Pomočovanie počas spánku u 4 ročného synčeka

bielavila
19. nov 2018

ahojky baby mame dost velky problem a neviem si s nim poradit tak mozno mi poradite, mam synceka, v polke januara bude mat 4 roky a este stale pocas spanku nosi plienky lebo sa pocika, aj pocas nocneho aj pocas denneho, cez den spinka iba v skolke cize je to dost pruser, plienky mu tam davat nechcu cize kazdy druhy treti den periem pocikane periny, nepocika sa zakazdym, ale tak 2-3 krat do tyzdna urcite ano v tej skolke, ucitelky mu po nasej spolocnej dohode davaju menej pit a pred spanim hodinu uz vobec a pocas spanku ho aj 2 krat zobudia a daju ho vycikat a on sa aj tak pocika... on sa aj hanbi potom a je taky smutny z toho...
aj doma vecer ho dam vycikat, ale davam mu plienku lebo zakazdy sa pocika, ked ho chcem dat cikat v noci brani sa nechce ist, place, kope, krici, ze on chce spinkat a prosi ma nech ho necham...som zufala a neviem co robit a ako...v lete uz mal take obdobie ze sa budil so suchou plienkou a v skolke cely september bol bez nehody a teraz toto
vysledky mocu su ok, oblicky ma v poriadku, mocovy mechur tiez, vyprazdnuje sa mu cely, cize neostava v nom moc ked sa vycika, taktiez krv a crp vsetko perfektne vysledky, nic mu po zdravotnej stranke neni...nemylsim si ze by mal nejaku traumu nikdy sme na neho za pocikanie nekricali a denne plienky nenosi uz od dvoch rokov...prosim poradte mi co robit a na koho sa obratit...ako som uz pisala boli sme na urologii aj nefrologii aj u nasej pediatricky a vsade vsetko ok, este uvazujem nad odblokovanim od kineziologa, aj ked ja moc take nemusm, ale uz vyskusam vsetko, co myslite mate s tym skusenost? alebo uvitam akekolvek rady, velka vdaka

jaroe
19. nov 2018

tak potom len vydrzat, raz to pride....🙂

anjelic
19. nov 2018

Nefrologička len urobila vyšetrenia a povedala, že je v poriadku a nič viac? Nijako to neriešila. Pretože známej syn mal toto isté a chodieval pravidelne na kontroly. Najskôr dostali pokyny, ako postupovať, aby sa nehody neopakovali a neskôr aj nejaké lieky krátkodobo užíval /aké, presne neviem, je to už viac ako 9 rokov./

anjelic
19. nov 2018

A možno máš naštudovné, ale pre istotu: http://suchapostielka.sk/pomocovanie/

pininka
20. nov 2018

Určite by som si vyhľadala stránky kde sa tomu venuju, a poradila sa so psychológom. Čakať že to prejde,no neviem, poznám takého čo sa ešte v škole pocikaval.

ink
20. nov 2018

Ahoj, mali by ste si viesť denník pocíkávania, dávať nálepky za každý deň za "suchý" aj "mokrý" deň. Ono, dieťa na to veľmi myslím, ako píšeš, že je smutný, keď sa mu stane nehoda. Je to potom pre neho hanba a trauma, ktorá sa len nabaluje každým zlyhaním.
Keď uvidí na to denníku (nalepte ho na chladničku, alebo niekde, kde trávite spolu všetci veľa času), že tam má aj slniečka (za suchý deň bez pocikania) a nielen mráčiky (za mokrý deň), tak sa na to celé bude pozerať inak. A hlavne, komentovať slniečka, aké je to super. A mokré dni nekomentovať zdĺhavo, len povedať niečo ako "zajtra bude isto slniečko, nevadí".
Lebo teraz je tvoja úloha nie vyiešiť pocikávanie, ale zmeniť jeho aj tvoj pohľad na vec.
Pocikávanie a pokakávanie je v tomto veku otázkou tlaku. dieťa na seba cíti tlak a neunesie ho. Nehovorím, že to je tlak od teba, či už vyslovený, alebo nevyslovený, ale môže to byť aj škôlkou. Nevieš, čo má v hlave, ani ti nepovie, ako presne to vníma.

