci proste musim vymysliet ako inak mu to ukazat aby ho to zaujimalo a zacal to robit. Mojho tiez priroda zaujima kvietky zvieratka - vtaciky momentalne - kedysi ked bol chory a nechcel nic robit tak medvedik meral teplotu a pil cajik a drzal teplomer pod pazuchou a on to opakoval alebo zajaciky papali pekne lieky a aj on papal pekne, momentalne ak nieco urobi vtacik plysovy tak aj on je ochotny urobit - fakt teraz si uvedomujem ze ked som ukazala ja ze meram teplotu alebo jem tak nic a ak zvieratka tak to urobil a odvtedy pekne odmera teplotu vsade a aj pekne lieky bez kriku a boja zje :-O- dakujem za prispevok 🙂

hatsepset
autor
18. jún 2015

@monika15 hm pojdem sa spytat :D snad to nebude ako vsetko v Presove, trvat tri mesiace nez nas objednaju :D

varticek
18. jún 2015

@hatsepset ahoj, aj môj malý sa prejavoval podobne, čo sa reči aj správania týka, má vývinovú dysfáziu. To sa dá určiť až tak okolo 4 rokov (môj má teraz 5), dovtedy sa to klasifikuje ako oneskorený vývin reči. Máš niekedy pocit, že Ti aj nerozumie?

hatsepset
autor
18. jún 2015

@varticek praveze to sme tiez riesili ale on ked od neho nieco chceli vsade tak urobil akoze iste nerozumie vsetkemu a podla mna niektorym veciam by uz mal, ale tak zase zeby uplne nevedel o com mu hovorim to nie ...navyse ak v reci spomeniem niektore zo slov ktore on pouziva, pozera mi do oci a je pokojny tak je to parada, ale vacsinu casu je dost taky ...ako by bratia cesi povedali "roztekany"... nemam skusenosti s dysfaziou takze neviem povedat ale mozno v expresivnej zlozke to bude ...receptivna je podla mna vpohode on co mu povieme a pomenujeme si pamata ...aspon sa mi tak zda ... no jednoznacne z dlhej vety si vybere len to co chce .... lenze to zatial mi asi nikto nepovie :D - chvilu sme riesili za ci autizmus to nebude lebo no spraval sa tak trochu ze "mimo" ale na vysetreni povedali ze iste nie a o dysfazii vraveli ze to este skoro povedat :/

varticek
18. jún 2015

@hatsepset no, mne to celé dosť pripomína priebeh u nás. Takže keď bude mať 4 roky, šla by som s ním na psychologické vyšetrenie aj logopedické aj neurologické a to dokopy dá výsledok, či je to dysfázia. Aj môj Jakub bežné veci rozumel, to zas nie je o tom, žeby nerozumel ničomu, ale ja som ako mama cítila už keď mal 3-4 roky, že by mi mal rozumieť lepšie. Tiež sme šli na vyšetrenia už keď mal 3, ale to sa nedá ešte vtedy potvrdiť, až keď mal 4, určili jednoznačne diagnózu vývinová dysfázia. Je to nepríjemné, lebo tam vynaložené úsilie vôbec nezodpovedá výsledkom, rok s ním intenzívne pracujem a reč je napriek tomu veľmi slabá, aj keď v neverbálnych IQ testoch za ten rok neuveriteľne poskočil, takže aspoň tam to úsilie vidieť.

hatsepset
autor
18. jún 2015

@varticek hm no neviem mame za sebou logo neuro diagnostiku reci aj psycho a vsade ADD a OVR zatial - no vsade mame prist koncom leta ze ako sa posuvame :/ tak asi uvidim 🙂 moze byt kludne aj dysfazia len chcem vediet ze ako este inak okrem spominanycxh veci by som mu vedela pomoct :(

varticek
19. jún 2015

@hatsepset Rozumiem. No podľa mňa je to jedno, čo spolu robíte, je dôležité len to, aby si sa mu venovala. Lebo keď niečo robíte spolu, tak hovoríte. Ja som aj posťahovala z netu veľa vecí na rozvoj logického myslenia, môjho Jakubka také veľmi baví, ale teda do 4 rokov nechcel takmer nič. Nechcel si čítať, ani tie hlavolamy, ešte tak Lego ho bavilo. Treba vychádzať z toho, čo ho zaujíma a okolo toho vymyslieť všelijaké hry, Lego asi baví všetky deti a je to aj skvelé na rozvoj. Môžte sa hrať na farmu, stavbu, stavať domček a rozvíjať tak aspoň pasívnu slovnú zásobu (slová, ktoré pozná, ale nepoužíva), nemusí po Tebe všetko opakovať. Môžeš si napríklad aj nakresliť obrázky a nalepiť na legové kocky, aby ste mali viac vecí, napr. rybku, chlieb, hrnček atď. Hovoriť v jednoduchých vetách, mať vždy očný kontakt (čupnúť si k nemu) a používať na rovnaké veci vždy rovnaké pomenovanie. Ako mu ide kreslenie, kreslí rád?

