Podozrenie na autizmus u 7 mesačného dieťaťa

michi_rinn
29. aug 2020

Dobrý deň. Viem, že podobných diskusií je tu už niekoľko a je mi jasné, že budem kritizovaná, že na takéto diagnózy je priskoro. Mám takmer 7 mesačného synčeka. Od 24. týždňa sa začal správať zvláštne. Keď ho nosím na rukách, nedíva sa mi do očí, len sa otáča chrbtom ku mne. Keď mi sedí na kolenách tvárou ku mne, naschvál odvracia zrak, nech sa mu akokoľvek snažím pozrieť do očí. Keď sedí chrbtom ku mne, prehýba sa a bráni, len aby som ho dala dole. Pri kojení sa mi nikdy nepozrel do očí. Pri prebaľovaní alebo pri hraní na deke, či v kočíku sa na nás díva. Neustále buď škrabká nechtami alebo zatvára a otvára dlane. Keď sa náhodou prevalí z chrbta na brucho a udrie si hlave, neplače. Akoby ani bolesť necíti, ani keď mu vyšli prvé dva zuby neplakal.
Keď príde domov papa, teší sa, usmeje sa. Na mňa veľmi nereaguje, nevyžaduje moju pozornosť.
Od minulého týždňa viacej vydáva zvuky, ale len tak pre seba.
Motoricky je šikovný, začína loziť, dáva sa do sedu.
V utorok máme termín u pediatra. Som zvedavá, čo na to povie, veľmi sa bojím, že sú to prvé príznaky autizmu

deti95060810
29. aug 2020

máš pocit že dieťa nemá očný kontakt v poriadku?

sonnenshein
29. aug 2020

@michi_rinn Ak by toto boli prve znaky autizmu, tak moj pubertalny syn je cisty autista. Toto co popisujes v nasom pripade bolo cisto o neskutocnej zvedavosti dietata, a jeho (CPPPaP potvrdenej) vyraznej intelektualnej nadanosti.
Mimochodom, ked mal 11 mesiacov, vyliezol z postielky na prebalovaciu komodu, z nej zliezol dole (pri tom si poskriabal ucho ze krv sa doslova liala), a prisiel za mnou cely od krvi, zato vo vybornej nalade, do kuchyne.

strela7
29. aug 2020

@michi_rinn Autizmu sa netreba tak velmi bat, to čo opisujes mozu aj nemusia byt autizmus, navyse deti trpiace autizmom maju castokrat vynimocne matematicke a pamatove schopnosti a su do velkej miery schopne realneho zivota ak su dobre vychovavane, bude mat trosku odlisne spravanie ale je to úplne v poriadku, lepsie nez 100 dalsich chorôb typu Downow syndrom, skleroza multiplex a pod. Navyse ty ani nevies ci ma autizmus ma len mensie priznaky co ale nemusi nic znamenať. Hlavne hlavu hore neni to tragedia..

michi_rinn
autor
29. aug 2020

M bol strašne zvedavý, už keď mal 5 týždňov, nosiť som ho mohla len vertikálne, aby niečo videl. Už od začiatku akoby ani nebol bábätko.
Najviac ma znepokojuje ten očný kontakt a to ako neustále hýbe rukami. To ostatné by som si ani nevšimla, nebyť googlu 🤔
Ale strašne ma bolí to, ako ma nepotrebuje, nechce byť na rukách, ani si nevšimne, keď odídem z miestnosti, neteší sa, keď sa vrátim.

deti95060810
29. aug 2020

@michi_rinn určite to všetko spomeň lekárke....

horalka1986
29. aug 2020

Prosim ta len to nehovor pediatricke lebo ta si bude tukat na celo z tychto ,,priznakov,, 🤦‍♀️

deti95060810
29. aug 2020

@strela7 nie, vôbec sa nemusíš báť autizmu....🙄😨
aj keď je pravda že na autizmus sa nezomiera....
Až nato že pre deti nie sú vytvorené školy ani MŠ - chýbajú miesta, a rodičia sa neraz s deťmi doma trápia sami..... Pláta sa to kde ako....😉

michi_rinn
autor
29. aug 2020

@strela7 viem, že v tomto veku sa autizmus diagnostikovať nedá...keď mne tak hrozne trhá srdce, keď mu jeho papa rozpráva ako budú spolu jazdiť na motorke, aký bude balič báb...a možno nie

deti95060810
29. aug 2020

@horalka1986 prečo...očný kontakt je veľmi dôležitý.... je to príznak pri viacerých diagn.

