Podozrenie na autizmus

miska_87
30. sep 2022

Mamičky, ktoré máte deticky s potvrdeným autizmom u deti, od akého veku? Resp. v akom veku sa vám niečo nepozdávalo? Alebo co robil/ nerobil ako ine deti?
Sme objednaní na rôzne vyšetrenia, tiež som 50 /50 neviem ci jeho veku primerané alebo niečo nie je ok... bol aj predčasný 35 týždeň ...ostatní súrodenci sú zdraví. Vďaka

miska_87
autor
30. sep 2022

@miska_87 dodám, má 22 mesiacov

miska_87
autor
30. sep 2022

@miska_87 vedel dat papa, vedel poslať pusu, začal menovať veci, sem tam.sa vypýtal na nočník, a veľa iných veci všetko zabudol.. vežu postaví aj si vkladá hracky rozumie vsetkemu co poviem...neviem ci ma ešte čas, alebo vzdoruje pri záchvatoch hnevu, len ma udivuje ze zabudol...venujem sa maximalne, nemlaznime sa pri rozprávaní vysvetľujem jasne zrozumiteľne..

ankare
30. sep 2022

@miska_87 nemá regres po očkovaní?

anjelicek26
30. sep 2022

Niekedy deti robia motoricke milniky a niektore veci "vyblikaju" a potom sa zas rozbieha recove centrum... rozumie vsetkemu, co po nom chces, pomenovava veci, dava papa, pusu, reaguje, komunikuje na urovni, ja neviem, co viac este od 22 mesacneho dietata chces... u nas to pri autizme v tom veku bolo non-stop vrieskanie, nepochopenie jeden druheho, ignoracia akejkolvek sustredenej hry, nie stavat, vzdy len nicit a rozoberat... oneskorena komunikacia, hrozny spanok, plus namesacnost v noci... poklad to bol no,

miska_87
autor
30. sep 2022

@anjelicek26 nie nie, asi si zle prečítala tieto veci robil predtým teraz už nie

miska_87
autor
30. sep 2022

@anjelicek26 nerozprava vôbec len hmkaa

janikk54
30. sep 2022

Podla mna je este velmi skoro robit take unahlene zavery. Vsak pockaj, sleduj ju/ho, neviem, ci mas dievca alebo chlapca, to si neuviedla :D Ale kazdopadne netreba stresovat. Cas vsetko ukaze.

anjelicek26
30. sep 2022

@miska_87 ale regres reci je medzi 1,5-2 rokmi casty... aspon nam to vravela logopedicka... sleduj si ho... moj zacal rozpravat ako 3,5 rocny, to su este cele "svety" medzi tym a vami...

selest
30. sep 2022

Nezdal sa mi od narodenia, od pol roka som videla ze toto neni ok. V 2,5 roku uz aj dr uznala ze treba vysetrenie. V 3+r dostal dg. Skuste cvi tam vas nasmeruju v kazdom ohlade. Drzim palce

miska_87
autor
30. sep 2022

@janikk54 chlapčeka mám , hovorím ideme na vyšetrenia len to cakanie ma ubija......

miska_87
autor
30. sep 2022

@selest v com sa zdalo iné?

selest
30. sep 2022

@miska_87 hlavne v tom ze absolutne nekomunikoval ani neverbalne, ani ocami, absolutne akoby sme ani neboli.

miska_87
autor
30. sep 2022

@selest jaj to ma moc mrzí to musí byť rana si nechcem ani predstaviť. Nehra sa ? Alebo hra sa vyslovene sam? Aký je pri hre.

linki90
30. sep 2022

@miska_87 ahoj presne takýto istý problem máme aj my, synček 2 roky 2 mesiace predčasne narodený 36 tyždeň,v inkubatore 2 dni ťahaný hlavkou vakuom ťažky pôrod,chodime na rizikovku aj neuro raz sme boli,nerozpráva vie len 5 slov ktore sem tam použije,huka si len vydava čudne zvuky,hrá sa len s jedným autičkom dokola to isté,veľa krát je nervozny plače nič sa mu nepáči,na meno reaguje aj sa mojka ,občas hryzie poštipe, druhych deti sa hanbi ,tak neviem zatial ideme k logopedicke ale tiež mám pochybnosti :(

marvin1234
30. sep 2022

@miska_87 my sme videli od roka uz na 100% co bude. Dnes ma 4,5 a vsetko sa potvrdilo.

miska_87
autor
30. sep 2022

@linki90 ahoj mne maly bol len jeden deň v inkubátora cez noc a doobeda mi ho priniesli, tahany nebol, mala som prirodzený porod keď neratam ze mi praskla voda. Takisto mi nerozprava, slovíčka co vedel zabudol, nepovie ani slovo- sem tam keď steka pes povie hap (hav)
Hrať sa hrá aj predstiera hru keď sa hráme ze varíme a akože ideme jest, dava mi na lyzicku vzduch 😀 len teda nepýta sa na nocnik a nerozprava zato rozumie všetko čo mu poviem. O záchvatoch hnevu radsej pomlcim keď není po jeho

kacena4
30. sep 2022

ahojko 22m je skoro na zistovanie autizmu najma ak tam nie je mentalne postihnutie. v priemere sa deti diagnostikujú v 4-5 roku zivota

selest
30. sep 2022

@miska_87 teraz uz ma 4, casom ta komunikacia trosku prisla ale je to velmi chabe. Ale aspon si vie vypytat ked nieco chce alebo povedat ked nieco nechce. Postupne mame nacviceny velmi jednoduchy rozhovor... K hre nas vobec nepotrebuje jedine ze chce nieco podat otvorit atd. Alebk ak sa chce steklit. Hra sa od malicka svojsky. Ako babatko si obzeral visacky, alebo buchal vecami, ukladal veci na alebo vedla seba. Teraz preklada na kopy alebo pcha do skrinky vsetko co najde. Ja myslim ze mamicky vzdy nejak tusia ze nieco nie je ok. Ale nemusi yo byt hned autizmus. Su ine "lahsie" dg pri kt ma dietatko podobne prejavy a neskor ked sa to poriesi tak aj prejavy ustupia. Drzim palce aby ste mali zdrave dietatko aby to bolo ako vravela moja dr ze prosto niektore deti maju taku povahu ale vyrastu z toho.