janickacrazy
19. jún 2015

@hatsepset Inak by si sa mala aj s priateľom porozprávať, jeho prístup k malému nie je dobrý, kričať po nom nemá zmysel, len ho to chudáka malého zneistí. Ja som mojho takisto do 3 rokov musela obliekať a obúvať, sám to nevedel a nesnažil sa to naučiť, odmietal. Až v školke bol nútený sa to naučiť, odkukal od detí a viac ho to bavilo, teraz má 4,5 roka a v pohode sa oblečie a obuje sám, ale všimla som si, že niektoré deti to vedeli už dávno a rýchlejšie, moj až teraz sa naučil obliecť si pančuchy alebo ponožky, aj to sa mu ešte stane, že si ich dá naopak. 😀 proste niektoré deti potrebujú viac času ako iné. Inak ten biofeedback by si mohla s ním skúsiť, mne to veľmi pomohlo pri staršom synovi, úplne sa ukludnil vtedy.

hatsepset
autor
20. jún 2015

@varticek kocky ma rad a aj rad kresli resp čarbe velmi mu nejde drzanie ceruzky :/ učime učime prekladame... tak chvilku podrži a potom zase zle prechyti a aj celkovo kresba mu podla psycho zaostava, ale kresli rad je to vec pri ktorej vydrzi dlhsie sediet len velmi nieco ze obrazky nekresli no - akurat ma velmi rad auta tak tie kresli sem tam tvare alebo slnko ale velmi malo - v podstate kresli kruhy a ciary a nic ineho... ono bolo nam povedane ze aj jemna hruba motorika trosku zaostava ale ze to vlastne vsetko so vsetkym suvisi :/ - ja vidim ze on proste neni ako vacsina deti ale zase napcha take veci do takych malych dierok na prvy krat ze nechapacka odsrubovat vedel vsetko (kremy flase ..) aj zasrubovat ako 2,5 rocny ale napr take ze obuvanie je katastrofa alebo zapinanie sa :/

hatsepset
autor
20. jún 2015

@janickacrazy dakujem 🙂 to priatel je pedant a narocny aj na seba a ked mu nieco v tom zmysle poviem tak si vymyslam a som makka a vychovavam z neho neschopaka a pod... taze tak

janickacrazy
20. jún 2015

@hatsepset Neboj sa, všetko časom dobehne, držím palce. 🙂

varticek
21. jún 2015

@hatsepset no celkom akoby si o mojom Jakubkovi písala, ale to nič neznamená, naozaj Ti prajem, aby to dysfázia nebola. Ak by sa neskôr zistilo že áno, kľudne mi napíš, možno Ti budem vedieť poradiť čo a ako, mám už o tom dosť naštudované. Ešte Ti môžem odporučiť túto knihu, je tam veľa nápadov na hry na rozvoj reči: http://www.megaknihy.sk/partnerske-vztahy-rodic...

bibistec
21. jún 2015

a na logopediu chodite? lebo to si mala uz davno. mozno aj z toho je frustrovany. ja mam dcerku a na logopediu chodime od cca 2,5 roka. A mame diagnostikovany neskory vyvoj reci koli svalom, ma stuhnute svaly, nerozumiet jej a tak, teraz ma 5,5 roka a stale to nie je dobre ale neskutocne sa posunula robi pokroky jasne ze pomaly ale logopedicka ju zdiagnostikovala vie aj tie navaznosti podchytit, ze preco je taka preco sa toto nedari preco je povahovo tam kde je co treba riesit a tak. a urcite by som ti poradila aj psychologicku, poradi ti ako k synovi pristupovat. mozno na niektore deti to co hovoris plati ale kazdy sme iny. Najlepsie by ti bolo take psychosocialne centrum kde je aj psychologicka aj logopedicka pod jednoou strechou aby spolupracovali. urcite by si sa dostala inde aj synovo spravanie by sa posunulo. takto podla mna tapes a nechtiac mu nepomahas. Drzim palce ja by som to riesila takto na tvojom mieste

hatsepset
autor
21. jún 2015

@varticek dakujem 🙂 no uvidime ze co sa z toho vykluje koncom leta mame diagnosiku reci a psycho opat ...