tulipanicek
29. aug 2020

Podľa mňa normálne dieťa. To že sa odvráti hneď je v tomto veku podľa mňa snahou o vlastný pohyb a možno menej kontaktné dieťa. Aj také sú. Naša od narodenia neplakala ani pre hlad, ani pre bolesť a to bolesti mávala kvôli brušku veľké. Doteraz aj keď spadne tak málokedy plače. A je to v poriadku. Vyjadrenie aj neurológa (k nemu chodíme pre iné). Proste sú aj príliš pokojné deti. Rozumej pokojné v tomto smere. Inak je naša živel a vrtuľa riadna. Od kedy vie stáť, už sa inak nehrala aj keby to znamenalo že sa bude hrať ohnutá k zemi.
Hýbanie rukami a obzeranie a škrabanie tiež úplne bežné. Obzeranie rúk je spoznávanie vlastného tela. Škrabanie je spoznávanie materiálov a prípade seba a dôsledkov čo to robí.
Ako neviem.. nehnevaj sa na mňa ale toto by mi teda vôbec nenapadlo že by malo ísť o autizmus z toho čo si napísala. A ak sa toho bojíš tak mám len jednu otázku, prečo si sa na to nespýtala ešte pediatričky?

vilma7
29. aug 2020

@strela7 ty horovís o Autizmus - aspenger, klasický autizmus je oveľa ťažšia a horšia dg ako downsyndrom či iné.

A k autorke, podľa mňa je ozaj skoro na nejakú dg, aj moja malá je veľmi zvedavá, všetko možné chcela vidieť len nie svoju mamu, šak ju mala stále na očiach alebo prso pri ústach.
Takže určite počkať, toto nemusí znamenať nič, tak zbytočne nepanikár.
Ani moja malá neplače keď sa udrie, skôr smeje. 3.5 r.syn by už so slzami bežal za mnou...mala asi 5 mes.ked som ju mala v nosiči a tresli sme si hlavu...moja reakcia: auuuu, jej reakcia: chichichi...no rehot. A veru číslo je to riadne. Takže vyčkať a negooglit somariny!

janulla1
29. aug 2020

@michi_rinn môj syn naopak bol urevane dieťatko, veľmi živý, reč nastúpila skoro, aj motoricky šikovný, aj očný kontakt mal, ale okolo 2 rokov sa to zlomilo, reč stagnovala, očný kontakt horší, začal plakať už aj pri zvláštnych zvukoch a v 3 rokoch padlo podozrenie na PAS - tu ľahšiu formu asperger , má 12 a stále riešime črty autizmu, stále ešte nemáme uzavretú dg definitívne, ale v tom veku ako Ty popisujes som vôbec nemala žiadne podozrenie, každé dieťa napreduje v rôznych oblastiach rôzne, ešte je veľmi malick, nestresuj sa zbytočne a užívaj si ho🙂 môj bol na mne nalepeny stále, nič som si nemohla spraviť

kikina84
29. aug 2020

@michi_rinn moja znama zistila ze ma autistu az ked zacal chodit do skoly..vtedy uz robil veci ktore neprisluchali jeho veku

