Pomoc s s podozrením na autizmus u 15 mesačnej

nikola2000
30. aug 2021

Dobry večer milé žienky. Prepáčte že tak neskoro píšem. Mam problém s dcérkou bude mat 15 mesiacov a príde mi co raz viac iná. Mam podozrenie na autizmus. Tak začalo to tým keď ma par mesiacov dozadu začala bez dôvodné hrýzť. Ale nedávala som tomu veľký význam. Ale teraz to tak viac pozorujem. Napríklad opakuje stále dokola mama mama, mama, pod sem, pod sem... A iné. Hra sa inak mam pocit ukázala som jej aha ide stavať korytnačku na piesku ona skôr chce papať piesok dá si sitko na tvár pozerá cez neho a búcha si formičky o seba. Lego ukázala som jej veľa krát ako skladať ona. Si ho dá radšej do pusi alebo taktiež búcha o seba. Dvere príde otvára zatvára. Suflik to isté. Nevie mi pekne behať ako ostatné deti v jej veku potrebuje ešte pomoc. Ďalej nevie piť s ničoho iného iba s dudlu a keď ma iný dudel tak sa nechcela napiť. Skúšala som dat fľašu zo sosakom nechcela slamku to tiež nie začalo to stláčať ukáže keď chce niečo vedieť pekne ale hovorí pritom eee kyve rýchlo rúčkami a nožičkam keď sa teší alebo hnevá. Nechce sa maznat odsunie ma nechce pusu nechce pohladenie. Voľakedy urobila moja cica teraz to s ňou nehne. A veľa iného. Boli sme vonku s jej rovesnickov a nezaujímala ju zaujímala ju jej lopta. Mam pocit viac menej že je detailistka zaujímajú ju veci ako náušnice oko a také iné veci neopakuje co vidí v TV alebo nás sem. Tam zatieska ručičkami dokonca už ani papa nedá ako voľáky. Ďakujem zza názor je toho ešte veľa ale už nejdem viac písať

luccija
30. aug 2021

@nikola2000 nič mi nepríde nezvyčajné.15 m dieťa nevie skladať lego, ani nemusí robiť pekne bábovky z piesku, a deti najviac baví otvárať, zatvárať dvere a šuflíku...je ešte malá a objavuje veci

bonavoxa
30. aug 2021

@nikola2000 Opravdu to z popisu může být autismus, je tam dost typických věcí. U pediatra se zeptejte na dotazník autismu s konzultuje další vyšetření. Neurologie, psychiatr, psycholog,...ale na diagnózu je malá, u nás padla napevno až kolem pátého roku. A stejně že spousty těchto rysů vyrostla.

kiki68
30. aug 2021

@nikola2000 je to normalne dieta k jej veku. Nas Bude mat 14 mes a je rovnaky. Robila som v jasliach, deti v tomto veku su takto normalne. Autizmus ma ine prvky, je to konkretne triada znakov vo viacerych oblastiach vyvinu dietata. Typicke pri hre je radenie predmetov specifickyk sposobom, neznasanlivost manipulacie s hrackou , chybajuci ocny kontakt, dieta nedava “ daj, podaj” , socialny kontakt tam tiez absentuje, neskory vyvin reci, problematicke odplienkovanie alebo naopak velmi skore s az chorobnou fixaciou na ritualy. Vytvaranie ritualov a rigidneho spravania v beznych cinnostiach ( tyka sa deti od 3 rokov vyssie). Okolo tohto nase deti ani nesli, to ze jedia piesok a hrabu sufliky, zatvaraju a otvaraju ich dokolecka je normalne. Samozrejme je to normal pre dieta v ich veku, nie pre predskolaka. Takze klidek

nikola2000
autor
30. aug 2021

@bonavoxa dobrý večer dnes čítam celý deň články zajtra idem za doktorkov. Hádže sa všade niekdy ju musím chytať stúpa po všetkom veci skúma nožičkami záklana hlavičku do zadu stále učím ju ako kocikovat babu nezaujíma ju to radšej zbiera hnile jablká. Dokope ma. Do štípe ma. Robím sa ze plačem ona sa mi smeje. Už nam na vyšetrení srdiečka povedali ze je zaostala to som doktorku poslal do riti. Ale pomaly si všímam viac veci

nikola2000
autor
30. aug 2021

Jej záchvaty hnevu katastrofa keď idem uspať najprv začne nervacit spat to nechce skoro vôbec. Dnes má dojala že začala papať vlhčené utierky keď som jej ich zobrala dostala hystericky záchvat. A hrala sa s nimi pchala ich do úst. A vyberala ich. Stenu nám začala olizovat.