linki90
30. sep 2022

@miska_87 aj mne rozumie všetko chápe , odplienkovať som skúšala ale nešlo to proste nechápe to ešte a zuril hodil nočnik o zem 🤦🏻‍♀️ no len mňa desia tie zvuky doslova huka ,hrá sa sám ,s inými deťmi málokedy hanbí sa ich,pozoruje ale teší sa z nich keď sa šmyknu napr. smeje sa len proste sa ich habí drzí sa mňa,doma je uplne iný vyvádza skáce po gauči jaší sa ,rád pozerá knižky ale neukazuje prstekom nič ani zvuky zvierat nenapodobnuje,vie urobiť tapusky keď mu poviem,papa vedel už to nerobi ,a záchvaty hnevu často či je to len "obdobie" ale niečo ine neviem ,len má take prejavy sem tam ,vy idete niekam na vyšetrenia? rozpravala si sa o tom s pediatrickou? podla muža mu nič nieje no potom keď začne hukať tak povie že ine deti to nerobia 🤷🏻‍♀️

miska_87
autor
30. sep 2022

@linki90 ako keby som môjho videla 😀 áno aj môj pýta si hmkanim 😀 hrá sa tiež sam, ale aj s bratom mladším aj starším, rad si šulga auticko na striedacku s nimi , raz postaví vežu, vklada vkladacky. Na gauč tiež vylieza a skáče odtial raz sa bojím ze sa zabije, keď skriknem do očí sa smeje, ale mňa pocuvne viac ako muža, u neho má volu a tak to ptm vyzerá. U mňa neprejde, dávam pozor na doslednuu výchovu. Niekedy mi príde ze robí hluché uši, že nechce vnimat. Co sa týka cudzich deti, pozoruje ich, je opatrný hanbi sa a aj bojí mi to tak príde. Mladšiemu bratcekovi, podáva hracky, keď záplace dá mu dudlik alebo ho chce krmmit mlieckom. Možno je to iba vzdor a postupne sa objavi aj reč. Ideme k logopedicke aj na neurologiu a objednala som ho súkromne k pedopsychiatricke kde potvrdia alebo vylucia autizmus. Možno fakt majú este čas zato, že boli predcasni môj aj neskoro sedel aj chodil. Posadil sa sám ako 10 mesačný a chodiť začal v 17 mesiacoch

miska_87
autor
30. sep 2022

@selest veľmi pekne ďakujem

miska_87
autor
30. sep 2022

@linki90 dokonca po tel.ked som sa objednávala k logopedicke mi povedala, že deti môžu začať až po 3 rokoch hovoriť, za predpokladu, že dobre počuje a vie všetko čo mu rozprávame alebo co od neho chceme. TROSKU MA UPOKOJILA

linki90
30. sep 2022

@miska_87 pisala som ti ss 🙂

thereisabear
30. sep 2022

My sme to presne v tom istom veku riešili.
Ukazuje prstom ? Zdieľa pozornosť? V štýle "aha, mami pozri čo mám".
To že rozumie a vie sa hrať "akože" je skvelé. Náš v tom veku nerozumel a hral sa tak, že vkladal vkladačky a listoval knihy.
Pedopsychiatrička vie, že ide o vylúčenie autizmu? Oni veľmi testy nerobia pokiaľ viem, to skôr psychológovia a špeciálny pedagógovia v špecializovaných centrách. My sme išli k pedopsychiatričke už s výsledkami testov.

miska_87
autor
30. sep 2022

@thereisabear nepovie mi ani slovo len hmka žiadna mami nic a áno pedopsychiatricka a neurologicka vie k vôli čomu ideme. Slová ktoré používal keď bol mladší stratil pritom chápe všetko čo od neho chceme. Vie si umyť ruky, seba keď sa kúpe ide umývať bruško hlavu, zubky ...každý predmet vie co znamená aj von ze ideme vie aj domov ze ideme vie aj do auta atd atd. Len nerozprava

miska_87
autor
30. sep 2022

@thereisabear je to sukromna odborníčka na autizmus bud vyluci alebo nie

thereisabear
30. sep 2022

@miska_87 a vie aj reagovať na pokyny? Napr. prines mi autíčko alebo polož medvedíka má stôl? To zdieľanie pozornosti som myslela neverbálne, deti sa napr. pozrú na rodiča keď vidia niečo veľmi zaujímavé. Náš aj keby išiel po ulici ružový dinosaurus tak sa nepozrie.

miska_87
autor
30. sep 2022

@thereisabear áno ano všetko urobí co poviem, podaj mi vlož sem hracku, podaj topánky, obuj si, dá si dole bundu...to robí všetko

miska_87
autor
30. sep 2022

@thereisabear keď nerátam ze mu prepne a vzdoruje niekedy

miska_87
autor
30. sep 2022

@marvin1234 ako sa vám javil?