miadi
29. aug 2020

@strela7 nie je to tak ako pišeš znama ma dcerku s DS a je velmi šikovna v roku odplienkovana rozprava uci sa je takmer ako ine deti len tie ocickà ju prezradzaju mà 5r .. dalsej znamej autista nevie rozpravat mà 7r do oci nepozrie ale rozumie co mu povie mama no komunikuje len neverbalne niekedy škrieka a skace po nabytku., tieto diagnozy maju rozne stupne moze byt DS co normalne chodi do skoly nauci sa vela a moze byt DS na cely zivot uroven ako rocne babo a tak isto autizmus mà rozne spektra. Takze to sa neda tak porovnavat ze co je horsie co lepsie je to individualne.
@michi_rinn Mna by hlavne ten očny kontakt znepokojil moj mà tiez 7m ked si buchne hlavicku pri vrteni sa na zemi tiez neplace to je normalne oni sa zas nerozplacu pre take veci v tomto veku. Moj ale sleduje tvare velmi rad sa pozera do oci teši sa ked mà vidi az sa cely trepe . Vie povedat mama dada baba .. no spet k vam. Mozno mà nieco so zrakom? To by sa mohlo vyšetrit. Inak daj na svoj pocit ak si myslis ze to Nie je ok porad sa s vasim pediatrom hoci je este moc skoro na diagnozu. Mozno to chce len cas a zacne sa na teba viac fixovat a ten ocny kontakt sa zlepsi.

kiki68
29. aug 2020

Vysetrit zrak v prvom rade, na autizmus tomu chybaju ine veci a v tomto veku su veci typicke pre autistov Este normalne. To v 3 rokoch ked nenastupi rec, ocny kontakt, Tak to uz je na nsvstevu odbornika, ze co si mysli. Teraz je to este v norme

jajka71
29. aug 2020

Nehovor doktorke ze si googlila, vyhladaj vo svojom okoli centrum vcasnej intervencie a ozvi sa im, ja som od cca 5m mala u malej podozrenie a u celej rodiny som bola za profesionalne deformovanu namyslajucu si cokolvek....nasa autistka je, ocny kontakt nevedela, hodiny tukala snurkou o podlahj ci knizku, intenzivne reagovala na svetlo a zvuk, no nereagovala na meno tak sme boli u usneho ci ocneho. To co mozez teraz robit je kontaktovat CVI naucia ta ako sa s nou hrat tak, aby sa jej schopnosti zlepsili. Drzim palce

mogaa
29. aug 2020

Podľa mňa je skôr choré , ak mamička capne 7mesačnému dieťaťu diagnózu....nie nadarmo sa podobné diagnózy určujú až v 3.rokoch....

deti95060810
29. aug 2020

@mogaa áno, diagn. sa zvyknú určovať v troch rokoch, ale zas odborník a niekedy aj maminka vidia že niečo nie je s dieťaťom v poriadku už oveľa skôr ako v treťom roku.... Niekedy už okolo prvého roku vedia byť deti iné....

mogaa
29. aug 2020

@deti95060810 v roku možno, ale v 7.mesaci? veď to je stále polročné dieťa....

mogaa
29. aug 2020

@deti95060810 *mesiaci

katty2012
29. aug 2020

@michi_rinn vyzera to na uplne zdrave babo. to otvaranie a zatvaranie ruk poznam, je to uplne normalne, skrabkanie po predmetoch tiez, tocenie ruk, pistanie, rozne zvuky radosti. spoznava dotykom veci, objavuje a obdivuje svoje ruky. otaca sa od teba, lebo ho zacalo zaujimat hlavne okolie.

rachel36a
29. aug 2020

@michi_rinn to odvracanie pohladu som si ja vsimla u maleho uz v 3 mesiacoch...ja som vzdy hovorila ze sa nediva na mna ale ako keby cezo mna...nik mi neveril...v 3,5 roku mu bol diagnostikovany detsky autizmus

amanta5
29. aug 2020

@mogaa nikto normálny necapne takúto dg dieťaťu v 7 mesiacoch. Na druhej strane, v 3 rokoch je už na dg autizmus tiež pomerne neskoro...aj keď na Slovensku bohužiaľ štandard. ☹
U deti s autizmom sa pri spätnom pohľade dal pozorovať zlý alebo zhoršneý očný kontakt. Ale v 7 mesiaci je skutočne veľmi skoro na takúto dg. Pediater ťa pravdepodobne vysmeje. Aj keď ja by som istotne spozornela a začala si dieťatko viac všímať.
Nemusí to samozrejme hneď znamenať nejakú dg, tak sa netráp. Skús sa s malým jašiť, štekliť a hrou posilňovať očný kontakt 🙂