kittykat22
30. aug 2021

@nikola2000 prosim ta, pcha veci do ust lebo jej rastu zuby. Robia to vsetky deti. Z toho co si opisala to vazne na autizmus nevypada. Pises ze bola s inym dievcatkom vonku, ze ju nezaujimala. To cakas ze 15 mesacne dieta vie socialne zit? Co si myslis, ze by asi tak mali robit. Hrat karty? Nic v zlom ... neblazni, vypada ako normalne zvedave dieta. To co si opisala je roztomile. Skor ty mi prides zrela na doktora ako si sa vyplasila. Ved z toho co pises, je jasne ze ani nedychas ako sa desis ze mas chore dieta.

pribinak
30. aug 2021

Pre Boha! Veď toto je ešte babo. Ty hneď od nej veci ako od 3 ročného dieťaťa. Rozvitú a sociálnu hru.
Veď ona je malička, buď rada že vôbec ide niekde kde sú iné deti, takéto maličké deti sa ešte nehrajú s deťmi, skôr sa hrajú vedla nich a pozorujú ich hru
Skladať lego? V tomto veku je najlepšia hra s letím taka, že ty das kocky do krabice a ona ich vysype
Kopec 15 mes deti ešte vôbec nechodí

Nechaj ju žiť a dýchať. K doktorke chod ty, nech ti dá niečo na ukľudnenie
Toto je malé dieťa, nie projekt, kde su deadline čo kedy musí dieťa ovládať

marcella6
30. aug 2021

Len kľud... Z toho čo píšeš/opisuješ,že tvoje dieťa úplne zdravé a normálne... Toto robia všetky deti...
Skôr mi príde táto tvoja téma vymyslená ...ak nie,ak to myslíš vážne,tak teda..áno, choď za lekárom,aby ti on dokázal,že tvoje dieťa je úplne zdravé.

daniela1911
30. aug 2021

*Vlhčené vreckovky jedia takmer všetky deti 🤦‍♀️ Lebo sú plne vody, studené a chladia ďasná detčkam.
*Mám za mesiac dvojročnú a teraz posledný mesiac ju zaujíma lego.
*Stupa po všetkom a naschval.
*Všetko ohryza (keď jej šli očné, u našich si kľakla k sklenenenu stolu a chcela ho ohryzat ..)
*Lopta ? Mame ich už min 10, a na ihrisku ešte aj tak potrebuje susedovu loptu!
*Pusu ? Sme prvú dostali možno v 1,5r ak nie aj neskor.
*Kočíkovať babo ? Z dreveného kočíka všetko vyhodí a nastúpi sama.
*Krik, hryzenie, kopanie ? Žeby vzdor ? Deti sa stretávajú so svojimi emóciami. A že sa vysmieva ? Úplne normálna detska reakcia.
*Hlavu si zakláňa ? Veď skúšajú čo dokážu. Naša si sadne k vysávaču, keď vysávam a zapcháva si uši do rytmu.

Ešte čo chceš porovnať ?
Dnes si sadla k radiátoru a počúvala ako v ňom bublinkuje voda (zavzdušneny), zlikvidovala celu krabičku vyťahovacích vreckoviek, vešala som prádlo a keď prešla okolo mna 20x, vždy mi zavrela dvierka na práčke, vatové tyčinky napichala do haluškovča v šufliku, vonku na terase musíme mat každý svoje šľapky, keď si vymeníme nechtiac, trvá na správnom pre-obutí. Pri každom prebaleni si skontroluje kolena (v lete spadla a mala chrastu)…a X iných veci denne 🙂 a keby si počula dnešný hystericky rev, keď na nej pristala mucha☝️😀😊

1katus1
31. aug 2021

@nikola2000 veď je normálne dieťa. Mne obe deti začali chodiť v 16 mesiacoch robili to isté a obaja sú v poriadku. Dcéra bude od štvrtka prváčka. ČO by mala podľa teba robiť ?