hatsepset
autor
21. jún 2015

@bibistec ano jasne na logo chodime 🙂 aj na psycho a ono v PO sa vsetci ti ludia poznaju lebo vlastne nas posielaju oni jeden za druhym a aj spravy si oni posielaju navzajom :/ logo nam dala rady a aj s nim pracuje a vravela ze je uplne inde ako pred pol rokom co sa sustredenia a porozumenia tyka , ale rec sa velmi nepohla a psycho sme boli zatial len raz taze tam akurat ADD ze to je a ze trenovat sustredenie no a nevedeli ho zdiagnostikovat lebo nechcel spolupracovat takze koncom augusta ideme zase

bibistec
22. jún 2015

@hatsepset ak nemáš pocit že pomáhajú hoci aj vymeň psychologičku lebo ak je ozaj dobrá dokáže pomôcť aj tebe dať rady ako máš ty doma postupovať, veľmi držím palce

hatsepset
autor
23. jún 2015

@bibistec tak n zatial sme tam boli fakt raz a aj to maly bol vedla a ja som sa rozpravala s psychologom a potom ho vzal k sebe a on bol strasne mily aj sa snazil ho zaujat ale proste otik sa uplne predviedol ..ani 10 sekund sa na jednu vec nesustredil, ale psycholog sa snazil ... vravel ze to neni tragedia ziadna ze teraz ma vela deti problemy tohto druhu a ze spravnym postupom a aj vekom sa vela veci upravi a ze mi veri ze to asi nemam lahke a ze nevadi aj ked mi dojdu nervy ze vybuchnem, ale ze treba trenovat trpezlivost a sustredenie co najmenej cukru a kakaa davat a pridat nejake vitaminy (dal mi espirico, ale vpodstate to je tiez mix vitamnov) mala som dobry pocit z neho ...ale ako pisem len raz sme boli zatial. Hej a este vravel ze treba spolupracovat akoze aj s logo a ze dobre ze am chodime aj ked nevidno tzatial nejake velke vysledky .... ono v PO neni si velmi z coho vyberat ...ja som popozerala fora na nete a podla vsetkeho som si aspon tu v PO vybrala najlepsie ako som mohla :/ ...mozno ale skusime este KE ak sa to tu nebude nijako vyvijat

bibistec
23. jún 2015

@hatsepset urcite drzim palce, ja co mam kamaratky tak chodia a tam daju aj tipy ze ako zareagovat v istych situaciach a tak, takze sa drzte

jaannah
7. jún 2018

@hatsepset zdravím čítala som diskusiu, ako je to s vašim malým po troch rokoch?

nikaap
4. júl 2019

Dobrý deň, moja maličká má 4 roky a tiež má ADHD v kombinácii s oneskorenym vyvinom reči a to , čo tu píšete je akoby ste opisovali moju situáciu. Iba s tým rozdielom, že mala ma diagnostikovanú aj zmiešanú vývinovú poruchu správania. Chcela by som sa opýtať ako je to s vaším synom teraz? Vyrástol z niektorých vecí, dobehol niečo vo svojom vývine?? Prípadne ako mám trénovať poruchu pozornosti? Lebo u mňa nezaberá nič, malokedy ju niečím zaujmem.

hatsepset
autor
4. júl 2019

@nikaap ahoj, tak adha nemá... Teda tu hyper aktivitu, no poruchu pozornosti ma naďalej. Rozpráva normálne, len rody, pády, množné čísla... Ako Maďar. a ma Nks (narušeniu komunikačnú schopnosť) v tej zložke príjmu a spracovania reči. Plus kvôli poruche pozornosti sa jeho IQ sa javí nižšie ako je v skutočnosti (3 psychologicky to potvrdili) takže vekom a trénovanie pozornosti by sa to malo zlepšiť. Lenže mal odklad, teda bol v škôlke ten posledný ročník normálne 5-6 ročný, tak dostal odklad sk. Dochádzky, čiže bol v škôlke zas 6-7 rocny (tu sme spravili chybu a mali ho dat do školy do prípravného ročníka a nenecháva ho v skolke) ale zas ho neodporucili do prvej triedy 🙄 ma problémy s krátkodobo pamäťou, pozornosťou, matematikou a grafomotorikou (nebaví ho vôbec kreslenie ani písanie) takže ide tento rok do školy pre deti s Nks ale do prípravného, nie do prvého. Takže budúci rok, dúfam, pôjde prvej triedy ako 8 a polročný ☹️. Ale tak hlavne je aby sa on posúval a naučil sa to co treba

nikaap
5. júl 2019

@hatsepset tak viem cca čo ma čaká... Aj moja má narušenú komunikačnú schopnosť, snaží sa zapájať, len medzi rovesníkmi je to horšie lebo ju nechcú medzi seba prijať tak odvtedy ide viac za dospelými lebo deti ju nevedia pochopiť 😊 logopedicka povedala, že nie všetky informácie ukladá preto s ňou treba často cvičiť aj pamäť a že má IQ normálne . .. Tiež sme boli na testoch kvôli autizmu, ale ten má vylúčený (že vraj to jej správanie môže niekedy vyzerať ako pri autizme ale vraj na milión percent to autizmus nie je) čo ma potesilo... Tak snáď to dobehne