luccija
29. aug 2020

@michi_rinn nič z toho čo si napísala nie je zvláštne.Dieta v 7 m chce objavovať svet je úplne bežné, že sa Ti otáča, odvracia, skrabka prstom po hračkách, otvára zatvára dlane.Ani moja neplakala pri zuboch ani buchnuti sa.7 m dieťa chce loziť, kričať po byte nehľadaj diagnózu bude sa Ti ľahšie zit.

andreatytler
29. aug 2020

@michi_rinn Chapem ta. Aj ja sa strasne bojim. Ano na autizmus sa neumiera ale trapilo by ma to ak by moje dieta bolo autisticke. Kazda mama chce aby je dieta bolo zdrave a v poriadku. To je uplne normalne. A aj to ze ho sledujes a porovnavas. Ved kto iny ho ma sledovat ak nie mama.
Myslim ze ocny kontakt je velmi dolezity. Ked ho drzis aj na neho rozpravas alebo sa mu len snazis pozriet do oci? Pozrie sa na teba aspon niekedy aspon na chvilku? Ked ho drzis a povies jeho meno, reaguje na to? Pozrie na teba? Ked zacnes robit grimasy alebo smiesne zvuky alebo sa hrate ze plienka cez hlavicku alebo mu spievas, pozera na teba? To ako sa odvrati ked ho drzis smerom k sebe alebo sa pyta prec ked ho drzis chrbtom k sebe moze byt preto ze je velmi zvedavy a su zaujimavejsie veci ako mamina tvar ktoru uz videl. Sama pises ze bol zvedavy od narodenia a kedze teraz zacal lozit to mu otvorilo cely novy svet ktory musi vidiet.
S tym zatvaranim a otvranim dlani to neviem. Podla googla je to jeden z priznakov ale tiez je pravda ze taketo male deti robia opakovane cely kopec cudnych pohybov ako trening. Nas napriklad ked zacal lozit, vykrucal pravu ruku hore a dozadu. Urobil par krokov a potom ruka hore, zase par krokov a ruka hore. Akoby sa hlasil. robil to asi 3 tyzdne. Potom uz ani stopy. Ako dlho otvara tie dlane?

To ze si nevsimne ked odides alebo sa netesi ked prides moze byt OK ak este nechape stalost objektu. Deti zacnu plakat za mamou viac ked sa naucia ze veci existuju aj ked ich nevydia. Vyskusaj ci uz chape stalost objektu.

ivca88
29. aug 2020

Ja som si o tím dost pozedala, lebo som sa toho tiež u nás bála. Dcérka je nepočujúca a často sú s poruchou sluchu aj pridružené diagnózy.
Pozrela som si pár videí na YouTube, ako vyzerá správanie týchto detičiek, aby som vedela kedy spozornieť.
Nie je dobré , keď si matka zbytočne namysla diagnózy, pretože tým trápi vlastne sama seba, ale niekedy je dobré vedieť čo a ako, aby si vedela pomôcť včas.
Ja som sa snažila čo naviac hrávať s malou. Budovať sociálne cítenie. Očný kontakt nikdy nemala dobrý, tak aj preto som mala v sebe obavy, avšak ostatné bolo ok. Dnes má dva roky a môžem povedať že vôbec nebada znaky autizmu.
Vedela som, ako ju mám "testovať" keď bude staršia. Ako sa s ňou hrať a podobne.
Ak máš obavy, prečítaj si o tom. Ak by tam aj problém bol, najlepšie je začať pracovať čím skôr.