mogaa
31. aug 2021

@nikola2000 preto sa autizmus stanovuje až okolo 3rokov, lebo veľmi veľa typických prejavov má veľa malých detí....to čo píšeš nie je nič nezvyčajné pre dieťa čo má 15mesiacov...nesmieš porovnávať dve rovnako staré deti, lebo každé bude iné, každé bude vedieť niečo iné....je prirodzené že ešte nemá záujem o iné deti, deti sa začínajú spolu hrať až neskôr, v jej veku ju budú zaujímať skôr ich hračky....že pije len z flaše, no z pohára a slamky ju musíš naučiť ty, ale to je ešte tiež skoro....to že sa nemazná, môže byť znak autizmu, ale zase nemusí, veľa detí sa nemazná...aj naša nechce dať pusu a ani aby jej niekto dával pusu a to má 3,5roka...čo sa týka hrania, no každé dieťa sa hrá rado s niečím iným, nie každé dieťa baví stavať lego....je ešte maličká, daj jej čas nech sa rozvíja svojim tempom a nerieš diagnózy.....

lienka.7
31. aug 2021

@nikola2000 prosim ta, upokoj sa....
Ani moja 15 mes.nekocikuje kocik 🙉🙉🙉
Vlhcene servitky vybera a cucka ich tiez, klasicky jej ich zoberiem a hneva sa tiez...
Hlavickou myka a zaklana lebo sa blaznime... vymysla pri spani, lebo jej idu zubky, to by rozhryzla aj zarubnu...
Ako sa javi vonku??? Hra sa s detickami??? Ma zaujem???
Neblazni, vyvija sa jednoducho.

andrejka1974
31. aug 2021

V 15 mesiacoch je skoro na autizmus tvoja sa vyvija uplne normalne autizmus sa prejavuje az po 2 az 3 roku

thereisabear
31. aug 2021

Nájdi si v okolí, kde robia diagnostiku autizmu a objednaj ju. Aj tak si asi pár mesiacov na termín počkáte. Nedaj si to vyhovoriť a rieš to, radšej zbytočne ako "čakať do 3 rokov" a pod. Ak by to bol autizmus, tak je lepšie to riešiť čím skôr.

panelacikova
31. aug 2021

@nikola2000 Doktorka ťa vysmeje. je to normálne bežné 15-mesačné dieťa. keby si videla v tom čase moju, asi by si ju poslala na psychiatriu rovno, čo tá stvárala... a rozprávať začala v období 3 rokov. prvé slovo mama až po 2.roku... a teraz je veľká, bystrá, šikovná... obávam sa, že na vyšetrenie pošle lekárka teba...

panelacikova
31. aug 2021

@daniela1911 mala by si asi tiež zájsť k lekárke s ňou 😀 😀 😀

ivangeline
31. aug 2021

Tiez si myslim,ze prehanas. Skor sa zameraj na vychovu...

daniela1911
31. aug 2021

@panelacikova kvôli včerajšej muche, určite 😀

@nikola2000 Ak máš podozrenie, objednaj sa na diagnostiku. My sa ti tu nikto nesmejeme, len ti chceme povedať, že aj naše deti robili obdobné veci.
Ešte by má zaujimalo na základe čoho ti povedala kardiologička, že je malá zaostala ? Lebo nespolupracovala na vyšetrení ?

rachel36a
31. aug 2021

@nikola2000 moze a nemusi..este je mala...skuste dotaznik, a objdnat sa k psychologovi...matka najlepsie vidi ked nie o nie je ok...mne tiez tvrdili ze vidim nieco co tam nie je, a zial mala som pravdu a maly je autista

00ivi00
31. aug 2021

Môj má 18 mesiacov, čoskoro 19 a robí skoro všetko to isté. A to ani neukazuje prstom a nepodá mi žiadnu vec keď ho požiadam. Ale nemyslím si, že je autista🤷🏼‍♀️ je decko, je decký, nechce sa učiť, zaujímajú ho veci ktoré sú preňho zaujímavé a nie také ktoré ho zrovna chcem učiť ja 🤷🏼‍♀️proste nie je jedna z tých cvičených opíc. Ale ak si tak veľmi znepokojená tak to rieš aj keď si myslím, že doktorka ťa otočí medzi dverami.