Skúste, uvidíte.Držím palce

merush
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
bielavila
autor
21. nov 2018

@jaroe
@anjelic
@pininka
@ink
@merush
Dakujem baby, vyskusam vase rady, aj kalendar so slnieckami, aj pitny rezim po 18 tej, bufeme skusat hocico a ostavam trpezliva, mne by to ani tak nevadilo len v tej skolke, dnes ocikal ucitelku ako ho v spanku prenasala vycikat sa... ja viem ze by som to nemala , ale hanbim sa pred ucitelkami.., skusame vsetko a nic nepomaha...

bielavila
autor
21. nov 2018

@anjelic zatial ho mam iba nudit v noci, ale to je niekedy nemozne, potom ked bude kat 4 roky a neuoravi sa to mame dojst na kontrolu a uvidime co navrhne...

anjelic
21. nov 2018

@bielavila nuž, tak len pevné nervy a pozitívne motivovať.

montemotherone
21. nov 2018

@bielavila už sto a jedna krát tu bolo napísané, že pocikávanie v spánku súvisí so zrelosťou CNS. Nie je to otázka "učenia sa", návyku. Takže slniečka či iné "odmeny" neodporúčam. Ak je za niečo pochválený, príde automaticky sklamanie z toho, že inokedy to "nezvládol". A pritom to vôbec nie je v jeho vedomých silách. V jeho veku je to už na hranici, kedy to môže súvisieť s neurózou, či nejakým stresovým faktorom v jeho okolí. Do škôlky by som kúpila hygienické jednorázové podložky, nech nepreciká plachtu a nie je okolo toho zbytočný humbuk. To budenie počas spánku nielen že nepomôže (ako vidíš) ale ešte ho aj zbytočne viac stresuje. Pevne verím a predpokladám, že učiteľky na celú nepríjemnosť príliš neupozorňujú, a odľahčia situáciu. Jemne by som ich o to poprosila. Malý si to dosť uvedomuje a môže si vytvoriť nepríjemné vnútorne zranenia aj do budúcna. Čo sa týka neuróz, nemusí súvisieť priamo s pocikávaním, akékoľvek nedoriešené veci v jeho okolí, tlak, stres... sa u citlivejšieho dieťaťa môže prejaviť aj takto. Ak to súvisí s pocikávaním, nemusí to byť priamo krik, či nebodaj bitka... Stačí len náznak nevôle, nespokojnosti so stavom a dieťa to hneď zachytí a reaguje na to. Ďalšia vec, ktorá by mohla pomôcť sú teplé ponožky na spanie 🙂 Z vlastnej skúsenosti. Ja sama v chladnejších dňoch behám na wecko častejšie. Keď mám "nohy v teple, vydržím celú noc 😉

lea202
22. nov 2018

ono to chce len cas. je to podla mna take obdobie zvlast u chlapcov, ze sa taketo nehody obcas objavia. ako inak pisala @bielavila, tak zaklad je v tychto zimnych dnoch zabezpecit dietakto tak, ze aj ked sa odkope, tak bude prakticky v teple

lubi40
22. nov 2018

@bielavila ja mam doma 4 rocneho a mam to iste. On uz sice poobede nespava, ale kazdy noc ma suchu plienku. Tiez som z toho nestastna (kvoli nemu), ale pred nim to neoznacujem ako problem. Sama si pamatam, ked som bola dieta a dlho som sa pocikavala (aj na zakladnej) ako velmi negativne som to vnimala a to na mna este rodicia kricali a bili ma za to. Takze velakrat som to radsej ani nepovedala a spala v tom pocikanom az do rana. Tak som si povedala, ze ja toto svojmu dietatu v zivote neurobim.
Pocikavanie v spanku je vraj spojene s nejakym hormonom a vraj je to do 5 rokov normalne. Ak pogooglis, tak najdes statistiky, ze tusim 5% deti sa pocikava do 10 rokov a 1-2% aj do 15 rokov.
Cize, za mna, je dobre, ze si to riesila s nefrologom, treba to priebezne konzultovat, ale ak je vsetko v poriadku, tak asi nic ine ako cakat nepomoze.