lienocka2808
29. aug 2020

@michi_rinn odpoviem ti mojim pribehom, dnes sa na tom uz iba smejem. Ked mal syn 8mesiacov isli sme prvy krat na dovolenku / predlzeny vikend vo wellness/ niekedy v tom case som sa vo zvysenej miere zacala zaujimat o prejavy autizmu, opakovane pohyby, znizeny, alebo ziaden ocny kontakt a pod. Kupila som mu plavacie koleso, ktore sa upina na hlavu a sli sme plavat. Syncek cely cas ako plaval stale suchal rukami o to nafukovacie koleso. Ja som bola z toho v nervoch, uz som ho videla ako silneho autistu, stale som ho sledovala, cely pobyt som nespala, co som nad tym rozmyslala. Potom som si vsugerovala, ze sa na mna nejak menej pozera. Proste psycho. a co z toho vyplyva? V tak nizkom veku sa to proste neda este urcit. Moj syn bude mat dva roky a je ok. Odporucam prehnane ho nesledovat. Keby s nim nebolo nieco v poriadku, urcite si to vsimnete, ale az v neskorsom veku. Ono ten ocny kontakt nemusi byt hned 100 percentny. Moj krstny syn mal ocny kontakt minimalny snad do 4 rokov. Dnes ma 8 a je uplne ok. Nesledujte kazdy jeho pohyb a usetrite si vela nervov. Hovorim z vlastnej skusenosti ...

michi_rinn
autor
29. aug 2020

@mogaa Ľahko sa vám súdi, keď to divné dieťatko nie je vaše. Ako tu niektoré mamičky písali, oni to dávno tušili, že ich bábätko je iné.

michi_rinn
autor
29. aug 2020

Ďakujem vám za reakcie. Ešte dodám k tomu očnému kontaktu, na rukách sa na mňa nedíva nikdy, díva sa dole takým zvláštnym pohľadom, neviem ako to opísať, akoby mu v ňom chýbala iskra (teraz už budem určite znieť akoby mi šibalo).
S tými ručičkami to robí aj pri kojení, aj ními búcha, ono to vyzerá skôr ako tik, než že niečo skúša.
Nevýska, úsmev vracia akokedy, má rád, keď sa s ním papa jaší. Keď sa zobudí a idem pre neho, čaká štvornožky, neplače, usmeje sa do matraca, ale nezdvihne hlavu, aby sa na mňa pozrel.
Ľahko sa hovorí, nepozoruj ho toľko, užívaj si to. Ale ako ma nemá trápiť, že moje dieťa pri mne nechce byť, nekomunikuje so mnou, nevyžaduje moju pozornosť, nedá sa mnou utíšiť?

andreatytler
30. aug 2020

@michi_rinn Moj syn rano stoji v postielke a ked vojdem usmeje sa akoby vyhral milion v loterii. Je to skvely pocit a je mi luto ze to nemas. Hadam, ze si skusala mu tu hlavicku zodvihnut a usmiat sa na neho...
Toto ako to opisujes je desive ale este nestresuj.
My sme isli v 2 mesiacoch k fyzioterapeutke kolo problemom s kojenim. Ona ho celeho skontrolovala a ukazala mi 4 problemy co mal a povedala ze mame cvicit. Chcela som vediet co to vlastne cvicime a tak som vygooglila prvy problem a nasla som obrnu. Bolo tam 5 priznakov. Moj syn mal 4 z nich. Revala som cely tyzden lebo som si bola ista ze ma obrnu. Cele dni som si vsimala len tie problemy. Potom, na dalsej kontrole som sa jej opytala ci ma obrnu a ona ze nie, ze je uplne perfektny... len potrebuje cvicit, koli polohe v maternici a tomu ze sa narodil sekciou.
Uvadzam to preto lebo aj ja som bola presvedcena ze mam posihnute dieta ale bolo to OK. A citala som tu na fore viac takych pripadov. Je velmi dobra sanca ze to mas take iste.
Pocula si uz o osteopatii? Je to forma fyzioterapie ale zamerana na cele telo, nielen na pohybovu sustavu. My sme boli ked mal tie 2 mesiace. Tato terapeutka bola skvela. Pomohla mi s dietatom ovela lepsie ako pediater.
Ak ti pediater nepomoze, skus navstivit osteopata. Baby tu na konikovi chodia do Rakuska.