lululucy
31. aug 2021

Aj podla mna to je uplne normalne spravanie 15 mesacneho dietata 🙂

zuvelyn
31. aug 2021

Podla mňa úplne normálne dieťa. Syn ma 16 mesiacov a robi väčšinu vecí ako tvoja a ani mi nenapadlo ze niečo by nemalo byť v poriadku, ved je to dieťa,objavuje svet po svojom. Prečo by mala tlačiť kočík s bábikou ked zaujímavejšie veci okolo? Jablka,kamienky, mláky...

evkamotka
31. aug 2021

Mam 19m syna a v 15m aj teraz robi, co opisujes. Mozno by sa ti skor hodilo chodit na nejake hernicky-pokecas s inymi mamickami a zistis, ze mas obycajne dieta ako vsetci. A v 15m ti autizmus nikto nezdiagnostikuje

deginko
31. aug 2021

Pre Boha to fakt??môj syn má 14m a pár dní,robí to isté a ešte navyše bucha hlavu o zem keď sa hnevá...v to to veku sa žiadne dieťa nevie hrať skladať lego atď...potom ma doma autistU každý rodič...prečo si chces nahovoriť,že je tvoje dieťa choré...???môj syn sa narodil priduseny, museli ho oživovať,tiež sa bojím aké diagnózy z toho môžu byť...ale toto ozaj nie sú znaky autizmu..len sa ešte nevie vyjadrovať ...a na hranie je tiež ešte moc mala

ankare
31. aug 2021

Podľa mňa máš zdravé dieťatko. Držím palce!

era777
31. aug 2021

a takto sa zo zdravych deti robia chore 🙈 moj ma 18 mesiacov, ale asi teda je tiez autista ...odporucam, tebe si radsej nastudovat psychonotoricky vyvin dietata a nehladat problem tam, kde nieje ... to, ze nerobi to co si ty predstavujes aby robila z nej nerobi autistku 😉 je to dieta samostatna bytost nie cvicena opica, aby opakuje a robi to co od nej matka chce ...pride cas, ked sa bude hrat s inymi detmi aj tlacit kociar ( a mozno ju viac budu zaujimat bagre ) to ale neznamena, ze je chora 🙈

evka_s
31. aug 2021

@nikola2000 náš nedělal nic z toho, co popisuješ, a PAS má. Pomůže to? Máš úplně normální 15měsíční dítě, ale očekáváš od ní moc. Fakt je to ještě mimino, dej ji šanci vyrůst. Dřív než ve 3 letech ti tu autismus stejně pravděpodobně nikdo nediagnostikuje

banderaska29
31. aug 2021

moje dietatko má Poruchu autistického spektra. nemal očný kontakt, hral sa dokola s jednou hračkou, bál sa ľudí, mal tri jedlá ktoré jedol dokola nič nové nechcel, kričal, nerozprával... je v poriadku, lebo sa s ním makalo.. už chodí do normálnej školy a okrem toho, že má svoje zásady mu nič nie je ♥

nikdy však nepodcenuj svoju intuíciu, radšej choď zbytočne na vyšetrenia a budeš na pokoji, ale počkaj ešte, kým bude mať aspoň dva roky. presne vtedy som to začala riešiť aj ja. mne tiež pediatrička hovorila, že môj z toho vyrastie. keby som dala na ňu, už by sa s ním pracovať moc nedalo... :(

kate_cs
31. aug 2021

@nikola2000 poradím ti hlavne toto: nekonzultuj zdravotný stav svojho dieťaťa so ženami na internete, ale s odborníkmi. Na to sú. Ak máš pocit, že niečo nie je v poriadku, ty si matka a si s dieťaťom celé dni, nie cudzia žena na nejakom fóre. Kontaktuj pediatra, ak máš pocit, že niečo zanedbala alebo zle vyhodnotila, obráť sa na nejaké OZ venujúce sa autizmu.
Ale komunikuje s tebou? Rozumie ti? Keď na ňu rozprávaš, všímaj si, či ti naozaj rozumie. To je základ. Držím palce.

nikiki29
31. aug 2021

@nikola2000 keď toto isté bude robiť o rok začala by som mať obavy…